Autor Subiect: nu pot sa inteleg  (Citit de 3960 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline crius

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
nu pot sa inteleg
« : 25 Aprilie, 2013, 01:58:09 pm »
2 oameni ce se iubesc se pot desparti?

Buna, primul meu post..
Problema  cu care ma confrunt de mult timp -  imi este din ce in ce mai greu alaturi de femeia pe care o iubesc si care imi spune ca ma iubeste. Sunt casatorit de 7 ani, copil de 4 ani. La inceput ca de obicei totul a fost frumos si bine, pe parcurs ea s-a schimbat foarte mult devenind foarte rece in relatie.
Nu ma mai simt iubit, apreciat, alintat..tot ce trebuie sa vina de la o persoana care te iubeste. Desi ea imi spune ca ma iubeste in felul ei dar nu imi arata asta deloc..practic parca as sta langa o straina. Nu simt acea implicare si pasiune in nimic, nici cele mai mici si nesemnificative gesturi, dragoste facem doar daca ridic eu problema asta si mai bine nu as spune pentru ca totul e mecanic la ea si nu vrea decat sa se termine totul mai repede.
Am avut multe discutii rezultatul fiind acelasi: s-a schimbat si nu mai poate fi la fel, desi nu-mi reproseaza nimic..
Eu am fost de-a lungul timpului exact aceesi persoana de la inceput, dar ma ingrozesc acum caci ea incepe sa ma schimbe si pe mine si incep sa ma port la fel..cumva sa-i raspund cu aceeasi moneda. Si nu-mi doresc asta, vreau doar sa fie cum era.
In ultima discutie mi-a spus ca poate e mai bine sa ma lase sa-mi gasesc fericirea in alta parte desi ea ma iubeste. Nu am nevoie de alta fericire, de alta femeie..vreau sa fim din nou cum am fost la inceput.
Sincer nici nu stiu ce sa mai fac, sa ma sacrific si sa traiesc toata viata cu doar cu farama de fericire din cand in cand? Sa ma despart de femeia pe care o iubesc si care ma iubeste? Eu nu inteleg cum as putea face acest lucru, plus sa-i distrugem viata si copilului care este totul pentru mine si fara care nu as putea trai.
Si e atat de simplu sa se schimbe putin...uneori sunteti de neinteles voi doamnele :)

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: nu pot sa inteleg
« Răspuns #1 : 25 Aprilie, 2013, 08:45:45 pm »
Bun venit!

Din ce scrii, eu cred ca sotia te te iubeste acum ca un prieten, ca parte din familie, dar nu ca pe un barbat. Adica e limpede ca nu mai simte deloc sa faca gesturi tandre, sa faca dragoste cu tine etc. Ceea ce-i ceri tu - sa le faca oricum - e de fapt o cerere de a juca teatru, de a se forta sa se comporte ca si cum ar simti altceva decat simte.

Cred ca ai alegeri putine, dar clare: accepti o viata fada de cuplu, dar in care probabil va veti intelege rezonabil de bine si veti creste impreuna copilul, sau alegi sa pleci, cautand o viata de cuplu frumoasa si normala in alta parte. Ideea cu "nenorocit" copilul nu e reala. Un copil nu se simte bine intr-un cuplu de oameni nefericiti. Uneori ii este si creste mult mai bine langa parinti despartiti, dar in relatii fericite. Important este, intr-o asemenea ipoteza, sa ramaneti prieteni, tu si (fosta) sotie, si sa va respectati reciproc, incat sa cresteti, separat, e adevarat, frumos copilul vostru. Prima varianta este una calma, dar seaca, searbada. Daca crezi ca o poti duce o viata intreaga... e o alegere si asta. Asumandu-ti, insa, ca probabil la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, fiecare va ajunge, foarte probabil, sa il insele pe celalalt. Pentru ca suntem oameni si tipa in noi nevoia de dragoste plina, intreaga. Sau macar de a face dragoste frumos si intreg... Si in cazul asta - daca gasiti un echilibru in asta - iar e ok. In varianta 2 - e nevoie de mult curaj acum. E foarte greu sa iei o asemenea decizie. Foarte probabil, pe termen lung e mai fair si mai datatoare de sperante macar. Iesi din "fundatura".

