Autor Subiect: cununia religioasa  (Citit de 6036 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jucatorul

• Mesaje postate: 92
  • Gen: Bărbat
  • Continua sa cauti ceea ce iubesti, altfel ...
    • Vezi Profilul
    • Go-ul in Romania
cununia religioasa
« : 20 Octombrie, 2004, 10:43:16 am »
Se vorbeshte despre cununia religioasa, ca ar fi secretul unirii pe vecie a barbatului si femeii in fatza lui Dumenzeu.

Ce te faci daca ai divortzat si vrei sa te recasatoreshti si perechea ta vrea cununie religioasa?!
Devii bigam in fatza lui Dumnezeu?
Exista un divortz religios?
I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ -  Mohandas Gandhi

"A Great Go Player is one who always demonstrates humbleness, respect and gratefullness towards his or her opponent, even when his or her opponent shows none of these values in return".

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Răspuns: cununia religioasa
« Răspuns #1 : 20 Octombrie, 2004, 11:07:36 am »
Parerea mea nu este una religioasa, ci una cumva.. deductiva despre cununia religioasa.

Ideea de casatorie implica neconditionare.
Daca decizi sa te casatoresti, atunci e musai sa fii alaturi la bine si la greu, ca se urateste sau se tampeste, si nimic nu ii mai poate desparti decat moartea.
Este foarte asigurator acest "commitment". Ea/El trebuie sa te iubeasca no matter what. Si sa-ti fie alaturi si sa te sustina.

Si de aceea - cand unul vrea sa divorteze, e clar ca de fapt el rupe "vraja" asta a neconditionarii, si distruge tot fundamentul asigurator. Si nu e voie sa se permita asa ceva.. caci atunci s-ar descosidera chiar fundamentul (si trezirea din iluzie a partenerului, care el credea in neconditionare, e foarte dureroasa).
Si de aceea, cu aceste date ale problemei, e clar ca trebuie blamati cei ce divorteaza.

Dezavantajul este ca foarte multi sufera..... din cauza presinuii ca trebuie sa gasesti din prima peroana potrivita si ca daca e sa gresesti odata, nu mai ai a doua sansa in fata lui Dumnezeu.
« Ultima Modificare: 20 Octombrie, 2004, 11:10:31 am de viulian »

Offline jucatorul

• Vezi Profilul
    • Go-ul in Romania
Re: Răspuns: cununia religioasa
« Răspuns #2 : 20 Octombrie, 2004, 02:07:34 pm »

Dezavantajul este ca foarte multi sufera..... din cauza presinuii ca trebuie sa gasesti din prima peroana potrivita si ca daca e sa gresesti odata, nu mai ai a doua sansa in fata lui Dumnezeu.

Nu reushesc sa inteleg acest ultim paragraf al tau!
I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ -  Mohandas Gandhi

"A Great Go Player is one who always demonstrates humbleness, respect and gratefullness towards his or her opponent, even when his or her opponent shows none of these values in return".

Offline Doniacris

• Mesaje postate: 136
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: cununia religioasa
« Răspuns #3 : 20 Octombrie, 2004, 02:15:37 pm »
Ca una dintre cele 7 taine, cununia ar trebui privita mult mai serios decat un simplu ritual care se obisnuieste, sensul sau este mult mai profund.
Fara sa intru in detalii, cununia religioasa poate fi desfacuta de catre preot, de preferinta cel care te-a cununat si cu dezlegare de la parintii spirituali -este o slujba speciala in acest sens- , insa exista doar o singura exceptie, daca este dovada de adulter.
Imi pare rau ca nu am timpul necesar sa dezvolt subiectul, insa promit ca am sa o fac.
« Ultima Modificare: 20 Octombrie, 2004, 02:22:55 pm de Doniacris »
Infrant nu esti atunci cand sangeri,
Nici ochii cand in lacrimi ti-s.
Adevaratele infrangeri
Sunt renuntarile la vis ....

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Răspuns: Re: Răspuns: cununia religioasa
« Răspuns #4 : 20 Octombrie, 2004, 04:04:44 pm »
Ok, sa reformulez :) (acum imi dau seama ca am fost purtat de vant si am iesit din cadrul temei topicului).

Presiunea sa gasesti exact partenerul potrivit (din cauza ca unuia singur ii juri credinta vesnica, fetele doar unuia singur ii ofera virginitatea) este destul de mare. Asta face ca treama de esec sa fie mare.. si vinovatia in caz de esec si mai mare..
« Ultima Modificare: 20 Octombrie, 2004, 04:24:48 pm de friend »

Offline jucatorul

• Vezi Profilul
    • Go-ul in Romania
« Răspuns #5 : 20 Octombrie, 2004, 04:28:15 pm »
Ce te faci daca ai divortzat si vrei sa te recasatoreshti si perechea ta vrea cununie religioasa?!

:) Mai mult ma intereseaza raspunsul la intrebarea de mai sus!
D.p.d.v. religios... mai este posibila o a doua cununie religioasa?!?!?

Multzam din nou!

bke

• Vizitator
« Răspuns #6 : 15 Noiembrie, 2004, 10:50:31 pm »
dar de ce cununioe religioasa, scrie undeva in biblie de asa ceva, sau e doar un obicei omenesc?

Offline |ngerMorT

• Mesaje postate: 967
  • angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #7 : 15 Noiembrie, 2004, 10:55:37 pm »
este una din cele 7 taine, alturi de botez, miruire, spovedanie, impartasanie...
cununia religioasa trebuie facuta o data, cu cel ce iti va fi sot pe veci...pentru ca asa spun si juramintele in fata lui Dumnezeu...ideal asa ar fi...
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

DIANA

• Vizitator
« Răspuns #8 : 15 Noiembrie, 2004, 11:40:50 pm »
Nu "ideal" ci normal, corect, firesc, cuminte!  ;)

Offline |ngerMorT

• Mesaje postate: 967
  • angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #9 : 15 Noiembrie, 2004, 11:44:23 pm »
asta din punctul nostru de vedere...dintr-un punct de vedere obiectiv, raportat la realitate, a devenit un ideal o singura casnicie, sau una care sa dureze vesnic...
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline Giani

• *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 06 Octombrie, 2009, 07:54:42 am »
Cununiile se pot desface tot la biserica. Cand plecam de pe lumea asta, plecam singuri, asa cum ne-am nascut9eu cel putin asa am citit in "Noul Testament").Poate asta este portita pe care o cautam atunci cand iesim dintr-o casnicie urata, sa nu  ducem dincolo  o eternitate langa un om care ne-a facut sa suferim.