Autor Subiect: Iubesc un barbat care poate niciodata nu va fi al meu ...  (Citit de 4077 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rusoaica

• *
  • Mesaje postate: 11
  • Gen: Femeie
  • Insert funny comment here!
    • Vezi Profilul
Povestea mea poate parea comuna unora si de aceea vreau sa va cer sfatul si poate impreuna cu voi sa gasesc o cale de a rezolva situatia in care ma aflu ...

De aproximativ 6 luni sunt implicata intro relatie cu un barbat care din pacate (pentru mine) este insurat si mai are si un copil. La inceput nu am vrut sa dau curs acestei relatii pentru ca stiam cat de greu imi va fi dupa aceea dar am cedat rugamintilor lui si ... iubirii. I-am cerut sa pastram aceasta relatie dar in conditiile mele: adica nu vom merge mai departe pana cand el nu-si va rezolva situatia familiala. Pana acum mi-a respectat dorinta si nu a venit cu propuneri de a face dragoste si nici nu ma preseaza sa iau vreo decizie. Ba chiar pot spune ca eu sunt cea care nu mai are rabdare si as vrea ca totul sa se rezolve intr-un fel.

Ceea ce as vrea sa stiu este daca o asemenea relatie va avea un viitor. Nu stiu de ce am senzatia ca usor usor se indeparteaza de mine si semnele de afectiune pe care altadata mi le dadea mereu acum abia mai apar. Sustine in continuare ca ma iubeste si ca ma vrea dar ... nu prea ma mai cauta si nu mai are timp nici macar sa trimita un mesaj sau sa ma sune.

Imi este extrem de greu fara el dar nici nu vreau sa-mi irosesc viata implicandu-ma in ceva care se va spulbera in vant. Astept orice sugestie si orice comentariu si ma multumesc anticipat pentru ele.
Intâmplător, oricine poate iubi. – F. M. Dostoievski

Dar sunt puţini cei care o fac!

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Iubesc un barbat care poate niciodata nu va fi al meu ...
« Răspuns #1 : 30 Mai, 2011, 08:37:48 pm »
Sfatul meu: fugi de acolo!

Povestea asta deja e un cliseu. Stiu, toti credem (sau speram macar) ca suntem exceptia, ca povestea noastra e altfel decat zecile de povesti de acelasi fel din jur sau din trecut. Dar adevarul e ca suntem, in 99% din cazuri, regula. Si regula, in cazul tau, spune ca va ramane langa familia lui, iar tu vei fi oaza de iesire din cotidianul relativ monoton, oaza de frumusete, dar pe care o vrea doar in forma clandestina. Indiferent ce iti spune si indiferent cum se minte singur crezandu-se pe sine unoeri...

Daca iti poti asuma ca nu va fi niciodata al tau si poti accepta o asemenea forma a relatiei - atunci ok, mergi inainte, dar, vorba poetului, "nu spera si nu ai teama"! Te va dobori. Daca nu - mai bine strange din dinti si pleaca.

Stiu ca nu e ce voiai sa auzi... dar e ceea ce experienta si povestile altora din jur mi-au aratat iar si iar... Iti doresc sa fii exceptia. Dar nu o cred.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline rusoaica

• *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 31 Mai, 2011, 05:12:26 am »
Iti multumesc foarte mult Lorelei pentru raspuns. E adevarat nu e ceea ce vroiam sa aud, dar daca asta e ceea ce imi doream de fapt nu as mai fi postat aici si m-as fi amagit in continuare cu sperante. Nu pot spune ca nu-mi doresc sa fiu eu exceptia dar pe de alta parte imi si fac mustrari de constiinta pentru ca am intervenit intr-o familie. Daca totul se va termina intre noi iar sotia lui nu va afla nimic cel putin voi avea satisfactia faptului ca nu i-am dat voie sa o insele cu adevarat facand dragoste cu mine! Iar eu va trebui sa caut o cale sa ma obisnuiesc din nou cu singuratatea ...

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #3 : 31 Mai, 2011, 07:25:59 am »
Nu trebuie sa te sperie singuratatea - e frustranta e drept. Dar inca nu ma decid daca e mai frustranta singuratatea, sau singuratatea in doi!

Despre poveste da... ce sa zic, daca nici nu a insistat ... ce concluzie sa trag ? Ca te respecta foarte mult, sau ca are verticalitate (nu gasesc alt cuvant) si nu o inseala pana nu sunt divortati.
Mi se pare ca e un joc compensator la mijloc - barbatul cauta sa-si reconfirme valoarea, femeia cauta dovada ca ea este cea mai importanta si asteptand sa fie aleasa. Evident, exista si nevasta, care poate va lupta. Iar un divort inseamna multe batai de cap, si dureaza mult daca sotii nu vor amandoi sa se desparta amiabil. Si sunt atat de multe tensiuni la mijloc, si stress - barbatul trebuie sa se mute undeva cu chirie, acte peste acte, nevasta e nervoasa mereu, noua aleasa asteapta pasi mai repezi si totul merge greu, si totul risca foarte usor sa devina super tensionat.

