Autor Subiect: VREAU UN SFAT...SAU MAI MULTE  (Citit de 1362 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline daniellia

• Mesaje postate: 1
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
VREAU UN SFAT...SAU MAI MULTE
« : 23 Noiembrie, 2011, 12:11:54 am »
 Povestea mea incepe in urma cu cativa ani,cand dupa terminare liceului,m-am angajat la o fabrica de produse alimentare din zona unde locuiesc... Am fost convinsa ca nu voi ramane mult in acea firma,si ca voi sta doar o perioada pt a putea aduna niste banuti care sa ma ajute la realizarea marelui vis ,acela de a urma o facultate...parintii imi spusesera clar ca nu ma vor putea ajuta,mai aveam un frate in faculta si ink doi dupa mine la scoala...
Ajungand in firma respectiva,proaspat absolventa de liceu,mi-am facut cativa prieteni,desi diferenta de ani era destul de mare nu ma deranja lucrul asta...eu era privita ca "micuta" pe acolo,si imi placea lucrul asta... Doar ca,intr-o sectie alaturata,am intalnit un tip,care mereu parea trist,mereu saluta doar de jumatate,mereu ocolea locul inde eram toti colegii impreuna...am intrebat o colega buna cine e si ce e cu el de are aceea stare...mi-a spus ca e casatorit si ca are o fetita,dar ca nevasta doreste sa divorteze de el,si ca el e f afectat de aceasta... La inceput mi-a parut doar rau pt el,dar am ajuns dupa cateva saptamani sa fiu data in locul fostei lui colege,pe linia unde lucra el,si am ajuns sa lucram cot la cot... Din vorba in vorba,am ajuns sa comunicam civilizat,si chiar prieteneste,mergeam in pauza impreuna la cafea,luam masa impreuna,acum nu se mai sfia de colegi...pe scurt,ne apropiasem tot mai mult...Dar fara sa ne dam seama,ne indragostisem,si recunosc ca la mine,acest sentiment era mai evident...mereu ma facea sa rad,imi purta de grija,ii revenise si lui pofta de viata,de a rade,fluiera in timp ce muncea...toate astea erau vizibile si pt colegii din jur...
    Am ajuns int-o zi sa fiu avertizata cu privire la el,ca sa nu ma incred,ca voi avea de suferit,dar nu am luat in seama...el trebuia sa divorteze,si ii promisesem ca il astept.... Dar intre timp,am aflat ca el de fapt umbla cu ink cineva,o tipa care de mult nu ii dadea pace,si care ziceau si colegele ca il despartise de nevasta lui... Eu i-am cerut sa imi explice,mi-a zis ca nu poate ca e complicat,ca nu poate renunta la femeia aceea,dar ca sa fiu sigura ca pe mine ma iubeste...Mi s-au parut banalitati vorbele lui,si desi si eu il iubeam,era primul barbat in viata mea...am renuntat la el...m-am mutat in alta hala,si am schimbat turele sa nu il mai intalnesc...Intre timp,am cunoscut un baiat,din intamplare,formand un nr de tel dat de frate-meu,gresit...si desi am zis cae gresala,baiatul m-a sunat din nou,am schimbat cateva conversatii,mi-a spus despre el...si am ajuns sa ne si vedem...imi placea baiatu,ma simteam bine in prezenta lui,ma facea sa ma simt speciala,dar gandul meu ramasese tot la fostul!...Am continuat totusi sa ies cu baiatul acesta intalnit la tel,si intr-o seara mi-a marturisit ca ma iubeste,si mi-a zis ca dak nu pot ink simti ca si el,e ok si va avea rabdare...l-am apreciat f mult pt asta... Intre timp am aflat cu stupoare ca fostul divortase si ca se mutase la aceea femeie,si m-am gandit ca e si vremea mea sa trec mai departe...reusisem oarecum,si chiar incepusem sa il iubesc pe acest baiat tandru si fin care ma diviniza....
    S-a intamplat insa sa ajung sa ii cunosc familia si....fratele lui nu era altul decat...FOSTUL IUBIT....
Am simtit ca mor,ca viata mea se sfarseste...fusesem impreuna cu acel barbat,fusese primul in viata maea...ma sedusese si ma facuse sa cred in el...cum sa ii pot spune iubitului meu de acum,ca fostul meu fusese chiar fratele sau???
    Dar am facut asta,pt ca mi-a placut sa fiu sincera mereu si orice ar fi fost voiam sa stie....a suferit mult cand i-am spus,a inceput sa isi urasca fratele,dar...a avut puterea si a trecut peste toate acestea....
     Acum insa,dilema mea e urmatoarea:parintii mei nu sunt de acord ca sa fiu cu baiatu acesta,vrea sa ma dea afara din casa,la el nu pot merge pt ca nici parintii lui nu vrea sa fim impreuna.... inca am doi ani de faculta,nu o pot termina fara ajutorul lor...CE SA FAC???sa ma despart de baiatul acesta care a trecut peste atatea cate am facut?? sa raman la parinti sa imi continui faculta???sa renunt la faculta si sa merg cu el sa imi caut chirie si servici???situatia lui financiara nu e asa buna.... plus ca,uneori ma gandesc daca fac bine ca sunt cu el,deoarece am fost si cu fratele lui....
    Va rog sa ma sfatuiti,ca sa stiu mai multe opinii si sa vad dak mai am vreo sansa la fericire privita situatia de cei din jur.... V multumesc!!!
     Am aflat cu stupoare ca fostul divortase si se mutase intre timp la aceea femeie

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
Re: VREAU UN SFAT...SAU MAI MULTE
« Răspuns #1 : 23 Noiembrie, 2011, 10:12:48 am »
Buna,
viata nu e usoara pentru nimeni, sa stii, dar e de trait. Orice ai face sfatul meu e sa nu renunti la facultate. Vei ajunge mereu in vreo fabrica si viata ta poate sa fie formata din intamplari care se tot repeta.
Cu facultatea terminata vei avea mai multe sanse sa te desprinzi si sa pui ordine in viata ta. Iubirile vin si trec si pe langa partea frumoasa aduc si suferinta. Asta e.
Succes orice ai face.
Ben