Autor Subiect: Se merita sa ierti in iubire ???  (Citit de 4980 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline departedevoi

• *
  • Mesaje postate: 21
  • Gen: Bărbat
  • ...o alta zi
    • Vezi Profilul
Se merita sa ierti in iubire ???
« : 10 Decembrie, 2009, 01:52:17 pm »
Pai e simplu subiectul asta ... se merita sa iertam pe cineva iubit care a gresit...pacatul maxim sa zicem !!!
Nu exista miracole pentru cei care nu cred in ele !!!

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
Răspuns: Se merita sa ierti in iubire ???
« Răspuns #1 : 10 Decembrie, 2009, 02:26:41 pm »
Pai e simplu subiectul asta ... se merita sa iertam pe cineva iubit care a gresit...pacatul maxim sa zicem !!!

defineste pacatul maxim...
Let's put a smile on that face!

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 10 Decembrie, 2009, 02:38:15 pm »
defineste pacatul maxim...

Va fi definit subiectiv, nu obiectiv.
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline Alecsandra

• Mesaje postate: 222
  • Gen: Femeie
  • Kiss me 'til you're drunk! :>
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 10 Decembrie, 2009, 05:17:55 pm »
Fiecare greseste...fiecare are mai multe variante de "pacat maxim". Dar daca te referi la inselat, NU! Daca te referi la violenta, NU, NU, NU si NU! (asta in cazul fetelor, ca ele nu sar la bataie).
Cred ca astea sunt "pacatele alea maxime"...
Make me your radio and turn me up when you feel low. :)

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 11 Decembrie, 2009, 10:41:49 am »
Se merită să ierţi până la un moment dat, până atunci când ajungi la limită şi greşelile lui-ei îţi ridică mari semne de întrebare în ceea ce priveşte reciprocitatea sentimentului. Nu ştiu dacă există "păcatul maxim" atunci când vorbim de iubire. Se presupune că dacă îl-o iubeşti pe cel-cea de lângă tine îi oferi ceea ce este mai bun şi te fereşti să îl-o răneşti. Deci greşelile minore pe care fiecare dintre noi le face sunt scuzabile, "păcatele maxime" nu există când iubirea e reciprocă, idealistic probabil, dar posibil de atins cu siguranţă.
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline departedevoi

• *
  • ...o alta zi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 12 Decembrie, 2009, 01:41:30 pm »
Ok ...
Poate nu m-am exprimat corect !
Pacatul maxim pentru mine este inselatul ...iar Alecsandra !!! te pot contrazice argumentat ca nu doar barbatii sunt cei ce instiga sau provoaca violenta !!!

Am iertat ... intr-un caz similar sa zicem ... si sincer nu se merita!!!
Cel ce a gresit va repeta greseala ... nu vreau sa generalizez insa suntem oameni !!!

VA salut

Offline Alecsandra

• Mesaje postate: 222
  • Kiss me 'til you're drunk! :>
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 12 Decembrie, 2009, 01:55:16 pm »
Poate nu ai observat ca incerc sa apar femeile. Stiu si eu fete care apeleaza la violenta atunci cand nu le convine ceva.
Dar nu e frumos din partea nimanui sa faca asa ceva. Este imoral. Cu atat mai mult cand baiatul isi loveste prietena.
Pentru mine asta e pacatul maxim intr-o relatie : VIOLENTA!
Make me your radio and turn me up when you feel low. :)

Offline departedevoi

• *
  • ...o alta zi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 13 Decembrie, 2009, 12:36:40 am »
Buna tuturor din nou...
Eu nu apar pe nimeni insa incerc sa aflu ce gandesc ceilalti despre tema asta...plus ca, cumva ai dreptate ...barbatii sunt cei care lovesc mai mereu insa... exista exceptii mai mereu ...

Salutari

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #8 : 15 Decembrie, 2009, 11:49:13 am »
Cred ca este foarte important sa avem mereu in vedere ceea ce ne dorim. Daca persoana de langa noi nu ne ofera ce ne dorim, mai bine cautam in alta parte.
Avem o singura viata si suntem singura persoana responsabila de fericirea noastra.

Cu alte cuvinte, poate uneori merita sa iertam (la general vorbind), o data, de 2 ori, apoi, daca ajungem la concluzia ca am facut tot ce s-a putut dar nu merge, poate e cazul sa consideram strategia de coping "flight", adica sa iesim din relatie.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline departedevoi

• *
  • ...o alta zi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 31 Decembrie, 2009, 02:17:46 pm »
Va doresc un An nou fericit, plin de impliniri si ... sa fim mai buni !!!

