Autor Subiect: viata mea  (Citit de 3266 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BABY_ANGEL

• Mesaje postate: 1
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
viata mea
« : 09 Decembrie, 2004, 12:52:52 am »
Problema mea este urmatoarea si sper sa ma puteti ajuta!
Mama de cand ma stiu e o persoana autoritara!Pana acum nu prea m-a deranjat prea mult,dar crescand am realizat ca am gresit sa fiu o fata cuminte.nu ieseam din casa mai deloc,prieteni nu aveam...eram singura.In liceu mi-a fost si mai greu mai ales ca toate fetele erau plimbate,aveau cel putin un prieten.Dar nu asta m-a deranjat ci faptul ca desi eram printre primii la invatatura mama ma tot tachina-''invata,invata,invata.invata''asa mi-am pierdut aproape 3ani din viata(recunosc ca mi-a prins bine pe o parte,dar a cam exagerat!)Pe la jumatatea clasei a11a am inceput sa ies cu baieti si a inceput marea problema!Dupa prima intalnire nici unul nu ma mai cauta!problema-prea timida.Cu timpul timiditatea a mai disparut iar bac-ul batea la usa!Pe 2 martie 2004 mi-am intalnit jumatatea!Inca de la prima intalnire ne-am inteles bine si chiar si acum!Mama nu e de acord cu relatia mea cu el pentru ca are un defect!Schioapata.Dar pe mine nu ma dertanjeaza!El e o fire foarte deschisa si nu ai cum sa nu te intelegi bine!acum am aproape 20 de ani si inca trebuie sa intru la ora 21 in casa.In cluburi nu am voie si nici in baruri!Adevarul e ca nu imi prea place sa ma duc in cluburi dar cateodata simt nevoia!Cu mama ma cert intr-una.Nu ma lasa nicaieri.Prietenul meu vrea ca de revelion sa ne ducem la munte cu prietenii lui.Mie mi-ar place dar mama nu ma lasa.Sunt disperata nu stiu ce sa mai fac ca sa inteleaga ca am aproape 20 ani si trebuie sa ma lase mai libera.De cate ori ne intalnim de atatea ori ne certam.Simt nevoia sa plec pe usa si sa nu mai zic''Mami ma lasi sa ma duc.....?"Bani nu-i cer ca nu prea imi da!Foarte greu.Am fost ascultatoare mi-am vazut de treaba mea dar acum regret!Deja mi-a gasit un sot!dar eu nu-l vreau pe ala!au trecut vremurile alea in care parintii iti ziceau " sa-l iei pe cutarica ca are bani!"
Sper sa-mi intelegeti situatia si sa ma ajutati cumva! :-\ţţţţţ
« Ultima Modificare: 09 Decembrie, 2004, 04:30:03 pm de DIANA »

Lord_Saladin

• Vizitator
Re: viata mea
« Răspuns #1 : 09 Decembrie, 2004, 12:33:17 pm »
 Explica-i mamei tale frumos si bland ca oricum vei face asa cum vrei tu, asa ca ar fii mai bine pentru ea sa accepte si sa se impace cu soarta.

« Ultima Modificare: 09 Decembrie, 2004, 04:30:22 pm de DIANA »

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • Gen: Femeie
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: viata mea
« Răspuns #2 : 09 Decembrie, 2004, 01:06:48 pm »
bine ai venit!
cred ca ar trebui sa iti schimbi atitudinea. nu mai fii mereu fata mamii care cere voie, poarta-te cu ea conform varstei pe care o ai (mult inainte by the way). anunt-o. "mama, in seara asta ies cu prietenii la un film, ma intorc la ora 11". in acelasi timp respecta-ti cuvantul, la ora 11 sa fii in casa. obisnuieste-o, dar gentil, cu faptul ca ai crescut. faptul ca ai invatat si ca mai mereu erai prima din clasa, este un lucru bun, pe care sa nu-l regreti vreodata. nu considera ca ai pierdut 3 ani din viata. daca mama ta este atat de severa, nu te contra cu ea. incearca sa o inveti sa-ti devina prietena. mai mult ca sigur ca si ea a iubit...poate isi aduce amine de cum a fost. daca discuti cu ea si vezi ca e indaradnica, las-o in pace, deschizi alta data subiectul. mama ta nu iti vrea raul, dar trebuie sa inteleaga ca tot ce considera ea ca e bine pentru tine, poate chiar nu e...astept sa mai scrii sa ne povestesti cum evolueaza lucrurile. bafta!!!
« Ultima Modificare: 09 Decembrie, 2004, 04:30:34 pm de DIANA »
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline no angel

• Mesaje postate: 1
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 13 Februarie, 2005, 03:59:03 pm »
daca tot am vazut mesajul tau m-am gandit sa-ti dau si eu un sfat... de ca sa faci tot timpul cum vor altii?... chiar daca e mama ta si te iubeste... gandeste-te ca ai o singura viata si trebuie sa faci tot ce crezi tu ca e bine ca TU sa fii fericita... de ce nu vorbesti cu mama ta? exlpica-i ca ai o varsta la care ar trebui sa traiesti altfel viata si nu faci tot timpul ce vrea ea... daca nu o sa inteleaga asta e... in cazul in care in viitor o sa consideri ca a fost o greseala macar o sa inveti ceva din asta decat sa te tot gandesti... cum ar fi fost daca...
traieste viata cum iti place!!! ata e sfatul meu!

