Autor Subiect: Din prima seara????  (Citit de 26433 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Din prima seara????
« : 30 Iunie, 2006, 10:13:41 pm »
este o intrebare adresata atat baietilor cat si fetelor!
 pentru baieti:ce credeti despre fata care cedeaza in prima seara:usoare sau indragostite?
pentru fete:ce parere aveti despre ideea de a ceda din prima seara?
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Re: Din prima seara????
« Răspuns #1 : 01 Iulie, 2006, 12:12:36 am »
Din prima seara = caut/cauta/cautam distractie (sex). Nu are cum sa fie vorba de dragoste aici! Daca cauti doar distractie nu are sens sa iti pierzi vremea degeaba, daca vrea si el/ea atunci asta e, se intampla si gata :)
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #2 : 01 Iulie, 2006, 05:27:26 am »
Misto intrebarea :) adica voiam sa fie pusa cumva - caci descoperii ca am chef sa ii raspund.

Eu nu prea ma ghidez dupa aceasta prejudecata usoara/indragostita. Prefer sa zic ca este o femeie care stie ce vrea si se ghideaza mai mult dupa ce simte si nu dupa prejudecati si aparente [imagine]. Adica de ce e mai important ce crede celalalt despre tine de la inceput ? Daca el e acolo, pregatit, e clar cel putin ca aceasta prejudecata nu-l inhiba.

E drept insa ca daca relatia e sa evolueze, si sa ma indragostesc de tipa, apare frica/gandul ca daca cu mine s-a culcat asa usor, ce o va impiedica sa se culce si cu altul, la fel de usor ? Dar asta vine cumva din dorinta mea de a ma simti special, cel ales, unic - e frica mea, care nu zice nimic despre ce simte femeia - si mi-o asum.

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 07 Iulie, 2006, 08:14:05 pm »
Din prima noapte...asta suna a usuratate si ...cu scuzele de rigoare....a lipsei de respect pentru propria persoana. Ma indoiesc ca celalalt se indragosteste brusc si instantaneu si gata....Cu siguranta nu, daca nu se doreste doar o descarcare hormonala

Offline ONLY DESIRE

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Răspuns: Din prima seara????
« Răspuns #4 : 07 Iulie, 2006, 11:35:48 pm »
pai prima seara...ma refeream al prima intalnire!asta nu inseman ca nu-l poti cunoaste dinainte persoana respectiva!lucrurile stau diferit atunci cand cunosti persona respectiva de ceva timp si cand  iesiti impreuna pentru prima oara,slucrurile merg pana la capat?
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 08 Iulie, 2006, 09:09:42 pm »
Eu ies cu cineva de doua luni....sincera sa fiu nu stiu daca el este alesul, oricum voi afla probabil in curand, am aflat cate ceva despre el, despre familia lui, nu pot spune ca il cunosc foarte bine, dar probabil ca niciodata nu ne vom cunoaste partenerii cu adevarat. Cert este ca probabil va veni si ..."vremea scadentei"....dar pana atunci incerc sa-mi definitivez sentimentele....Nu sunt genul aventurier si este clar ca vreau sa fiu luata in serios. La inceputul relatiei a existat dorinta manifestata de  ..."din prima seara", dar vazand ca a fost refuzat politicos, am senzatia ca m-a luat in serios, ca intreg comportamentul sau este schimbat vizavi de persoana mea. De aceea indraznesc sa cred ca am avut dreptate. Si apoi o cetate "cucerita" usor este abandonata usor, iar sentimentele.....nu prea exista....
Ori noi femeile ne dorim a fi iubite nu folosite, nu?

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #6 : 08 Iulie, 2006, 11:32:43 pm »
Prefata: Acest post este un protest fata de jumatatile de masura :) si un indemn la cautarea alesului, si un NU ferm acceptarii caii de mijloc.

O relatie, daca e sa mearga - merge indiferent ca se face dragoste din prima seara sau nu.

Ca o relatie sa functioneze trebuie: atractie, mister, compatibilitate si rezonanta. Sexul din prima seara nu distruge nimic din aceste lucruri.

