Autor Subiect: Si atunci, dragostea lor...  (Citit de 2485 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Si atunci, dragostea lor...
« : 06 August, 2006, 02:16:47 pm »
"Si atunci, dragostea lor / a degenerat intr-o casatorie" (A. Paunescu)

Ce parere aveti? Cum poate schimba / afecta o casatorie iubirea nebuna de dinainte? Ce se schimba? Oare luam lucrurile ca si cum ni se cuvin, fara sa mai fim atenti la celalalt, avand o bucata de hartie cvasi-asiguratoare? Sau ce se schimba daca se schimba? sau atunci cand se schimba...
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
Re: Si atunci, dragostea lor...
« Răspuns #1 : 27 August, 2006, 11:47:27 am »
      Nimic nu se schimba,doar omul e schimbator.Intr-o casnicie intervine obisnuinta,vin copii care schimba anumite lucruri,anumite tabieturi.In doi iti vine mai usor sa faci o excursie,o plimbare,pe cand cu un copil sau doi,te decizi mai greu sa pleci undeva.
    Am observat la mine ,care am doi copii unul dupa altul,1,5 intre ele diferenta,dar nu mai iau decizii in functie de noi ci de copii.Si asta probabil ca ne distanteaza.Nu numai asta,eu ca mama,am devenit mai cicalitoare,mai posesiva in toate.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Re: Si atunci, dragostea lor...
« Răspuns #2 : 27 August, 2006, 02:41:53 pm »
Cand exista iubire sincera, nu ar trebui sa se schimbe nimic. Copiii ar trebui sa inradacineze sentimentele de dinainte si sa creasca respectul , grija unuia fata de celalalt.Doar ca apare o noua iubire, cea pt copil.Dragostea dintre un barbat si o femeie nu are voie sa devina obisnuinta sau sa se schimbe.Nu inteleg de ce inainte de casatorie se numeste iubire iar dupa obisnuinta....nu suntem aceeasi?
  Eu nu cred ca avem o scuza, iubirea adevarata nu moare .
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Marcat pentru stergere...

• Mesaje postate: 118
    • Vezi Profilul
Si atunci, dragostea lor...
« Răspuns #3 : 28 August, 2006, 03:25:57 am »
Mi-e frica de casatorie... toate se schimba atunci! Pasiunea moare!! Se naste responsabilitatea! Casnicia in mare parte nu se mai numeste iubire patimasa! Apare iubirea pt. copii, sotii cu timpul nu se mai iubesc, femeia se ingrasa mult, devine urata, barbatul incepe sa bea, devine alcoolist... si 2 porumbei sunt de nerecunoscut! Reincepe razboiul pt. suprematie k in tinerete: Barbatul sau femeia?