Autor Subiect: Drumul vietii  (Citit de 3905 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Just

• Mesaje postate: 1092
    • Vezi Profilul
Drumul vietii
« : 08 August, 2008, 11:16:43 am »
"Mersul inainte seamana de multe ori cu mersul inapoi. Dar uneori trecutul e mai important decat viitorul."

Vii s-a intamplat vreodata ca fiecare pas ce credeti ca il faceti inspre viitor sa fie un pas facut inspre trecut in mod constient sau poate inconstient ?

Parerea mea este ca citatul se aplica persoanelor care nu se pot desparti de trecutul lor si astfel nefiind impacate cu cele petrecute vor avea mereu tendinta, chiar si inconstienta de a se inapoia si a rezolva lucrurile sau de a le da intorsatura pe care atunci nu au izbutit .
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3064
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Drumul vietii
« Răspuns #1 : 31 August, 2008, 09:41:48 pm »
Eu cred ca orice lucru ramas nerezolvat din trecut se intoarce mai devreme sau mai tarziu. Fie si numai in acte ratate (deci cvasi-inconstient sau ma rog, ca iesire la suprafata a subconstientului), dar tot se intoarce. Si cred ca nu e un lucru rau ca la un moment dat sa ne intoarcem in trecut si sa rezolvam ceea ce a ramas suspendat. Apoi putem merge mai departe. Altfel chiar riscam ca trecutul sa devina mai important decat viitorul, ceea ce incepe sa sune patologic.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2566
  • Gen: Bărbat
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
Re: Drumul vietii
« Răspuns #2 : 31 August, 2008, 10:12:14 pm »
Eu cred ca orice lucru ramas nerezolvat din trecut se intoarce mai devreme sau mai tarziu. Fie si numai in acte ratate (deci cvasi-inconstient sau ma rog, ca iesire la suprafata a subconstientului), dar tot se intoarce. Si cred ca nu e un lucru rau ca la un moment dat sa ne intoarcem in trecut si sa rezolvam ceea ce a ramas suspendat. Apoi putem merge mai departe. Altfel chiar riscam ca trecutul sa devina mai important decat viitorul, ceea ce incepe sa sune patologic.

De acord cu tine. Nu cred ca se putea spune mai bine si mai simplu.
Let's put a smile on that face!