Cea de a treia varianta, la care speri tu, nu exista decat teoretic. Nu stiu ce (si daca!) ar putea sa o determine pe sotia ta sa reinvie sentimentele pe care le avea candva pentru tine. Stii cum e, nu simti cum vrei, simti cum simti... Si daca nu simte, ce poate sa faca... Deci eu una nu cred in aceasta a treia varianta.

In final inchei spunandu-ti ca sunt cateva ganduri care mi-au venit in minte citind postul tau. Dar, ce stiu eu din 10 randuri, despre relatia voastra? Eu spun cum suna din exterior, unui strain... Tu stii si simti mai bine ce e acolo... Incearca doar sa nu te minti. Atata tot. 
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline crius

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 26 Aprilie, 2013, 09:14:03 am »
In primul rand multumesc pentru raspuns.

Eu inca traiesc cu speranta de a nu fi asa cum spui, pentru ca nu stiu daca as putea sa traiesc asa o viata.
Poate am eu asteptari prea mari, pentru ca din punctul meu de vedere cand faci ceva legat de partenerul de viata (ca e vorba de o mancare, ca e vorba de dragoste) ar trebui sa o faci cu placere, cu pasiune..indiferent ca esti in prima luna de casnicie, la 10 ani sau la 60 de ani.
Din ce mi-ai spus tu atat de transant, a fost ca un pumn pentru mine. :)
Poate ca am exagerat eu un pic in primul mesaj fiind destul de suparat...nu e atat de negru dracul dar e pe aproape. Mai vin gesturi, atentii si din partea ei dar putine, mult prea putine fata de asteptarile mele.
Nu vreau sa-i cer, sa cersesc sau sa o oblig sa faca ceva, vreau sa vina de la ea ceea ce simte. Stiu ca tine la mine, stiu ca ma iubeste..de aceea doar asta i-am spus: "Daca ma iubesti atunci de ce e atat de greu sa si arati acest lucru". Eu zic ca e atat de simplu totul.
Ea e si o fire mai rece putin, nu se exteriorizeaza foarte mult si de asemenea foarte independenta. Stiu ca oamenii se mai schimmba in timp, dar chiar atat de mult incat dupa cativa ani sa realizezi ca practic traiesti langa o alta persoana..e greu de imaginat asa ceva. :)

La a doua varianta desi m-am gandit este ultima optiune. Sunt un om care nu face foarte usor schimbari. Poate daca as gasi ceva compromitator despre ea as face-o, dar m-am interesat nu este vorba de alta persoana. De altfel mi-a si spus ca daca ne despartim ei nu-i mai trebuie alti barbati, poate foarte bine sa traiasca singura.
Iar copilul...stiu ceea ce spui si ai dreptate, dar in casa nu se paruieste si nu se trage nimeni de par. nu este o atmosfera de lupta care sa-l marcheze. Este foarte atasat atat de mama cat si de tata, m-am implicat foarte mult in cresterea lui. Iubeste sa mearga de mama cu tata si cu mama impreuna. Daca plec 2 zile de acasa cu treaba este jale, iti imaginezi cum va fi sa stea periodic cand cu unul cand cu celalalt..
Dar nu vreau nici o casnicie care sa existe doar pentru ca e un copil la mijloc.

Ceea ce sper eu este o combinatie intre prima si a treia varianta...daca tot am inceput cu variantele. :)
Intr-o relatie trebuie sa stii sa mai lasi si de la tine, trebuie sa mai si cedezi, trebuie sa inveti sa traiesti in doi. Eu sunt dispus intotdeuna sa si cedez, dar asta nu inseamna sa ma las calcat in picioare si sa fiu nefericit.
Eu spre deosebire de tine inca mai cred in cea de-a treia varianta. Sentimentele eu cred ca mai exista, doar ca nu sunt aratate.. Sper, sper sa mai existe. Daca nu ..chiar ca nu mai are rost.

