Autor Subiect: Cleo, Benny si Aida  (Citit de 7030 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cruella

• Mesaje postate: 218
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Cleo, Benny si Aida
« : 06 Decembrie, 2007, 09:39:42 am »
Mai întâi să vă prezint odraslele mele: Cleo este o corcitură născută la mine în curte dintr-o altă corcitură de fox adunată de pe stradă şi vreun câine al vecinilor, niciodată nu mi-am dat seama cu cine seamana. Cred că e cea mai urâtă creatură posibilă, dar şi cea mai cuminte şi draguţă căţea din lume!
Povestea ei începe in octombrie 1993 când s-a născut.
Mama ei Cora (care din pacate a murit într-un accident acum 3 ani jumate) era o căţea superbă şi cunoscută printre vecini că prinde şobolani aproape la comandă. Aşa că întotdeauna vecinii si cunoştiinţele acestora vroiau pui de la Cora mea.
Când s-a născut Cleo, era programată pentru o vecină. Dar după ce mama a văzut că vecina are un câine pe care îl ţine în lanţ, s-a hotarât să o păstrăm noi pe Cleo, ca nu putea vedea aşa ceva.
Aşa a rămas Cleo la noi în casă.
Între timp a făcut şi o tumoare mamară şi unii medici îmi recomandă s-o operez, alţii îmi zic că nu are rost s-o mai chinui....
După ce a murit Coruţa, biata Cleo intrase în depresii, nu mai mânca deloc, alerga prin curte şi lătra, a slăbit foarte mult şi cu toate că noi încă o plângeam pe Coruţa, ne-am hotărât să mai luăm un cuţu, ca să nu moară Cleo de inimă rea.
Aşa că am bântuit tot oraşul până am găsit un cuţu mic, alb, cu pete negre şi cu blăniţă lucioasă şi l-am dus la mama acasă.
Cleo l-a adoptat instataneu, şi aşa a intrat Benny în familie. Acum e un căţel în toată firea, are 30 cm înălţime, piciore de 5 cm si vreo 30 de kg . Nu e prea frumos nici ăsta! Dar e simpatic şi a ajutat-o pe băbuţa mea sa-şi revină.
Anul ăsta tata şi cu mine am pus ţara la cale şi ne-am hotărât pe ascuns să cumpărăm un fox terrier, o căţeluşă! Dacă îi ziceam mamei, nu cred că ar fi fost de acord. Dar... 
Aşa ca am luat legătura cu un crescător de fox, într-o sâmbătă m-am urcat în maşină şi am plecat s-o iau pe Aida. Când am ajuns acasă la părinţi cu ea nu a mai fost nici o problemă din partea mamei, doar Cleo s-a simţit brusc ofensată şi a început să facă pe şefa prin curte. Aici ar fi de adăugat ca fox terrierii nu cunosc frica iar Cleo e complet surdă )
Evident că toată şefia băbuţei a durat 3 zile până a văzut că nu are cu cine „discuta”...
Între timp Aida a ajuns răsfăţata familiei, că are un stil să ţi se bage sub piele de nu-i adevărat!
Acum vă mai pun nişte poze cei 3 şmecheri dacă reuşesc şi am să revin cu poveşti comice despre cei 3, şi chiar despre alţii pe care i-am mai avut.

P.S. ok, n-am reusit sa pun poze, poate imi ziceti voi cum sa fac :)
My imaginary friend says you are crazy!

Offline Cruella

• Vezi Profilul
Re: Cleo, Benny si Aida
« Răspuns #1 : 06 Decembrie, 2007, 11:28:16 am »
ok, hai sa incerc sa va prezint fiarele :)

CLEO

BENNY

AIDA

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 07 Decembrie, 2007, 07:58:30 pm »
să îţi trăiască!
ar trebui să mai ceri nişte păreri la veterinari în legătură cu problema lui cleo. sper să fie bine.
să grijă de ei că tare sunt drăguţi.
 ;)
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline Cruella

• Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 10 Decembrie, 2007, 08:54:28 am »
Cleo la prins de şoareci.

Era într-o caldă după amiază de toamnă. Se culegea porumbul pe câmp şi oamenii se pregăteau de iarnă. În tot satul vedeai căruţe umplute cu porumb sau tulei venind de pe câmp, erau focuri în şanţuri şi copiii se jucau pe stradă.
Au adus şi părinţii mei porumbul de pe câmp si l-au pus provizoriu „în spatele casei” (adică în curtea din spate) unde a şi rămas câteva zile la uscat înainte să-l băgăm în pătul.
Sâmbătă după amiază ne-am adunat familia şi câţiva vecini să ducem porumbul în pătul. Căţelele (mai trăia Cora, mama Cleuţei) erau pe lângă noi şi-şi vedeau de treburile lor. Adică mai exact: Cora prindea şoarecii care ieşeau de sub porumb ca pe bandă, iar Cleo se speria de fiecare dată când pica un ştiulete de porumb sau apărea un şoricel mai brusc decât se aştpta ea.
Ei bine, după ce şi-a analizat mama mai bine de două ore a prins si ea curaj, şi când a  trecut un şoricel foarte calm pe sub botul ei, l-a luat in gură şi a plecat...
Dar era FOARTE atentă ca nu cumva să-l strângă prea tare cu dinţii, să-l rănească! Aşa ca mergea într-o direcţie oarecare cu şoricelul chiţăind in gură, cu capul sus şi foarte mândră de ea, moment in care am strigat tare „Uitaţi-vă! Cleo a prins un şoarece!”
În momentul următor Cleo a dat drumul şoricelului şi a venit fuga-fuga să vadă de ce am strigat-o  :laugh:
Aşa a început şi s-a încheiat cariera Cleopatrei la capitolul vânătoare

Offline Minerva

• Mesaje postate: 212
  • a fost odata un han...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 10 Decembrie, 2007, 02:15:11 pm »
Scurta cariera... dar trebuie sa recunoastem ca s-a dovedit mult mai "umana" decat multi semeni ai nostrii.  ;)
Am zambit imaginandu-mi faza. Astept si alte povesti

Offline Cruella

• Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 10 Decembrie, 2007, 04:05:05 pm »
Benny la noua lui casă

Când l-am dus acasă era primăvară. Benny era un căţel sperios, nu ştia că oamenii se pot ataşa de el şi că nu toţi care îl văd vor să-l bată. Dar încetul cu încetul s-a obişnuit cu familia mea şi a început să-i placă şi lui să fie alintat. Dragul de el...  Era o dimineaţă de primăvară foarte călduroasă şi gazonul înverzise parcă peste noapte şi sora mea a fost atâta de încântată de gazon ca s-a trântit pe spate pe iarbă.
Benny era atunci in capatul curţii dar a văzut el ceva şi a venit într-o viteză cu picioruşele lui scurte, şi în momentul în care a ajuns lângă sora mea toţi am aşteptat să vedem ce face: aşa din viteză cum venise, s-a trântit şi el pe spate lângă sora mea pe gazon cu toate 4 picioarele în sus şi lătra de bucurie :laugh:

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 11 Decembrie, 2007, 12:37:59 am »
Au ce bine ca s-a lasat Cleo de vanat.
Imi place sa citesc despre ei.Acum e randul Aidei,nu?
Asteptam.
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Cruella

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 12 Februarie, 2008, 11:12:49 am »
Aida zăpăcita

