Autor Subiect: Juramant vietii  (Citit de 5902 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Miss M.

• Mesaje postate: 489
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Juramant vietii
« : 31 Mai, 2006, 11:49:10 pm »
JURAMANT VIETII:

Niciodata nu te voi trada de tot; desi
te-am tradat si te voi trada la fiecare pas;
Cand te-am urat, nu te-am putut uita;
Te-am blestemat, ca sa te suport;
Te-am refuzat, ca sa te schimbi;
Te-am chemat si n-ai venit; am urlat si nu mi-ai zambit;
am fost trist si nu m-ai mangaiat. Am plans si nu mi-ai
indulcit lacrimile. Desert ai fost rugamintilor mele,
mormant glasului meu. Tacere fost-ai chinurilor si pustiu
singuratatilor mele. Ucis-am in gand intaia clipa a
vietii si fulgrat-am inceputurile tale. Vrut-am otrava
radacinilor tale, seceta in fructe, uscaciune in flori si
secarea izvoarelor dorit-a sufletul meu.
Dar recunoscator iti este sufletul meu pentru zambetul
ce l-a avut doar el si nimeni altul; recunoscator pentru
acea intalnire, de nimeni aflata; acea intalnire nu se
uita, ci cu credinta ascunsa in tine rasuna in tacere,
inverzeste pustiuri, indulceste lacrimi si insenineaza
singuratati.
Iti jur ca niciodata nu vei cunoaste marea mea tradare.
Jur pe tot ce poate fi mai sfant: pe zambetul tau, ca nu
ma voi desparti de tine.
(Emil Cioran)
« Ultima Modificare: 31 Mai, 2006, 11:51:52 pm de lovergirl »
" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1276
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Re: Juramant vietii
« Răspuns #1 : 01 Iunie, 2006, 12:04:55 am »
 - N-ati simtit niciodata cu timpul se aduna in voi,
creste si va inunda, cand tot ce a devenit si s-a scurs
pana acum se concentreaza deodata intr-o fluiditate
abstracta si se ridica in voi, spre un pisc necunoscut?
Nu v-a durut niciodata aceasta crestere a timpului, nu
v-a inclestat niciodata aceasta exasperare a
temporalitatii? Nu v-ati incovoiat nicicand pe spirala
interna a timpului, cu sinuozitatile si evolutiile ei
arzatoare? Devenirea se razbuna in contra clipelor noaste
absolute? Sa nu avem dreptul nici macar la un cotact
discontinuu cu absolutul? Se pare ca timpul ar vrea sa ne
aminteasca de uitarile noastre in lumina, c-ar vrea sa
distruga unde-am vrea sa ne pierdem.
-Timpul a ros bazele paradisului.
Sarpele n-a fost numai instrumentul cunoasterii, ci si al timpului.
-Viitorul este o concesie pe care eternitatea o face timpului.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1300
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 22 Septembrie, 2006, 12:25:33 pm »
As vrea sa pot face un juramant vietii...dar ce mai e viata asta acum..ce imi poate reda speranta...ce ma poate face  sa visez din nou...???
Cum sa multumesc vietii cand ea imi pune piedici la fiecare pas?
Cum sa mai am curajul sa mai sper ca vom fi fericiti,cand de fiecare data suntem pedepsiti de 10 ori mai rau...cum sa mai zambesc cand pt fiecare zambet platim cu lacrimi si suferinta???
De unde...??
Ati simtit vreodata k se scurge ciata din voi?
Eu simt asta...de fiecare data cand mai am 1 pas spre fericire...si apoi VIATA pe care nu de mult o iubeam imi scoate in fata un alt prag....o alta piedica...Cum mai pot sa mai sper...?
Nu mai am putere... :'( :'( :'(
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline ingerul_negru

• Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 30 Decembrie, 2006, 10:42:04 pm »
jur sa fiu intotdeauna eu..chiar daca  felul meu de a ma purta,imbraca,gandi. e putin diferit.
si mai jur  ca nu voi ajunge niciodata sa il ascult pe gutza,sa port haide de firma gen''dolce&gabanna,prada,versace""preferabil  ieftinituri chinezesti....
 asta-i juramantul meu catre viata .......aaaaa..............si mai jur sa iubesc intotdeauna natura si arta ...
pace all
si iar sunt aici ..si ziua pare nori...
si trista e tacerea mea...si ploua cu ninsori

