Autor Subiect: Apel  (Citit de 2689 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Gen: Bărbat
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
Apel
« : 27 Octombrie, 2012, 12:36:51 am »
Traim intr-un ocean de tristete. Suntem inconjurati de nori negri de griji la fiecare pas.... Din pacate multi dintre noi cadem rapusi de fulgerul deznadejdii. Mecanizati de o societate industriala, dezumanizati de o economie de piata inumana, animalizati de un capitalism insensibil si brutal... Am uitat cine suntem. Oameni buni, faptul ca suntem peste 6 miliarde pe acest pamant, nu ne reduce cu nimic valoarea noastra... individuala.

SUNTEM CUNUNA CREATIEI DIVINE!

Suntem ceea ce Dumnezeu a creat mai frumos! Lumea intrega si universul la un loc nu valoreaza cat valoreaza un suflet. A spus-o insusi Hristos.

Suntem aici pe pamant doar pentru o ''clipa'' unde Stapanul nostru vrea sa ne incerce, vrea sa ne testeze, ne lasa liberul arbitru pentru a hotari noi insine unde vrem sa ne petrecem eternitatea.

Ceea ce tu, cel care citesti aceste randuri trebuie sa intelegi este ca tu faci diferenta. Tu o poti face. Fa ceva... fa ceva bun cu viata ta, fii bland, fii calm, fii intelegator, fii iertator, iubitor si darnic. Iar daca ai impresia ca nu ai nici un rost pe acest pamant... iti spun eu, te inseli. Ai un rost, doar ca inca nu-l cunosti. Rostul nostru este sa ne ajutam unii pe altii, sa ne sprijinim si sa ne ingrijim unii de altii aici, jos, unde este scrasneala din dinti, suferinta, amarul, chinul, deznadejdea, rautatea... pentru ca suntem toti in aceeasi oala, suntem suflete, pentru o secunda captive intr-o temnita de lut... si avem o Cruce de purtat. De ce sa nu ne ajutam intre noi sa o purtam? Suntem egali, nu in ochii nostri, ci in Ochii lui Dumnezeu, nimeni nu are nimic in plus fata de nimeni. Avem aceleasi drepturi, dar si aceleasi obligatii. '' Dati-i Cezarului ce-i al Cezarului, si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu.
Iubesc, deci exist.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Re: Apel
« Răspuns #1 : 27 Octombrie, 2012, 07:18:31 am »
E in zadar,Paul! Rautatea este peste tot,copiii urasc si fac rau altor copii si batranilor doar pentru ca sunt diferiti de ei,adultii fac rau copiilor ,parintii se razbuna pe copii pentru toate esecurile din viata,banii,copiii isi urasc parintii, averile au luat loc iubirii si credintei,minciuna este hrana zilnica. Oamenii se roaga doar cand dau de necaz dar cred ca nici atunci nu este prea tarziu.Putini mai stiu sa vada frumosul din jur, florile, rasaritul, marea,o noua viata,zambetul unui copil, ochii propriului copil,sa spuna "te iubesc" din suflet nu din obligatie.Regretul meu cel mai mare este faptul ca sunt atat de multi parinti care dom linistiti fara sa se intrebe ce au mancat ,ce au facut la scoala, au nevoie de ceva copiii lor? Parinti care se iubesc doar pe ei si dau viata unor suflete doar ca sa le chinuie sau sa le fie indiferente.
   Ce ma intristeaza la fel de mult este fuga asta dupa bani,dorinta de a arata celorlalti ca ei au si vor avea mai mult si uitarea...uitam sa oferim din putinul nostru ,nu doar celor care ne cer ci si celor care pur si simplu primesc si iti saruta mana sau iti mangaie crestetul.Nu mai stim sa sarutam lacrimile copiilor ,ale parintilor , ale celor ai nimanui. Privim doar inainte si NU VREM sa vedem,sa auzim nimic ce ne-ar putea obliga sa oferim ceva.Dar sunt atatia care isi doresc sa se stie ca exista,  un cuvant,o imbratisare.
