Autor Subiect: Spaghetti Bolognese  (Citit de 4846 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rebecka

• Mesaje postate: 126
  • Gen: Femeie
  • Ai incredere ca poti, si vei putea!!
    • Vezi Profilul
Spaghetti Bolognese
« : 06 Februarie, 2009, 12:09:48 am »

Deci, sa incepem: pentru 4 portii,avem nevoie de: o punga de spaghetti(recomand BARILLA ptr ca se fac repede si nu se lipesc), o ceapa medie, jumatate de kg de carne tocata( eu folosesc amestec de vita si porc), bulion sau suc de rosii, o foaie de dafin, sare, piper, rozmarin si busuioc, optional si parmezan.

Se taie ceapa cubulete si se caleste in putin ulei, dupa care se adauga carnea tocata.se lasa un pic sa se caleasca impreuna, dupa care adaugam  apa cu bulion, sau sucul de rosii, si frunza de dafin, sarea, piperul, rozmarinul si busuioc(ii da o aroma extraordinara), si se lasa la fiert, pana se fierbe carnea..
In paralel se pregateste o oala de apa cu sare,in care adaugam spaghettele, dar DOAR dupa ce apa a dat in clocot, si se lasa 3-4 minute la fiert!(metoda italienilor de a fierbe pastele e urmatoarea: se ia o pasta , si ptr a vedea daca e fiarta sau a fost lasata prea mult la fiert,se arunca cu ea in perete..daca se lipeste a fot fiarta prea mult, iar daca nu se lipeste, e perfecta...dar va rog, NU INCERCATI ASTA ACASA!!!!! :laugh:)

Cand pastele sunt gata, se pun pe farfurie, se adauga sosul (si carnea tocata :P) si optional, dupa cum spuneam la inceput se adauga parmezan..mie personal nu imi place, dar parerile sunt impartite!

Asadar, pofta buna...sau sa spun..BUON APETITO! :-*
« Ultima Modificare: 06 Februarie, 2009, 12:11:20 am de Rebecka »
Eu sunt un om fără de ţară,
Un strop de foc purtat de vânt,
Un rob razleţ scăpat din fiară,
Cel mai sarac de pe pamânt.
Eu sunt un mag de legea noua,
Un biet nebun, orbit de-o stea,
Ce-am rătăcit să v-aduc voua
Poveştile din ţara mea...Octavian Goga