Autor Subiect: DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU  (Citit de 3682 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai Dor

• Mesaje postate: 186
  • Gen: Bărbat
  • Orice cuvânt rostit trezeşte sensul opus
    • Vezi Profilul
DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU
« : 13 Septembrie, 2008, 10:52:35 pm »
DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU
Sfantul Efrem Sirul arata ca aproape de chilia lui era un pustnic cu numele Iulian.
Acest pustnic isi facuse o chilie in forma de mormant intr-o piatra si statea acolo si pururea se ruga si postea. Dormea pe piatra jos, caci nu avea pat. Dar avea umilinta si lacrimi in rugaciune, incat, cand citea la psaltire sau in Sfanta Scriptura, unde vedea scris cuvantul " Doamne ", " Dumnezeule " sau " Iisus Hristos ", statea si varsa multe lacrimi pe numele Mantuitorului.
Sfântul Efrem spunea : M-am dus odata la dansul si cand m-am uitat in cartile lui, acolo unde era scris " Dumnezeu " sau " Iisus Hristos ", acolo nu se mai cunosteau slovele.
N-am cunoscut lucrarea lui. Atunci l-am intrebat :
- Parinte, de ce in cartile sfintiei tale, unde sta scris numele lui Dumnezeu este sters ?
Sfantul Efrem ii era un fel de duhovnic al lui.
- Pentru Dumnezeu, Parinte Efrem, iti voi spune : Femeia aceea pacatoasa din Evanghelie, a spalat picioarele Mantuitorului si le-a sters cu parul capului ei, iar eu, cand vad scris numele Mantuitorului, parca Il vad pe El, si atunci curg multe lacrimi din ochii mei. Macar ca nu vad picioarele Lui, ii vad numele Lui de pe carti. Vezi cata umilinta era in acest suflet ? Cata patrundere si simtire dumnezeiasca in el ? A zis Sfantul Efrem :
-Buna este lucrarea ta, parinte, dar pentru Dumnezeu, te rog sa cruti cartile. Ca daca ai sa mai plangi mult, nu se va mai cunoaste nimic pe ele.
Asa multa umilinta avea.
Apoi l-a intrebat Sfantul Efrem :
- Cum ai atata umilinta ?
- Eu, cand imi aduc aminte ca Dumnezeu m-a adus in fiinta din ce nu am fost si ca ma rabda in toate zilele vietii mele si in toate clipele pentru neputintele si pacatele pe care le fac cu gandul, cu voie sau fara voie, cu stiinta sau cu nestiinta, ma gandesc cat de bun este Dumnezeu si cat sunt eu de rau, ca sunt un izvor de pacate. Cugetand asa, nu pot sa nu plang, rugand pe Dumnezeu sa faca mila cu mine, cum a facut altadta cu femeia cea pacatoasa.
La urma a spus Sfantul Efrem : " Ai vazut un om care iubea pe Dumnezeu din toata inima ? unde vedea numele lui Dumnezeu, il uda cu lacrimi. Aceasta dragoste de Dumnezeu, cine o are cu adevarat, se mantuieste ".
Noi citim carti, in plus, ne rugam ceasuri intregi fara umilinta, fara zdrobire, fara lacrimi si rugaciunea noastra este seaca, o rugaciune cu seceta, cu uscaciune, cu raceala, cu parasirea darurilor. Si de ce ? Pentru ca ne rugam doar cu gura; nici cu inima si nici cu mintea nu ne rugam.Cine vrea sa iubeasca pe Dumnezeu, trebuie sa invete ca pururea sa verse lacrimi pentru pacatele lui.

Părintele Cleopa

Offline Mihai Dor

• Vezi Profilul
Re: DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU
« Răspuns #1 : 17 Septembrie, 2008, 07:09:03 pm »
     Ne-a spus o dată cum a văzut pe Domnul Hristos în Gară la Ploieşti. Plângea Părintele când îşi amintea şi plângea şi lumea din sală. Spunea că l-a văzut pe Domnul Hristos plin de bube, amărât şi fără căciulă. S-a uitat la el şi s-a gândit să-i dea căciula lui de călugăr:                                 ''M-am întors să i-o dau dar nu l-am mai văzut''.
     Ne spunea cât de amărât a ajuns Domnul Hristos din cauza păcatelor nostre(atunci era şi comunismul în floare) şi ne sfătuia: '' Faceţi milostenie, daţi la săraci, daţi la neputincioşi, la orbi, la şchiopi. Cercetaţi bolnavii, daţi-le de mâncare, daţi-le apă... Dacă voi nu faceţi bine, cum de aşteptaţi binele!?
   La ţiganii tineri să nu le daţi că e păcat.

Părintele Arsenie Boca-Învăţături.

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 17 Septembrie, 2008, 07:59:15 pm »
Si unde disparuse? Ma transform in Toma pentru cateva momente. Oare chiar l-a vazut? Si daca da, de unde stia ca-i Iisus?
Eu cred ca un soi de "boala", face pe multi sa vada "diverse". Sunt prea multe nenorociri pe lumea asta, iar Dumnezeu sta si nu face nimic. Ironic nu?
Apoi..sa ma intorc la "tigani". Oare rasismul...nu-i pacat?
« Ultima Modificare: 17 Septembrie, 2008, 08:02:22 pm de Sweeney Todd »
Let's put a smile on that face!

Offline Mihai Dor

• Vezi Profilul
Re: DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU* Todd
« Răspuns #3 : 18 Septembrie, 2008, 06:07:10 am »
Aici ai reuşit să te arunci în apa pe care nu ai ştiut cât e de adâncă....am observat că citeşti  topicul şi am rupt un fragment din aşa zisă operă(lucrare , se spune) a Părintelui Arsenie Boca.
Dacă ai fi citit ceva despre Părintele Arsenie sunt sigur că nu ai fi comentat....despre actele de cerşetorie, nici azi nu ai aflat că e ilegală, parcă tu erai apărătorul copiilor(vezi poza cu elemente de pedofilie)?
Aş vrea să-mi spui(dacă poţi, bineînţeles) ce cărţi a scris Părintele Arsenie şi de ce a fost el atât de vânat de regimul Ceauşescu ?
Mă aşteptam , de fapt, să-mi spui ceva despre subiectul rădăcină, nu de fragmentul adăugat, ca o completare la starea aceea descrisă de părintele Cleopa.
Încearcă să fi mai înţelegător!
Sper că nu eşti plătit să faci asta-Gică C. de serviciu!
Cu gânduri spre o prietenie firească.

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 18 Septembrie, 2008, 11:09:41 am »
Spre deosebire de alte persoane, eu macar citesc (ce scriu altii) si te asigur ca si stiu sa innot. Macar asa ti-am atras atentia. Stai tu linistit, nu am scris ca sa ma iau de tine sau ca sa fiu gica contra. Ce am scris, sunt doar niste ganduri pe care le are mai toata lumea (in functie de cat de indoctrinati sunt altii).
Iti atrag atentia, cum de altfel s-a mai spus pe forum, fii mai atent la ce scriu si ceilalti. Daca observi ca nimeni nu-ti raspunde pe o tema, inseamna ca nu se doreste sa se continuie pe subiectul respectiv. Respecta-ne...si o sa fi respectat.

PS: ca sa te citez...si sa iti dau dreptate.."mă mir că ne mai ţine site-ul"
Let's put a smile on that face!