Autor Subiect: Educaţie sexuală - Masturbarea la bărbaţi  (Citit de 35959 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Educaţie sexuală - Masturbarea la bărbaţi
« : 14 Noiembrie, 2004, 04:47:54 pm »
Masturbare: se poate spune că este una dintre delicatesele pe acest pământ.
Din păcate, în societatea modernă, masturbarea nu este întotdeauna gândită sau spusă în termeni pozitivi, şi uneori este dificil pentru oameni să primească informaţii utile despre masturbare şi cum să obţină cele mai tari senzaţii. De aceea aici la EDUCATIE SEXUALA puteţi citi un ghid despre cum să te autosatisfaci.

* CE ESTE MASTURBAREA?

Pentru bărbaţi, masturbarea este actul manual de stimulare a penisului pentru a produce plăcere. Pentru adulţi sau tineri, masturbarea de obicei se termină cu ejacularea, în acel lichid existând celulele de spermatozoizi. Ejacularea este de obicei acompaniată de orgasm, o senzaţie de plăcere a întregului corp aşa de puternică încât nu poate fi comparată cu orice altă senzaţie pe care corpul omenesc o poate avea.

* MASTURBAREA LA FEMEI

La femei, masturbarea constă în frecarea regiunii genitale şi/sau stimularea clitorisului, care este un mic organ exact ca un mic penis. La fel ca bărbaţii, femeile pot avea orgasm ca urmare a masturbării sau a actului sexual.

* DE CE SA TE MASTURBEZI?

Dacă te-ai mai masturbat înainte, atunci cunoşti răspunsul la această întrebare. În plus este o senzaţie care te face să te simţi bine, masturbarea te eliberează de tensiunea sexuală care se acumulează treptat în timp. Aproape fiecare bărbat mai tânăr sau mai în vârstă este excitat, mintea lui devine preocupată de gânduri erotice (sexy). Acesta este un proces normal. Organele tale produc şi acumulează spermă, corpul tău răspunde făcând ca tu să vrei să ejaculezi sperma că sa faci loc la alta. Într-un fel acest lucru se întâmplă în "emisiile nocturne" sau "visuri-ude" – ejacularea în timpul somnului. Un alt mod este prin masturbare, când tu stimulezi penisul păcălindu-l ca şi cum ar avea un contact sexual. Este foarte important să înţelegi în ciuda a ceea ce ai auzit (prin vorbe, prieteni, sau de la persoane mai în vârstă), masturbarea este fără pericol – nu ai să laşi pe nimeni gravid masturbându-te, şi nu poţi să iei nici o boală. Nu-ţi afectează mărimea penisului sau abilitatea de a avea erecţie sau mai târziu când vei avea copii. În schimb, este bine să exersezi pentru contactul sexual când vei fi gata şi ai întâlnit persoana potrivită.

* CÂTI ANI TREBUIE SA AM CA SĂ MĂ MASTURBEZ?

Dacă citeşti acest articol eşti destul mare pentru a te masturba. Ai putea gândi că eşti prea tânăr să ejaculezi. Cei mai mulţi băieţi încep să ejaculeze sperma când sunt între 12 şi 15 ani, deşi unii încep ejacularea la o vârstă mai mare sau chiar mai mică. Poţi să te masturbezi şi chiar avea orgasme şi înainte de a putea să ejaculezi. În orice caz, pentru mulţi bărbaţi, cele mai puternice senzaţii la orgasm sunt acelea acompaniate de ejacularea unei cantităţi mari de spermă. De fapt, unora din băieţi le place să se păstreze nemasturbându-se pentru o perioadă, aşa încât să aibă un orgasm profund şi cu o ejaculare mai mare decât cea obişnuită.

* E CEVA ÎN NEREGULĂ CU MASTURBAREA?

Absolut nimic. Cu ani în urma se credea că masturbarea cauzează orbirea, nebunia, palma mâinii păroasă, sau alte probleme, deşi, şi atunci ca şi în zilele noastre masturbarea era foarte comună. Toate aceste credinţe au fost dezaprobate de ştiinţa modernă, deşi unele "bârfe", "mituri" încă mai persistă. (Dacă acele povesti ar fi fost adevărate ar fi existat o mulţime de lume oarbă, nebună, cu păr pe palme). Masturbarea nu este o "boală", şi nu este numai pentru homosexuali, nu aduce nici un pericol şi pe deasupra e "mişto".

* EŞTI UN RATAT DACĂ TE MASTURBEZI?

Absolut şi fără îndoială, NU! Probabil ai auzi pe cineva spunându-i altcuiva "labagiule" ca o insultă, sau ai auzit pe cineva că el nu are nevoie să se masturbeze deoarece el are parte de "real" sex. Astea-s numai prostii.  Asemenea persoane care aruncă insulte de fapt se masturbează, se simt vinovaţi că o fac, şi apoi folosesc insulta mai departe ca să facă pe alţii să se simtă vinovaţi că se masturbează. Este un viciu oribil care ne face pe noi toţi să ne simţim vinovaţi de acest lucru minunat pe care îl poate face corpul nostru. Acest ciclu poate fi oprit doar dacă vei realiza că aproape toată lumea se masturbează – chiar şi adulţi care au parte de sex "real" tot timpul. Doar atunci când vei spune că te masturbezi şi că eşti mândru de asta (chiar daca ţi-o spui numai ţie), vei realiza ce rataţi sunt acei oameni care se mint singuri şi unii pe alţii în loc să-i facă pe ceilalţi fericiţi. Noi sperăm ca acest comportament să dispară şi să nu se mai întoarcă!

* POTI SĂ TE MASTURBEZI PREA MULT?

În primii ani după ce au descoperit masturbarea, aproape toţii băieţii se masturbează mai des decât o s-o facă in restul vieţii. Nu este neobişnuit ca un băiat de 13-14 ani să se masturbeze de 3, 4 sau chiar 5 sau 6 ori pe zi. (Chiar am auzit odată de la un băiat care odată s-ar fi masturbat într-o zi şi ar fi avut vreo 22 de orgasme). Atunci nu-i deloc surprinzător că unii băieţi se îngrijorează că ar face-o de prea multe ori.

* CÂT DE MULT E "NORMAL"?

Nu este nici o măsură care să indice "normalul". Nu poţi să rămâi fără spermă, la fel de mult cum nu poţi să rămâi fără salivă, aşa că te poţi masturba cât de des vrei. Cel mai rău lucru care se poate întâmpla este ca penisul tău să se irite. (ia orice parte a corpului tău şi freacă şi ai să vezi ce se întâmplă). În orice grup şcolar civilizat elevii/studenţii se masturbează de câteva ori pe zi, unii doar odată pe zi, şi chiar unii doar de 2 ori pe săptămână sau chiar mai puţin. Mai exista câţiva (putini) care nu se masturbează – ori din cauză că nu au "dorinţa" sau dintr-un motiv pentru care ei nu consideră masturbarea sănătoasă şi se descurcă să reziste "dorinţei". Dar pentru un tânăr băiat să fie în stare să reziste masturbării trebuie foarte mare tărie.

* ESTE PENISUL MEU DESTUL DE MARE?

Aceasta este o extrem de întâlnită grijă în rândul tinerilor. Dar linişteşte-te pentru că poţi să te masturbezi (sau să ai contact sexual cu cineva) cu aproape orice mărime de penis. Acum, poate ai să ai problema cât de mare o ai în comparaţie cu alţi băieţi. Ai putea fi nesigur în vestiar, în special dacă vezi alţi băieţi mai mari cu organe genitale mai dezvoltate. Sau poate ţi s-a întâmplat să vezi un film erotic în care un tip a obţinut o slujbă doar din faptul ca avea o anatomie exagerată. Dar, este important să ştii că în timp ce mărimea penisurilor care nu sunt în erecţie variază foarte mult, cele în erecţie nu variază foarte mult. Un penis mare care atârnă şi unul mai mic, pot fi la fel în mărime când sunt în erecţie – aşa că nu te stresa foarte mult din cauza acestui lucru.
Care este media? Păi, cei mai mulţi adulţi au penisurile în erecţie intre 13 - 15 cm de la baza până în vârf. Dacă eşti mai tinerel, cu siguranţă mai ai ceva de crescut. Unii spun că penisul lor a crescut până au împlinit vârsta de 17 sau 18 ani – dar majoritatea băieţilor ajung la maturitatea penisului la vârsta de 16. Lucrul asta o sa-l mai discutam mai târziu, cum şi în ce circumstanţe se măsoară mărimea penisului.