Offline ingerul_negru

• Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 31 Decembrie, 2006, 03:08:03 pm »
scz..eram nervos
si iar sunt aici ..si ziua pare nori...
si trista e tacerea mea...si ploua cu ninsori

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2566
  • Gen: Bărbat
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 31 Decembrie, 2006, 05:34:17 pm »
nu faceti promisiuni/juraminte.... de care nu sunteti siguri ca o sa le respectati...
Let's put a smile on that face!

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2091
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 01 Ianuarie, 2007, 04:04:16 am »

Viaţa mea dragă...îţi jur să te trăiesc prin fiecare clipă..., prin fiecare zîmbet..., prin fiecare răsărit de soare şi privire nevinovată de copil...!
Îţi jur viaţa mea să te duc până unde îmi este dat să ne strângem mâna fericite că ne-am intersectat şi am mers până unde trebuia să se meargă...!
Îţi jur să te iubesc şi să iubesc oamenii din preajma mea..., oamenii pe care i-am atins sufleteşte şi care m-au atins sufleteşte...!
Îţi jur să mă bucur de tine şi să te bucuri că ai fost viaţa mea...fără să avem regrete ci doar...amintiri şi clipe..., oameni cărora să le lăsăm ceva din noi şi care să zâmbească pentru că ne-au fost alături...!
Viaţa mea dragă...îţi jur să te trăiesc şi am să încerc să te trăiesc frumos!

Viaţă dragă...singurul reproş pe care îl am este că ai să pleci de lângă mine luându-mi respiraţia şi faptul că ai să mă lipseşti de privirea omului de lângă mine..., de căldura trupului lui lângă al meu..., de mâna lui pe chipul meu..., de nopţile în care mă trezesc să-l sărut în timp ce el doarme şi să îi mulţumesc pentru că există..., dar...viaţa mea...îţi mulţumesc totuşi pentru că mi-ai dat voie să trăiesc şi să îl cunosc..., să îl iubesc şi să mă bucur de tine alături de el...

Te iubesc viaţă...te iubesc!

Offline valentina

• Mesaje postate: 858
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 03 Ianuarie, 2007, 09:24:50 pm »
             EU O IUBESC ,atata stiu.
             Copilele mele ma fac sa rad.Sunt adorabile.Cea mica de doar doi ani si cinci luni ii spune surorii ei la un moment dat"tu la mamaie la wc-eu"(se cearta pe singurul din casa.)
             Cealalta mai maricica de trei ani si 11 luni "spunei lu mami sa-ti faca wc-eu".Eu nu vreau decat sa-mi vad fetele mari si sa ma mandresc cu ele.Nu-i cer vietii prea multe,imi iau singura.Ma bucur de fiecare zii asa cum cred ca trebuie.Ii multumesc ca am parinti,ca am frati,ca sora ma ajuta de fiecare data,atunci cand dau de greu,am sotul care ma iubeste,socrii de milioane,colegi,prieteni(cei mai buni-Caty si Felix)pe care-i iubesc,copilele mele dulci,si multe alte lucruri care pentru unii nu au nici o insemnatate dar pentru mine reprezinta totul.
         Chiar si pe voi va iubesc chiar daca poate v-am suparat ,si chiar daca nu-mi dati acel plus,va consider a fi un dar al vietii.
        VIATA ESTE CEL MAI FRUMOS DAR .Nu-l irositi in zadar.Ceretii doar ceea ce va poate da,restul va luati singuri.
        LEWIS CAROLL(1832-1898)-"Unul dintre cele mai profunde secrete ale vietii este acela ca tot ceea ce merita cu adevarat sa fie facut este ceea ce facem pentru altii."

Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline Miss M.

