Autor Subiect: a iubi inseamna a suferi  (Citit de 4127 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline love_dani_gina

• Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
a iubi inseamna a suferi
« : 12 Martie, 2010, 11:10:31 pm »
Mi-e dor de tine Gina  :( :( :( :( :(
Secundele trec si inima mea striga dupa tine...minutele trec si inima mea plange dupa tine...orele trec si inima mea se frange dupa afectiunea ta...zilele trec si nu mai poate de dorul tau...si viata trece pe langa mine, neavand o semnificatie fara tine langa ea; fara ca afectiunea ta sa ma poata inconjura macar odata...mi-e dor de tine iar inima mea plange dupa tine.   :( :( :( 

Offline acesta-s eu

• Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
  • ne nastem pentru a iubi !
    • Vezi Profilul
Răspuns: a iubi inseamna a suferi
« Răspuns #1 : 01 Iulie, 2010, 03:58:04 pm »
perfect adevarat ales titlul subiectului !dar cit de dulce e pina la urma suferinta din iubire !!!
ne nastem pentru a iubi!

Offline snow_flake

• *
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 27 Iulie, 2010, 10:10:08 am »
mda .. pe langa a suferi , mai inseamna si sa ierti, sa lupti , sau sa uiti , sa faci sacrificii  ..  ;) , so , inainte de a suferi .. gandeste-te unde te incadrezi mai bine ..

Offline insatiable

• Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 28 August, 2010, 09:30:37 am »
si mie imi este  dor de EA...pentru ca o iubesc enorm...si traiesc cu dorul acesta in suflet:) ..poate ca destinul totusi ne va aduce in locul potrivit

Offline Kenan

• Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 16 Decembrie, 2010, 07:52:54 am »
Nu neaparat.
Iubirea nu e un cuvant...nu e un text...nu e o definitie.Iubirea e o armonie,un CEVA compus din toate sentimentele,impresiile si ideile unui om.Iubirea nu e un o stare...e o masinarie uriasa care scoate din noi tot ceea ce este mai frumos,mai sclipitor,sau,dimpotriva,tot ceea ce este mai diabolic.Depinde doar in ce sens iubesti.:))

Cand iubesti,nu gandesti...stii doar ca tii persoana iubita in brate,ca esti fericit,si atat...ti se infioara pielea la o atingere...vezi luminite la un sarut...cand te cuprinde gelozia,iti apar flacari in ochi...:PIubirea nu e nimic,si totodata,e totul.:P...E un amplificator viu in noi,reprezentat prin persoana iubita.Cand persoana respectiva ne face fericiti,sclipim.Cand ne supara...ar fi bine sa dispara o vreme.(cazul meu,cel putin.)
Femeia: "Hai sa jucam v-ati ascunselea!"
Barbatul: "Hai.../:)"
Femeia: "Faci pariu ca nu ma gasesti?:>"
Barbatul: "Da` faci pariu ca nu te caut?:|"

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Gen: Femeie
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 12 Ianuarie, 2011, 07:48:36 pm »
fara suferinta nu exista iubire ...
Nasterea este un exemplu foarte concret , copilul il faci din iubire , insa atunci cand il nasti totul se petrece in durere dar si bucurie .
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline Kenan

• Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 17 Ianuarie, 2011, 01:05:00 am »
Nasterea nu e un exemplu concret...e ceva fizic.Dai un exemplu fizic pentru un concept abstract.
In afara de asta...nu toti copii sunt facuti din iubire,asa cum nu la toti doare.Experinta isi spune cuvantul.

Un exemplu pur filozofic ar fi definitia prin comparatie.
Intr`adevar,sustin ideea "Fara suferinta nu exista iubire"...pentru ca asta e realitatea,in zilele noastre.Omul,prin egoismul si narcisismul lui nu apreciaza un lucru la adevarata lui valoare atunci cand il are...il apreciaza abia dupa ce isi da seama ca ii lipseste.In traducere...nu vedem ce avem pana nu pierdem.
In afara de asta...ce ar fi binele fara rau?..ce ar fi iubirea fara suferinta?...vorbesc ca un poet,stiu,si nu sunt.Nu`mi sta`n fire sa fac poezie.Dar atata timp cat nu exista contrastul alb-negru,bine-rau,etc,nu ne putem da seama care cum e.Ganditi`va cum ar fi daca n`ar exista rau in lume.Pur si simplu n`am mai putea defini binele,dat fiind ca n`am mai avea termen de comparatie,corect?...Situatia in lume,in non-culoare,devine banala.Urasc banalul.De`asta imi place sa ma cert cu persoana iubita,pentru ca stiu ca impacarea e si mai dulce.
« Ultima Modificare: 17 Ianuarie, 2011, 01:12:14 am de Kenan »

Offline valentina

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 17 Ianuarie, 2011, 08:45:03 pm »
"Nasterea nu e un exemplu concret...e ceva fizic.Dai un exemplu fizic pentru un concept abstract.
In afara de asta...nu toti copii sunt facuti din iubire,asa cum nu la toti doare.Experinta isi spune cuvantul "

Ai dreptate e ceva fizic ,dar ... depinde de fiecare cum privim , cum simtim .
Sincer nu-mi place sa ma cert , urasc certurile .

