Autor Subiect: Mici sfaturi şi pentru mine  (Citit de 3360 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lumycriss

• Vizitator
Mici sfaturi şi pentru mine
« : 29 Septembrie, 2008, 09:40:49 pm »
Nici mie nu-mi vine să cred că mi-a putut trece aşa ceva prin cap :P  Nu am ştiut unde să postez acest topic, aşa că am considerat că cel mai nimerit ar fi să mă opresc aici. De fapt, caut nişte sugestii, sfaturi, orice, pentru a mă ajuta să iau o decizie înţeleaptă ;) mi-ar plăcea să găsesc pe cineva care să mă informeze exact. Poate am noroc. :)
Pe scurt, m-am gândit să-mi fac un abonament la internet fără fir. Am căutat pe net, dar nu am reuşit să mă lămuresc. Care ar fi reţeaua cea mai nimerită spre care să mă îndrept? Unde găsesc preţurile cele mai mici şi care ar fi acestea? Cât de limitată îmi va fi libertatea de navigare? Cât de mult merită toată afacerea? Şi... Probabil vor mai apărea întrebări pe măsură ce-mi răspundeţi. :D
O seară frumoasă vă urez! :*
« Ultima Modificare: 29 Septembrie, 2008, 09:45:03 pm de lumycriss »

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Mici sfaturi şi pentru mine :P
« Răspuns #1 : 29 Septembrie, 2008, 09:45:11 pm »
Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Pentru ca am avut mereu internet prin cablu si, in vremuri imemoriale, prin dial-up. Dar stiu ca si Orange si Vodafone au oferte de internet bunicele. Poate n-ar fi rau sa faci o investigatie proprie, la telefon, pe internet sau la sediile lor (la orange stiu ca te pot lamuri, de exemplu, la victoriei, jos) si vezi daca iti poti permite, daca e avantajos pt tine etc.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

lumycriss

• Vizitator
Re: Mici sfaturi şi pentru mine
« Răspuns #2 : 29 Septembrie, 2008, 09:55:31 pm »
Nu ştiu cum să spun, dar eu nu mă pricep deloc. Şi n-aş vrea să fac vreo prostie. Mă gândeam că poate există cineva mai înzestrat în domeniu, care a folosit aşa ceva sau măcar care ştie unde să caute. Nu ştiu de ce, dar nu am încredere în informaţiile pe care le-aş găsi pe cont propriu. Aşa că, mai aştept. Nu mă grăbesc deloc. :)

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #3 : 29 Septembrie, 2008, 10:19:38 pm »
Abonament la internet fara fir... nu gasesti decat la Zapp / Orange / Vodafone. Costul este in jur de 20euros pe luna (ma rog, o aproximare grosiera) + pretul modemului (ai nevoie de un modem cu cartela). Pretul modemului nu e neglijabil si trebuie sa te interesezi si de el.

Uite la orange cam care ar fi tarifele: http://www.orange.ro/abonamente-date/abo-internet-nelimitat-ro.html
Zapp: http://www.zapp.ro/internet-date/rezidential/zapp-online-express/zapp-online-express-unlimited/

De asemenea, fii atenta la clauzele contractuale. FOARTE atenta. La zapp stiam ca esti obligat sa anunti cu 2 luni inainte ca vrei sa renunti. Daca te trezesti ca se face anu' si ai cam vrea sa renunti la abonament, nu mai poti; rezulta ca se va prelungi automat cu inca 1 an / si trebuie sa platesti penalizari mari ca sa poti intrerupe (adica probabil contravaloarea pe 1 an a abonamentului, sau ceva in genu'). Stiu ca asa era acum cativa ani, dar na, de intrebat.

In plus, vitezele raportate de obicei sunt obtinute in laborator si modul de exprimare este de "viteze pana la XXXXMb/s".
Adica o sa observi ca in realitate, in functie de locatia unde esti, nu merge cum te-ai astepta. Daca iti iei modem 3G de exemplu, ala o sa mearga rapidut in Bucuresti, dar daca o sa fi in tren intre doua sate prin Baragan, sa nu te astepti la aceiasi viteza, 3G nu are acoperire nationala, ci doar in cateva orase mari.

In principiu, eu am fost dornic (si am avut) internet fara fir acum cativa ani cand preturile erau mult prea mari pt putinul trafic facut. Si am renuntat , evident, mai ales ca a devenit ieftin internetul prin cablu, am pus si acasa la parinti - si nu mai aveam nevoie de wireless. Poate preturile au mai scazut, dar eu nu mai fac gresala sa cumpar din nou. Cateodata nu mi se putea conecta, etc.

lumycriss

• Vizitator
« Răspuns #4 : 29 Septembrie, 2008, 10:43:45 pm »
Merci, Iulian, Lorelei. :) 20 de euro mi se pare exagerat de mult, eu ma gândeam la o sumă cuprinsă între 5 şi 10 euro... Probabil că visez prea mult :p Iar abonamentul... Oare se poate face pe o perioadă mai scurtă de un an? Hmmm... Cred că totuşi o să trebuiască s-o iau la picior, până la urmă... :(

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 02 Noiembrie, 2008, 11:03:19 am »
Exista ceva mai ieftin de la Vodafone.
Pentru mai multe detalii du-te aici:

http://www.vodafone.ro/personal/internet-si-date/internet-pe-pc/vodafone-mobile-connect/#id6525

La contract pe 2 ani, modemul este gratis. Nu ai super viteza, dar pentru surf e suficient. Mergi sa-l testezi intr-un magazin Vodafone.
Let's put a smile on that face!

Offline alin333

• **
  • Mesaje postate: 39
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 14 Decembrie, 2008, 12:26:45 am »
din cate stiu zapp are modem pe un an.intereseazate si mult succes in continuare :)