Sondaj

Merita omenirea sa isi continue existenta ?

Da
5 (71.4%)
Da, dar intr-o alta formula
2 (28.6%)
Nu meritam...
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 5

Autor Subiect: Merita omenirea sa isi continue existenta ?  (Citit de 3382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Merita omenirea sa isi continue existenta ?
« : 30 Septembrie, 2008, 10:34:46 pm »
 Titlul sondajului de mai sus, este  o intrebare socanta, dar pe care, sunt convins, si-au pus-o, nu odata, destui dintre semenii nostri.

"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Re: Merita omenirea sa isi continue existenta ?
« Răspuns #1 : 30 Septembrie, 2008, 10:55:11 pm »
Am ramas surprins sa vad intrebarea asta care suna aproape apocaliptic asa :D

Parerea mea e ca da, merita. Cu bune si cu rele, cineva are grija sa se mentina un echilibru. Postasem undeva un link catre diverse opinii, din istoria veche pana in prezent, cum ca generatia actuala este mult mai rea si nesabuita decat generatia trecuta. Deci nu doar noi credem asta, ci toti au crezut asta la vremea lor.
Pare asa, un vis romantic; cat esti mic / tanar nu esti inca expus nebuniei vietii, traiesti in acelasi mic univers, si odata ce intri pe val si trebuie sa faci fata si grijilor dar sa vezi si de tine, ti se pare ca 'inainte' lucrurile stateau mult mai bine si mai stabil. Dar e o iluzie. Razboaie au fost dintotdeauna / boli au fost mereu / homo homini lupus dateaza de ... nici nu stiu cand :D

Asa ca votul meu e da, merita sa traiasca, cum sa nu. Macar asa e o sansa sa mai evoluam putin. Sunt fericit ca am prins perioada asta a omenirii, cu boom-ul tehnologic, medicamente si aer conditionat' , da' parca imi pare si un pic rau ca n-am venit mai 'tarziu' sa ma minunez atunci despre cum or fi putut oamenii sa traiasca cu tehnologii asa rudimentare :D comparativ cu ce-ar fi fost.

Asta e, poate copii nostri..

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 01 Octombrie, 2008, 04:58:44 am »
Am votat da. Fara ezitari. Uneori sunt uimita, ca sub o vraja, de cata frumusete exista in lume si in cate forme. Ca si cum existenta se inclina cu gratie in fata noastra... desi nu o meritam in cea mai mare parte a timpului... poate niciodata. Dar e atata, atata frumusete in lume...
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 01 Octombrie, 2008, 09:35:42 am »
Citat
Postasem undeva un link catre diverse opinii, din istoria veche pana in prezent, cum ca generatia actuala este mult mai rea si nesabuita decat generatia trecuta. Deci nu doar noi credem asta, ci toti au crezut asta la vremea lor.

Nu stiu daca suntem mai buni sau mai rai decat cei de dinaintea noastra - probabil, mai buni - dar pe de alta parte avem in momentul actual posibilitati infinite de a face rau si a aduce distrugeri asupra planetei, dar mai ales, asupra semenilor nostri.

Vorbind la scara timpului istoric, momente precum Holocaustul sau Hiroshima au aratat ce fel de atrocitati este capabil sa comita omul impotriva propriilor sai semeni. Cei de acum 50 000 de ani, nu puteau decat, cel mult, sa arunce cu sageti aprinse asupra satului vecin. Motivatia este identica - de a face rau - dar scara este diferita.  :(

Citat
Sunt fericit ca am prins perioada asta a omenirii, cu boom-ul tehnologic, medicamente si aer conditionat' , da' parca imi pare si un pic rau ca n-am venit mai 'tarziu' sa ma minunez atunci despre cum or fi putut oamenii sa traiasca cu tehnologii asa rudimentare Cheesy comparativ cu ce-ar fi fost.

Corect, daca stam sa ne gandim, viata fara internet wireless , aer conditionat, apa curenta si incalzire ar fi intr-adevar foarte neplacuta. Dar pe de alta parte, la o scara personala, posibilitatile de a intra in conflict cu semenii nostri au crescut exponential. Acum 50 de ani, ii puteam injura doar pe cei care ii vedeam - acum, avem sansa de a injura si persoane pe care nu le-am vazut, probabil nu le vom vedea niciodata.  :)

Citat
Dar e atata, atata frumusete in lume...

Este, dar nu toti stiu sa o vada si sa o aprecieze. Daca am incerca cu totii sa privim in sufletele celor din jur si sa vedem partile pozitive, dincolo de conflictele ideologice (oricare ar fi acelea), daca ne-am abtine de la violenta, daca am incerca sa traim fara sa ranim, lumea, cu siguranta ar fi si mai frumoasa. Dar este oare acest lucru posibil ?

"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"