Autor Subiect: Sf. Andrei - traditii si obiceiuri  (Citit de 7670 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alecsandra

• Mesaje postate: 222
  • Gen: Femeie
  • Kiss me 'til you're drunk! :>
    • Vezi Profilul
Sf. Andrei - traditii si obiceiuri
« : 30 Noiembrie, 2009, 10:00:34 am »
Dupa cum  bine stim, Sf Andrei nu este un zeu... este un sfant, sfantul ocrotitor al Romaniei. Dar nu stiu de ce nu am vrut sa il pun la celalalt topic, referitor la Credinta. Cred ca aici ii sta mai bine, mai ales ca propun sa vorbim despre traditii si obiceiuri de sf Andrei.
Cea mai bine cunoscuta traditie cred ca este cea de aflare a ursitului. Fetele masoara noua cescute cu apa pline, si le toarna intr-o strachina, care se pune sub icoana. A doua zi, in zori, se masoara din nou, cu aceeasi cescuta, apa din strachina. Daca va mai ramane pe fundul strachinii apa, fie si cateva picaturi, atunci vor avea noroc; dimpotriva, daca ultima cescuta va ramane neumpluta cum trebuie, atunci nu vor avea noroc si nu se vor marita.
 In noaptea de Sf. Andrei, ca sa-si viziteze ursitul, fata isi pune sub cap 41 de boabe de grau, si daca viseaza ca-i ia cineva graul, se va marita.
Alte fete isi pun busuioc sub perna. Altele isi pregatesc turta, pentru ea aducand apa cu gura. Pentru acest colac aduc apa neinceputa, iar produsele din care se prepara turta (faina si sare) sunt masurate cu o coaja de nuca. Dupa ce au fost coapte pe vatra, fetele isi mananca turtitele preparate, convinse fiind ca ursitii vor veni, in vis, cu apa sa le potoleasca setea.
Voi v-ati visat ursitul/a? Ce traditii mai stiti? Ce va mai povesteau bunicii vostri? Eu tot ce stiu, stiu de la bunicuta mea, care a avut grija sa ma puna la punct, mai ales in ceea ce priveste traditiile.
La multi ani tuturor celor care poarta numele de Andrei si Andreea. Sa fiti fericiti!
Make me your radio and turn me up when you feel low. :)

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: Sf. Andrei - traditii si obiceiuri
« Răspuns #1 : 30 Noiembrie, 2009, 03:21:41 pm »
la mulţi ani!!! sa fiţi fericiţi şi iubiţi! :)

cat despre tradiţii, mai găsiţi şi aici:
http://www.info-ghid.com/sarbatoarea-sfantului-andrei-patronul-spiritual-al-romanilor-traditii-si-semnificatii-s.html
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline digitty

• Mesaje postate: 495
    • Vezi Profilul
Răspuns: Sf. Andrei - traditii si obiceiuri
« Răspuns #2 : 07 Februarie, 2010, 08:01:04 pm »
eu stiam de la bunica si mama ca toate aceste traditii se practica de Boboteaza..
everything is ok in the end...if it's not ok, then it's not the end.