Autor Subiect: Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal  (Citit de 37161 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1276
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal
« : 06 Aprilie, 2004, 01:06:13 am »
Clitorisul - situat intre labii, in partea de sus a vulvei - este singurul organ al omului dedicat exclusiv placerii.

In clitoris exista in jur de 8000 de terminatii nervoase, adica de de doua ori mai multe decit in penis. Datorita sensibilitatii extreme, stimularea lui, indiferent de modalitatea in care e facuta, este forma cea mai rapida si mai usoara de a aduce o femeie la orgasm.

Orgasmul vaginal este cu mult mai greu de obtinut si in principiu, are doua conditii prealabile:

* trebuie sa fie perfect umectata (ceea ce presupune cam 20 de minute de stimulare clitoridiana) inainte de penetrare
* trebuie folosita o pozitie care sa asigure o presiune tot asupra clitorisului.

Senzatia rezultata ar trebui sa fie mult mai adinca, mult mai deplina, mult mai larg difuzata intern, prin comparatie cu "gidiliciul" superficial al orgasmului clitoridian, extern.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline lara

• *
  • Mesaje postate: 14
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal
« Răspuns #1 : 22 Noiembrie, 2004, 09:35:36 pm »
As fi tare curiaosa cate femei au avut orgasm vaginal...discut foarte liber cu prietenele mele si nici una nu mi-a spus ca a avut orgasm vaginal.. cred ca trebui un barbat foarte experimentat ca sa obtii acest  orgasm

Offline |ngerMorT

• Mesaje postate: 970
  • angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #2 : 22 Noiembrie, 2004, 10:10:35 pm »
Sa stii ca sunt putine fete care recunosc ca nu au orgasm vaginal. Ba din contra, sustin cum ca au de fiecare data, de parca noi intre noi am avea nevoie de "simulari" :)...dar cine stie, poate chiar sunt norocoase prietenele mele si chiar au parte every time de acea placere de placere :).
Oricum, nu cred ca tine numai de experienta barbatului...
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline lara

• *
  • Mesaje postate: 14
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 22 Noiembrie, 2004, 10:35:41 pm »
hai sa fim serioase ;D eu una nu am avut niciodata... si sustin sa cred ca nu multe femei au :-*

DIANA

• Vizitator
Răspuns: Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal
« Răspuns #4 : 22 Noiembrie, 2004, 10:41:59 pm »
 :) Eu propun lui IngerMort sa propuna un sondaj de opinie cu tema "Cate femei au avut orgasm vaginal?". Ca tot ii plac ei sondajele si voturile!  ;) :P
« Ultima Modificare: 22 Noiembrie, 2004, 10:52:36 pm de DIANA »

Offline |ngerMorT

• angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #5 : 22 Noiembrie, 2004, 10:51:21 pm »
sa stii ca e o idee buna :)))...pai hai ca propun :P
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline iulia

• Mesaje postate: 4
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 26 Noiembrie, 2004, 12:32:03 pm »
  Am vazut pagina voastra si m-am hotarat sa ma inscriu ca sa va pot relata din experienta mea. Cu primii mei iubiti nu am cunoscut altceva decat orgasmul clitoridian.Insa cu uibitul meu de acum cu care sunt impreuna de 2 ani jumate,am reusit sa cunosc urmatoarele tipuri de orgasm pe langa cel clitoridian,care de altfel este cel mai slabut dintre toate.Acestea sunt: Orgasm datorat punctului G,orgasm vaginal profund,orgasm cervico-uterin.Orgasmul generat de punctul G se realizeaza cand acest punct este activat,apoi in orgasmul vaginal profund vaginul ia forma de "cort"in profunzime,insa cel mai extraordinar orgasm este cel cervico-uterin,care se realizeaza cand penisul reuseste sa patrunda in col care este in continuarea vaginului si care este foarte ingust la inceput,dar dupa cateva incercari se deschide si ofera placeri nebanuite celor doi iubiti.In continuarea colului se afla uterul si cand se ajunge si aici placerea e maxima(pt.amandoi).Secretul e sa nu se grabeasca nici unul pt a termina,in felul acesta putandu-se ajunge la orgasme repetate fara ejaculare(la barbati)sau pierdere corespunzatoare la femeie.
  Si sa stiti ca in general nu femeile sunt de vina,ele sunt doar "adormite"pe acest plan,dar toate au un astfel de potential,depinde doar de barbat daca reuseste sa-l trezeasca sau nu.Depinde de maiestria lui,si dupa ce o femeie e "trezita"erotic poate sa-si aprofundeze singura tehnicile si maiestria proprie. Din pacate majoritatea barbatilor urmaresc sa ejaculeze cat mai repede si nu-i prea intereseaza ce simte femeia,daca i-ar interesa mai mult ar obtine mult mai multe placeri.

« Ultima Modificare: 14 Decembrie, 2004, 11:19:40 am de J. S. »

Offline andY20

• Mesaje postate: 210
  • fara dragoste suntem orfani de toate
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 22 Septembrie, 2006, 04:14:11 pm »

de  ce credeti ca unele femei sunt frigide?
        intr o seara dupa ce i am povestit prietenei mele ce "senatii" am avut atunci cand am facut dragoste cu prienul meu ea mi a marturisit ca nu simte absolut nimic cand face sex si nu intelege de ce,a crezut ca e din cauza lipsei de concentrare,ei,a incercat sa se concentreze,nimic,la sfatul altei prietene sa masturbat icercand sa si caute ""punctul forte" dar din nou nimic.
     oare ce se intampla cu ea?
     as vrea sa i dau un sfat sau sa o lamuresc,dar habar nu am .
""Nu uita : langa cel mai inalt punct al FERICIRII se afla cea mai adanca prapastie a DURERII""