« Ultima Modificare: 14 Noiembrie, 2004, 04:58:53 pm de J. S. »
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Zamolxis

• Vizitator
Răspuns: Educaţie sexuală - Masturbarea la bărbaţi
« Răspuns #1 : 22 August, 2006, 05:27:10 pm »
Si totusi, raman sechele de pe urmele masturbarii...
Nu grave, nu afecteaza potenta, virilitate, nu afecteaza placerile viitoarei partenere, dar , vorba aceea, mici maruntisuri de care iti dai seama doar in momentul in care faci dragoste...

Barbatii trecuti prin viata spun asta...

Offline andY20

• Mesaje postate: 210
  • Gen: Femeie
  • fara dragoste suntem orfani de toate
    • Vezi Profilul
Re: Educaţie sexuală - Masturbarea la bărbaţi
« Răspuns #2 : 25 Septembrie, 2006, 02:51:20 pm »

orice ati zice mi e mi se pare dragut cand vad un barbat ca se masturbeaza ;D
     dar voi,cand vedeti o femeie ca face acelesi lucru ce va trece prin cap?
  oricum masturbarea e sanatoasa :D
""Nu uita : langa cel mai inalt punct al FERICIRII se afla cea mai adanca prapastie a DURERII""

Offline Iosif

• Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #3 : 28 Septembrie, 2006, 12:04:07 am »
  oricum masturbarea e sanatoasa :D

afirmatia asta nu este perfect corecta. Daca ii face pe unii sa creada ca este okay sa se masturbeze de n ori pe zi? Atunci nu prea mai este bine..
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline andY20

• Mesaje postate: 210
  • fara dragoste suntem orfani de toate
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 28 Septembrie, 2006, 12:09:20 am »

nu am precizat de cate ori!!!!
    eu ma refeream ,ca si in cazul meu ;D la persoane care nu au practicat acest sport demult :'( :'( :'(
""Nu uita : langa cel mai inalt punct al FERICIRII se afla cea mai adanca prapastie a DURERII""

Offline burn_2_hell

• Mesaje postate: 568
  • amortind sufletul...am ramas doar o flacara-n vant
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 05 Decembrie, 2006, 12:16:42 pm »
e problema lor...fiecare face ce vrea..eu una nu m-as masturba...mi se pare o porcarie...si inca o chestie..ma frate faci ce vrei..da in casa ka tine.,.nu prin blocuri..sau mai stiu eu..de exemplu eram mai mica si ma jucam in fata blocului...cand ma intorc...surprizaa unu' se masturba in fata mea....foarte frumos!!  >:(
I know I need you
I want you to
Be free of all the pain
You hold inside

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
Răspuns: Educaţie sexuală - Masturbarea la bărbaţi
« Răspuns #6 : 05 Decembrie, 2006, 02:15:29 pm »
burn2hell aia-s obsedati....masturbarea este normala la o varsta...si ma rog...nu in cantitati industriale...caci mai tarziu s ar putea sa fie probleme....
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline burn_2_hell

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 05 Decembrie, 2006, 09:33:33 pm »
daaaaaaaa...deci eram si eu mica...daca ramaneam traumatizata???=)))))
I know I need you
I want you to
Be free of all the pain
You hold inside

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 05 Decembrie, 2006, 09:34:44 pm »
daaaaaaaa...deci eram si eu mica...daca ramaneam traumatizata???=)))))

dat in judecata... daune morale... erai deja miliardara.
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 05 Decembrie, 2006, 09:41:44 pm »
diferenta dintre sex si masturbare?ei bine...la sex mai cunosti lume...
Let's put a smile on that face!

Offline burn_2_hell

• Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 05 Decembrie, 2006, 10:22:08 pm »
da charlie asa eee.....doamnee nu m-am gandit la asta.. :o...da daca ramaneam traumatizata=>eram dusa cu pluta...=> la ce imi mai foloseau banii? :-\
I know I need you
I want you to
Be free of all the pain
You hold inside

Offline Iosif

• Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #11 : 08 Ianuarie, 2007, 10:37:58 am »
Pai in loc de pluta puteai sa iti iei o barca :D

Offline burn_2_hell

• Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 18 Ianuarie, 2007, 01:01:24 pm »
:)))) mda....imi e frica de barci...:)) era sa me inec de 2 ori...:)))
I know I need you
I want you to
Be free of all the pain
You hold inside

Offline Iosif

• Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #13 : 12 Martie, 2007, 10:59:34 pm »
:)))) mda....imi e frica de barci...:)) era sa me inec de 2 ori...:)))
Daca te asigurari ca esti intr-o BARCA si chiar erai IN EA, nu erai pe cale sa atingi limita inferioara. :)

Data viitoare sa ai grija, nu e de joaca!