Autor Subiect: Ghid pentru poeti  (Citit de 6312 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Ghid pentru poeti
« : 13 Februarie, 2005, 10:28:31 am »
Va rugam alegeti cu grija locul in care scrieti poeziile. Daca nu stiti, sau nu sunteti sigur unde sa le scrieti, va rugam sa le scrieti in Versuri si moderatorii nostrii le vor muta acolo unde se potrivesc cel mai bine. Daca poezia nu se potriveste in nici una din celelalte categorii va ramane in categoria Versuri
« Ultima Modificare: 13 Februarie, 2005, 10:30:38 am de J. S. »
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

lumycriss

• Vizitator
Re: Ghid pentru poeti
« Răspuns #1 : 22 Octombrie, 2008, 12:04:55 am »
Eu am nişte sugestii, pe care le-am primit şi eu la rândul meu pe vremea când eram doar o începătoare. :)

1. În cenaclul din liceul meu poeziile cu rimă nu erau prea apreciate - se considera că ar reprezenta doar nişte copii după consacraţii versurilor cu rimă (de ex, Eminescu) şi că ar tinde spre retorism. Eu nu susţin în totalitate această părere, dar sunt de acord că, dacă dorim să creăm ceva valoros, ar trebui să urmăm tiparele societăţii contemporane. Iar aceasta promovează versul alb.

2. Dacă totuşi ne oprim la rime, e bine de ştiut că nu orice cuvinte merg împerecheate - NU este indicat să combinăm aceleaşi părţi de vorbire între ele (ex: verb cu verb - trăieşte/iubeşte, substantiv cu substantiv - casă/masă etc). Exemple de rime "potrivite": iubire/să se mire, dealului/cântul lui, parfumat/la vânat.

3. Ar fi bine dacă aria de vocabular s-ar extinde în mai multe domenii decât al cotidianului prin: folosirea de termeni din istorie, biologie, matematică etc

Mult succes artiştilor! :)

ARIDANA

• Vizitator
« Răspuns #2 : 22 Octombrie, 2008, 07:57:41 am »
E bine de stiut Lumi Cris... :-*
Cum poti sa tii cont de ce-ai spus,atunci cand nu ti-e gandul la forma textului...ci doar la continut.Daca "ti se-arata"
sa scrii intr-un anumit fel,crezi ca mai conteaza altceva?Ma rog,a cosmetiza un text poate fi valabil pentru unii,pentru altii ramane imperfect intotdeauna ceea cetransmit chiar daca e perfect ce simt,chiar daca sunt perfectionisti de regula,in mod obisnuit.Pentru mine,perfectionismul aspira la ce e frumos si bun,adevarat.Asa cum pentru altii,altele sunt motivatiile pentru care se straduie sa-si perfectioneze stilul de viata,in alte scopuri.

...Eeeeeh!Dar viata te invata multe,si te obisnuiesti si cu ce nu ti se potriveste.

lumycriss

• Vizitator
« Răspuns #3 : 22 Octombrie, 2008, 11:57:29 am »
Păi... Aşa cum, pentru a fi croitor, trebuie să urmezi nişte cursuri de croitorie, pt a fi tâmplar, trebuie să înveţi cum să manevrezi toate sculele alea din atelier (unele periculoase), pt a fi inginer trebuie să fii şi tobă de matematică, fizică, electronică sau mai ştiu eu ce alte ştiinţe, tot aşa şi pt a fi un poet trebuie să ai grijă să respecţi câteva reguli... Cum nu oricine care vorbeşte este şi orator, la fel, nu oricine care scrie versuri este poet. Recunosc, poate că eu însămi nu respect întotdeauna cele zise mai sus, dar măcar reprezintă un mic reper. Cu siguranţă, teoria e mult mai vastă... Ca în orice domeniu. Iar dacă nu ţi se potriveşte... De ce ai mai face-o? :)

Offline Marnopti

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 17 Mai, 2018, 12:15:02 pm »
Este un sfat foarte bun.

Offline Battsmaud

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 24 Ianuarie, 2019, 10:26:51 am »
What you said I think that is a good thing as well.