Autor Subiect: caut sa vorbesc  (Citit de 3492 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline iahim25

• Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
caut sa vorbesc
« : 21 Octombrie, 2010, 09:28:55 pm »
Cu ceva timp in urma am constata ca sotia ma inseala daca ar fi doar asta ar fi mai bine dar urmeaza am doi copii cu ea ,si puteti sa imi spuneti nebun idot cretin tin in continuare la ea .ea mia marturisit ca de fapt nu ma iubit nici odata cu aceasi intensitate cu care am iubito eu si ca ma ales pentru ca i-am asigurat siguranta si stabilitate si nici in clipa asta nu reusesc sa o vad suferind si nu vreu nici copii sa sufere. Am lasato sa vorbeasca in continuare cu amantul cu conditia sa avem in continuare grije de copii care au nevoie de noi.
Momentan ma simt groaznic, nu imi plang de mila si nu ma gandesc unde am gresit si ma simt in continuare destul de demn de mine si sunt constient ca dragostea nu poti sa o cersesti , insa am avut si clipele acestea si am reusit sa trec ceva peste el dar ranile au ramas. Am uitat sa mentionez ca sunt casatorit de 10 ani
In momentul de fata caut pe forum o fata care sa fi trecut si ea printr-o experianta asemanatoare cu care sa pot discuta sa pot trece peste aceste clipe mai usor
« Ultima Modificare: 21 Octombrie, 2010, 09:39:37 pm de iahim25 »

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
    • Vezi Profilul
Răspuns: caut sa vorbesc
« Răspuns #1 : 21 Octombrie, 2010, 10:13:07 pm »
Poate nu vrei sa auzi asta, dar nu e bine sa continui in situatia de fata. O sa regreti mai incolo.
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline iahim25

• Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 21 Octombrie, 2010, 10:17:33 pm »
Stiu dar copii au prioritate in ochii mei si eu daca plec cu ei nu ma vor ierta nicodata ca i-am lasat fara mama, totusi am avertizato ca daca ai va neglija pe copii voi pleca
« Ultima Modificare: 21 Octombrie, 2010, 10:24:25 pm de iahim25 »

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #3 : 22 Octombrie, 2010, 07:39:53 am »
Tocmai ca te gandesti la prioritatea copiilor ar trebui sa intelegi ca mai multa suferinta le provoci . Inainte de-a ma hotari sa divortez, am gandit si eu la fel: indur orice de dragul copiilor, lor sa le fie bine, in rest nu mai conteaza nimic. Iar suferinta pe care le-am produs-o nu mi-o voi ierta niciodata. Au crescut si incepusera sa inteleaga ce se intampla in "familia" lor. Tatal lor venea dimineata de la amanta , vorbea cu ea la telefon, ii spunea c-o iubeste ...dar tot acasa manca, se spala, se imbraca insa fara sa-si bage copiii in seama . Fiul meu cel mare(avea atunci 14 ani) a facut un soc si a slabit in cateva luni 10 kg :'(, facea crize de gelozie vis-a-vis de comportamentul tatalui sau fata de amanta si fiul acesteia, a dezvoltat o ura si o dorinta de razbunare de nedescris. Cel mic( 10 ani) a trecut mult mai usor peste evniment, prioritatile lui erau altele , nu avea timp sa se gandeasca la comportamentul tatalui sau desi, cu ani in urma, l-am dus la psihologul scolii pt ca , in toate activitatile sale (desene si iesiri  cu scoala) nu-l implica niciodata pe tatal sau.In desene eram numai el, fratele si cu mine. Deci era obisnuit cu absenta tatalui din viata sa. Dupa divort cel mic m-a rugat sa nu-i mai amintesc de Dan(asa ii spun amandoi copiii, niciodata nu au simtit nevoia sa-i spuna"tata" ) si  ca vrea sa aiba numele actualului meu sot.
 Ce vreau sa spun este ca acesti copii nu merita sa traiasca intr-o familie in care fiecare parinte duce o viata separata.
 Spui ca s-a casatorit cu tine pt siguranta si stabilitate...si tu poti accepta asta? Sa stea d-ei bine merci fara nicio grija , ca are unde se intoarce acasa si ce manca dar sentimentele sa fie pentru alt barbat? Crezi ca vei fi apreciat de copii mai tarziu?  Iti vor spune ca nu ei te-au pus sa suferi si sa stai langa mama lor, sa renunti la demnitate.Ca sa nu mai vorbesc de exemplul pe care il vor avea copiii in viata pt ca ei copie tot ce vad in familie si li se pare normal sa faca aceleasi lucruri ca si parintii lor.
 Poti fi un tata exemplar si daca divortezi, depinde doar de tine si de cat de mult iti iubesti copiii. Numai nu-ti trai viata intr-o singuratate in doi. E pacat , nu poti sa-ti irosesti viata langa o femeie care nu are nici macar un dram de respect pt tine(altfel nu-mi explic cum a putut sa nu-ti ascunda existenta amantului...e josnic si de neacceptat).
 Copiii sunt singurii care vor suferi si vor ramane cu sechele pe suflete.Daca mama lor nu se gandeste la ei, fa-o tu.
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline iahim25

• Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 22 Octombrie, 2010, 10:24:27 am »
Da ai si tu dreptate, insa mai sunt date pe care nu le-am mentionat
Ea a fost orfana si nu a avut parte de model de iubire parinteasca si nu a avut model de iubire intre parinti, sta enorm de mult in luarea unei decizi
nu are incredere in ea si barbatul cu care ma inseala are un salariu de mizerie si culmea o inpinge inapoi la mine iar ea crede ca toata lumea vrea sa o abandonezi si incearca din rasputeri sa nu repete greseala facuta de parinti eisa isi abandoneze copii abia acum si-a dat seama ca nu poate trai fara ei,are demoni ei pe care trebuie sa ai infrunre, si in  ceva timp barbatul cu care este isi doreste sa se casatoreasca simte nevoia de o familie siincearca sa o intemeieze fata cu care este nu poate sa ai ofere consolarea sufletesca pe care io afera sotia mea si la fel ea nu a reusit sa asi descarce sufletul mie si doar lui in momentul de fata sunt prinsi intrun lat care se strange usor usor si la un moment el va iesi din el pentru asi intemeia o familie si ea va ramane de izberiste singura si  a gandesc ca dac nu voi fi acolo sa o salvez voi pierde mama copiilor si sotia in acelasi timp.In momentul acesta copi au 7 si 2 ani si simt nevoia de amndoi ma gandesc sa o mai las sa se amagesca putin si sa da cu fruntea de greutai poate isi va da seama ca ca toti o iubim si avem nevoi de ea pentru asa va avea destul de mult de gandit, in clipele grele din aceste zile cand erem inabusit de emoti am facut un atac de panica si am lesinat sau ma rog nu reusem sa deschid ochi si sa ma misc dar de auzit auzem tot si sa speriat enorm si tipa la mine ca nu vrea sa ma piarda la auzul vocea ei am reusit sa imi revin a stat langa mine ma tinut in brate a plans in seara acea si a doua dimineata insa dupa acea ia trecut, vreu sa ai mai acord timp sa nu renunt asa usor de cateva zile am ignorato si a inceput sa ma sune
Eu zic sa ai mai dau vreo 6-8 luni sa vad ce face dupa acea daca nu se face nici o schimbare voi pleca la mine in oras cu tot cu copii pentru ca si ea are un salariu prost si in acelasi timp ajunge la ora 8 seara acasa si nu va putea avea grije de ei
In timpul acesa simt nevoia sa vorbesc cu cineva sa ma descarc sa inteleaga prin ce trec si sa ma ajute sa trec peste starea asta sa ma detasez de emoti, asta doresc acum

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #5 : 22 Octombrie, 2010, 10:59:57 am »
 :(Nu poti sa iei copiii de langa mama lor. Pai ori ii iubesti ori ii folosesti sa te razbuni pe mama lor?Nimic pe lumea asta nu inlocuieste o mama. Asa i-ai distruge pe toti trei si ce obtii? Multa suferinta pe care nu o vei sterge niciodata din viata lor. Ea vine seara acasa deoarece stie ca esti tu langa ei, sa ai grija de ei. Voi nu comunicati, de asta s-a ajuns aici. Cel mai bine ar fi sa discuti serios cu ea , s-o faci sa inteleaga ca vri s-o ajuti si ca amantul doar se foloseste de ea. Crezi ca , daca acesta isi doreste o familie, se va casatori cu ea si ii va creste copiii? Daca e asa tanar, ma indoiesc sa-si doreasca asemenea obligatii. O pastreaza doar pana se va ivi ceva mai bun si fara obligatii (daca ea se complace in situatia asta de ce ar spune el nu?).Poate , ca sa-si dea seama ca trebuie sa ramana langa tine si sa-si vada serios de familia ei, ar trebui sa pleci tu o perioada de acasa, doar asa va realiza ca ce traieste ea acum e doar o distractie , fara niciun viitor si ca isi bate joc de ce are mai frumos pe lume si ca acesti copii au nevoie de amandoi parintii.
 Daca e orfana cu atat mai mult ar trebui sa aprecieze ce familia si sa-i multumeasca lui D-zeu ca are un sot care o iubeste si doi copii sanatosi. Asa sunt unii, nici cand au totul nu sunt multumiti.
 Solutia este comunicarea. Asa cum vorbesti cu noi aici, incearca sa o faci si cu ea. Daca nu poti, scrie-i un mail sau o scrisoare si spune-i acolo tot ce ai pe suflet.
 Succes.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline iahim25

• Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 22 Octombrie, 2010, 11:13:38 am »
asta incerc sa fac acum sa o icnor sa nu mai fac nimic in casa sa invete sa se descurce, oana acum eu avem grije de ei si de casa  si tot eu gateam mai gatea si ea dar mai rar in momentul acesta am refuzat sa mai fac nimi si i-am spu ca nu voi mai face nimic de care sa nu fiu motivat voi avea gije de copii in continuare sa ai dau celui mic sa manace cand vine de la crese sa fac temele cu cel mare si treburi care sunt strict legate de mine si ea va trebui sa se descurce sa faca mancare curat sa aiba grije de mama ei care este bolnava de Alzheimer(mama adoptiva) de tata ei pe care il cam ignora imi dau seama ca regreta ce face in sufletul ei si asi dorestes traiasca o fantasma pe care nu a traito in copilarie dar cand se va destrama va ajunge un zombi sinu as vrea sa o am pe constinta impreuna cu copii

Offline Angy

• Mesaje postate: 263
  • I don't want to believe. I want to know.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 25 Octombrie, 2010, 01:55:26 pm »
O relatie , o casatorie, acasa, este locul unde te simti bine, esti sustinut, apreciat.  Ce poate fi mai trist ca atunci cand ne e sete sa nu fie cel iubit sa ne dea un strop de apa? Ce poate fi mai dureros ca atunci cand vrem sa imbratisam in somn, sa strangem la piept nimicul? Sa fim impreuna dar sa fim de fapt singuri?
Voi va chinuiti. Unul pe celalalt si chiar si pe copii deoarece cresc intr-o atmosfera tensionata. Eu as pune punct.
There is no finish line. Never in life !!!

Offline iahim25

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 25 Octombrie, 2010, 10:21:28 pm »
Simt ca a mai venit o raza de soare pe strada mea sa intors la mine si mia zis ca vrea sa asi refaca viata cu mine si ca ai pare rau de cea facut si in nici un caz nu vrea sa faca ce a facut mama ei naturala, adica sa asi abandoneze copii.Acum o sa dureze o perioada lunga si grea de recuperare, sper sa merite efortul pe care il voi depune
Va multumesc oameni ca ati reusit sa imi trasmiteti ceva din gandurile voastre mati ajuta, va multumesc
De acum cu Dumenzeu inainte, voi mai srie ce se va mai intampla pe parcurs, poate pe unii ai va ajuta

Offline Angy

• Mesaje postate: 263
  • I don't want to believe. I want to know.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 25 Octombrie, 2010, 11:05:21 pm »
Te felicit daca poti trece peste toata aceasta durere si ca poti continua. Ma gandesc daca vei putea si uita !....
There is no finish line. Never in life !!!

Offline iahim25

• Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 26 Octombrie, 2010, 07:21:58 am »
La uitat lucruri urate sunt foarte bun dar presimt ca lucru asta nu il voi uita nici o data si de iertat o parte am iertat-o dar restul doar timpul poate spune

Offline iahim25

• Vezi Profilul
re
« Răspuns #11 : 20 Ianuarie, 2011, 05:33:13 pm »
Dupa atat timp de tras de ea i-am zis ca ori el ori copii si am constatat ca a renuntat asa de usor la copii in favoarea lui. Asa ca in momentul de fata nu pot sa zic ca mai este nici mama nici sotie si nici femeie ci doar o cur-a, macar aia o face pe bani si poate nu are de ales ca nu cu ce trai dar ea a facuto si o face de placere. Asa ca faratilor nu mai trebuie sa ai incredere in ele frate de loc si cine zicea ca din cand in cand sa le mai dai si o mama de bataie acum inclin sa ai dau dreptate
Acum urmeaza divortul