Autor Subiect: Am nevoie de ajutor!  (Citit de 1643 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Trinity

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Am nevoie de ajutor!
« : 04 Iunie, 2011, 06:29:39 pm »
Salutare tuturor,sunt cu o fata de aproximativ 3 luni,in aceste luni nu a mers totul bine.
Ne-am certat mai mereu,am spus multe cuvinte la nervi care usor,usor s-au vazut.Acum cand ajungem sa avem o zi buna,adica fara sa ne certam sau fara vo problema este ceva minunat(ceea ce mie nu mi se pare normal).
Am vrut de multe ori sa ma despart de ea dar mereu am mai dat o sansa cu gandul ca ea mi-a promis mereu ca se va schimba.Pana acum nu a facut asta,recunosc ca regreta ca face aceste lucruri deoarece cand face aceste lucruri plange si greu reusesc sa o calmez.
Acum chiar nush ce sa fac...ar trebui sa ma despart de ea sau sa mai las timpul sa treaca poate se va rezolva odata si odata?
De precizat ca eu am 18 ani iar ea 17.

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Am nevoie de ajutor!
« Răspuns #1 : 04 Iunie, 2011, 07:04:09 pm »
Eu cred ca trebuie sa pui in balanta daca relatia asta iti face mai mult rau decat bine si sa iei o decizie. De schimbat oamenii se schimba foarte greu, si de obicei in urma unor evenimente marcante sau in urma unei forme de analiza (terapie, psihanaliza etc.). Altfel in principiu oamenii nu se schimba. Deci tu ar trebui sa decizi daca preferi sa continui relatia in forma in care e sau sa ii pui punct. Relatia cam asa va ramane, probabil, cum e acum.

Dar mai da-ne cateva amanunte. De ce va certati atat de rau incat ajunge sa planga? Si de ce pare sa fie numai vina ei? Adica tu vorbesti de o posibila schimbare a ei, dar de o schimbare a ta nu vorbesti.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Trinity

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 04 Iunie, 2011, 07:28:40 pm »
Acum dau si amanuntele:
Deobicei totul incepe de la o prostie,ca sa dau un exemplu:
I-am zis intr-o seara ca sunt plictisit si ca ma pun in pat si ca o sa vorbim mai tarziu,ca sa ma sune in cam juma de ora si sa imi zica ca te-ai plictisit de mine sau ce?si in principiu se supara foarte repede,dupa care incepe sa vorbeasca gura fara ea sa spuna niste cuvinte care ma deranjeaza,gen:am o viata nasoala,nimeni nu ma mai suporta,nu pot sa fac nimic si asa face mereu si eu la incepul am incercat mereu sa o impac dar cand vad ca mereu sa ajunge la asta si mereu ma cert cu ea din prosti cand aud ca zice cuvintele alea deja nu mai am chef de nimic,mi se ia de tot si logic ca ma supar si eu si de acolo se aprinde si mai rau cearta,ca intr-un final sa se calmeze si sa-si ceara scuze cum face mereu.
Ne impacam,merge bine 1-2 zile dupa care iara cearta dintr-o prostie si de 3 luni tot asa o tinem....

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 04 Iunie, 2011, 07:52:51 pm »
Mda, ce sa zic... E clar ca ea are nevoie sa se descarce, iar tu esti acolo... Insa problemele ei sunt pana la urma problemele ei. Ea trebuie sa invete cum sa se descurce cu propriile nesigurante, stari proaste etc.

Repet ceea ce spuneam in primul mesaj. Nici ea, nici relatia nu cred ca se vor schimba in vreun fel. Tot asa vor merge lucrurile si de aici inainte. Tu va trebui sa decizi daca relatia asta mai are sens sau mai bine pui punct si mergi mai departe. Ce iti pot spune, din experienta mea si a altora apropiati: oamenii nu se schimba. Oricat de tare, poate, si-ar dori. E decizia ta.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.