Amanarea, indecizia, tatonarile, lucratul la felul in care te percepe celalalt este cumva artificial, dpmdv, faptul ca o tipa pare mai "serioasa" e dovada ca de fapt ea nu e incantata, ca doar trage de timp pana se decide. Si poate sa se decida in da, sau nu.. oricum nu va fi foarte pasionala, caci a fost o decizie la mijloc - o acceptare.. E o diferenta totusi "fratilor, ce nebunie, ce bestial!" si "bine, hai sa vedem.. poate mai stam, hai ca e acceptabil, pare ok, pare de treaba, nu e perfect da' hai fie...".

Am avut si eu rabdare, cand nu aveam experienta, mi se parea ca e un lucru fain, respectam tipa. Ca la pat sa descopar ca era foarte incordata, nesigura pe ea, samd. Timp pierdut. Nu chiar degeaba, nu stiam sa vad in sufletul ascuns al femeii si m-am lasat pacalit de masca - am invatat insa.
O vorba buna pentru barbati este ca femeia se cunoaste dupa fapte, nu dupa vorbe. Mi-a luat ceva vreme sa pricep. O femeie care se tot apara nu va duce relatia prea departe. Nu esti alesul, alesul e inca asteptat in inima ei, cand va apare vei ramane in urma ca si cum n-ai fost. Si atunci de ce sa pierzi timpul daca de la inceput pleci de pe locul doi ?
Probabil ti se va zice un "imi pare rau, nu cred ca ne potrivim, ar fi bine sa ramanem doar prienteni.". Si ATAT va ramane.

"Din prima nopte" nu strica nimic din ce nu e deja putred. Mirajul poleit al respectabilitatii e doar un miraj.. putredul iese la iveala mai devreme sau mai tarziu. Ma refer la putred in sensul de probleme in relatie.. de compatbilitate, de grad de implinire a nevoilor fiecaruia de catre celalalt, samd.
O femeie, oricat de serioasa, daca te place cu adevarat si esti alesul, cand pune mana pe tine aproape ca nici n-o mai recunosti :D

Ar fi mai fain daca fiecare ar avea taria sa caute idealul, alesul, decat sa caute cai de mijloc.. Daca ar avea taria sa nu se multumeasca cu jumatati de masura. Dar cautarea.. cautarea e ceva activ, trebuie renuntat la prejudecati, la jocul de imagine, nu poti sa te ascunzi cand cauti ceva fix pentru tine.

Si o mic scenariu:

Cand mergi sa iti cumperi masina spui ferm dealerului: am toti banii pregatiti, nu ascund nimic si am toate actele pregatite, modelul asta ma innebuneste si vreau masina ACUM! (caci esti decis, aceea e marca ideala! E totul pregatit! Nu tragi de timp, nu eviti, satisfactie garantata. Ca o conduci din prima noapte? Delir!)
De ce ti-ar zice dealer-ul: Domnul meu, stiti, cu toata parerea de rau.. sincer.. nu putem sa v-o dam acuma; mai stati nitel, hai mai veniti si poimaine sa vedeti daca va place... Ah, poimaine va fi inchis, catelul e racit si merg cu el la veterinar.. Mai discutam, probabil saptamana viitoare daca voi avea timp, mai treceti pe aici, suntem sigur interesati de o afacere cu dumneavoastra!

De ce ar zice un dealer asta ?
Pai din 2 motive!
1. mai e un client, si vrea sa vada daca nu cumva ala "da" mai bine caci e un client mai bun pe care el il prefera.
2. masina e defecta si trebuie timp sa acopere deficientele.

Eu nu am intalnit si alte motive :D dar daca exista, as vrea sa le stiu :)

De aceea zic.. Cautarea idealului intr-un mod in care se renunta la jocul de imagine are cateva avantaje misto. Nimeni nu ar suferi in dragoste, intelegand ca daca partenerul nu e implicat 100% probabil nu e pe deplin satisfacut. Si atunci ar fi un "ok, no problem" daca el/ea nu e pe deplin satisfacut, atunci nici eu nu voi fi prea fericit(a). Si atunci intelegem fiecare si ne cautam altceva.