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 11 Iunie, 2005, 10:02:54 pm »
Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea.
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te... daca vrei sa fii fericit o viata, iarta!
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline da_na

• *
  • Mesaje postate: 16
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 14 Iunie, 2005, 08:13:22 pm »
incearca sa nu ii mai ceri voie sa faci ceva ci doar anunto ca pleci si te intorci la o anumita ora ea nu te lasa deoarece ii ieste frica sa te lase in primul rand deoarece ai stat mult timp mai mult prin casa si de acea......dar vei vedea ca daca ii faci de cateva ori asa si va vedea ca nu patesti nimic si te tii de cuvant va incepe sa fie mai indulgenata
bafta poate o sa mearga

Offline un_suflet

• Mesaje postate: 407
  • Gen: Femeie
  • Daca as fi cum ti-ai dori tu...nu as mai fi eu!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 15 Iunie, 2005, 10:01:35 am »
Draga mea baby angel!
Spre deosebire de celelalte pareri de aici, eu iti voi scrie in calitate de mama. Ia-ti inima in dinti odata si cu blandete spune-i mamei tale ca... mai devreme sau mai tarziu oricum "te va pierde" si nu ma refer aici la maritatul tau si plecatul de langa ea, ci la "plecatul ei" din lumea asta... Atentioneaz-o ca asa este in legea firii...spune-i ca o iubesti, o respecti, o apreciezi, ca vrei sa pastrezi fiecare clipa petrecuta alaturi de ea ca o amintire frumoasa... dar accentueaza si faptul ca esti suficient de puternica si pregatita sufleteste in orice moment sa ramai "fara ea".
Pune-o pe ea sa aleaga daca doreste ca despartirea voastra sa aiba loc acum...sau atunci....
Va fi socata, reactia ei poate fi dura...dar odata ce vei avea curajul sa i-o spui...va avea efect.
Este foarte dura aceasta realitate, toti parintii o stiu, dar putini constientizeaza valoarea unei clipe alaturi de cele mai dragi fiinte pe lumea asta...COPII!
"Minciuna doare...ADEVARUL UCIDE!"
Priveste ce nu iti place la mine si... spune-mi!... Apoi, priveste in oglinda si... spune-ti!

Offline Mr. Pheonix ...

• Mesaje postate: 85
  • Gen: Bărbat
  • in sfarsit acasa
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 15 Iunie, 2005, 05:19:13 pm »
Uite ce cred eu despre "problema" ta , de multe ori intr-o familie pentru unul sau amandoi parintii ,copii sunt cel mai important aspect  pe lumea asta, psihologic ei au o insemnatate imensa reprezentand in acelasi timp atat continuitatea parintilor pe lumea asta , idealurilor lor , rezultatul dragostei dintre ei si multe , multe altele . Ei,  atunci sa nu te miri, ca sunt cateodata excesiv de protectivi asa cum este cazul tau  , sunt sigur ca mama ta iti vrea numai binele dar eu cred ca aici trebuie lucrat , trebuie sa ii areti mamei tale ca si tu iti vrei binele la fel de mult ca si ia, incearca sa ii dovedesti ca te cunosti tu pe tine suficient  de bine incat sa realizezi ce se intampla , poarta o discutie f. serioasa cu ea prin care ferm dar civilizat sa demonstrezi ca relatia ta cu baiatul asta nu tine de ea ci de tine si mai mult prin interventiile ei nedorite nu face altceva decat sa te oblige sa minti (poti f. putin nota) , si sa te ascunzi ceea o va face pe mama ta sa piarda si mai mult controlul, de asemenea incearca si ii amintesti mamei tale ca asta e firea lucrurilor si chiar dac ea iti vrea numai binele realizeaza exact opusul .
  Nu lua masuri extreme (fuga de acasa sau mai stiu eu alte nebunii de genul ) , asta nu face altceva decat sa demonstreze parintilor tai ca nu esti suficient de matura, aceste conflicte (care sunt de altfel normale ) trebuie duse cu multa inteligenta pentru ca nu uita ca sa impaci si capra si varza trebuie sa cunosti doua limbi 
                        Bafta mare B.A     
Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira