Autor Subiect: Povestea mea ...  (Citit de 3167 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danyelaD

• Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Povestea mea ...
« : 07 Noiembrie, 2010, 02:17:13 am »
Buna,

Stateam si ma gandeam ca am nevoie de un sfat si nu am stiut unde sa-l cer ... asa ca am intrat aici ...
Hai sa va povestesc, pe scurt, dilema mea ...
Am cunoscut un tip in vara, ne-am indragostit, a fost un inceput superb... au fost cateva certuri pt ca se stresa din orice ... (ex; am mers la un tenis cu un prieten, cu fratele meu si cu el si ii povesteam de prietenul asta ca a reusit sa ajunga f sus profesional, sa aiba o situatie financiara f buna, dar totusi a ramas om si se poarta super frumos ... reactia lui a fost: ai putea sa ma lasi in orice moment pentru el ... s-a crizat, s-a suparat, i-am explicat ca nu am nimic cu respectivu si ca omul este si insurat si are si 2 copii... s-a calmat intr-un final ...) Ma simteam minunat langa el ... dar mai avea momente cand se trezea ca ma lasa balta si pleca asaca ... zicea ca are nevoie sa plece, avea nevoie sa stea putin singur ...
Situatia lui financiara este f dificila ... este bugetar, a ajuns la un salariu de 12 mil, are o rata de 9 mil si sta singur ... timp de 3 luni i-am dat tot ce avea nevoie pe partea financiara ... pe 15 august totul s-a stricat ... a primit un telefon si a plecat, nu stiu nici pana acum de la cine a fost ... eram la mine, i-a sunat telefonul, a vb cu o tipa, i-a zis ca nu ii este ok discutia in mom respectiv, apoi s-a suparat pt ca l-am intrebat ce a fost cu discutia respectiva si m-a lasat plangand singura in casa... din acel moment mi-a tot zis ca nu stie ce o sa se intample, ca el are probleme f grave, ca nu are cu ce sa traiasca decent, ca el nu mai poate, ca pe mine ma int doar relatia asta, ca nu vreau sa-l ajut ... etc ...
Apropo, nimeni nu stie pt ce a facut el creditul ... pe mine m-a mintit ceva, pe mama lui altceva si tot asa ...
mi-a tot cerut bani, i-am dat pana intr-un moment in care i-am zis ca nu ii pot da decat 1 mil ... atunci mi-a trantit ca sunt un om de nimic, ca nu ma int de el, ca ma bucur ca este in sit respectiva ... bla bla bla ...
M-a tot cautat mama lui ca sa vada ce este cu el, mi-a povestit f multe prostii despre el, lucruri confirmate si de fratele lui ... i-am cerut sa imi explice, dar mi-a zis ca sa cred ce vreau, a fost f dur in discutii si am zis ca o lasam balta ... m-a mai cautat acum o luna ca sa-i dau niste bani, i-am dat si nu i-am mai cerut nimic ... am ramas ambii ca nu mai vrem nimic ... pana azi ... azi m-a cautat tot pt bani, i-am dat si azi ...

Asta a fost situatia pe scurt, acum dilema este urmatoarea:
eu am cunoscut un tip acum 2 sapt ... i-am dat fostului un mesaj si l-am intrebat daca mai putem face ceva ca sa reparam ceea ce a fost intre noi, asta pt ca eu inca il iubesc, dar raspunsul lui a fost simplu"tu ai o mare problema ca noi nu mai suntem impreuna, eu am alte probleme mai mari ... hai sa ne vedem fiecare de viata lui ..." ... in momentul ala am dat curs invitatiei tipului respectiv pt ca tot ce imi doream era sa uit ... tipul s-a purtat f frumos, a venit in Bucuresti sa ma vada, m-a dus la munte, m-a adus in Bucuresti ... flori, vb frumoase, respect ... etc ... problema este ca azi, in timp ce eram cu fostu (sa-i dau banii), m-a sunat tipul cel nou si eu am vb f frumos cu el ... am ras, am glumit ... lucru care l-a secat pe fostul meu prieten ... in momentul ala s-a schimbat complet atitudinea lui ... mi-a zis ca m-a iubit mereu, ca ii pare rau ca am trecut ambii prin sit asta, ca nu vrea sa ma piarda, ca il doare f rau ca am trecut asa repede de relatia cu el, ca tot ceea ce isi doreste este sa fiu in viata lui ... etc ... am fost cu el, m-a sarutat si m-a strans in brate ca in primele luni, nu ma mai lasa sa plec acasa, s-a purat genial cu mine ...

Mie imi este frica ca el ma vrea in viata lui doar pt a avea stabilitate financiara si nu pt ca ma iubeste ... mi-a zis, printre altele, ca el sapt asta nu a avut nici ce manca ...
Tin sa mentionez ca inca il iubesc ... iar fata de tipul cel nou .. nu prea am multe trairi ....

Ce sa fac, sa lupt pt ceea ce iubesc sau sa merg pe arianta mai comoda?
Oare ma iubeste sau doar este panicat pt ca nu o sa mai aiba cum sa apeleze?
Oare faptul ca ma poate pierde l-a trezit la realitate?
Ce sa fac? Sunt complet dezorientata ...

Stiu ca viata mea era mult mai linistita pana azi de dim ... stiu ca reusisem sa mi le organizez astfel ca sa nu ma mai gandesc la nimic ... Am 2 job-uri si o colaborare, am f mult de munca, dar tot ce imi doresc este sa fiu iubita de pers pe care o iubesc .... nu pot sa uit cum ma simt in bratele lui, nu pot sa uit cat de mult imi place zambetul lui ... nu pot sa uit cat rau mi-a facut ... imi este frica ...

Sper sa ma ajutati macar cu o parere ...

Va pup!
Daniela

Offline andalusia

• *
  • Mesaje postate: 24
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Răspuns: Povestea mea ...
« Răspuns #1 : 07 Noiembrie, 2010, 10:52:24 am »
Draga Daniela,

eu o sa iti spun cum arata din afara, din ce ne-ai povestit noi.

As incepe cu un sfat: FUGI! Dar asa, din toata inima. Imi pare rau ca ceea ce iti spun te va durea, dar eu cred ca fostul tau prieten nu e deloc ceea ce iti trebuie. E clar ca apeleaza la tine cand are nevoie de tine si atat. Iar acum, cu ultimul episod, s-a rasculat orgoliul in el si a simtit ca te poate pierde. Daca pana acum a crezut ca oricum tu esti la dispozitia lui, poate obtine orice oricand de la tine, ca tu il iubesti si faci ce vrea el, acum a vazut ca nu mai are aceeasi pozitie de autoritate si a decis sa o recastige. Cum? Simplu, prinzandu-te iar in mreje.

Un om care te minte in lucruri mici, te va minti si in lucruri mari. O varianta ar fi sa il constarngi acum sa iti spuna foarte deschis toate problemele lui, daca vrea sa fiti impreuna din nou. Foarte probabil te va minti. Dar si daca iti va spune adevarul, de ce vrei tu sa te incarci cu problemele lui, care par sa fie mari si ciudate. Eu cred ca cel mai bine iti vezi de viata ta si lui ii spui sa isi vada de a lui. Tot ce face e sa isi mentina un tip de dominatie asupra ta ca sa fie sigur ca mai are o sursa de rezolvare la problemele lui. Financiara, ca sa ne intelegem.

Vei spune ca nu conteaza, ca tu il iubesti. Eu iti voi spune ca inseamna ca tu nu contezi pentru tine, iar tu ar trebui sa fii mereu prima care conteaza pentru tine. Daca nu asa stau lucrurile, oricat de nobil ar parea, de fapt ramai prizoniera celorlalti si intr-o pozitie de dominata in continuare. Nimic bun nu poate iesi de aici.

Asa arata din afara. E clar, totusi, ca relatia ta e complicata si ca sunt multe, foarte multe lucruri acolo pe care nu le putem pricepe noi dintr-o jumatate de pagina scrisa pe un forum. Totusi pune-ti intrebarile esentiale: ce esti tu pentru el? ce vrei sa fii tu pentru el? si cata distanta (ca sa nu zic prapastie) este intre cele doua?

Offline danyelaD

• Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 07 Noiembrie, 2010, 11:41:18 am »
Buna Andalusia,

M-a mintit in multe sit ... m-a lasat plangand de multe ori, mi-a vorbit urat, m-a lasat balta in multe momente importante pt mine ... S-a rupt de familia lui, nu are prieteni si acum imi zice ca a realizat ca a pierdut tot ... ca nu vrea sa ma piarda si pe mine ...

Ma  doare sufletul pt ca stiu ca nu o sa aiba nici un sprijin, nu o sa aiba cu cine sa vb ... dar sunt sigura ca o sa avem mereu probleme ... imi interpreteaza fiecare cuvant, imi cere sa slabesc (nu am mai mult de 7 kg peste normal), nu ma lasa sa imi fac treaba pt munca ...

Viata mea este f simpla si linistita fara el ... ma tot gandeam ca poate s-a schimbat, poate chiar ma iubeste, dar cred ca doar ma amagesc eu ... el nu se va schimba ...

Ma uitam cum se juca cu copiii, ma uitam cat de saritor era ... niciodata nu am putut sa-mi inchipui ca este capabil de atatea minciuni si rautati ... problemele au aparut in momentul in care i s-a taiat 25% din salariu si nu a mai avut bani de nimic ...

Ms frumos pt sfat, mi-ai confirmat ceea ce simteam si credeam ...

