Autor Subiect: Intrebari pentru mamicile de pe acest forum :)  (Citit de 3749 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline R.L.

• **
  • Mesaje postate: 37
  • Gen: Femeie
  • Nimeni nu vorbeste limbajul inimii mele..
    • Vezi Profilul
Intrebari pentru mamicile de pe acest forum :)
« : 19 Mai, 2010, 11:36:57 pm »
1,Va intelegeti copii?

2,Puteti sa fiti si mame si prieteni pentru copii vostri?

3,Va marturiseste copilul vostru tot ce face sau in mare masura ce anume face?

4,Aveti incredere in el/ea?

Va rog sa si argumentati.

Am facut acest subiect sa vad daca sunt caz particular sau e ceva "normal" sa nu fi inteles de parinti..
Vointa inimii poate fi invinsa doar cand renunti la bucuria de a traii..

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Răspuns: Intrebari pentru mamicile de pe acest forum :)
« Răspuns #1 : 20 Mai, 2010, 08:59:54 am »
Ce inseamna pentru tine "sa nu fi inteles de parinti.." ?
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline Alecsandra

• Mesaje postate: 222
  • Kiss me 'til you're drunk! :>
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 20 Mai, 2010, 11:10:41 am »
Ciarli, tu nu esti mamica.  :laugh:

Pot sa raspund si eu, chiar daca nu sunt mama, sunt fiica. Si am mama.
1. Mama ma intelege mereu, indiferent de ce as face sau as zice. Mama ma sfatuieste cum sa fac sa imi fie mai bine. Mama ma ocroteste chiar si de departe. Mama se trezeste cu gandul la mine si la sora mea. Mama plange de fericire cand sunt eu fericita, si plange de durere cand ma doare ceva. Si o face chiar si fara sa stie. O simt pe Mama mea (si am scris cu majuscula pentru ca e un substantiv propriu pentru mine, pentru ca nu poate fi numita altfel decat MAMA) in fiecare zi. Cand sunt suparata ma gandesc la ea si la cat de bine m-as simti in bratele ei. Si imi trece. Cand sunt fericita ma gandesc la cat se bucura pentru mine, pentru ca imi simte sufletul asa cum i-l simt eu pe al ei. Nimic nu se compara cu mangaierea Mamei, cu zambetul ei. Nici o lacrima nu e mai clara decat a Mamei.

2. Mama este prietena mea cea mai buna.

3. Mama stie tot ce se intampla cu mine. Trebuie sa stie. Si nimeni nu ma sfatuieste asa cum o face ea. Nimeni nu e mai sincer decat Mama. O Mama nu doreste rau copilului sau.

4. Nu am facut nimic ce sa o indemne pe Mama sa nu mai aiba incredere in mine. Si daca am facut,  Mama m-a iertat intotdeauna. Ii cer iertare pentru clipele cand nu am ascultat-o, cand am judecat ce mi-a spus, daca am dezamagit-o. Am incredere in ea. Si cred ca si ea are in mine.

Pentru ca sunt a ei, si ea este a mea.
« Ultima Modificare: 20 Mai, 2010, 11:14:46 am de Alecsandra »
Make me your radio and turn me up when you feel low. :)

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 20 Mai, 2010, 01:27:05 pm »
Ciarli, tu nu esti mamica.  :laugh:
Stiu, dar "sa nu fi inteles de parinti.." poate insemna foarte multe lucruri.
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #4 : 20 Mai, 2010, 10:47:56 pm »
Citeste Françoise Dolto. Sunt convins ca ai sa gasesti in cartile ei mult mai mult decat sperai. Cred ca merita sa citesti si articolul meu cu titlul "Parintii, copiii, stima de sine si scenariul de viata", gasesti pe google.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline R.L.

• **
  • Mesaje postate: 37
  • Nimeni nu vorbeste limbajul inimii mele..
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 21 Mai, 2010, 06:37:12 pm »
Ce inseamna pentru tine "sa nu fi inteles de parinti.." ?

Pai in cazul tatei nici nu mai incerc..e un caz pierdut de cand aveam 7-8 ani, ma inteleg cu el in limitele politetii, vorbim doar minimum necesar si nici unu nu ne plangem ne convine de minune.
Dar la mama am pretentie. Inainte ne intelegeam super! De cativa ani ii marturisesc sentimentele mele, trairile mele si nu intelege ce simt sau daca intelege nu ii pasa. Ma asculta dar extrage din tot ce ii spun eu o mica parte neinsemnata, pe care o transforma intr-un motiv de cearta.. "inchid" ochii mereu dar comportamentul ei ma face sa nu ii mai spun ca inainte prin ce trec si ce simt si nu vreau sa ma indepartez de ea ca de tata, sa ajungem doua straine..

Si vroiam sa aflu daca sunt doar eu cu piticii astia pe creier si poate sunt prea exigenta de la relatia mama-fiica,  sau mai sunt altii care se confrunta cu asemenea mame si au rezolvat-o pana la urma..

Ma bucur pentru tine Alecsandra ca te intelegi asa bine cu mama ta!

Citeste Françoise Dolto. Sunt convins ca ai sa gasesti in cartile ei mult mai mult decat sperai. Cred ca merita sa citesti si articolul meu cu titlul "Parintii, copiii, stima de sine si scenariul de viata", gasesti pe google.

O sa citesc acum in vacanta Françoise Dolto, sper sa ma ajute! Si o sa citesc chiar acum articolul tau! Mersi de recomandari!

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, ajutor si pentru timpul acordat subiectului!

P.S. NU MA REFERAM LA CATA INCREDERE AU PARINTII IN VOI CAND MERGETI LA DISCOTECA SAU DIN PUNCT DE VEDERE AL STRICTETII... MA REFERAM LA GENUL DE INCREDERE CA INTRE DOUA PRIETENE...
Vointa inimii poate fi invinsa doar cand renunti la bucuria de a traii..