• Mesaje postate: 489
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 08 Martie, 2007, 02:47:52 am »
Draga Viata mea ,

Vreau sa-ti spun ca ma gandesc foarte des la tine ... uneori ma intreb daca vreodata ma vei judeca pentru alegerile pe care le fac . Nu vreau sa te dezamagesc . Nu vreau sa ma dezamagesc . Iti sunt recunoscatoare ca am prilejul sa te traiesc , asa cum esti tu , cu bune si rele ... esti a mea ! Am atatea sa-ti spun ca nu stiu cu ce sa incep ...

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru toate lucrurile frumoase pe care mi le-ai oferit pana acum . Iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa cunosc iubirea adevarata , mi-ai aratat ce inseamna sa ma simt intreaga cu adevarat . Iti multumesc pentru Denisa , iti multumesc cu toata fiinta mea , ea a umplut de lumina intreg sufletul meu . Iti multumesc pentru fiecare clipa de fericire , pentru fiecare zambet pe care mi l-ai furat ... Iti multumesc de asemenea ca mi-ai dat sansa sa intalnesc oameni minunati . Iti multumesc ca in cele mai grele momente ale existentei mele mi-ai sters lacrimile si mi-ai deschis ochii sa vad ca viata merita traiata cu adevarat ! ...

Simt nevoia sa ma rocoresc si eu putin  ;D ... vreau sa arunc si eu acum cu vreo doua-trei pietre in tine asa cum ai facut-o si tu de atatea ori cu mine ... si tu ai o vina pentru toate clipele cand m-ai facut sa ma intreb pentru ce traiesc , nu crezi ? ... Te-am acuzat si te-am urat in fiecare clipa de singuratate in care m-am simtit a nimanui , as vrea sa dai si tu socoteala pentru toate lacrimile fierbinti care mi-au brazdat sufletul in atatea nopti tarzii ... De ce m-ai pedepsit in atatea randuri cand n-aveam nici o vina ? ... Se pare ca lumea are dreptate uneori cand zice ca esti nedreapta , ca esti prea darnica cu unii si prea nemiloasa cu altii . Foarte mult timp eu am facut parte din categoria " altii " . Ce zici , stii despre ce vorbesc ? ... Sunt sigura ca da .

Astept un raspuns ...

Cu toate astea sunt constienta ca si eu am gresit fata de tine cu multe ocazii si pentru asta vreau sa-mi cer iertare ... Iarta-ma , te rog , pentru toatele sansele pe care mi le-ai oferit si pe care n-am stiut sa le prind . Iarta-ma te rog pentru zilele cand , din prea multa suferinta , m-am razbunat pe cei din jurul meu indepartandu-ma de ei . Iarta-ma in numele acelui om care s-a infuriat pe tine si s-a intors impotriva ta din pricina ca eu l-am ranit . Iarta-ma pentru cuvintele ce le-am spus deseori la manie fara sa-mi dau seama cat rau pot face ele ... iarta-ma , te rog , pentru ca am crezut ca am dreptul sa-i judec pe altii prin prisma nefericirilor mele . Iarta-ma ca deseori am pierdut timp pretios ratacind printre vise marete si am uitat sa ma bucur de lucrurile mici , simple dar atat de frumoase pe care mi le-ai pus la dispozitie .

Iti jur ca ...
- am sa incerc sa te traiesc cat mai frumos cu putinta
- n-am sa ajung niciodata sa fac lucruri care nu ma reprezinta
- n-am sa-mi vand niciodata inima si principiile
- am sa ma bucur mai mult de lucrurile mici si simple dar care devin atat de importante cand lipsesc
- n-am sa las timpul sa treaca fara sa le spun celor dragi cat de mult ii iubesc
- am sa depun toate eforturile sa ma arat demna de toate lucrurile frumoase pe care mi le-ai oferit
- n-am sa las anii sa-mi imbatraneasca sufletul

In final mai am un singur juramant de facut ...

Iti jur Viata ca am sa-ti tin piept cu tarie daca mai incerci vreodata sa-mi pui piedici  >:(

« Ultima Modificare: 08 Martie, 2007, 07:21:34 am de LoveGirl »
" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "