Autor Subiect: Nu am prieteni  (Citit de 4742 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marin80

• Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Nu am prieteni
« : 25 Martie, 2007, 05:57:10 pm »
Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Gen: Femeie
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
Re: Nu am prieteni
« Răspuns #1 : 25 Martie, 2007, 06:49:41 pm »
         Fii deschis,zambeste,ajuta-i pe cei care au nevoie de ajutor.E mare lucru sa sti sa-ti faci prieteni,prietenia se castiga,insa ai grija ca nu orice zboara ,se mananca.Trebuie sa fi atent si la cei pe care vrei sa ti-i apropri.
 "Elogiul prieteniei face sa nasca,hraneste si intretine cele mai frumoase momente de generozitate,de satisfactie,de care este capabila o inima omeneasca."
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 25 Martie, 2007, 08:07:42 pm »
Buna Marin,
Te inteleg foarte bine prin ce treci.

Desi eu prieteni am - foarte putini, e drept - dar adevarati - uite ca si eu sunt fara prietena, si stiu cat este de greu la aceasta varsta sa nu ai pe nimeni, sa nu ai cu cine sa te distrezi, cu cine sa iesi sa te plimbi in parc, etc. Stiu cat e de greu sa ai un suflet plin de dragoste si sa nu ai cui darui. Cunosc prea bine aceste sentimente.

In orice caz, nu este un capat de tara. Sperante sunt intotdeauna, sa stii. Tot asa cum sunt baieti fara prietena, sunt si fete fara prieten, si inca fete cuminti si bune, ce asteapta doar sa le descoperi. In ceea ce priveste amicii, trebuie sa stii sa iti alegi foarte bine prietenii. Unii te pot ajuta, altii te pot infunda. Fiecare om lasa o urma in sufletul nostru.

Eu sincer prefer asa, sa am foarte putini prieteni dar care sa imi fie apropiati ca fratii, decat sa am o "gasca" dar care sa ma paraseasca la primul necaz. In plus, natura preocuparilor mele ma face mai putin susceptibil de a ma integra in "gasti" , ci mai degraba in grupuri, asociatii, etc. Oricum, daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva... sa stai de vorba cu un om care trece printr-o situatie oarecum similara, trimite-mi te rog un mesaj privat.
"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 25 Martie, 2007, 08:57:40 pm »
 Hello!

Nici eu nu am multi prieten ,chiar foarte putin as putea spune.Vecinii ma ignora ,iar colegii (mai mult ,profesorii )mi-au reprosat in nenumarate randuri ca in 4 ani de liceu nu am fost capabila sa ma integrez. Problema a fost ca nu am vrut sa ma integrez printre fitosii cool si mandrii ,plin de mofturi care inteleg prin prietenie asa : astazi x ,y si z vorbesc ,maine x nu e prezent ,iar y si z il barfesc si-l injura de vai de capul sau,iar la greu sunt primii care -l parasesc sau il infunda mai greu. Prieteni din acestia ii gasesti la tot coltul si crede-ma nu ai nevoie de ei.

Ce pot eu sa iti spun e ca mai presus de toate trebuie sa fii tu ,iar un adevarat prieten te va accepta asa cum esti ,te va respecta si-ti va fi alaturi cand ai nevoie.Important este sa nu renunti la TINE.De ce sa te schimbi? Era un topic pe aici ,chiar de Zantiala propus "Trebuie sa purtam masti ca sa fim iubiti?" ,asa sta treaba si cu prietenii. Nu trebuie sa porti vreo masca ,trebuie sa fii tu. Viata iti va scoate in cale si prietenie si iubire doar ca pretioasele izbande cer timp si rabdare .

Eu iti doresc sa te bucuri de ambele ,curand si din plin. Apropos ,felicitari! Ai facut un prim pas -Lovetime.
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Gen: Bărbat
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 26 Martie, 2007, 06:42:43 am »
prietenii adevaratii ii numeri pe degetele de la o mana....restul ? doar cunostinte...
Let's put a smile on that face!

Offline Fleur-de-lys

• *
  • Mesaje postate: 13
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 01 Aprilie, 2007, 08:42:56 pm »
Am inteles din mesaj ca ai terminat liceul, dar nu esti nici student si ca iti petreci mare parte a timpului in casa. Acest lucru mi-a permis sa presupun ca nu ai o activitate cu care sa-ti ocupi timpul. Poate ca un job (unul interesant;) ) sau studiul ti-am face orele de singuratate si plictiseala suportabile sau, ce de nu, poate chiar interesante. Fata de ideea te a te schimba am rezerve. Eu te-as sfatui mai degraba sa nu faci nimic impotriva firii tale, sa nu-ti pierzi timpul in companii neinteresante si care nu-ti pot aduce nici in plan sentimental nici in cel intelectual decat si mai multa tristete si deznadejde si plictiseala. SIGUR nu esti nesociabil. Cunoaste-te pe tine insuti, afla-ti preferintele, interesele, ce fel de persoane iti plac. Tu esti unic si destinul tau este unic, si tot ceea ce ti se intampla tie este unic si irepetabil.

Am citit intr-un mesaj de mai sus despre niste profesori care acuzau un elev ca nu s-ar fi integrat in colectiv. Ce oroare! Sa fugi de acesti oameni si de altii asemenea lor!

Offline Luli

• Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 02 Aprilie, 2007, 09:20:28 am »
Draga Marin 80,ai si tu rabdare.Nu-nseamna ca trebuie sa te schimbi tu,ci inseamna ca esti o persoana serioasa care stie ce vrea.Toti trecem prin momente de singuratate.De asemenea,si intr-o multime poti fi singur.Considera ca este doar o experienta de viata si fructifica-ti timpul cum poti mai bine.
Opreste trecera.
Stiu ca unde nu e moarte,nu e nici iubire,si,totusi te rog:opreste, Doamne,ceasornicul cu care ne masori destramarea.

Offline Rebecka

• Mesaje postate: 126
  • Ai incredere ca poti, si vei putea!!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 27 Mai, 2007, 03:19:41 pm »
Desi topicul e vechi, imi permit sa dau si eu un sfat unui prieten....

Dragul meu, crede-ma cand iti spun ca mai bine fara prieteni decat sa fii inconjurat doar de profitori sau de barfitori sau de invidiosi-....ptr ca in ziua de azi sunt multi `prieteni´asa, cu parere de rau o spun, dar asta e adevarul...dar totusi si eu consider ca daca ai avea o ocupatie, un job sau studentia...ai avea cu ce a iti umpli timpul, si asa ai putea face ni cunostinte si noi prieteni....te imbratisez, si tine cont de ceea ce iti spunem...suntem prieteni total dezinteresati....incercam doar sa te ajutam...si cand mai ai timp, mai revino pe meleagurile astea...te pup ::)
Eu sunt un om fără de ţară,
Un strop de foc purtat de vânt,
Un rob razleţ scăpat din fiară,
Cel mai sarac de pe pamânt.
Eu sunt un mag de legea noua,
Un biet nebun, orbit de-o stea,
Ce-am rătăcit să v-aduc voua
Poveştile din ţara mea...Octavian Goga