Autor Subiect: Astept sa-mi vad fetita....  (Citit de 2108 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Astept sa-mi vad fetita....
« : 31 Martie, 2009, 04:49:34 pm »
    Sunt aproape 16 ani de cand Laura, victima primului jaf armat de dupa revolutie, are grija de familia sa de langa ingeri. A crescut sub ochii mei, ani buni am fost ca o sora mai mare pentru ea si Ica, surioara ei . I-am plans la capataiul ce purta urma unui glonte ucigas. A implorat mila calaului, s-a luptat pentru noua viata ce urma sa o inceapa alaturi de cel ce trebuia sa-i fie sot, doar peste 2 luni  cand avea sa implineasca 19 ani. Nu am vrut sa o vad asa dar  dorinta de a-i spune ultimile cuvinte , chiar si asa privindu-i chipul impietrit,a fost mai mare decat durerea ce o simteam.Am vrut sa le mangai fruntile parintilor insa am ramas fara cuvinte cand am intrat in casa. Pasii mi s-au oprit langa catafalcul prea mare pentru un trup  prea firav . Am ramas nemiscata chiar daca gandul tipa ingrozit inauntrul fiintei mele. Un tipat pe care nu-l voi putea descrie niciodata. Pe atunci nu eram mama, in clipele acelea mi-am dorit sa nu fiu niciodata mama....cum a putut mama Laurei sa accepte? Cum a reusit tatal Laurei sa ierte ? Cum a mers Ica mai departe fara sora ei care o insotea pretutindeni?
 Nimeni nu a inteles "de ce?".Nimeni nu a mai intrebat. La slujba de inmormantare s-a vorbit ceva despre pacatele stramosilor Laurei...acele pacate le platise ea, inainte sa apuce sa pacatuiasca ea insasi.Dreptate? Nu a cautat-o, nu a dorit-o nimeni.La ce rost? Laura nu mai este, nimic nu o va aduce inapoi.
 Au trecut ani ... imi era imposibil sa-i privesc parintii in ochi de cate ori ni se intalneau pasii. Doar un "buna ziua" cu capul plecat si o lacrima de neputinta. Nici macar o imbratisare .Am stiut ca nu-i poate alina , poate doar sa le  improspateze suferinta.O suferinta care aproape i-a ucis mintea barbatului robust transformat intr-o ramura batuta de vant in toate directiile.
 Laura i-a  deschis drumul in viata surorii sale. Fiica Icai ii poarta numele,Laura a renascut pentru parintii lor. In ziua in care s-a nascut Laura cea mica, D-zeu le-a dat bunicilor primele  lacrimi de fericire si primul zambet de la moartea fiicei lor.O poveste cutremuratoare a unui destin scris de un inger.
  "Joi plec in Franta ,la Ica. Umblu dupa acte , nevasta-mea a plecat de la Craciun s-o ajute cu Sophie". Ica are 2 fetite si un baietel. Laura este fiica ei cea mare :). Ne-am imbratisat si am simtit ca tatal Laurei a primit un suflet nou, fara cicatrici. Laura lui a trait toti anii astia acolo in sufletelul ala mic primit in ziua cand vechiul suflet a murit odata cu fata lui. A crescut si acum asteapta sa-si intalneasca tatal.....insa va trece mult timp pentru ca acesta are de crescut nepoteii . ''Plang in fiecare dimineata cand deschid ochii si nu pot sa-mi vad fata...mi-e dor s-o tin in brate, sa-i vad ochii...dar astept sa ma duc langa ea, atunci o sa fiu impacat. Nu inteleg parintii care isi lasa copiii si nu le este dor ...Criminalul este langa familia lui acum. Oare cum poate sa traiasca linistit? "
 Mi-a laudat copiii, ce mari si frumosi sunt si eu nu m-am schimbat deloc.Mereu vorbeste cu sotia cand ne intalnim si se intreaba cum pot sa raman neschimbata. Nu au stiut de divortul meu. Ei nu stiu ca abia cand am devenit mama am inteles ce au simtit ei cand si-au pierdut fiica. "Cand o sa-i spun Ninei sa vezi ce o sa sufere!Lasa, fii tare ,copiii merita orice , ai pentru cine sa fii fericita ! Mi-e dor de Laura, Liliana! Mi-e asa dor s-o tin in brate....." Mergea cu ele cand erau micute, cu plugusorul "le e rusine sa mearga singure". Tare mandru mai era de fetitele lui...Doamne! Cum sa nu-i fie dor?  E TATAL ei! Va ramane TATAL ei vesnic...
  Ma intreb.....daca nu cand ii avem langa noi, atunci cand?  :'((   chiar nu ti-e dor de copiii tai?)
« Ultima Modificare: 31 Martie, 2009, 05:45:32 pm de sunshine »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\