Pup!
Daniela

Offline angy_mary

• Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 27 Noiembrie, 2010, 07:34:40 am »
doamneeee >:(cit de fraiere suntem noi femeile citeodata...fata...nu te amagi singura..nu'i de tine...

Offline anonim_bcn

• Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Re: Povestea mea ...
« Răspuns #4 : 11 Noiembrie, 2011, 12:15:19 am »
Oare ai facut greseala si te-ai impacat cu respectivul ?Daca nu , probabil acum intri aici si te amuzi la cat de naiva ai fost atunci !

Offline Un calator

• Mesaje postate: 90
  • Putem iubi in inima avand credinta.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 11 Noiembrie, 2011, 09:30:59 pm »
Mergi inainte si nu mai privi inapoi. Nimeni nu se schimba peste noapte si chiar daca are un suflet mare si este saritor, asta nu schimba minciunile pe care ti le-a spus si faptul ca te cauta doar atunci cand are nevoie de bani. Daca ar tine la tine din punctul meu de vedere si te vrea langa el ar incerca sa va mutati impreuna, sa isi gaseasca un alt loc de munca ca doar este stalpul familiei si sa fie mai responsabil. Faptul ca isi plange de mila ca nu are pe nimeni langa el poate este intr-o oarecare masura si vina lui. Asta nu inseamna ca il judecam sau avem ceva cu el, doar din punctul de vedere pe care il vedem in ceea ce spui despre el, analizam, incercam sa ne punem in locul lui daca putem si sa venim cu argumente. Meriti mult mai mult decat atat. Ai doua locuri de munca, colaborari si sunt convins ca iti doresti mai mult de la tine. Iar cu un om care isi plange de mila si nu are curajul sa lupte mai multe pentru el, pentru voi..., nu vei reusii singura sa duci tot greul in spate. O sa iti doresti la un moment dat un copilas, isi va asuma raspunderea asta? Sau tot tu ii vei intretine pe amandoi? Gandeste-te bine la viitorul tau si fi constienta ca cel ce te iubeste va fi acolo mereu pentru tine si nu doar atunci cand are nevoie de tine. Iti doresc multa bafta si tot binele din lume. Imi cer iertare daca am fost prea categoric si te rog frumos sa ma ierti daca te-am necajit. Ai grija de tine.
« Ultima Modificare: 11 Noiembrie, 2011, 09:33:18 pm de Un calator »
Cu pasi subtili si eleganti ai aparut in al meu drag refugiu. In sufletul care este ca un curcubeu de sentimente si gandul un orizont insetat de atatea versuri pe care le astern in inima ta cu o pana de porumbel.

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 14 Noiembrie, 2011, 10:17:03 am »
Buna Daniela,
Comportamentul lui in momentul in care te-a auzit vorbind la telefon cu altcineva are la baza doar....orgoliul si gelozia.
Nu avem nevoie de concurenta pentru a iubi. Insa problema e ca nu ne place sa pierdem ceea ce credem noi ca "ne apartine". Tu erai varianta comoda - ii dadeai bani, il iubeai, nu trebuia sa-ti dea explicatill. Dar daca tu nu mai esti, ce se intampla ??
Eu cred ca nu este iubire din partea lui, cred ca este doar o durere pricinuita de pierderea a ceva ce crede ca i-a apartinut si credea ca-i va apartine pe vecie.

Ben

Offline sorin_op

• Mesaje postate: 3
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 18 Martie, 2012, 02:36:50 am »
buna.. povestea e destul de complicata ... dar cateodata sentimentele nu sunt suficiente pentru a repara sau a salva ceva.. pe deoparte il inteleg si pe el.. cu siguranta complexitatea ca nu are o situatie financiara f. buna.. il face sa se compoarte asa cum este..tinand cont ca voi ati avut o relatie.. destul de stransa odata. el ajungand sa nu mai aiba bani.. problema asta la facut sa se indeparteze de tine si sa aiba cu totu alte ganduri... nu vreau sa zic k profita de tine... dar trebuie sa discutatii . trebuie sa va aliniatii gandurile daca inca mai exista sentimente la mijloc din partea amandurora... incearca sa il ajuti sa isi gaseasca un nou job..  :) sa gastige mai multi bani... si iar daca comportamentului ramane la fel fata de tine.. eu zik k relatia voastra a ajuns la sfarsit si cred k este timpu sa gasesti un altu... dar cat timp o sa existe sentimente .. nu o sa fie usor...
                    asa k iti doresc bafta  :)

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 17 Mai, 2012, 06:46:18 pm »
Citat
imi interpreteaza fiecare cuvant, imi cere sa slabesc (nu am mai mult de 7 kg peste normal), nu ma lasa sa imi fac treaba pt munca

Lasa-l !
"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"