Autor Subiect: Ma tem pentru viata noastra!  (Citit de 4828 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline trysty11

• Mesaje postate: 7
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Ma tem pentru viata noastra!
« : 17 Februarie, 2013, 09:13:19 pm »
Am nevoie de voi,de sfaturile voastre....
Sunt intr.o situatie grea in care nu stiu ce sa fac......nu mai stiu ce este bine ,nu mai stiu ce este rau.
Am  trecut prin clipe de panica imense ....in care simteam ca ma topesc de frica....cu toate astea nu am putut sa renunt.....m.am indragostit de un om inexpilcabil....si jur am facut totul ca sa nu se intample asta......dar pana la urma ....s.a intamplat.
O sa va spun povestea mea  si imi asum tot ce imi veti spune .....am nevoie de sfatul vostru de voi cei care ati iubit si iubiti in continuare.
........m.am casatorit in urma cu 11 ani cu un barbat fara sa fiu convinsa ca asta trebuie sa fac.....m.am lasat pur si simpu in voia sortii ,aveam 19 ani....
M.a impresionat bunatatea lui si spiritul vesel.....nu este roman ,este musulman si a venit in tara noastra pentru o viata mai buna.
Probabil dorinta de a face ceva ne.a unit,el avea o situatie materiala grea ....avea datorii din cauza ca tocmai daduse faliment iar banii investiti erau imprumutati.....
Am luptat foarte mult cu acest om sa realizam ceva al nostru ,am muncit cot la cot ani intregi ca sa realizam ceea ce avem astazi.
Dupa patru ani am nascut primul copil ,un baietel minunat....
Ani treceau cu bune si cu rele ....faptul ca el era musulman nu m.a afectat cu nimic ,noi am facut doar cununia civila ,asa fiecare a ramas la credinta lui.Era un barbat calm bun ,iubitor....dar toate astea fara sa se implice foarte mult in viata noastra a mea si a copilului...muncea foarte mult este adevarat ....iar acasa venea doar seara ca sa doarma...nu existau concedii,sarbatori ...weekenduri....doar munca ...si munceam amandoi ,dar aveam un copil care merita mai mult,iar eu incercam sa fac totul si pentru copilul meu  asa ca in concedii plecam doar eu cu copilul si parintii mei ,in parc la fel...peste tot la fel.
Uneori ma durea tare ca nu era cu noi...si sufeream si.i reprosam asta dar el motiva ca nu putem pleca amandoi.
Palma cea grea avenit cand am aflat ca ma inseala cu o vanzatoare de.a noatra de 3 ani....am INEBUNIT!!!
In clipa aceea toata lumea mea s,a spulberat ,am fost distrusa ,nu intlegeam de ce .....cu ce am gresit...
Am vrut sa.l parasesc ...sa fug departe departe departe sa nu mai vad sa nu mai aud.....n.am facut.o toti cunoscutii m.au incurajat sa.i dau o sansa sa trec peste ....macar de dragul copilului....
cu greu am trecut peste si am ramas impreuna .....asa aaparut inca un ingeras....fetita mea.
In perioada in care am aflat ca ma inseala ,am avut langa mine un om care m.a ajutat sa trec peste toate momentele grele....ne.am imprietenit foarte tare si vorbeam despre orice ...era prietenul meu de suflet si m.a ajutat foarte mult sa pot trece mai departe peste acel moment critic.
Insa sotul meu a devenit brusc gelos si nu vedea cu ochi buni aceasta prietenie....prietenie care a durat patru  ani ...timp in care eram nedesparttiti pentru ca lucram impreuna si ne vedeam zilnic....era o relatie de pura prietenie..Vremea trecea si sotul meu a inceput sa ma acuze direct ca eu traiesc cu acel barbat ca suntem amanti si ca sunt o nenorocita ca il fac de ras....etc...
Acel om avea o relatie cu o femeie mai in varsta decat el cu care vroia sa se casatoreasca,iar sotul meu s.a oferit sa le fim nasi .
Eu nu eram impacata sa fac lucru asta ....in primul rand sotul meu nu era sincer ,ca sa fi nas trebuie sa ai inima deschisa nu sa consideri ca acel om se culca cu femeia ta....
Am facut acest lucru ,si am fost nasi ...mai mult eu decat el ptr ca el era Musulman ,nu avea cum sa cunune,iar eu eram nasa dar nu eram cununatata religios ....si tot asa...cert este  ca s.a putut sa cununam
Nu eram impacata cu mine .....dar ma gandeam ca asa poate sotul meu se va potolii cu acuzele si insultetle....insa acestea s.au inrautatit ...nu suporta sa ne vada impreuna ,ca vorbim sau ca mergem unde sau ca rezolvam ceva ....NU SUPORTA
In clipa in care mi.a spus ca ma culc cu omul asta de cand sunt gravida cu fetita....am plecat de acasa....I.am spus ca vreau sa divortez orice ar fi.....nu mai suportam pur si simplu...Era strigator la cer sa ma acuze de asa ceva ...era prea mult...Asa ca am plecat de acasa doar cu hainele de pe mine ...si am inceput sa demarez procesul de divort
Prietenia dintre mine si acel baiat s.a legat si mai tare si mai tare incat intr.o buna zi mi.a marturisit ca vrea sa fie cu mine ,ca divorteaza si vrea sa fim impreuna chiar daca asta e ultimul   lucru pe care il face.In trei luni a divortat desi are si un copil micut ...
Trebuie sa recunosc ca si eu am inceput sa simt o altfel de iubire fata de el ,ma simt bine langa el,ma simt fericita ,apreciata ,....avem foarte multe in comun....insa nici nu concepeam sa fim impreuna ,tocmai ptr ca el era casatorit religios iar eu am fost nasa la nunta lui....apoi era vorba de copiii  si ai mei si al lui....nu mai zic de cunoscuti.....toti cunoscutii....Cu cat fugeam mai tare cu atat  ma gandeam mai mmult la elcu atat il doream mai tare in viata mea....insa nu eram impacata cu mine....
Va dati seama ce a urmat dupa ce am plecat de acasa ,ca fostul sot a inebunit pe de.a dreptul si e convins ca suntem impreuna si ma ameninta cu moartea....viata mea este un calvar in clipa asta ....omul care ma iubeste si ma asteapta ,pe care am incercat sa.l resping cat pot de mult si sa.l fac sa se intoarca acasa desi am ajuns sa.l iubesc cu  toata fiinta mea...pe de alta parte copiii care nu au nici o vina....apoi fostul sot care ma santajeaza in fiecare zi....
ce sa fac......????pentru ca am obosit,pentru ca mi se pare nedrept....si pentru ca a ajuns sa fie un cosmar....

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Re: Ma tem pentru viata noastra!
« Răspuns #1 : 18 Februarie, 2013, 01:07:48 pm »
Complicata poveste ...

In locul tau eu m-as desparti, doar pentru stiu ca de fapt totul ar fi un calvar dupa. Cu o persoana geloasa de obicei e din ce in ce mai greu de trait, orice ai face e imposibil sa-i scoti din cap asta iar acuzatiile nu au decat sa continue, in forme si mai revoltatoare.
Asa ca pe calea de a ramane impreuna eu nu as mai vedea luminita de la capatul tunelului, ar fi o agonie completa. Iar divortul mi-ar suna mai potrivit, caci as putea sa intrevad o liniste acolo dupa ani si ani, un calm ca am facut miscarea cea buna... Adica as mai avea o sansa la liniste si la incetarea calvarului.

Ai incercat deja sa te impaci cu el odata. Adica na, orice om merita o a doua sansa, dar sentimentul meu e ca i-ai dat deja o sansa.

Ai grija de tine si de copil!

Offline trysty11

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 18 Februarie, 2013, 07:22:54 pm »
In primul rand iti multumesc pentru ca mi.ai raspuns.
Eu m.am despartit deja de fostul sot de aproape un an de zile.
Eu nu stiu ce sa fac cu ce se intampla in prezent cu viata mea.....pentru asta ma macin zi de zi...

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 19 Februarie, 2013, 12:49:22 pm »
:( pai si el continua sa te caute si asta ? E normal intr-un fel, adica odata ce ai un copil cu cineva, esti legat de persoana aceea pe viata, nu se poate rupe relatia.

Despre cunoscuti, nu cred ca trebuie sa-ti fie rusine sau sa te simti cumva ciudat. Cu totii suntem oameni si putem vedea ambele parti ale problemei. Ce sa zic ... recunosc, mi se pare ciudat sa nu poti sa fii cu cineva, doar fiindca ti-e teama ce zice X sau Y, mai ales cand asta iti doresti cu adevarat :) - de ce ar conta parerea celorlalti ? Important este sa te decizi daca vrei sa fii cu acel "nou" barbat din viata ta.. in sensul ca: daca n-ar exista tot contextul asta tensionat, si v-ati conoaste asa ... pur si simplu, si nu viata v-ar fi adus impreuna, ai simti acelasi lucru ? Din cate spui la inceput nu a fost nimic acolo ... acum sunt multe, dar sunt contextuale cumva.

De asemenea, ai incercat si o consiliere ? Sa mergi sa stai de vorba cu un psiholog despre asta ? Pentru ca mi se pare ca sunt foarte multe de dus in carca si poate ar fi bine sa cauti un suport impartial. Multumesc pentru ca ai scris aici, dar am sentimentul ca doar prin text e foarte greu sa obtii o schimbare, e important sa vorbesti cu cineva care nu are "interese" romantice, si mai deschis la minte care sa nu te umple cu prejudecati despre ca trebuie sa faci X sau Y, ci doar sa discutati despre ceea ce simti ..

Ar fi o idee ..

Offline trysty11

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 19 Februarie, 2013, 09:27:33 pm »
Eu va multumesc!
Merg la psihog de  aproape patru lu,ni saptamanal.Ma ajuta foarte mult,insa doctorul este doctor,esti pacient si face totul ptr a te face sa te simti bine.Am  scris aici pentru ca simteam nevoia sa vorbesc cu oameni care au trecut prin fel de fel de situatii ,care au iubit si iubesc in continuare.
De multe ori ma simt vinovata....alteori nu....
Multumesc pentru tot!

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 19 Februarie, 2013, 10:14:58 pm »
Wow excelent :)

Imi inchipui cum e relatia, dar e un pas urias inainte. Eu nu am trecut prin asa despartiri ca sa pot da un sfat (si cred ca putina lume a experimentat prin ceea ce treci tu ...). Despre amenintari, daca vin din ce in ce mai des - eu m-as alarma si daca nu m-as simti in siguranta; cu ceva apropiati ai vorbit, care il cunosc sa zicem, sa vezi ce parere au ? La suparare omnu mai zice cate o vorba, si dar cateodata auzi la TV de un caz tampit. Totusi sunt 2 copii la mijloc ...
Nu stiu cum sa te sfatuiesc aici ce-ar fi mai bine, de aceea intrebam de prieteni daca ei stiu, si ce parere au ?

Oricum, incearca sa iti vezi un pic si de latura placuta a vietii, ma refer sa incerci sa-ti gasesti o relaxare, un hobby, pana se mai aduna gandurile. Prietenii, muzica, ceva, sa ai grija si de tine in loc sa stai tot timpul trista.

Offline mcris

• Mesaje postate: 9
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 20 Februarie, 2013, 01:01:50 pm »
Ca sa ai liniste sufleteasca cred ca trebuie sa obtii in primul rand iertarea. Eu m-as duce la fosta-sotie a actualului tau prieten si i-as cere iertare, chiar daca va trebui sa te chinui mult timp pana sa obtii iertarea (va fi greu caci esti nasa lor de cununie, e cam grav ce ai facut). Nu o cunosc dar ceva imi zice ca este un om bun, care te va ierta pana la urrma. Tu trebuie sa realizezi cat rau i-ai pricinuit, trebuie sa-ti dai seama din suflet de asta. Imagineaza-ti cum nasa ta de cununie iti ia barbatul si tu ramii singura cu copiii. Un om in care tu ti-ai pus sperante, cum te-ai simti?
Despre relatia ta actuala nu cred ca va tine, timpul iti va arata. Cred ca ai depasit limite care nu trebuiau depasite. As fi inteles orice, pana in momentul in care ai fost de accord ca actualul prieten sa se desparta de sotie. Daca voiai sa-l opresti cu adevarat ii ziceai ca relatia voastra s-a treminat definit in momentul in care el ti-a zis ca vrea sa se desparta. Dar nu ai facut-o din pacate ...  Fericirea cladita pe suferinta altora nu functioneaza. Faptul ca actualul tau prieten si-a parasit nevasta si copilul mic, si intr-un moment cand ea avea cea mai mare nevoie de sprijin, ne spune ca nu este un om bun. Cum istoria se repeta, iti va face si tie la fel mai devereme sau mai tarziu.
Poate ca trebuia sa reflectezi mai mult la ce ti s-a intamplat. In povestea ta vezi un barbat (fostul sot) care isi inseala nevasta (pe tine) cand ea avea copil mic. Apoi vezi aceeasi intamplare cu actualul prieten care iti inseala nevasta care are un copil mic. Daca spiritul (lui) nu este sufficient de dezvoltat (dragostea, intelepciunea, credinta in Dumnezeu) necesitatea fiziologica barbateasca invinge din pacate. Momentul cand cuplul are copil mic este foarte sensibil si de multe ori barbatii calca stramb atunci, insa este foarte improbabil ca din asemenea aventuri sa apara o relatie adevarata.
Sincer imi pare rau de ce ti s-a intamplat, din suferinta ta ai ajuns sa-i faci sa sufere pe altii. Eu sunt de parere ca iubirea ori cat de mare ar fi are totusi niste limte peste care nu se poate trece. Sa desparti o familie chiar si in numele iubirii este incacceptabil pentru mine.
Cred ca trebuie sa mergi mai mult la biserica, sa te rogi, sa tii post, sa-l simti pe Dumnezeu in suflet. Dar foarte important este, cum ziceam, sa obti iertarea sincera a acelei femei pe care ai si cununat-o. Cu psihiatrul, este decizia ta. Eu in loc sa dau banii la pshiatru, as dona banii aia la copii saraci/orfani. Vindecarea vine din interiorul tau (ajutata de gandurile bune ai oamenilor de langa tine – si in nici un caz de ura lor) nu din ce zice psihiatrul. Si va dura un timp. Dumnezeu sa te ajute, o sa fie bine!
« Ultima Modificare: 20 Februarie, 2013, 01:05:37 pm de mcris »