  Eu una am invatat si ,slava Domnului, am reusit sa iert,copiii mei insa primesc atata rautate si dezamagiri din partea celor care ar trebuie sa le vegheze drumul in viata incat isi doresc sa uite ca acele persoane exista.Cu toate astea nu uita sa ofere neincetat absolut tot ce pot ei oferi,nu uita sa se roage  ,sa aiba incredere in Dumnezeu si sa vorbeasca cu El.Cu siguranta  asta ii va ajuta sa pastreze doar amintirile frumoase desi sufletele lor sunt atat de ranite ...
  Dar,exista si OAMENI! OAMENI care tin loc de parinti ,care stiu sa iubeasca si sa ierte, sa ofere neconditionat ...si acestora le spun:MULTUMESC,DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE !
  Numai Dumnezeu ne poate oferi ce ni se cuvine ,sa ne lasam in voia Lui,sa-L slujim si sa dam uitare urii,razbunarii,rautatii.
  Eu tot scriu ,scriu,scriu, scriu ,scriu si scriu despre ranile din sufletele copiilor mei, poate citeste cine trebuie ,isi aminteste de ei pana nu va fi prea tarziu pentru sufletul lui.Totusi...sunt convinsa ca nu o va face dar,ca mama, voi spera pana in ultima clipa.
  Doamne ajuta,Paul, Doamne ajuta,oameni buni!!!!
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Gen: Bărbat
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
Re: Apel
« Răspuns #2 : 27 Octombrie, 2012, 11:43:45 am »
E in zadar,Paul! Rautatea este peste tot,copiii urasc si fac rau altor copii si batranilor doar pentru ca sunt diferiti de ei,adultii fac rau copiilor ,parintii se razbuna pe copii pentru toate esecurile din viata,banii,copiii isi urasc parintii, averile au luat loc iubirii si credintei,minciuna este hrana zilnica. Oamenii se roaga doar cand dau de necaz dar cred ca nici atunci nu este prea tarziu.Putini mai stiu sa vada frumosul din jur, florile, rasaritul, marea,o noua viata,zambetul unui copil, ochii propriului copil,sa spuna "te iubesc" din suflet nu din obligatie.Regretul meu cel mai mare este faptul ca sunt atat de multi parinti care dom linistiti fara sa se intrebe ce au mancat ,ce au facut la scoala, au nevoie de ceva copiii lor? Parinti care se iubesc doar pe ei si dau viata unor suflete doar ca sa le chinuie sau sa le fie indiferente.
   Ce ma intristeaza la fel de mult este fuga asta dupa bani,dorinta de a arata celorlalti ca ei au si vor avea mai mult si uitarea...uitam sa oferim din putinul nostru ,nu doar celor care ne cer ci si celor care pur si simplu primesc si iti saruta mana sau iti mangaie crestetul.Nu mai stim sa sarutam lacrimile copiilor ,ale parintilor , ale celor ai nimanui. Privim doar inainte si NU VREM sa vedem,sa auzim nimic ce ne-ar putea obliga sa oferim ceva.Dar sunt atatia care isi doresc sa se stie ca exista,  un cuvant,o imbratisare.
  Eu una am invatat si ,slava Domnului, am reusit sa iert,copiii mei insa primesc atata rautate si dezamagiri din partea celor care ar trebuie sa le vegheze drumul in viata incat isi doresc sa uite ca acele persoane exista.Cu toate astea nu uita sa ofere neincetat absolut tot ce pot ei oferi,nu uita sa se roage  ,sa aiba incredere in Dumnezeu si sa vorbeasca cu El.Cu siguranta  asta ii va ajuta sa pastreze doar amintirile frumoase desi sufletele lor sunt atat de ranite ...
  Dar,exista si OAMENI! OAMENI care tin loc de parinti ,care stiu sa iubeasca si sa ierte, sa ofere neconditionat ...si acestora le spun:MULTUMESC,DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE !
  Numai Dumnezeu ne poate oferi ce ni se cuvine ,sa ne lasam in voia Lui,sa-L slujim si sa dam uitare urii,razbunarii,rautatii.
  Eu tot scriu ,scriu,scriu, scriu ,scriu si scriu despre ranile din sufletele copiilor mei, poate citeste cine trebuie ,isi aminteste de ei pana nu va fi prea tarziu pentru sufletul lui.Totusi...sunt convinsa ca nu o va face dar,ca mama, voi spera pana in ultima clipa.
  Doamne ajuta,Paul, Doamne ajuta,oameni buni!!!!

