Autor Subiect: Iubiri nepamantene?  (Citit de 4486 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Iubiri nepamantene?
« : 25 Ianuarie, 2006, 01:20:54 pm »
Da, si zeii iubesc... Si iubirile lor sunt atat de pamantene! Gelozii, intrigi, razbunari, invidii... Olimpul nu este decat o mare gradina a sentimentelor celor mai umane. Oare de ce mitologia greaca (si romana, de fapt) a imaginat niste zeitati atat de pamantene mai ales din perspectiva iubirii?
Nevoia oamenilor de a-si ierta mai usor propriile sentimente superficiale? Nevoia de a lupta impotriva unor zei ne-drepti si ne-buni? Si inca o data, de ce mai ales la capitolul asta, al iubirii?
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Re: Iubiri nepamantene?
« Răspuns #1 : 25 Ianuarie, 2006, 01:26:57 pm »
 ::)Pai.....daca si zeii iubesc, atunci noi avem voie sa iubim pe cine vrem, cat vrem, cum vrem , fara sa ne simtim vinovati?Biserica spune ca D-zeu ii iubeste pe cei capabil sa iubeasca , sa simta iubirea, atunci cand un om nu mai iubeste, nu este demn de El.
   Dar......exista zei? Mitologia vb despre ei, dar nu este , oare un singur zeu, un singur D-zeu pt tot universul?
  Poate ma lamureste cineva? Ca eu multe intrebari mai am in mintea mea nestiutoare... ???
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 25 Ianuarie, 2006, 01:34:22 pm »
Adevarul legat de Dumnezeu nu are relevanta aici. Noi credem ca exista un singur dumnezeu, grecii credeau ca exista mai multi zei. In vremea lor asta era adevarul absolut. Politeismul a fost extrem de raspandit in lumea antica.
De ce zic ca adevarul in discutia de fata nu are relevanta? Pentru ca judecam in interiorul unei paradigme, aceea a lumi greco-romane si a mitologiei ei. Am stabilit deja a priori ca este o lume creata de oameni, imaginata pentru a raspunde unor nevoi proprii.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

furia ingerului

• Vizitator
« Răspuns #3 : 19 Februarie, 2006, 07:07:19 pm »
Cred ca si-au imaginat din limitare. Din incapacitatea de a intelege sentimente de o cu totul alta natura si profunzime iar in fata acestei complexitati a etosului au folosit simtamintele umane ca substituti a ceea ce de fapt simt zeii, de orice factura ar fi. Oamenii nu sunt obisnuiti sa vada ceea ce nu se asteapta sa vada.
Compensam cu cunoscutul.