Asteptarea.. nu stiu daca face bine sau rau, stiu sigur insa ca iesitul la un suc/film nu spune nimic despre cum va merge relatia in momentele ei critice (de bucurie sau certuri). E doar pierdere de timp atunci cand nu-l cunosti pe celalalt (nu e pierdere de timp doar iesi ca sa nu mai stai in casa - discut cf. premizei ca se doreste o relatie).

Si ca ar fi mai putina suferinta si tristete daca s-ar vedea cum merg mai intai aceste lucruri critice; abia dupa aceea, cand se gaseste persoana potrivita si marile probleme care apar sa fie rezolvabile usor - atunci savoare all the way! Iar "din prima noapte", comparativ cu "iesitul la o cafea" este mult mai valoros ca descriere a felului in care pot comunica cei doi, decat niste discutii lejere, pe teme lejere.. asa, la un suc. Asta mi se pare furat caciula..

In incheiere as vrea sa zic ca fiecare e liber sa caute in felul in care se simte cel mai confortabil si in care are controlul situatiei. Primeste laurii reusitei daca a procedat bine, a avut noroc si a gasit ceea ce cauta. Dar isi asuma responsabilitatea pentru eventualele esecuri, timp irosit si eventualele mari ocazii catre fericire ratate intre timp..
« Ultima Modificare: 09 Iulie, 2006, 12:45:17 am de viulian »

littlerose

• Vizitator
« Răspuns #7 : 09 Iulie, 2006, 12:55:19 am »
domnule iulian, te anunt ca imi faci o pofta nebuna de scris.
poate ca sunt in acea perioada roz in care nu ma pot stapani si sunt cu adevarat eu.
asa ca iata parerea unei tinere.

sa fie din prima noapte? pentru unele femei ar putea parea usor (nu ar fi usoare) pentru altele ar fi ca si cum ar avea munca lui sisif. e nevoie de acea stare de comfort, de bine.altfel una din parti sau ambele vor avea amintiri nu tocmai placute.

in ceea ce priveste gradul de cunoastere al celui de langa tine in momente intime, sunt de acord cu tine, iulian. cafeaua servita alaturi de cineva este singurul lucru servit pe tava. imaginea reala a celuilalt nu o poti primi pe tava in momente din acestea sociale. convietuirea, sau uniunea liber consensuala, concubinajul, viata impreuna e cea care iti deschide ochii si iti ofera panorama, tabloul caracteristic al potentialei jumatati. si nu ma refer doar la sosete aruncate sub pat, tabieturi si alte lucruri perfectibile pana la urma, ci la dinamica ce se poate crea in cuplu. e diferita in oras si e diferita intre patru pereti pentru mai mult de o saptamana. (apropo, locuitul impreuna in concediu, la munte, la mare, nu mi se pare deloc deloc relevant, ba chiar iti poate oferi o viziune contrara realitatii).

asadar, daca m-as gandi mai bine, as prefera un tete a tete amoros din prima noapte (bineinteles, nu din prima zi de cunostinta: atunci ar fi usuratate;)

Offline Guardian|Angel

• Mesaje postate: 1041
  • i`ll be wherever you`ll need me...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 09 Iulie, 2006, 01:52:10 am »
Cred ca se putea pune si un poll...eu optez ptr da...si stiti de ce?
Logodnicului meu, i-am cedat nu din prima zi,sau seara, sau noapte de cunostinta, ci din a treia...si iata-ne dupa atata timp, fericiti, impreuna, indragostiti, si cu serioase ganduri de viitor...poate ca sunt o femeie usoara,sau poate nu...important e cum ma simt eu: iubita,si fericita!

P.S.-I-as fi cedat si din prima noapte, numai ca am adormit :-[ (bineinteles ca depinde si cui ii cedezi ::))
« Ultima Modificare: 09 Iulie, 2006, 01:54:38 am de Guardian|Angel »
"Femeia domnilor, e singura care conteaza!!"

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 09 Iulie, 2006, 08:26:20 am »
Sa le luam pe rand:

Intai ca observatie generala, Iulian, tu vorbesti strict din punctul tau de vedere, al experientei tale, si al felului tau de a fi. Am mai avut discutii pe tema asta cu mai multi baieti/barbati si parerile sunt atat de diferite! Imi amintesc imi spunea un prieten ca pentru el tipa care i se ofera de la inceput nu mai prezinta importanta. Nu pentru ca o desconsidera sau pentru ca ii aplica vreo eticheta, ci pentru ca il lipseste pe el de intreaga fascinatie a seductiei, de jocul tensiunilor erotice care pot atinge cote infernale. Se duce misterul, poate.

