Autor Subiect: Sfera Divina ca Trinitate  (Citit de 4226 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Sfera Divina ca Trinitate
« : 09 Decembrie, 2007, 09:14:53 pm »
Este Dumnezeu o persoana reala? Multi cred ca Dumnezeu este o persoana reala , caci orice inteligenta presupune o capacitate de gandire, capacitate cu care suntem si noi dotati(iar cand spunem gandire, presupunem si creier )si aceasta face parte dintr-un corp bine definit. Atunci are Dumnezeu un corp fizic? Nu, corpul Sau este spiritual. Spiritele au un corp asa cum spune Biblia: daca exista un corp fizic, exista si unul spiritual (1 Corinteni 15:44; Ioan 4:24). Unii oameni vor primi drept recompensa viata in cer cu Dumnezeu, primind atunci corpuri spirituale, ei vor vedea pe Dumnezeu si vor fi ca el(1 Ioan 3:2), asemanarea dintre om si Dumnezeu nu se refera la aspectul fizic ci la cele trei corpuri pe care le poseda omul si anume: scanteie divina, corp astral si corp eteric. Tot astfel si sfera Divina este formata dintr-o trinitate . In centru sfera centrala formata din miliarde de spirite ajunse la acelasi grad de evolutie care functioneaza ca un tot unitar, din care pleaca Scanteia Divina a tuturor vietuitoarelor, aceasta sfera se numeste Capul Divin sau Tatar . Urmeaza a doua sfera mai in exterior , numita Toracele sau Respiratorul din care pleaca corpul astral si invelisurile ce formeaza perispiritul. Mai la exterior urmeaza a treia sfera numita Pantecele sau Laboratorul Divin, din care pleaca corpul eteric . In aceasta zona se gasesc spiritele de materializare specifice pentru mineral , plante , animale si om.

Stiinta nu va obosi niciodata in a cauta raspunsuri la intrebarile muritorilor. Ciudat este ca exista atat de multi cercetatori  care cred , fiecare, ca a gasit raspunsul la acest miracol: viata.
   Nu pot decat sa fiu fascinata de cate ori gasesc ceva nou despre Univers. Cert este ca , orice as citi, vedea sau auzi, niciodata nu mi-a fost zdruncinata credinta .
« Ultima Modificare: 09 Decembrie, 2007, 09:19:40 pm de sunshine »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Re: Sfera Divina ca Trinitate
« Răspuns #1 : 09 Decembrie, 2007, 11:24:20 pm »
"Este Dumnezeu o persoana reala?"

dacă ne luam după dogma creştină, omul a fost creat după înfăţişarea Sa.
eu una evit să intru în discuţii legate de religie. nu pot da răspunsuri fundamentate pentru că niciodată nu am apropofundat astfel de subiecte.
ceea ce ştiu însă, este că, în divinitate crezi sau nu crezi. e simplu.
nu mă interesează cum arată Dumnezeul meu atât timp cât cred în el.

Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 18 Decembrie, 2007, 11:08:36 am »
Atata vreme cat nimeni nu a vazut chipul lui Dumnezeu, este greu de spus cum ar putea sa arate.
In ceea ce priveste "chipul si asemanarea sa", cred, mai degraba, ca se refera la capacitatile mentale si psihologice ale omului. Capacitatea de a crea (prin munca, prin arta), si capacitatea de a gandi, de a rationa si de a simti.

Cum arata Dumnezeu ? Scripturile nu ne spun nimic.Ceea ce ai scris tu, sunshine, pare a ne duce mai degraba spre o conceptie de tip pantheist. Cum putem sa ne inchipuim chipul divin ? Chipul absolutului ? Oamenii din vechime, reprezentau absolutul in imagini cu totul si cu totul abstracte... rozete, pietre inalte fara chip...

Cred ca sunt unele lucruri pe care nu le intelegem, si pe care nu le vom putea intelege niciodata.. suntem, inca prea mici pentru a intelege. :)
"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 21 Decembrie, 2007, 06:40:48 pm »
  pe Dumnezeu l-am vazut in vis.Nu am adormit cu acel chip care m-i sa aratat,pur si simplu mi-a aparut in vis.
  Un batran imbracat intr-o camasa lunga alba care iradia lumina.Tot era o lumina.Chipul ,un chip bland,cu par lung si barba lunga alba,un toiag in mana.Era ceva care mi-a captat atentia,mi-a vorbit,nu stiu sa spun ce anume,insa era atat de linistitor chipul acela ,si frumos.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume