Autor Subiect: END OF STORY (?)  (Citit de 2581 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline tierd-man

• Mesaje postate: 3
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
END OF STORY (?)
« : 07 Iunie, 2011, 02:39:39 pm »
Buna tuturor,
Nici nu stiu cu sa incep...
Poate ar fi OK ca toti cei care citesc acest post sa inteleaga ca sunt prospat divortat... cam de o luna,  daca are si asta importanta :)
Toate bune si frumoase; am luat aceasta decizie de comun acord cu sotia, in urma a cinci ani de "taraganari", in care am stat despartiti in fapt, existand o relatie cata de cat intre noi (cand zic relatie ma refer la tot "tacamul"... comunicare, sex, grija unul fata de celalalt, etc.).
Acum, dupa despartire, am reusit sa inteleg, cu adevarat, MOTIVUL pentru care s-a ajuns aici. Sotia este (din ceea ce am citit eu si am povestit cu altii) un MANIPULATOR RELATIONAL.
Am reusit sa identific foarte multe trasaturi ale acestui tip de individ la ea, si am constatat ca asa a fost de cand lumea (am uitat sa va zic ca am fost casatoriti timp de 19 ani, din care ultimii 5 am fost departiti in fapt). M-a manipulat, zic eu fara sa-si dea seama in toata aceasta perioada. Am "suferit" in liniste pana intr-o zi, cand am gasit "alinarea" in alta parte - adica am inselat-o, fapt pe care l-am si recunoscut si care a declansat intreaga "nebunie".
Acum regret... ii simt lipsa - o iubesc inca si simt o dorinta imensa pentru ea - si as dori sa fac ceva ca sa recladesc aceasta relatie. Credeti ca as putea s-o ajut cumva sa ajunga o fiinta "normala"? O fiinta care sa tina cont si de cei din jurul ei (in speta a mea si a celor doi copii pe care ii avem impreuna)

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: END OF STORY (?)
« Răspuns #1 : 07 Iunie, 2011, 07:51:12 pm »
Nu stiu ce sa zic, eu cred ca tu ti-ai gasit o explicatie care sa iti convina si sa iti mai dea sperante. Daca exista un "remediu", un "medicament" simbolic pentru o asemenea persoana, atunci ea sotia ta s-ar putea "vindeca" si reveni la tine. Parerea mea este ca dupa o relatie de 19 ani care a implicat si copii, sa vorbesti despre un asemenea "manipulator relational" nu se pune problema. Cel putin din ce am citit eu. Nu cumva ai nevoie de justificari pentru ca ai "cautat alinarea" in alta parte? Poate ai nevoie sa te ierti si atunci ai gasit explicatia pentru gestul tau. Sau pentru raceala ei de la un moment dat. Adevarul e ca in mai toate relatiile de durata sentimentele se schimba, oamenii se schimba. Faptul ca inca 5 ani dupa asta voi ati avut inca o forma de relatie cu tot tacamul, cum spui tu, e o dovada de comportament deloc tipic pentru un asemenea tipar de care vorbesti tu. De regula un asemenea "manipulator" taie orice legatura cu "victima" lui fara explicatii, devine un strain. Deci nu pare sa se potriveasca cu ceea ce a fost intre voi. Nu cumva ai nevoie de o explicatie pentru tine? O speranta de care sa te agati? Nu stiu, zic si eu... Iti dai seama ca am citit o poveste de o viata in 10 randuri. Dar asa suna...
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Eve

• Mesaje postate: 382
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 07 Iunie, 2011, 08:04:45 pm »
Parerea mea este ca obisnuinta este cea care va tinut aproape. Ruptura a intervenit cand ai cautat... altceva. Probabil undeva pe drum s-a pierdut latura afectiva. Nu stiu daca acel dor este iubire sau nu... dar lipsa unei sigurante este. Se spune ca oamenii nu se schimba de la o zi la alta. Numai tu poti analiza ce va uneste si mai ales ce va desparte.
"plici-pleoci pe sotron:
o casuta, a doua casuta ... cu a treia fuge un melc"

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 05 Martie, 2012, 05:04:48 pm »
Salut ,
Sunt intr-o situatie asemanatoare, am divortat acum 2 ani dupa 14 ani de relatie. Este cumplit, probabil cea mai mare suferinta a mea, chiar daca eu am initiat divortul. Parerea mea este ca pentru ambii vor ramane urme dar cred ca drama este alta: atat timp cat unul dintre cei 2 nu e fericit (poate ca nu gaseste pe altcineva cu care sa inceapa ceva serios) nici celalalt nu poate fi fericit - cel putin asta simt eu si mai cunosc oameni ce-mi impartasesc parerea. Un numar atat de mare de ani petrecuti impreuna inseamna iubire adevarata. Putem comenta anumite aspecte dar nu se poate nega iubirea care a existat si poate ca exista. Nu stiu cu exactitate cum stau lucrurile. Am citit foarte mult in ultima vreme - psihologie, relatie, etc, etc. 
Stiu insa ca acum nu ne mai putem schimba, decat temporar si apoi revenim la "forma de baza"; daca insa o iubesti, iubeste-o asa cum este ea.
Succes.

Offline Lorelei

• N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 05 Martie, 2012, 07:59:42 pm »
ar cred ca drama este alta: atat timp cat unul dintre cei 2 nu e fericit (poate ca nu gaseste pe altcineva cu care sa inceapa ceva serios) nici celalalt nu poate fi fericit - cel putin asta simt eu si mai cunosc oameni ce-mi impartasesc parerea.

Asta e, intr-adevar, o problema. La randul meu sunt divortata de vreo 7 ani, dupa 9 ani de relatie. Sunt sigura ca ne-am iubit, poate intr-o alta forma (spiritualizata, sau stiu eu cum?) ne mai iubim si acum. Sau poate nu. E clar, insa, ca nu mai putem merge mai departe impreuna. Intr-adevar, e ceva legat de "fericirea" celuilalt. Insa ma intreb daca e real ceea ce spui tu aici. Celalalt nu e fericit (ca nu si-a gasit pe altcineva) si atunci nu poti fi nici tu fericit. Totusi, daca si-ar gasi, nu cumva ai fi nefericit ca si-a gasit pe altcineva? Habar n-am. E de meditat. Lucrurile nu sunt intotdeauna alb si negru - din pacate, as adauga. Totul e un gri perpetuu din care iesim cu greu, cu un mare efort de vointa.

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 05 Martie, 2012, 08:56:53 pm »
da, nu stiu.....poate daca isi gasesc amandoi pe altcineva in acelasi timp.......

Offline Lorelei

• N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 05 Martie, 2012, 09:12:08 pm »
E greu pur si simplu sa iti gasesti pe cineva. Sa crezi ca ai putea sa iti gasesti in acelasi timp cu celalalt - deja e o utopie. Dar... (si intotdeauna numai ce urmeaza dupa "dar" e important  ;))