Sondaj

intrebare

intrebare
2 (100%)
intrebare
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

Autor Subiect: intrebare  (Citit de 6340 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline missU

• *
  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
    • http://
intrebare
« : 04 August, 2008, 10:59:54 pm »
Am o intrebare...
De 2 ani incerc sa uit o persoana draga mie, dupa care am suferit foarte mult...
Am incercat cu 2 persoane sa am o relatie, baieti buni si care au simtit pentru mine ceea ce eu nu puteam sa simt. De ce dupa atata timp nu ma pot atasa de nimeni...E ceva normal? Am devenit rece si chiar nu vreau sa-mi bat joc de nimeni, nu e firea mea. Am trecut prin multe si nu stiu cum sa-mi revin si nu mai stiu sa daruiesc..
Credeti ca e ceva normal? Si ce as putea sa fac sa merg inainte? Poate cineva sa-mi spuna?............... :(
Ma simt atat de goala in suflet ca simt ca inebunesc si ma doare inima ca fac pe cineva sa sufere......

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Re: intrebare
« Răspuns #1 : 05 August, 2008, 06:06:13 am »
Dupa ce si eu m-am tot perpelit, am ajuns la concluzia ca trece...

Cu cat esti mai frustrat(a) de vreo veche poveste care n-a mers, cu atat devii mai constient(a) de propriile dorinte si nevoi - cumva... nu stiu, stii mult mai bine ce vrei si devii ceva mai realist(a). Adica intelegi intr-un final ca daca n-a fost sa fie, si a plecat, oricum nu era pentru tine - si e de datoria ta sa cauti pana iti gasesti unde ti-e bine.
Perfectiunea e greu de gasit, asa ca asteapta-te si la niste compromisuri...

Iar despre facut rau celor care se indragostesc de tine, tot de tine depinde.. adica probabil ca undeva in adancul sufletului stii ca nu persoana respectiva este cea 'aleasa' si ar fi frumos sa spui asta de la inceput - caci daca amani, iti furi caciula si tie si celuilalt; in timpul asta poate pierdeti de fapt ocazia de a intalni perechea potrivita nu ?

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 05 August, 2008, 06:31:26 am »
Salut ,Miss!

Este intr-adevar dificil sa lasi in urma pe cineva care ti-a fost drag ,dar nu imposibil .

E drept ca pentru a merge inainte e nevoie sa-ti aduni toate puterile ,sa ridici fruntea ,sa vrei cu adevarat si sa te ambitionezi pentru a reusi . Nu este indicat sa te implici in alte relatii atat vreme cat nu esti impacata cu trecutul sau el inca te mai bantuie . Lasa timpul sa iti vindece ranile si ocupa-te mai mult de tine .Ofera pentru o perioada intaietate studiilor, carierei, relaxarii , calatoreste (daca ai posibilitatea) si in felul acesta te vindeci si folosesti timpul intr-un mod constructiv.

Daca te doare ca aduci suferinta in viata cuiva atunci singurul lucru pe care il poti face este sa nu incepi relatii in care esti constienta ca nu te poti implica.Asteapta si o sa vina vremea in care te vei simti din nou pregatita sa oferi inima cuiva .

Sa ne auzim cu bine!
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline catty

• Mesaje postate: 504
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 05 August, 2008, 07:59:51 am »
Sunt intr-o situatie foarte asemanatoare din pacate asa ca nu stiu daca as putea sa iti dau vreun sfat :(

In cazul meu au trecut aproape doi ani jumate si nu pot spune ca nu m-am impacat cu trecutul sau ca inca visez la el...dar nici nu ma pot implica in alta relatie cu adevarat.

Eu am incercat varianta de a astepta pana ma "vindec" dar am ajuns la concluzia ca nu prea este posibil... m-am concentrat pe facultate, prieteni, iesiri si m-am amagit ca imi este bine... dar am ajuns sa imi doresc mult prea mult sa simt din nou, sa fiu imbratisata si sarutata de un suflet drag... si atunci incepi sa faci "greseli". In plus...cand am inceput o relatie nu credeam ca nu ma voi putea atasa...asta am aflat pe parcurs...si cum am putea stii daca vom reusi sau nu sa ne implicam intr-o noua relatie daca nu incercam? Mi se pare un fel de cerc vicios pe care inca nu am aflat cum sa il rup...

Persoanele pe care le intalnim sufera si daca stiu exact in ce situatie se afla (spun asta cu o mare durere si regret). A spune exact ce simti am vazut ca nu ajuta prea mult...

Stiu ca nu este un mesaj prea incurajator dar nu este neaparat ca si tu sa patesti la fel...am scris pentru ca m-a surprins asemanarea situatiilor in care suntem... sper din tot sufletul sa gasim cat mai curand solutia sau persoana care sa ne scoata din aceasta situatie

Offline carliviu

• Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
    • Dincolo de Emaus...
« Răspuns #4 : 20 August, 2008, 02:09:06 pm »
Am citit undeva ca sfarsitul fiecarui lucru se afla chiar in inceputul sau. Mi se pare foarte adevarat, si am vazut personal ca asa e. Probabil in orice relatie esuata, am fi putut sa prevedem esecul din start, dar fiindca suntem oameni si traim prin emotii si sentimente ne e greu sa privim atat de lucid in acele momente. Eu sunt unul din cei care stie din experienta cat de greu este. Fiecare relatie pe care am avut-o s-a sfarsit dureros pentru mine, si am trecut prin ceea ce descrii tu de mai multe ori... Cum a trecut? Pai n-a trecut decat acum cand am inteles ca trebuie sa-mi directionez iubirea spre altceva, de exemplu sa indrept acel val de iubire care ma sufoca si-mi provoaca suferinta, spre Dumnezeu. O relatie de trecere nu face bine nimanui, asa cum au spus si prietenii de mai sus, aduce doar mai multa suferinta si lipsa de autorespect. Exista doua feluri de suferinta, cea care te inraieste si te consuma, distrugandu-te putin cate putin, si cea care te determina sa iubesti mai mult si sa faci cat de mult bine poti celor din jur. Alegerea iti apartine draga mea.
Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.

ARIDANA

• Vizitator
« Răspuns #5 : 20 August, 2008, 05:40:27 pm »
Ai dreptate Carliviu,cu atat mai mult in cazul meu.Ultima relatie pe care am avut-o mi-a daruit din plin iubire,m-a invatat si am inteles multe din necunoscutele lumii asteia.Datorita lui am invatat sa ma inteleg pe mine,sa vorbesc cu mine si sa-mi acord mai multa atentie.Atunci cand a trebuit sa..."o lasam mai moale",am avut senzatia ca sunt abandonata,ca imi doresc sa-l uit,ca sunt tradata ...ca de fiecare data inaintea lui.Mi-a fost rau atata vreme cat am urat din dragoste si m-am consumat.Atunci cand am inteles motivul pentru care fusesem lasata singura mi-am revenit.Eram cat pe ce sa ma inchid din nou in mine.Sa ma ascund de lume asa cum o facusem pana sa-l intalnesc.
Am avut noroc insa.Eu credeam in Dumnezeu,dar cu un soi de teama.El mi-a dat mijloacele prin care sa reusesc sa-l inteleg pe Dumnezeu si sa-l iubesc altfel.Chiar daca ar fi sa nu pot fi niciodata impreuna cu el,sufletul meu pereche,va fi mereu aproape de mine,voi vorbi cu el in fiecare dimineata si in fiecare noapte,mult atunci cand imi va fi greu sau voi fi bucuroasa de vre-o realizare.Nu-mi voi mai dori vreodata sa-l uit..nici n-am cum!

Offline carliviu

• Vezi Profilul
    • Dincolo de Emaus...
« Răspuns #6 : 20 August, 2008, 06:47:08 pm »
Ma bucur pentru tine Aridana, si cred ca evolutia ta interioara inca nu s-a sfarsit  ;) . Si intr-adevar nu ai cum sa uiti... chiar si atunci cand ni se pare ca uram pe cineva, de fapt ingropam iubirea foarte adanc in sufletul nostru si ne rezumam la resentimente si razbunare, dar iubirea nu dispare... Data viitoare cand intalnim pe cineva care ne face sufletul sa vibreze, iubirea iese din nou la lumina si ne umple de fericire. Iubirea e aceeasi, destinatarul ei e altul/alta. Ea nu e legata de un om... Stiu, se spune ca pentru fiecare exista un suflet pereche, si eu chiar cred asta, dar cand il intalnim nu ne mai desparte de el decat moartea. Toate celelalte relatii au rolul de a ne pregati pentru aceasta intalnire...
Cineva ar putea spune ca da, bine, dar de ce unii oameni nu-si gasesc perechea? Cred ca asta numai Dumnezeu stie, poate nu au reusit sa-si inteleaga menirea si nu au fost pregatiti sa-l intalneasca, poate l-au intalnit dar l-au respins pentru ca nu coincidea cu modelul pe care il aveau in mintea lor (am scris despre asta si la mine pe blog)... pot fi multe cauze... Oricum ar fi, sufletul ne spune clar daca l-am intalnit sau nu, dar poate nu mai stim sa-l ascultam...
Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.