Offline trysty11

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 20 Februarie, 2013, 10:42:33 pm »
Wow excelent :)

Imi inchipui cum e relatia, dar e un pas urias inainte. Eu nu am trecut prin asa despartiri ca sa pot da un sfat (si cred ca putina lume a experimentat prin ceea ce treci tu ...). Despre amenintari, daca vin din ce in ce mai des - eu m-as alarma si daca nu m-as simti in siguranta; cu ceva apropiati ai vorbit, care il cunosc sa zicem, sa vezi ce parere au ? La suparare omnu mai zice cate o vorba, si dar cateodata auzi la TV de un caz tampit. Totusi sunt 2 copii la mijloc ...
Nu stiu cum sa te sfatuiesc aici ce-ar fi mai bine, de aceea intrebam de prieteni daca ei stiu, si ce parere au ?

Oricum, incearca sa iti vezi un pic si de latura placuta a vietii, ma refer sa incerci sa-ti gasesti o relaxare, un hobby, pana se mai aduna gandurile. Prietenii, muzica, ceva, sa ai grija si de tine in loc sa stai tot timpul trista.
Iti multumesc pentru raspuns si pentru toate sfaturile.
Eu nu am nici un fel de fericire cladita pe nefericirea altcuiva.S.au despartit ca ea l.a dat afara din casa,ca nu se mai intelegeau,ca nu se mai iubeau ....au divortat....ce puteam face eu????intre mine si aceea femeie nu a existat niciodata nimic era o relatie de fatada ..Intre mine si fostul ei sot nu exista nimic ii cunosc sentimentele ,gandurile si doar atat nu formam u  cuplu

Offline trysty11

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 20 Februarie, 2013, 10:44:11 pm »
Viulian ma scuzi te rog din suflet raspunsul este  pentru Mcris....

Offline trysty11

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 20 Februarie, 2013, 10:52:50 pm »
Sunt suparata pe mine.....mi.am incalcat principiile......ca merg la psiholog....merg ptr ca trebuia am doi copiii mici care au nevoie de mine,ii cresc singura fara sprijin.....ptr tatal lor sunt inexistenti de cand am divortat!Ajut oameni oride cate ori pot cu tot ce am.....DIN TOATA INIMA MEA!
Spun ca nu stiu ce sa fac referitor la cel acel om care ma asteapta sa fim impreuna ....intre noi nu exista nimic fizic,nu locuim impreuna ....stiu doar ca ma iubeste si asteapta sa fim amandoi....nu am luat barbatul nimanui....

Offline mcris

• Mesaje postate: 9
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 21 Februarie, 2013, 12:02:57 am »
Scuza-ma, nu am vrut sa te supar. Tu stii mai bine ce s-a intamplat, eu din mesajul intial asa concluzie am tras.

Offline trysty11

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 21 Februarie, 2013, 07:59:43 am »
Nu m.am suparat Mcris.....nu se pune problema de asa ceva,sunt prea obosita de toate intamplarile din ultima vreme incat  nici sa ma exprim nu mai stiu.
Va multumesc  pentru ca existati!