Autor Subiect: Este imaginatia utila in credinta ?  (Citit de 5354 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Este imaginatia utila in credinta ?
« : 15 Iunie, 2007, 03:09:41 pm »
Einstein spune ca imaginatia este mai importanta decat cunoasterea..

Dar intrebarea este, e utila imaginatia in credinta ? In credinta ti se cam da totul deja explicat, trebuie doar sa faci pasii X, sa respecti normele Y, deci cunoasterea este disponibila oricui.

Intrebarea este, e utila imaginatia - mai e buna la ceva ?

Offline andrada

• Mesaje postate: 194
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Este imaginatia utila in credinta ?
« Răspuns #1 : 16 Iunie, 2007, 09:01:04 am »
Am avut tot timpul o imaginatie bogata , am aplicat-o si in credinta, imaginandu-mi ca pot dicuta cu Dumnezeu asa cum o faceam in copilarie ,cand ii povesteam nazbatiile mele de peste zi seara la culcare . O fac si acum ...desi acum il rog sa ma ierte daca prin tot ceea ce fac gresesc in vre-un mod...ii povestesc toate tainele sufletului meu ( desi uneori ma intreb de ce ii mai spun ,ca oricum stie ce fac ) uneori simt ca ma mangaie pe crestet cu dragoste ,asa cum o face un parinte drag , iar in clipele fericite ma simt ca un copilas in palma lui ...cam asa

.....in zadar fugim de ceea ce ne este drag, imaginea  sa, mai  iute decat marea  si vanturile, ne urmareste pana la capatul  lumii....

Offline George Ene

• Mesaje postate: 1025
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 16 Iunie, 2007, 11:08:19 pm »
Einstein a avut dreptate: imaginaţia e mai importantă decât cunoaşterea pentru că imaginaţia propune ipostazele şi mai apoi ipotezele demersurilor în toate ştiinţele, adică lansează acele presupuneri care aduc (conduc) datele problemei (imaginate) în faţa experimentului, şi, de ce nu în faţa logicii (instanţa general-umană care decide în cunoştinţă de cauză, mai întâi pe terenul faptelor, şi mai apoi pe terenul formal = logicile formale ale ştiinţelor).
Nu există domeniu al cunoaşterii (chiar şi cele mai criptice, cum e filosofia) care să nu se servească de imaginaţie. Până şi denumirile ştiinţifice (marcate mnemotehic), au baze (eventual conservă şi chiar avansează) pe terenul imaginaţiei.
Cât priveşte credinţa (= temeiul tuturor religiilor) se poate afirma în  mod indubitabil, că se bazează pe imaginaţie, şi mai apoi pe frică. După cum, în toate religiile, frica e mama imaginaţiei (= cercul complet). De ex., primitivii vedeau în bătaia vântului, generatoare a şoaptelor frunzelor, vocea unor forţe care (neapărat) trebuiau să-i fie superioare.
După părerea mea imaginaţia e stânca de granit de care se ancorează toate credinţele religioase (aşadar şi frica de Dumnezeu, de Judecata de Apoi etc.)
E cantu dinoscitur avis

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 18 Iunie, 2008, 02:07:41 pm »
Imaginatia este indispensabila.
   Avem normele Y care ne invata cum sa facem pasii X si putem afirma despre cunoasterea bazala ca ar fi indeplinita. Dar ca sa crezi e nevoie de mai mult decat atat. Credinta nu este instinctuala precum frica si pentru ca nimeni nu ar adera la o credinta bazata doar pe frica, trebuie sa intervina imaginatia care sa suplineasca partea lipsa. Cu cat imaginatia este mai bogata cu atat mai "argumentata" ar putea fi credinta. Ma gandesc uneori la acel "fericiti cei saraci cu duhul" traducandu-mi expresia sub forma "fericiti cei cu mintea saraca de lucruri concrete", de cei care pot imagina si crede!
   Pentru cei care spun ca nu cred, imaginatia poate fi un instrument la fel de folositor in a face speculatii si a ajunge la concluzii care sa infirme credinta.
   De fapt toti credem, singura diferenta dintre noi este in ce credem si aici apare in modul cel mai evident rostul imaginatiei.
« Ultima Modificare: 18 Iunie, 2008, 02:11:12 pm de inda »
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 19 Iunie, 2008, 07:41:27 pm »
Acea vorba... 'fericiti cei saraci cu duhul' nu se referea nicidecum la cei care nu au imaginatie, ci la cei care nu au rautatea sa raspunda unei palmi cu un pumn, la cei care prefera sa plece capul si sa mearga mai departe... La cei asupriti care isi inghit amarul si isi duc traiul cum pot.

Pentru ca Dumnezeu nu are nevoie de credinciosi tampiti sau lipsiti de imaginatie. Dimpotriva in biblie, toti apostolii si toti sfintii ne indeamna sa ne deschidem mintea, sa iubim invatatura, sa cultivam imaginatia.
Iubesc, deci exist.

Offline inda

• dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 19 Iunie, 2008, 07:54:12 pm »
Pai tot despre aceia vorbeam si eu, Bllue, despre cei care au mintea saraca de lucruri concrete iar in locul lor pun ceea ceea ce pot imagina!
Poate ar fi trebuit sa pun ghilimele mai incolo ca sa fie expresia mai completa "fericiti cei cu mintea saraca de lucruri concrete, de cei care pot imagina si crede" !
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 19 Iunie, 2008, 07:57:38 pm »
Mi-as da un minus dar nu pot... ca nu am citit pana la capat fraza... :-*
Iubesc, deci exist.

Offline inda