PS:
Merita sa iertam o singura data...

Offline andutzyk18

• *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 17 Februarie, 2010, 08:43:59 pm »
nu cred ca se merita sa ierti...daca esti inselat/a sau daca se ajunge la violenta,asa va fi mereu.daca ierti, povestea se va repeta.Cand esti iubit cu adevarat,aceea persoana nu te va insela,nu te va bate si in nici un caz nu te va face sa suferi.

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 18 Februarie, 2010, 04:08:16 pm »
Daca se "merita" sau nu sa ierti , in general, doar timpul si sufletul iti poate spune asta.
In iubire, se merita sa ierti atunci cand simti ca ar trebui sa faci asta, indiferent de ceea ce trebuie iertat. E imposibil sa ai un raspuns pentru aceasta intrebare din moment ce fiecare iubeste in felul lui, are o anumita personalitate si anumite principii. De cele mai multe ori, iertarea in iubire nu e rationala...iar daca este,atunci ori nu e deplina, ori nu vorbim de iertare propriu-zisa. Asadar, din pct meu de vedere , iertarea vine din suflet si prin urmare se "merita" pentru ca uneori fericirea nu se dobandeste usor.
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline lyheartly

• Mesaje postate: 95
  • My only wish is about you and I
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 24 Iulie, 2010, 05:07:33 pm »
De ce ajungem sa inselam?De ce acest pacat nu poate fi perceput ca o dorinta de  a pune capat suferintei,singuratatii si lacrimilor..atunci cand stai alaturi de cineva ani,cand esti tratat cu indiferenta,cand nopti in sir,mult prea multe sa le poti insirui ,durerea iti mistuie inima iar intrebarile nu iti dau pace..nu stii ce ,de ce,cum e posibil ca un suflet cu inima plina de iubire cu trupul curat si frumos sa nu primeasca linistea si tandretea unei imbratisari ,sarutul cald si plin de pasiune de cel ce-i sta alaturi de mult prea mult timp!?Atunci cand durerea nepasarii iti apasa sufletul si iti regasesti zambetul si sclipirea in privirea unui suflet ce constati mirat/a ca iti rasfata un colt din suflet fie si cu un zambet atunci nu e pacat sa intorci spatele trecutului si sa te lasi purtat de bratele necunoscutului..cine stie..poate e o noua sansa la fericire..poate toate acele nopti vor putea trage zavorul in urma lor..poate diminetile in bratele celui trimis de El vor fi si nopti si zile sarutandu-se nesfarsit."Necunoscute sunt caile Domnului!"
Mi-e dor!

Offline Kenan

• Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 16 Decembrie, 2010, 08:02:06 am »
Eu am o teorie...Totul,de la orice la nimic,in viata asta,e relativ.

Deci...Merita sa ierti din iubire,sau nu merita?Intrebare de baraj.
Depinde ce greseala s`a facut,si in ce circumstante.Asta este raspunsul meu.

Exemplu: Eu pot veni acasa nervos nevoie-mare,ca m-a injurat seful.Iubita imi spune sa ma duc sa iau o paine de la butic,si eu incep sa urlu si sa ma manifest.Ea,enervata,incepe,la randul ei,sa urle,si la un moment dat,ii aplic una in falca.

Asa ceva nu se iarta.Serviciul e servici,casa e casa...cand ajungi la servici,si intrii pe usa cladirii,intrii doar TU pe usa,nu si problemele tale.E valabil si pt acasa.

Dar daca: O zi de nastere al unui prieten.Eu imi uit masura la bautura.Niste fete,invitate,de asemenea,la aceeasi petrecere,se gandesc sa`mi incerce calitatile.(sub influenta alcoolului,nu vorbesc neaparat despre prostitutie,sau mai stiu eu ce.).Dat fiind ca in mine e o cantitate considerabila de alcool,sunt foarte putin convins ca m`as putea opri...in speta,imi insel iubita.
Ea afla.De unde...Dumnezeu stie.Totul este o simpla ipoteza.
Merit iertat?...Cred ca da.:)...daca eram treaz,si o inselam cu buna stiinta,ar fi trebuit sa nici nu mai calc in casa.Dar beat...se cam scuza.:D
(Bineinteles,a 2`a oara zbor definitiv,asta`i conditie clara.:)) )
Femeia: "Hai sa jucam v-ati ascunselea!"
Barbatul: "Hai.../:)"
Femeia: "Faci pariu ca nu ma gasesti?:>"
Barbatul: "Da` faci pariu ca nu te caut?:|"