"Ca o relatie sa functioneze trebuie: atractie, mister, compatibilitate si rezonanta. Sexul din prima seara nu distruge nimic din aceste lucruri."

Ei da, nu distruge, dar nici faptul ca nu faci sex din prima seara nu distruge nimic din toate astea.

"Amanarea, indecizia, tatonarile, lucratul la felul in care te percepe celalalt este cumva artificial, dpmdv, faptul ca o tipa pare mai "serioasa" e dovada ca de fapt ea nu e incantata, ca doar trage de timp pana se decide."

Nu inseamna musai treagere de timp si indecizie, ci numai un ragaz de care fata are nevoie ca sa se simta in siguranta si sa nu se simta folosita si atat. Din pacate societatea asta e asa croita incat in 90% din cazuri atunci cand se face sex punct fara implicatii si fara urmari (relatie etc) femeia se simte folosita iar barbatul e invingator. De ce se intampla asa e o alta discutie pe care poate merita sa o deschidem la un moment dat.

"Am avut si eu rabdare, cand nu aveam experienta, mi se parea ca e un lucru fain, respectam tipa. Ca la pat sa descopar ca era foarte incordata, nesigura pe ea, samd"

Putea sa fie la fel de incordata si din prima seara. Aaaa, ca nu mai pierdeai timpul? Aham! Intoarce-te atunci si reciteste paragraful anterior si vei vedea de ce a trebuit sa pierzi timpul. Ca macar daca nu merge sa nu se simta folosita.

"Ar fi mai fain daca fiecare ar avea taria sa caute idealul, alesul, decat sa caute cai de mijloc.. Daca ar avea taria sa nu se multumeasca cu jumatati de masura. Dar cautarea.. cautarea e ceva activ, trebuie renuntat la prejudecati, la jocul de imagine, nu poti sa te ascunzi cand cauti ceva fix pentru tine."

Sigur, ar fi fain, insa aici reluam o alta discutie fara capat dintr-un topic mai vechi. Esti tu absolut sigur ca vei recunoaste idealul din prima? Nu cumva trebuie sa incerci, sa ai curajul sa intri in o mie de relatii pe care sa le ratezi, macar pentru a fi sigur ca nu ai ratat-o fara sa vrei fix pe aia pe care o asteptai, nedandu-i importanta?

Comparatia cu masina si dealerul imi pare deplasata, femeia nu o cumperi si nici nu ti-o da cineva. Suna a afacere, a tranzactie. Iar mie mi se pare ca in jocul dragostei (subliniez "joc" in sensul cel mai autentic si mai copilaresc al cuvantului, si nu perfidia unui "a juca pe degete") totul e natural, fara contracte, fara tranzactii, nu vinde si nu cumpara nimeni nimic. Aaaaa, ca poti ascunde defecte sau ca ai alta varianta si vrei sa pui in balanta... da, aici ai dreptate, se poate intampla. Dar totusi de aici pana la aspectul sec si "economic" al unei vanzari de masini... mi se pare mult prea reductionist, de fapt fortat ca sa iti serveasca scopului propus, un fel de "qed".

"Asteptarea.. nu stiu daca face bine sau rau, stiu sigur insa ca iesitul la un suc/film nu spune nimic despre cum va merge relatia in momentele ei critice (de bucurie sau certuri). E doar pierdere de timp atunci cand nu-l cunosti pe celalalt (nu e pierdere de timp doar iesi ca sa nu mai stai in casa - discut cf. premizei ca se doreste o relatie)."

Nimic pe lumea asta nu e pierdere de timp. Totul este o nesfarsita experienta. Inclusiv orice pierdere de timp. Intelegi, te apropii, iti dai seama ce simti, ce-ti spune celalalt, daca te incanta sau nu. Adica poate ca uneori e palpitant si irezistibil atragator sa faci sex din prima seara, te atrage, il atragi, scantei, si peste doua zile te prinzi ca te plictiseste teribil, dincolo de magia sexuala. Nu aveti nimic in comun, doua universuri perfect paralele si incompatibile. Se poate intampla.