Cred că multă lume, dacă nu toată lumea, ştie ca fox-terrier-ul este câine de vânătoare, mai ales de vizuină. Aşa că nu ni se părea deloc anormal ca Aida să sape tunele prin curte, pe sub casă, in hambar şi pe unde mai apucă, doar ca să vâneze. Şi adevărul este, că e o vânătoriţă foarte iscusită. În 7 luni de când locuieşte la noi, a prins 14 şobolani si o mulţime de şoareci. OK.... a prins şi vreo 8 găini, vreo 2-3 raţe, o pisică (pe aia am reuşit s-o salvez!!!).... De fiecare dată când prinde şobolani sau şoareci este lăudată şi primeşte un „premiu”, iar dacă prinde pisici, salvăm pisica şi o ignorăm pe Aida. Mi s-a spus de către crescători că e o rasă foarte răzbunătoare, şi mai bine nu o pedepsesc  >:D
Dar pe nimeni nu deranjează tunelele făcute de ea cam peste tot, aşa că ea ştie că săpatul este o treabă foarte apreciată de oamenii pe care ea îi iubeşte, şi deci ca să-i bucure, trebuie să sape şi mai mult, nu?
Într-o dup-amiază intrase în bucătărie, s-a urcat la mine in braţe şi a adormit. Dar la un moment dat a deschis brusc ochii, s-a încordat foarte tare, a sarit de la mine din braţe direct in ghiveciul cu ficus, şi a început să sape.
Nu vreţi să ştiţi în câte secunde am reacţionat! Am luat căţaua, am plasat-o în braţe la bunica, am strâns pământul şi l-am pus la loc in ghiveci, am maturat repede parchetul si am spălat ca să nu vadă mama. Şi bunica abia o putea ţine pe Aida, care tremura de emoţii şi nerăbdare să „mă ajute”. :help:
De când cu Aida, toată lumea e cu ochii in 4 în casa aia  :laugh:

Offline Cruella

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 12 Februarie, 2008, 11:17:06 am »
S-a dus Cleuţa :'(

Din păcate, pe 4 ianuarie Cleo a murit. Pot spune ca am avut noroc ca nu s-a chinuit deloc, nu a trebuit să apelăm la medic s-o eutanasieze. Cu o zi înainte încă se chinuia să se urce la mine in braţe, am urcat-o eu într-un final, unde a adormit mai bine de o oră. Iar a doua zi am gasit-o în căsuţa ei şi era rece şi nu mai respira... Acum mă bucur că nu am chinuit-o cu operaţia, draga de ea....

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 12 Februarie, 2008, 09:42:09 pm »
îmi pare rău că ai pierdut-o pe Cleo... :'(
ştiu ce înseamnă să moară anumăluţul drag...acum trebuie să te bucuri de Aida şi Benny şi să îţi îndrepţi toată atenţia asupra lor.  :)

Offline Cruella

• Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 21 Mai, 2008, 12:52:46 pm »
Aida şi alegerea meniului

Houston, avem o problemă! Cineva a răsfăţat câinii care nu mai vor să mănânce nici boabe, nici conserve, nici mâncare gătită.
Eu propun: îi lăsăm nemâncaţi 2 zile şi le va reveni pofta de mâncare. Ei da... mama nu e de acord, spunându-mi că „Aida e foarte buna la prins de şobolani, nu o pot ţine nemâncată 2 zile. Iar Benny e un grăsuţ şi nu cred că ar mai avea acelaşi farmec dacă ar slăbi.” Aşa că a intrat mama în curtea de păsări, a prins o găină (mai leşinată, zicea ea), pe care a tăiat-o şi a fiert-o pentru câini. După vreo 4 săptămâni istoria se repetă... Aida draga de ea, că nu-i scapă nimic, a văzut probabil cum se face rost de mâncare acceptabilă. Aşa ca ultima duminică a intrat ea personal în curtea găinilor şi s-a autoservit. A venit la uşă cu găina moartă în gură şi când a ieşit mama i-a pus-o în braţe, mai că nu zicea: „OK, se poate fierbe!” Ne-am distrat copios pe tema asta, dar gardul ăla de la curtea păsărilor se va transforma în foarte scurt timp într-un zid de cărămidă  :police:

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 21 Mai, 2008, 01:08:37 pm »
Aida - câine rău!  >:(