Autor Subiect: problema parintilor  (Citit de 1957 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bluelife19

• *
  • Mesaje postate: 11
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
problema parintilor
« : 25 Iunie, 2011, 01:43:55 pm »
Salutare, am vazut ca aici se dezbat N subiecte.Problema cu care ma confrunt este dificila pentru mine.
Acum doi ani am cunoscut un baiat l-am placut,m-a placut si in cele din urma am hotarat sa avem o relatie . El era varul unui amic de al meu.Au trecut 2 luni peste noi ne intelegeam super bine abia prinsesem curaj sa le spun alor mei de relatia noastra. Intr-o vineri seara intram in casa cand din sufragerie se auzeau voci revoltate,mama discuta cu tata...am auzit doar cand tata a spus "nu vreau sa mai iasa in oras nici cu M nici cu varsu , sunt niste nemernici" , nici in secundele acestea nu realizez pe ce s-a bazat tata atunci cand ca facut acele afirmatii, in cele din urma am intrat in casa m-a intrebat unde am fost i-am raspuns sec cu Alin si Marian in oras si am plecat in camera mea, nu le-am spus ca sunt cu el, nu le-am spus nimic.Am continuat sa ne vedem , toata lumea stia de noi numai ai mei nu,am avut diferite incercari de a le spune insa cand ma gandeam la reactia lor ma speriam si renuntam.
Acum 5 luni el a plecat in Spania la un unchi de al lui l-a angajat ca sofer la o firma,urmeaza sa se intoarca in august. Problema e urmatoarea cand se va intoarce in tara vrem sa ne mutam impreuna, apoi sa plecam la unchiul lui in Spania. Eu timp de 2 ani nu le-am spus alor mei de relatia mea cu el, insa acum trebuie sa imi iau inima in dinti si sa le spun. Nu stiu cum vor reactiona, am stabilit ca vom veni amandoi si vom sta de vorba cu ei, dar ce le vom spunem? ca vrem sa ne mutam impreuna?ok dar tata este destul de dificil, nu stiu cum va reactiona , imi e teama ca nu il va accepta . Imi este frica de multe chestii, tata inca ma trateaza ca un copil , eu pentru el sunt inca un copil care nu stie ce face si ce alege.Le-am spus ca vreau sa ma angajez au reactionat destul de urat spunandu-mi ca nu e nevoie. Dati-mi un sfat va rog.Mentionez ca am 19 ani si el 24
Daca iubesti pe cineva,iubeste'o asa cum este. Nu cum ai dori sa fie

Offline Diana Nistor

• Mesaje postate: 100
    • Vezi Profilul
Re: problema parintilor
« Răspuns #1 : 25 Iunie, 2011, 07:30:06 pm »
Draga bluelife, te rog de la bun inceput sa ne ierti daca si cei de pe LoveTime, te vom trata tot ca pe un copil, caci esti mult mai tanara decat multi din noi, :) 
Eu cred ca reactia parintilor tai este una fireasca si ca va fi nevoie de un efort destul de mare sa le dovedesti, impreuna cu iubitul tau, cat e de adevarata relatia voastra, si cat nu e! Parintii in general, tatii in special cred ca fii sau fiicele lor merita "tot ce e mai bun pe lume"  :D  si sunt foarte greu de multumit tocmai pentru ca mereu exista ceva mai bun. Incearca sa discuti cu ei si sa afli ce vor de la tine, ce sperante isi pun in viitorul tau, pe ce drum isi doresc ei sa mergi in ce priveste scoala, cariera ta. Poate vei gasi o cale sa te realizezi pe planul asta asa cum stabiliti de comun acord si astfel sa dovedesti ca esti inteleapta si demna de increderea lor. Iar in timpul asta, relatia cu iubitul tau va ajunge, probabil, la maturitatea necesara unui viitor stabil impreuna. Deocamdata cred ca parintii tai nu pot fi incantati de ideea sa te muti cu iubitul tau care e sofer la firma unchiului sau, in Spania. Dar,
"Eroi au fost, eroi sunt încă
Şi-or fi în neamul românesc!
Căci rupţi sunt ca din tare stâncă
Românii orişiunde cresc."   ;)
"Decat urat, prost si sarac, mai bine frumos, destept si bogat."

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 25 Iunie, 2011, 08:13:35 pm »
Oricum ai da-o, va fi foarte greu de inteles pentru parintii tai ca tu ai de 2 ani o relatie despre care ei nu stiu nimic. Incearca sa te pui in locul lor si vezi cum ai reactiona...

Sa intelegem din ceea ce spui ca a urma o facultate nu intra in planurile tale in niciun fel? Si asta va fi foarte greu de inteles pentru parintii tai... Si poate n-ar fi rau sa te intrebi daca e o decizie inteleapta. Stiu ca la varsta ta dragostea pentru un baiat e pe primul plan si restul par foarte, foarte neimportante. Totusi, intreaba-te macar pentru un moment ce se va intampla peste 5-10 ani cand poate (sa speram ca nu) relatia cu iubitul tau se va fi schimbat foarte mult. Statul impreuna schimba de multe ori radical lucrurile. Si timpul schimba foarte tare lucrurile. Maturitatea vine cu dezvrajirea lumii, cu renuntarea la multe iluzii, cu lovirea de lucrurile dure ale vietii, legate de viata profesionala, cariera, situatie materiala etc. Sper sa nu inveti lectia asta "the hard way".

Iti doresc sa ai intelepciunea sa ii asculti si sa ii intelegi si pe parintii tai, fie si punandu-te pentru un timp pe tine intre paranteze si incercand sa te pui in pielea lor...
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline bluelife19

• *
  • Mesaje postate: 11
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 26 Iunie, 2011, 12:51:02 pm »
de urmat o facultate aveam in plan si inainte dar exista o varianta ..daca anul acesta pic bacul? si stiu ca ati intemeia o familie implica multa maturitate si cu timpul vor interveni diverse probleme insa in momentul de fata asta imi doresc dar imi este extrem de frica de reactia parintilor mei.
  Daca nu vor accepta?atunci ce o sa fac?
Daca iubesti pe cineva,iubeste'o asa cum este. Nu cum ai dori sa fie