Autor Subiect: Destinul...  (Citit de 15462 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline merlyn

• *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Destinul...
« : 29 Iulie, 2006, 02:43:03 am »
Este destinul o superstitie, o certitudine sau poate un cuvant scris cu litere rosii pe fruntea fiecaruia inainte sa respiram pentru prima oara aerul vietii? E posibil ca povestea sufletelor noastre sa fie deja imprimata pe o carte de joc si apoi aruncata la intamplare intr-un pachet de existente?! Pentru mine ar fi o dezamagire sa aflu ca exista; mi-as simti mainile deja legate, mintea ingradita si inima programata unor sentimente de dinainte sa ma nasc.
Cand ceva ti se intampla, bun sau rau, cugeta la ce inseamna. Acolo gasesti un scop in care viata te invata cum sa razi mai tare sau cum sa nu plangi prea repede.

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Răspuns: Destinul...
« Răspuns #1 : 01 August, 2006, 11:14:19 am »
nu cred ca exista un destin...un drum de la care nu putem sa ne abatem...insa cred ca nimic nu e intamplator in viata!sunt anumite momente in viata cand trebuie sa facem alegeri...si acele alegeri ne influenteaza cursul vietii!e un fel de labirint cred....fiecare drum ales genereaza un alt traseu;e posibil ca in labirintul vietii noastre sa avem drumuri pe care nu le vom cunoaste niciodata,sau sa alegem directia ce ne face sa cunoastem toate drumurile..!nu avem de unde sa stim....trebuie doar sa incercam sa ne facem "soarta" cu mana noastra,chiar adac sunt momente in viata cand nu putem spune decat:"asa a fost sa fie"!
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
Re: Destinul...
« Răspuns #2 : 01 August, 2006, 08:20:42 pm »
        Eu cred ca fiecare dintre noi are un drum trasat.Da, cred in destin.Dumnezeu sa-i ierte pe cei doi care au murit in accident,azi ar fi implinit 39 de ani,erau in aceeasi zi nascuti ,si au murit in aceeasi zi.Oare nu-i destinul de vina?
         Fiecare om e predestinat,asa cred eu.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 01 August, 2006, 10:51:41 pm »
uite..exact la cazul lor ma gandeam cand am postat mai sus!m-a indemnat acset exemplu sa cred ac totusi exisat destin...dar apoi am considerat ca cazul ca cei doi carea aveau aceeasi varsta,nascuti in aceeasi zi,care s-au intalnit si s-au iubit si au avut aceeasi moarte...nu e vorba de destin ci de gasirea jumatatii!ei sunt pentru mine exemplul clar de "intreg" in iubire!
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
Re: Destinul...
« Răspuns #4 : 17 Septembrie, 2006, 01:52:11 pm »
Eu cred ca exista destin...dar cred ca sunt momente in viata cand ajungem la o rascruce...si atunci depinde doar de noi ce vom face mai departe...
Cred ca exista...deoarece nimic nu este intamplator pe lumea asta...si cred asta cu toata puterea mea....
E adevarat ca *destinul si l face fiecare*,dar...totusi...nu cred ca viata este doar un sir de evenimente fara nici o noima...fara nici o legatura...
Daca stau sa ma gandesc...toate lucrurile...bune sau rele pe care le am trait pana acum au avut legatura...
Si de fiecare data cand am primit o lovitura...am fost rasplatita cu mai multa fericire...fericire pe care,insa,nu avem intotdeauna putere sa o privim,sa o primim si sa o recunoasteam...pt ca suntem pierduti undeva in durerea trecutului..
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #5 : 12 Ianuarie, 2009, 04:51:35 pm »
 Depinde ce intelegem fiecare prin destin. Daca ne referim strict la timpul pe care il petrecem pe lumea asta , da , eu cred ca suntem predestinati , sa ne nastem, sa traim atata timp cat ne este necesar sa atingem scopul pentru care ni s-a dat viata. Cat despre viata pe care o ducem, alegerile pe care le facem in viata, nu cred sa fie altcineva responsabil de ele decat fiecare dintre noi. Dupa zicala "D-zeu ne da dar nu ne baga in traista" , orice om poate hotari ce , cand si cat i se cuvine. Nu ne dicteaza destinul ce sa gandim si ce alegeri sa facem. Trebuie sa ne asumam raspunderea faptelor si hotararilor din viata, sa nu impovaram destinul sau divinitatea cu nereusitele ori suferintele noastre( sa fim sinceri, nu-i asa ca,de cate ori suntem fericiti sau realizam ceva ne asumam intregul merit iar cand suferim ne intrebam "de ce oare ma chinuie D-zeu asa?"). Viata ne este data sa o traim fiecare dupa alegerile lui, nu dupa un scenariu , D-zeu nu face scenarii ci doar ne da sanse sa invatam de la viata , sa ne indeplinim menirea.
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline obsesia

• *
  • Mesaje postate: 11
  • Iubirea-i grăbită.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 23 Ianuarie, 2009, 02:22:16 am »
Da,cu siguranță există un Destin pentru fiecare, dar să nu privim lucrurile fatalist, să ne simțim legați de mâini și de picioare, să ni se pară că trăim în zadar -fiindcă oricum zarurile au fost aruncate- fals,noi aruncăm zarurile!

Suntem ”aruncați” pe pământ pentru a ne îndeplini menirea, avem un destin bine stabilit de către Creator, El știe traiectoria vieții noastre, însă există liberul arbitru - tu alegi dac-o iei spre stânga sau dreapta - alegerile sunt ale tale, modul în care ne trăim viața ne aparține în totalitate, dar vom ajunge în punctul care ne-a fost trasat.
Am observat că mulți se împiedică de acest concept.Unii se întrebă:”Ce rost are să mai aleg, dacă oricum voi ajunge tot acolo?”. E deja o atitudine fatalistă,în opinia mea. Am fost creați de o forță supremă, care ne-a pus în inimi menirea pe acest pământ, depinde de noi felul în care alegem s-o împlinim.
Dar nu noi suntem cei care decidem sfârșitul drumului, așa cum nu alegem când ne naștem. Ni se cunoaște finalul vieții,ni se știe povestea, doar de noi depinde s-o și facem frumoasă.
Mă învelesc de frig într-o speranță
cum se-nvelește soba nou zidită
în reliefuri de faianță
cu focul pururi logodită.

Ci vino când nu merge nimeni
când nu avem picioare, vino
dar mai ales când voi fi orb,
lumino.

N.Stănescu

Offline nicol

• Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 24 Iunie, 2010, 02:48:23 pm »
Destinul nostru este cunoscut inca inainte de a ne naste,de catre Dumnezeu..El stie daca ne vom mantui s-au ne vom pedepsi..Pentru asta ne este data viata..pentru sufletul nostru..nu pentru trup..de noi depinde totul..insa cand ceva nu merge,este bine sa cerem ajutorul,celui care poate totul..Dumnezeu.