Autor Subiect: Arta de a face dragoste vs ARTA IUBIRII  (Citit de 5792 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline merlyn

• *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Arta de a face dragoste vs ARTA IUBIRII
« : 29 Iulie, 2006, 02:36:48 am »
Arta iubirii incepe cu noi insine!
 Primul pas consta in a deveni constienti, in a intelege adevarul potrivit caruia fiecare om isi viseaza propriul vis. Cine intelege acest lucru devine responsabil pentru partea sa din relatie, adica pentru el insusi. Stiind ca este responsabil pentru partea sa de relatie, el o poate controla cu usurinta. Nu are insa nici un rost sa incerce sa controleze si cealalta jumatate a relatiei. Daca il respectam cu adevarat, noi vom intelege ca partenerul nostru este pe deplin responsabil pentru jumatatea lui de relatie. Daca vom sti sa respectam cealalta jumatate, relatia noastra nu va fi niciodata caracterizata de conflicte. Noi nu vom avea nicodata parte de razboi in familie sau in cuplu.
Mai departe, daca intelegem ce inseamna iubirea sau ce inseamna teama, putem deveni constienti de modul in care ne comunicam visul altor persoane. Calitatea comunicarii noastre depinde de optiunile pe care le facem in fiecare moment, de racordarea partii emotionale din noi la vibratia iubirii sau la vibratia fricii. Chiar daca ne aflam pe calea fricii, noi putem sa schimbam vibratia pe cea a iubirii. Este o optiune personala. Constientizarea caii pe care ne aflam poate schimba totul.
In sfarsit, daca intelegem faptul ca nimeni altcineva nu ne poate face sa fim fericiti decat noi insine, si ca aceasta fericire este rezultatul iubirii care emana din fiinta noastra, vom putea atinge maiestria in cea mai mare arta, Arta Iubirii.
Noi putem vorbi despre iubire si putem scrie o mie de carti despre ea, dar iubirea difera pemtru fiecare om in parte, caci ea trebuie mai intai experimentata. Iubirea nu este un concept, este o stare de fapt, o modalitate de a actiona. Singura cale de a atinge starea de fericire este iubirea in actiune. Singura cale care conduce la suferinta este teama in actiune
Singura cale prin care putem atinge maiestria in iubire este sa practicam iubirea. Nu este nevoie sa o justificam sau sa o explicam; este suficient doar sa o practicam.
Practica este cea care creaza maestrul !

Cand ceva ti se intampla, bun sau rau, cugeta la ce inseamna. Acolo gasesti un scop in care viata te invata cum sa razi mai tare sau cum sa nu plangi prea repede.

Offline catty

• Mesaje postate: 504
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Arta de a face dragoste vs ARTA IUBIRII
« Răspuns #1 : 19 August, 2006, 08:53:40 am »
sunt perfect deacord cu tine dar cred ca mai trebuie adaugat si faptul ca.....si partenerul trebuie sa simnta,sa gandeasca si sa actioneze la fel...altfel nimik nu mai da rezultate :'(