In incheiere vrea sa spun ca nu exista un raspuns pe care sa-l putem generaliza la o astfel de intrebare. Nu pledez pentru nici una dintre variante. Important este cumva sa te conduci dupa ce simti. Poti foarte bine ca cu o persoana sa te culci din prima seara iar cu alta dupa doua luni si sa fii in cel mai autentic mod tot tu. Modul in care te vei comporta tine de atat de multe variabile, incat nu exista reteta castigatoare. Nu poti paria pe nici un loz. Si indiferent pe care ai paria, stii bine ca exista 90% sanse sa fie necastigator, ca doar d'aia prospera loteria!  :D
« Ultima Modificare: 09 Iulie, 2006, 08:30:19 am de Lorelei »
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Empress

• Mesaje postate: 132
  • te iubesc....viata
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 10 Iulie, 2006, 01:49:39 am »
oare chiar te culci asa din prima seara cu un necunoscut???cred ca in momentul in care se intampla in prima seara este vorba doar de sex nici urma de dragoste este doar  o nevoie fizica,sa nu uitam ca si noi oamenii avem unele instincte animalice ...asa ca discutia cu "din prima seara" este si va fi mereu un subiect incins  :-*
De s-ar opri timpul in loc
Si marea de s-ar face foc
Si muntii de ar disparea
Am sa respir iubirea ta.
Si soarele de mi-ar sopti
Caldura lui de mi-ar vorbi
Mi-ar spune cerul 'Tu esti tot,
Tu esti si apa, esti si foc.

Offline ONLY DESIRE

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 01 August, 2006, 11:21:50 am »
nu ma refeream la o persoana necunoscuta...caci in acest caz nu poate fi vorba de dragoste! sa spunem o persoana pe care o cunosti de ceva timp,de care esti indragostita....si cu care in sfarsit iesi in oras! 

eu nu as putea sa ma culc cu un barbat din prima seara! de ce?nu as sti exact sa spun! chiar adac l-as iubi,l-as cunoaste foarte bine...tot n-as putea!cred ca tot din cauza teoriei "fructului oprit"!daca ii oferi totul din prima seara...nu mai e nimic de descoperit!

furia ingerului

• Vizitator
« Răspuns #12 : 05 August, 2006, 10:52:03 am »
Prima seara.
Pai ce sa zic, naspa. In normele sociale in care traim, femeia este dezavantajata. I se ingradeste destul de barbar dreptul la libera exprimare, indiferent de modalitatea in care ar face-o. Prea usor sunt etichetate ca fiind usoare. Ce este cel mai real pericol este ca pana si acei barbati care si-au format o perceptie asupra lumii in conformitate cu respectarea drepturilor femeii, traind printre restul barbatilor, se modeleaza dupa acestia si incep sa condamne, poate datorita unui acut sentiment al spiritului de turma ce se traduce intr-o teama de a nu fi izolati de comunitatea masculina.
Nu sunt de acord cu sexul din prima seara tocmai datorita facilei catalogari ulterioare a fetei.

Offline black rose

• Mesaje postate: 429
  • Pendula arata clipa, dar cine arata vesnicia?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 09 August, 2006, 08:40:10 pm »
nici eu...nici eu....mi se pare ceva usuratic si binentele s ca aici nu poate fi vorba de iubire ci mai mult de folosire pt satisfacerea poftelor trupesti....mi se pare din perspectiva fetei ca asta e lipsa de deminitate de de oroliu feminin...sunt total impotriva acestui lucru....
nu dispretui lucrurile mici;o lumanarea poate face oricand ceea ce nu poate face niciodata soarele...sa lumineze..noaptea!

Zamolxis

• Vizitator
« Răspuns #14 : 14 August, 2006, 10:39:20 pm »
Sufletul este inaintea trupului ca si importanta.... si in viata, si mai ales in dragoste... cei ce dau primat trupului, alunga sufletul vrand-nevrand pe plan secundar. Si daca ne lasam condusi de impulsurile trupesti izgonind zestrea spiritual-rationala, ce suntem oare ? Oameni sau animale ?