Offline |ngerMorT

• angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #8 : 22 Septembrie, 2006, 04:35:45 pm »
Si pana la urma cum e cu orgasmul vaginal comparat cu cel clitoridian? Dureaza mai mult? E mai puternic? CUm se ajunge la el?  ;D

Offline andY20

• Mesaje postate: 210
  • fara dragoste suntem orfani de toate
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 23 Septembrie, 2006, 08:34:15 pm »

draga ingerelule.
     ca sa ajungi acolo trebuie sa o iei la dreapta pe DN1,dupa aceea te uiti dupa indicatoare si te iei dupa ele,nu ti va lua mult ,10 15 minute,o sa l gasesti 100%.
    ;D  ;D
 sper ca cineva sa ne explice si noua mai clar situatia asta!!!
""Nu uita : langa cel mai inalt punct al FERICIRII se afla cea mai adanca prapastie a DURERII""

Offline valentina

• Mesaje postate: 858
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 27 Octombrie, 2006, 08:05:09 pm »
 Cred ca cel mai bine a descris Iulia. :)Eu una am ajuns cred ca la ambele,cred pentru ca hm,pozitia mea care-mi place cel mai mult este cea clasica,dar care imi ofera atat de mult,imi iau ce-mi trebuie.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline marie_magdalenne

• Mesaje postate: 4
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 27 Octombrie, 2006, 10:42:23 pm »
Iulia a descris f.corect senzatiile si "beneficiile" orgasmului profund,cel generat direct pe col uterin.Despre squirt-"ejacularea" feminina...tot prin acest tip de orgasm se poate produce,si este greu de explicat fenomenul..si senzatia...Cine a trait asa ceva, stie despre ce vorbesc....

Offline Switty

• Mesaje postate: 266
    • Vezi Profilul
Răspuns: Re: Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal
« Răspuns #12 : 13 Ianuarie, 2009, 06:56:33 am »
Si pana la urma cum e cu orgasmul vaginal comparat cu cel clitoridian? Dureaza mai mult? E mai puternic? CUm se ajunge la el?  ;D

Din punct de vedere medical, inca se dezbate ideea impartirii orgasmului in doua categorii: clitoridian si vaginal, deoarece exista prezumtia extinderii tesutului si muschilor ce alcatuiesc clitorisul dincolo de locul in care il stie toata lumea, adica inclusiv in interiorul vaginului, ceea ce ar insemna automat ca si orgasmul vaginal, prin stimularea acestor continuitati, este de fapt tot clitoridian.
Insa stim, de asemenea, despre existenta punctului G (Grafenberg), zona ce inconjoara uretra, aflata pe peretele anterior al abdomenului, care reprezinta structura omologa feminina a prostatei masculine, si anume glandele Skene. Din punct de vedere sexual, desi nu este general valabil, stimularea manuala sau prin contact sexual a acestei zone induce orgasmul vaginal si chiar (dar nu obligatoriu) ejacularea, intalnita si la femeie.
Nu as generaliza nici durata, nici intensitatea acestui orgasm, deoarece fiecare femeie reactioneaza intr-un anume fel si ceea ce e valabil pentru unele din noi, nu e valabil pentru altele. As fi tentata sa spun ca cel vaginal, prin stimularea punctului G sau nu, este mai intens, mai ales daca este dublat de stimulare externa concomitenta si ca cel clitoridian se poate obtine mai usor, insa fireste sunt factori ce pot interveni si modifica "scorul".  ;)
E nevoie de cunoasterea propriei anatomii pentru a o folosi in favoarea noastra, de un partener atent si de comunicare pentru a ajunge la cunoastere reciproca din acest punct de vedere.(descoperirea pozitiilor favorite - nu orice pozitie este favorabila stimularii punctului respectiv, a zonelor erogene ale fiecaruia etc).
De orice fel ar fi el (orgasmul), bucurati-va din plin atunci cand apare!  :P
« Ultima Modificare: 13 Ianuarie, 2009, 07:00:17 am de Switty »
"Don't let the seeds keep you from enjoying the watermelon"

Offline Ezo

• Mesaje postate: 211
  • Luminicious :)
    • Vezi Profilul
    • Only you and I know what I hide here... :)
Răspuns: Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal
« Răspuns #13 : 23 Iulie, 2009, 01:01:07 am »
Se pare ca intre timp clasificarea s-a extins la 7 tipuri de orgasm feminin!!!  :o

Pe scurt, este vorba despre orgasmele din vis, micro-orgasmele, orgasmele intra-vaginale, orgasme energie  :police: , orgasme clitoridiene, orgasme combinate ( :D ) si mega-orgasme (din contra, astea din urma sunt un pic cam periculoase  :-\ ).

Ma indoiesc insa ca, in momentul in care am avea parte de o asemenea placere suprema, ne-ar mai sta mintea la ce tip de orgasm o fi oare  ???  :P
Sa nu crezi ce-ti spun acum...

Offline dark_princes

• **
  • Mesaje postate: 43
  • daca ai carte...o duci la anticariat :P
    • Vezi Profilul
Răspuns: Re: Diferenta dintre orgasmul clitoridian si cel vaginal
« Răspuns #14 : 07 Septembrie, 2009, 08:36:08 pm »
As fi tare curiaosa cate femei au avut orgasm vaginal...discut foarte liber cu prietenele mele si nici una nu mi-a spus ca a avut orgasm vaginal.. cred ca trebui un barbat foarte experimentat ca sa obtii acest  orgasm

eu am avut orgasm vaginal...si nu numai odata  ;D ;D
"Nu poti schimba trecutul, dar iti poti nenoroci un prezent
linistit ingrijorandu-te despre viitor.":D