Offline mcris

• Mesaje postate: 9
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 02 Mai, 2013, 05:45:21 pm »
Salve amice,
Eu cred ca doar traversati o perioada mai grea pe care o s-o depasiti.
Probabil ca ti-ai pus intrebarea daca ea ar avea pe altcineva... Presupunand ca nu, ea s-a schimbat din cauza copilului. Nopti nedormite, munca, etc, nu e usor, plus stresul de zi cu zi din ziua de azi. Nu cunosc situatia, dar daca merge si la servici, se ocupa si de copil (si de tine mai mult sau mai putin :) ), nu e usor. La 4 ani copilul e mare si viata de cuplu incepe sa-si revina.
Trebuie sa ai incredere ca lucrurile se vor indrepta, indoiala ta i-o transmiti si ei si nu e bine. Ca sa ajunga sa-ti zica sa-ti gasesti fericirea in alta parte inseamana ca i-ai reprosat de mai multe ori ca e lipsita de afectiune. Si asta nu face decat sa o streseze si mai mult. Da-i o pauza, incearca sa nu o mai “sufoci”. Incet incet o sa vina ea inapoi la tine.
Apoi de ce nu lasati si voi copilul la bunci sau undeva si faceti o vacanta impreuna ca pe vremuri? Fara alte cupluri, prieteni, doar voi doi, 2 saptamani undeva intru-un loc linistit (de ex. N. Moldovei, mergeti si pe la manastiri). Ai sa vezi ce bine va fi.
Tu trebuie sa-ti cunosti sotia cel mai bine si sa ai grija de ea incat sa-ti fie bine si tie. Trebuie cumva sa intri pe sub pielea ei dar fara sa o sufoci. Trebuie sa fie un bun psiholog, vei avea  nevoie de asta si pentru copil cand creste mare.
Casatoria e ca o scara, si sunt problemele vietii, nu te dai batut asa de usor. La 7 ani apar probleme, apoi la 13-14 ani alte probleme, si tot asa..  Invatati sa le invingeti IMPREUNA, nu exista luru perfect, casatoria perfecta e doar in filme. Presupunand ca-ti gasesti pe altcineva si-ti rezolvi problema asta, crezi ca nu o sa apara alte probleme?
Eu sunt sigur ca va fi bine daca va doriti amandoi. Copilul v-a legat pentru totdeauna si lui ii place sa-si vada mama si tata impreuna, nu separati.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #4 : 03 Mai, 2013, 07:43:51 am »
Daca o femeie iti zice ca poate ar fi mai bine sa te lase sa-ti cauti fericirea in alta parte (cand stie foarte bine ca de la ea iti doresti acea fericire) apai asta inseamna ca ea s-a gandit deja la tot ce inseamna divort, si cum ar fi fara ... o femeie care te iubeste si te vrea langa ea nu-ti da drumul asa usor.
Se va zbate (ca si noi de fapt) o gramada ca sa incerce sa te tina alaturi si sa nu pleci la alta. Iar ea deschide frumos palma si zice, fluturas, daca vrei sa zbori, esti liber. Ceva nu se pupa aici ...

De asemenea, ura si reprosurile (chiar daca discutati despre ele) se aduna si macina ... nu ne-ai spus ea ce-ti reproseaza tie (daca tu esti cel care ceri). Din cate am vazut, resentimentele astea se sfarsesc prin unul din parteneri inseland. Nu mereu. Unele femei mai au si un alt fel de joc - ca sa ramana ele cu imaginea de sine intacta (in sensul ca nu ele au inselat sau ca nu ele au cerut divortul - nefericite fiind) devin atat de reci incat forteaza barbatul sa cedeze unei 'tentatii' - si atunci au prins imediat momentul si gata - divort.

Femeile sunt complicate - si e de datoria noastra sa citim foarte bine ceea ce fac ele ... Femeile nu mint, barbatii nu asculta e o zicala ... Ea iti da de inteles ca se gandeste la "plecare", dar tu nu asculti (sa accepti ca nu mai esti dorit).

Asa ca daca n-ar fi fost copilul la mijloc, lucrurile ar fi stat altfel de mai multa vreme ... Din pacate nu stiu ce sa zic, decat sa fii realist si sa privesti lucrurile asa cum sunt. Daca mai e ceva de salvat, o stii, dar cerand in continuare cand e clar ca vine foarte greu si foarte putin o sa devina al naibii de frustrant inca 30-40 de ani de-acum incolo ...