Te respect si te admir pentru lupta pe care o porti zi de zi, cu tine, cu cei din jur, dar mai ales cu diavolui pentru Credinta ta. Cunosc viata ta si pot sa spun cu mana pe suflet ca esti un om minunat, esti o mama deosebita, stiu cat ai suferit si stiu cat ai luptat si mai stiu ca niciodata nu te-ai dat batuta.
       In fiecare zi a vietii noastre avem de purtat o lupta... pentru ca... oamenii care vor sa faca voia lui Dumnezeu isi atrag o mie de dusmani invizibili, care nu dorm, le cunosc planurile, le cunosc inimile, slabiciunile si fac tot ce le sta in putinta sa le incurce caile, sa le amarasca sufletele, sa-i descurajeze in toate felurile cu putinta. Dar se lupta pana si cu gandurile lor, pentru ca acolo este omul cel mai sensibil.
       Am citit undeva ca diavolul nu se lupta cu cei rataciti de Dumnezeu, ba chiar ii ajuta, ii ajuta sa se imbogateasca, sa aiba spor in tot ce-si propun... Asta pentru ca stie ca sunt deja pe calea pierzaniei si vrea sa-i convinga, prin tot sporul pe care il au, ca de fapt sunt pe drumul cel bun.
       Datoria mea, a ta, a fiecarui tanar, adult, sau batran, care se numeste crestin, este sa facem voia lui Hristos in toate zilele vietii lui. Adica, sa ne iubim unii pe altii si sa-l iubim pe Dumnezeu cu toata fiinta si cu toata puterea noastra.

O sa incerc sa explic o porunca de-a Mantuitorului, una foarte importanta:

,,Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti''

Cine este aproapele nostru? Este doar o ruda, o cunostinta, un prieten? Este doar mama, tata, fratele, sora noastra?
       NU! Este orice om pe care viata ti-l scoate in cale. Bine poti face orisicui, nu numai celor dragi, ci dusmanilor, ci si strainilor, necunoscutilor, sarmanilor si necajitilor pe care viata ti-i scoate in cale. Pentru ca toti avem datorii unii fata de altii aici pe pamant. Iar cei saraci exista pentru a ne da noua, celor bogati ocazia ca prin milostenie sa ne mantuim. La fel si cei bogati... exista pentru a da celor saraci o posibilitate de a iesi din napasta... sau... un loc de munca, etc.

In ceea ce priveste copiii tai Sunshine, le doresc multa sanatate, multa rabdare si multa Credinta in Dumnezeu. Spune-le ca nu exista ''a iubi'' fara a suferi. Iar cei care-l iubesc pe Hristos au parte de foarte multa suferinta. Suferinta insa... care devine usoara, pentru ca in lupta aceasta nu avem ca sprijin ceva trecator si vremelnic, ci pe Insusi Dumnezeu, care s-a sacrificat fara nici o vina pentru sufletul nostru, care ne va sterge orice lacrima, care ne va ridica din orice cadere, care ne va calauzi pana in clipa in care vom inchide ochii. Sa se increada in El in absolut orice clipa a vietii lor.

Multa sanatate si mult succes. Bravo! Ma bucur ca exista oameni ca tine!
« Ultima Modificare: 27 Octombrie, 2012, 11:45:24 am de Paul »
Iubesc, deci exist.