Pana la urma tu hotarasti, dar...

Offline rusoaica

• *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 31 Mai, 2011, 08:28:14 am »
Îţi mulţumesc foarte mult Iulian, sunt unele aspecte la care nu m-am gândit, iar cele spuse de tine m-au ajutat să văd lucrurile şi din altă perspectivă. Voi mai aştepta o perioadă să văd în ce direcţie ne îndreptăm şi dacă pâna la urmă vom fi doi sau doar ...eu.

Offline bogdan84

• *
  • Mesaje postate: 13
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 10 Iunie, 2011, 06:07:57 am »
Draguta, daca pot sa ti dau un sfat...FUGI DE ACOLO !!!
Eu daca as fi in locul tau m-as gandi in felul urmator :
El ma face fericita ..probabil !  Dar restul familiei lui..si ei sunt oameni ca si mine, si ei merita sa fie fericiti..De ce sa stric armonia familiei lui? Oare am eu puterea sa fac asta ?

El este un barbat insurat, care, inainte sa te cunoasca pe tine a iubit o alta femeie.
Nu fi 100% sigura ca pe sotia lui nu o mai iubeste, sunt foarte multi ani inradacinati in amintirile lui, el s-a obisnuit cu sotia  lui, sunt lucruri vitale in viata lui pe care tu...Garantat nu o sa le poti schimba.
Crezi asta acum ca ar fi o sansa sa nu se uite in urma pentru tine insa el gandeste altfel, acum iti spune ca te vrea..si te vrea pentru ca ce are acasa e pus deoaparte si nu i lipseste.Dar cand nu va mai avea familia la care e ? ..ce crezi ca se va intampla?
Are si copil si ...sunt atatia barbati pe lumea asta care sunt liberi si care te pot iubi si care...sunt dispusi sa se dedice tie fara nici un fel de compromis major.

Mai tine cont si de alt aspect...El a iubit femeia lui..apoi cu timpul s a plictisit..a dat de tine, te va iubi si pe tine ( sa zicem) apoi se va plictisi si de tine .
Ar fi mai bine sa te dai deoparte acum cand nu exista implicari serioase si facand asta iti faci si tie un bine dar si lui, aratandu-i ca are un scop in viata atins.
O zi buna iti doresc  si sper sa nu te supere vorbele mele si..sper ca am gandit pe cat de mult rational si corect.

Offline rusoaica

• *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 10 Iunie, 2011, 06:18:00 am »
Îţi mulţumesc foarte mult Bogdan. De la vremea când am postat acest subiect de discuţie s-au schimbat multe. Am luat decizii majore care nu-l mai includ pe el. Îmi e greu, de multe ori mă găsesc plângând după tot ce a fost dar ştiu că uşor uşor îmi voi reveni şi tot ce simt acum face parte din procesul de vindecare. Am adăugat şi această experienţă în jurnalul vieţii şi voi şti de acum încolo de ce să mă feresc.

Vă mulţumesc tuturor pentru sfaturi.

Offline bogdan84

• *
  • Mesaje postate: 13
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 10 Iunie, 2011, 07:41:43 am »
Ma bucur sa aud asta, acum poate ai timp sa te uiti si la povestea mea si poate..sa ma ajuti cu un sfat..
La revedere!

Offline LiaRomanov

• *
  • Mesaje postate: 15
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 22 Iunie, 2011, 09:34:58 pm »
sfatul oricarei femei de care barbatul sau a divortat pentru alta: fugi!
sfatul oricarei femei care a trecut prin ce treci tu acum si a ramas singura: fugi!
sfatul oricarei femei care a trecut prin asta si a ramas cu el: fugi!

concluzie: fugi!

Offline bluelife19

• *
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 25 Iunie, 2011, 12:47:17 pm »
sti nu vreau sa fiu rea sau sa ma bag prea mult in viata ta dar in general oamenii acesti nici nu trebuie sa le dam voie sa flirteze cu noi...trebuie doar o secunda sa ne punem in locul sotiilor care candva vom deveni si noi. Viata de familie are suisuri si coborasuri iar unor barbati le place sa isi caute un refugiu , cea de acasa este mama,sotie ,gospodina tot ce isi doreste el iar de la cealalta primeste afectiune sau doar pierde timpul.
Nu iti mai face sperante cu un astfel de barbat.Ce are el in special fata de un barbat liber ?ce iti ofera mai mult?gandeste-te la viata ta in primul rand si la "palma''care o vei primi in momentul cand vei realiza ca tu doar visai la ceva care nu se putea realiza
sau incearca sa te gandesti,ok o paraseste si se muta cu tine cine te asigura ca nu vei pati si tu ca ea?de unde sti ca pe tine nu te-ar insela?

imi cer scuze daca mesajul meu te-a suparat cu ceva.
Daca iubesti pe cineva,iubeste'o asa cum este. Nu cum ai dori sa fie