Autor Subiect: A avea o pisica reduce riscul de infarct.  (Citit de 3195 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
A avea o pisica reduce riscul de infarct.
« : 20 Martie, 2008, 07:37:30 am »
http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2008/03/19/ncats119.xml

Pe scurt, din ~4400 de oameni de toate varstele, in ultimii zece ani, jumatate avand pisici si jumatate nu:
- 3.4 au murit de infarct din cei care aveau pisici.
- 5.8 au murit de infarct din cei care NU au avut pisici.

Se observa deci un risc cu o treime mai mic de infarct, daca tii o pisica. Cercetatorii nu stiau ce anume, dar e evident ca detinerea unei pisici reduce stressul, care reduce apoi tensiunea arteriala, si deci sanse mai mici sa faci infarct.

Acuma stau si ma intreb daca nu cumva persoanele care vor o pisica simt efectul relaxant al pisicii si fac alegerea asta :)
Plus, eu am pesti. Dar deocamdata sunt o sursa de stress - fiind la inceput am destule probleme cu stabilitatea tuturor parametrilor din acvariu. Ca sa nu mai vorbesc de caini, care trebuie scosi afara chiar daca ai sau nu chef, etc..

Pisica doar te relaxeaza si atata :) mm cred ca o sa studiez de pisici. Si cum fac fata la 10-12 ore de singuratate in apartament.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Re: A avea o pisica reduce riscul de infarct.
« Răspuns #1 : 20 Martie, 2008, 04:56:41 pm »
 :happydance: Urrraaaaaaaaa!!!!!!!! Am scapat de infarct! :D

Inclin sa cred ca este adevarat. Baiatul meu cel mare nu suporta animalele. Dar de cand fratele lui a gasit o pisicuta a devenit mai calm, mai tandru , este innebunit dupa ea. Il linisteste si mereu isi gaseste alinarea langa pisicuta lui atunci cand este suparat.Categoric efectul relaxant se transmite, nu este prima data cand vad asta.Se spune ca animalul seamana cu stapanul. Coincidenta sau nu, pisica noastra este la fel de nebuna ca si noi ;D .Cine , ce si cui i-a transmis, ramane de vazut .
« Ultima Modificare: 20 Martie, 2008, 05:50:54 pm de sunshine »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\