Iubirea ,  este renuntarea la ceea ce iubesti , asta doar daca iubesti din tot sufletul .

Offline Kenan

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 21 Ianuarie, 2011, 11:49:21 pm »
Nici mie nu`mi plac certurile,si sunt aproximativ la fel de sincer ca tine.:))
Dar imi plac dezbaterile.Imi place sa ma contrazic,sa dezvolt un subiect si sa`l duc la limite nebanuite.

Practic,in momentul in care ai dat ca exemplu nasterea,ai spus ca nasterea e un exemplu concret,pentru ca facem copilul din iubire,dar suferim cand il nastem.
Eu iau asta ca generalizare,din punct de vedere morfo-sintactic.
Asta incerc sa demonstrez,ca nasterea cu dureri din iubire nu este generala.Am auzit anumite povestioare in care femeile nasteau usor,fara dureri...si povestioare in care femeile se chinuiau 4 ore pe o masa.Iar in legatura cu iubirea...Romania.E cel mai bun exemplu.Avorturi cat cuprinde din partea romanilor...Nasteri cat cuprinde din partea romilor.(Pentru alocatie,cel mai probabil...nu e treaba mea sa schimb mentalitati.)

Regulile jocului: 1.Uraste jocul,nu jucatorul.
2.Ataca ideea,nu omul care o formuleaza.

Offline valentina

• Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 24 Ianuarie, 2011, 06:48:17 pm »
"Nici mie nu`mi plac certurile,si sunt aproximativ la fel de sincer ca tine.)
Dar imi plac dezbaterile.Imi place sa ma contrazic,sa dezvolt un subiect si sa`l duc la limite nebanuite"

"Regulile jocului: 1.Uraste jocul,nu jucatorul.
2.Ataca ideea,nu omul care o formuleaza."

Ma bucura insa nu stiu daca eu sunt capabila sa ating limite nebanuite :)

asta fac urasc jocul , nu jucatorul ,nu sunt capabila sa urasc oamenii .Vreau sa cred ca in fiecare exista ceva frumos , bun ,chiar daca uneori viata (sau mai bine spus oamenii in care credem ),ne mai da cate o palma .

"A iubi inseamna a stii sa te daruiesti , iar a stii sa te daruiesti ,inseamna a-ti apara dragostea ."

Offline Kenan

• Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 26 Ianuarie, 2011, 12:46:13 am »
Sincer,mi se pare foarte ciudat modul tau de gandire.
Cred ca se bazeaza pe toleranta si iubirea fata de aproape.(Cred.)

In principiu,din ce am inteles eu,daca nu esti capabila sa urasti oamenii,respectiv jucatorii,urasti viata,respectiv jocul.

Nu e chiar asa.Din prisma mea,orice joc are niste reguli...chiar si viata,in simplitatea sau complexitatea ei,depinde de punctul fiecaruia de vedere,nivelul de experienta,varsta,s.a.m.d,are regulile ei.Eu prefer sa nu urasc pe nimeni...viata asta e prea scurta ca sa ma las dominat de sentimente negative...iar cu timpul,am uitat si de cele pozitive.Cum am spus,nu urasc jucatorii,dar nici jocul.Incerc de fiecare data sa inteleg jocul,sa`i invat regulile,si sa le aplic...singurul sentiment real de care chiar depinzi in viata asta e competitia.
Stiu,par cam misogin,si putin insensibil,chiar incapabil de afectivitate.Dar am invatat,cu timpul,ca in poezie gasesti iubire...in literatura gasesti frumusete...si in povesti bucurie...in viata reala,intalnesti doar interese,si o continua competitie pentru ceva.Esti intr`un circuit inchis,in cursa spre ceva,si mereu trebuie sa alergi,sa`ti atingi telul...fie ca acesta este cucerirea unei persoane,fie ca e ruinarea alteia.
Infine,deviem de la subiect...Am mentionat o data: iubirea se leaga cu suferinta.Ne definim prin comparatie.

Offline valentina

• Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 26 Ianuarie, 2011, 11:26:09 am »
"Sincer,mi se pare foarte ciudat modul tau de gandire.
Cred ca se bazeaza pe toleranta si iubirea fata de aproape.(Cred.)

In principiu,din ce am inteles eu,daca nu esti capabila sa urasti oamenii,respectiv jucatorii,urasti viata,respectiv jocul."

La prima parte ai dreptate " toleranta si iubirea de aproape " .M-ai citit bine .
Nu urasc viata , o iubesc ,urasc doar minciuna ,falsul .nu stiu ,poate ca sunt o fiinta care ma contrazic continuu ,dar asta sunt .

"Am mentionat o data: iubirea se leaga cu suferinta.Ne definim prin comparatie."
Aici ai dreptate "iubirea se leaga cu suferinta " ,altfel nu am simtii ca traim .
"A iubi inseamna a trai "-Torquemada V.
"A iubi inseamna a nu cunoaste orgoliul si ura ."
"A iubi inseamna a intelege ."
"A iubi inseamna a avea un fir pentru toate piedicile , o torta pentru toate drumurile , un pahar pentru toate fluviile ." - Victor Hugo