Autor Subiect: Este oare interzis sa iubesti?  (Citit de 4918 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sufletica

• Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Este oare interzis sa iubesti?
« : 15 Aprilie, 2009, 09:03:33 pm »
De ce oare nimanui nu ii pasa cand o fata de 25 de ani traieste cu cineva mai mare decat ea cu 15 ani si de ce toata lumea condamna iubirea dintre un el de 25 si o ea de 40? Ce avem voie sa iubim si ce nu? Iubim buletinul sau sufletul omului? Este interzis sa iubesti ceea ce iti doresti?
« Ultima Modificare: 15 Aprilie, 2009, 09:08:10 pm de sufletica »

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Răspuns: Este oare interzis sa iubesti?
« Răspuns #1 : 15 Aprilie, 2009, 09:17:17 pm »
Cred ca depinde cat de tare atarna in balanta imaginea sociala. Daca dragostea ta inseamna mai mult pentru tine decat ce spun ceilalti despre tine, atunci in timp vei vedea ca si ceilalti vor invata sa accepte ceea ce tu consideri minunat si mai ales perfect normal. Daca insa si tu ai dubii legat de ceea ce vad altii "gresit" in relatia ta, nu vei face decat sa hranesti opiniile lor cu nesigurantele tale. Fii ferma cu ceea ce crezi si cu ceea ce aperi si vei vedea ca lumea se va schimba dupa tine in timp...
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #2 : 15 Aprilie, 2009, 11:03:38 pm »
Cred ca e un soi de incompatibilitate la mijloc... Adica na, un tip in varsta cu o tipa mult mai tanara - toata lumea tace. Stie ca el oricum e bucuros, si se gandesc si ca ea si-o gasi acolo protectia sau maturitatea, sau ce o cauta - caci social e acceptat ca o fata sa-si caute protectia si siguranta. Asa ca le convine la amandoi :) treaca.

Cand e pe dos... e mai ciudat. Adica un baiat la 25 de ani .. na.. poate s-ar uita la pustoaice mai mult, decat la o tipa de 40 de ani. Sau cel putin toata lumea asta asteapta de la el - nu siguranta si protectia langa o tipa, ci ... de ce sa n-o zic p'a dreapta - toti se asteapta sa faca sex cu una mai tanara decat el, eventual sa o sa ia de nevasta si sa faca un copil cu ea, si gata.

Deja cum apare o diferenta de varsta, te intrebi ce poate sa-i ofere din _acel_ punct de vedere o tipa de 40 de ani comparativ cu una de 20 ?

Cam asta e .. eu n-as face asa, as incerca sa inteleg ce se intampla si sa nu acuz. Dar social mi se pare ca se intampla cam cum am descris mai sus..

Offline sufletica

• Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 15 Aprilie, 2009, 11:09:48 pm »
Cred ca depinde cat de tare atarna in balanta imaginea sociala. Daca dragostea ta inseamna mai mult pentru tine decat ce spun ceilalti despre tine, atunci in timp vei vedea ca si ceilalti vor invata sa accepte ceea ce tu consideri minunat si mai ales perfect normal. Daca insa si tu ai dubii legat de ceea ce vad altii "gresit" in relatia ta, nu vei face decat sa hranesti opiniile lor cu nesigurantele tale. Fii ferma cu ceea ce crezi si cu ceea ce aperi si vei vedea ca lumea se va schimba dupa tine in timp...

Ma refeream la opinia celor din afara relatiei... de ce ceilalti trebuie sa isi expuna opiniile parerile? Indiferent de varsta, conditie sociala, problema este doar a lor... nu si a celor din jur... eu cel putin asa vad lucrurile...

Offline sufletica

• Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 15 Aprilie, 2009, 11:12:37 pm »
Cred ca e un soi de incompatibilitate la mijloc... Adica na, un tip in varsta cu o tipa mult mai tanara - toata lumea tace. Stie ca el oricum e bucuros, si se gandesc si ca ea si-o gasi acolo protectia sau maturitatea, sau ce o cauta - caci social e acceptat ca o fata sa-si caute protectia si siguranta. Asa ca le convine la amandoi :) treaca.

Cand e pe dos... e mai ciudat. Adica un baiat la 25 de ani .. na.. poate s-ar uita la pustoaice mai mult, decat la o tipa de 40 de ani. Sau cel putin toata lumea asta asteapta de la el - nu siguranta si protectia langa o tipa, ci ... de ce sa n-o zic p'a dreapta - toti se asteapta sa faca sex cu una mai tanara decat el, eventual sa o sa ia de nevasta si sa faca un copil cu ea, si gata.

Deja cum apare o diferenta de varsta, te intrebi ce poate sa-i ofere din _acel_ punct de vedere o tipa de 40 de ani comparativ cu una de 20 ?

Cam asta e .. eu n-as face asa, as incerca sa inteleg ce se intampla si sa nu acuz. Dar social mi se pare ca se intampla cam cum am descris mai sus..

Si daca si el cauta ceva ce nu a gasit la cele de varsta lui? Daca cauta maturitatea, blandetea, rabdarea, frumusetea acelei femei mature? Pana la urma ce iubim? Ce este scris in buletin? Ce vrea lumea sau iubim omul? Pentru ceea ce este el?

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 15 Aprilie, 2009, 11:20:05 pm »
Am inteles ce spuneai. Ceea ce spun eu este ca un asemenea cuplu, daca vrea sa aiba sanse de reusita, trebuie sa ignore ceea ce vine din exterior, altfel va fi iremediabil influentat. De ce spun cei din afara ce spun? Pentru ca lumea e avida de senzational, de iesit din comun, de barfa, de scnadal si de scandalos. Pentru ca vietile lor marunte nu le ofera suficient spectacol si pentru ca atunci cand altii sunt fericiti brusc se simt si mai nefericiti decat sunt in mod obisnuit. Trebuie sa ne obisnuim cu asta si sa devenim nepasatori. Lumea se va schimba si ea o data ce va intelege ca opiniile ei nu ne afecteaza si nu ne intereseaza.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #6 : 15 Aprilie, 2009, 11:21:11 pm »
Pai na - stii cum e :) oamenii se baga si ei in vorba.
E omeneste, nu prea ai ce-i face... pana la urma nu castiga toti o gramada de bani lunar sa se gandeasca doar la ei si sa nu le mai pese de nimeni altcineva, asa ca ramane timp berechet sa se bage si in viata altora si sa-si dea cu parerea. Plus ca iti trebuie ceva maturitate si detasare, ca sa incerci sa intelegi sentimentele celuilalt, inainte sa dai verdictul - dar daca e mai usor de dat cu 'stampila' ... nu prea ai ce face.

Plus ca daca si el si ea doresc asta, indiferent cat e varsta, nu cred ca mai poate cineva sa intervina. Doar eventual din invidie sau din incapacitatea de a intelege ca lucrurile nu stau cum vrea el/ea [cel care critica] ci cum vor cei implicati in relatie..

Offline sufletica

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 15 Aprilie, 2009, 11:43:57 pm »
am crezut ca numai eu am impresia ca nu ne sta noua in puteri sa judecam. Se pare ca totusi obiceiul oamenilor de a eticheta si a intoarce situatia altora pe toate partile a luat amploare.Este mult mai usor sa vedem gunoiul din curtea vecinului decat sa il maturam pe al nostru. Problema acestor gen de relatii sta in puterea celor implicati de a se izola de rautatile din jur, apoi iubirea ar trebui sa fie suficient de puternica pentru a nu putea fi rupta la cel mai mic zgomot din afara.

ARIDANA

• Vizitator
« Răspuns #8 : 15 Aprilie, 2009, 11:51:38 pm »
Ai pus intrebarea,cea din titlu:"Este oare interzis sa iubesti?"...Nu inteleg ce raspuns cauti.
Iti trebuie acordul cuiva pentru a continua ceva in care ai investit deja suflet?Daca ti-ar spune cineva ca este interzis, te-ai opri?
Stii si tu,prea bine din cate citesc,ca nu este interzis...La fel,a asculta sau nu "gura lumii" tine de alegerea ta-a trai viata ta dupa tine sau cum iti canta altii.Daca te-ncanta mai mult ce spun altii,atunci chiar ca accepti ca e interzis,mai degraba de necrezut ca iubesti un barbat mult mai in varsta decat tine.
Indiferent ce-ai alege iti doresc sa-ti fie bine.Eu asa stiu...piedici mai mari decat cele facute de "manuta" ta nu sunt. ;)

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 19 Aprilie, 2009, 08:17:39 pm »
sufletico, nimic nu-i interzis. limitele ti le pui singur(a)...
Let's put a smile on that face!