Offline carliviu

• Vezi Profilul
    • Dincolo de Emaus...
« Răspuns #7 : 20 August, 2008, 06:55:16 pm »
Si pentru missU si catty, si oricine mai e in situatia asta - un sfat practic: ajuta foarte mult sa nu-l mai vezi deloc o vreme, nici macar intamplator pe strada...  :) Eu m-am mutat de doua ori in alt oras pentru asta, acum mai multi ani.  :-[  Dar a functionat.

Offline Răzvan Vlad

• **
  • Mesaje postate: 33
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 16 Octombrie, 2008, 11:21:36 am »
hmmm... cam greu sa uiti si sa o iei de la inceput, nu? intram intr-o poveste de asta increzatori, proaspeti si iesim cu sufletul framantat de furtuni. se intampla tuturor, cred. cine nu a suferit o deceptie? intelepciunea populara spune ca cui pe cui se scoate. la mine a functionat, o data. problema a fost cand am intalnit un om de o valoare deosebita, iar ceea ce am intalnit dupa aceea nu suporta comparatie. am apelat la ratiune, la calm si am lasat ca cada toamna si ploaia peste sentimente. stiu, urmeaza o iarna a sufletului, apoi iar primavara. ratiunea imi spune ca asa este firesc.
mai stiu ca adevarata iubire nu te minte, nu se lasa ucisa de orgolii. asa ca daca cineva ma raneste, nu ma iubeste.

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 16 Octombrie, 2008, 09:47:42 pm »
mai stiu ca adevarata iubire nu te minte, nu se lasa ucisa de orgolii. asa ca daca cineva ma raneste, nu ma iubeste.
Eu mi-am ucis cactusii din prea multa dragoste, e adevarat, combinata cu prostia, dar i-am iubit si i-am ucis  :( Nu cred ca mereu se intampla ca "cine ma raneste nu ma iubeste".

Am devenit rece si chiar nu vreau sa-mi bat joc de nimeni, nu e firea mea. Am trecut prin multe si nu stiu cum sa-mi revin si nu mai stiu sa daruiesc..

Cat ai iubit ai ars, te-ai mistuit, este normal ca acum sa fii rece. Cand amintirea aceea va incepe sa se stearga vei reusi sa-ti revii, vei reinvata sa daruiesti. Incepe cu un zambet, el va fi primit si vei constata dintr-o data ca stii si poti darui.
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 03 Noiembrie, 2011, 11:46:01 am »
Din pacate (sau din fericire) nu putem uita niciodata, putem doar sa ne detasam.
Fii fericita ca ai simtit lucruri foarte frumoase, poate unice...nu toti au norocul asta......si mergi mai departe.
Este greu dupa ce ai urcat pe Everest sa te mai bucuri cand urci pe Podisul Transilvaniei dar asa e viata....un alt Everest te asteapta .

Offline anonim_bcn

• Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 10 Noiembrie, 2011, 11:53:10 pm »
Vad ca sunt multi care au aceeasi problema.Si eu am fost intr-o relatie care nu a mai mers si dupa aproape 4 ani nu mi-am gasit linistea.Cu toate ca am plecat la 3000 km departare si nu mai am nici o legatura cu ea, undeva ´´acolo´´ parca e prezenta.De mult timp nici nu mai incerc sa aflu nimic despre ea dar imi apare in gand mai mereu.Cat despre relatii...Nu ma pot implica sentimental deoarece ma vad ca un fel de ´´protector´´ pentru orice tipa.Probabil o activitate intensa ar mai remedia ceva din situatie,dar de atunci,cand intrasem intr-o depresie severa nu mai am nici o placere de a face nimic,nu mai profesez,prieteni nu prea mai am,telefonul daca il pierd nu mai e nici o problema,ca nu ma va deranja cu absolut nimic,nimeni nu mai are nici numarul meu de telefon.Pana si locuinta o schimb mai mereu fara nici un sens,in ultimii 4 ani m-am mutat de aproximativ 10 ori fara ca nici eu sa inteleg macar.
  Poate parea ciudat cat te poate afecta o despartire,dar uite ca se poate.Eu din tipul care dormeam 4 ore pe noapte si aveam activitate mereu ca nu mai stiam cum si unde sa ma mai impart,si in tara si in afara tarii ,acum sunt ´´ciudatul´´ care are o viata mai monotona si neinteresanta ca un stalp.
    Probabil va veni si soarele pe straduta astora ca noi ( daca mai e cineva in situatia mea).Mult succes !