Autor Subiect: Mi-ar placea sa aud si parerea altcuiva, nu prea stiu cum sa procedez  (Citit de 4870 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
Salutare tuturor,
Sunt intr-o dilema in ceea ce priveste relatia mea si lucrurile s-au complicat si mai tare
Pe scurt - am cunoscut o femeie acum o luna si jumatate, ne-am inatalnit de cateva ori si acum mi-a spus ca a ramas insarcinata. (Am "observat" ca isi dorea acest lucru dar nu am acordat mare importanta, neasteptandu-ma sa se intample sa ramana insarcinata.\)
Amandoi avem peste 30 de ani si eu sunt cel acuzat de tot ce e rau; nu i-am spus niciodata ca o iubesc sau ca vreau sa avem un copil sau sa ne casatorim si imi tot repeta ca mi-am batut joc, etc, ca sunt nemernic si lucruri de astea.
Nu stiu, e o luna jumatate de cand ne cunoastem, e foarte foarte dificil si nu vreau sa o acuz de nimic dar mi se pare ca forteaza nota un pic.

Ce credeti ?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Nici un barbat nu e confortabil (zic eu) cu ideea de bebe pe nepregatite. Si mai e si dificila situatia, mai ales ca o stii doar de o luna jumate. Ai incredere in ea ?

Offline Ben

• **
    • Vezi Profilul
Pai tocmai asta e, ne cunoastem de putin timp.
Incredere.....nu stiu ce sa spun..... presupunand ca am incredere......imi spune mereu ca ma iubeste, ca abia asteapta copilul, etc, ....eu i-am spus ca tin la ea dar nu la fel de mult cum tine ea la mine.....
dar ea vrea neaparat copilul ...
de casatorie nu se pune problema, ce se va intampla cu copilul ? nu e o joaca
..............

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
Pai na, nu poate sa zica altceva :) trebuie sa te iubeasca, altfel cum si-ar justifica gestul in fata ei ?

Zice ca te iubeste, dar iti zice ca ti-ai batut joc si ca esti nemernic ? Ca mie imi suna mai mult a situatie disperata a ei, in cautarea unui tata pentru copilul pe care il voia neaparat, si cum nu prea pari la fel de entuziasmat ...

Vrea sa tina copilul ? Cu situatia financiara cum stati ?

Offline Ben

• **
    • Vezi Profilul
situatia financiara nu e problema dar asta nu ma preocupa acum, chiar de era mai greu....
nu stiu insa cum pote cineva sa-si dea seama dupa 6 saptamani ca iubeste pe altcineva si ca e persoana potrivita, mai vrea si copil si este si deranjat ca sentimentul nu e reciproc.....

nu stiu ce sa mai cred

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
Daca nu o iubesti, nu te forteaza nimeni sa stai langa ea ... dar pe de alta parte e pacat de copil. Esti sigur ca e al tau ?
Incearca sa vorbesti cu ea - sa ii explici situatia, si las-o si pe ea sa hotarasca ce viata ar avea cu sau fara tine alaturi. Agenda ei a fost bebe bebe bebe, si acuma de ce ai fi tu 100% vinovat ca nu te potrivesti cu imaginea pe care o voia ea despre tatal copilului ?

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
Fiecare acțiune a noastră cere o doză de responsabilitate.
Tu cât de responsabil ai fost de a rămas însărcinată? Te-ai protejat, ți-a spus ea că e protejată- ia antibebe și nu trebuie să-ți faci griji, s-a rupt prezervativul? Ți-a spus că nu e în perioada fertilă și hai s-o faceți neprotejati sau cum a rămas însărcinată? că ”zmeuții” trebuiau să ajungă cumva inside, nu-i chiar așa de simplu să rămâi însărcinată. Trebuie oarecum organizat și asta. E nevoie de o perioadă fertilă (maxiiiim 7 zile, ca să nu spun 5), odată pe lună, trebuie spermatozoizi pentru ovulul din perioada fertilă, trebuie act complet- deci, cum se explică faptul că a rămas însărcinată? Altele se luptă lună de lună pentru asta cu monitorizare cu tot și greu le iese...

Dacă ai fost atât de iresponsabil, scuză-mă că-ți spun, la 30 de ani încât abia cunoscând o femeie să renunți la protecție și să o faci atât de lată va trebui să suporți consecințele faptelor tale. Că știi cum este, nu poți să te duci și să-i spui: scapă de el! din moment ce tu ai contribuit la producerea lui și mai apoi o femeie este o femeie. Instinctul matern debutează încă de la +-ul de pe test, e normal că vrea bebele din moment ce s-a produs. Ori păcatul de a curma o viață? traumele unui avort cine le-ar suporta!? tu bine mersi rămâi cu amintirea unui orgasm pe cinste, ea?
Hai să privim și din latura mai puțin egoistă a noastră.
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Cruella

• Mesaje postate: 218
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Just, mi-ai luat vorba din gura!
Ben, daca era evident (sau cum spui tu : ai "observat") ca ea vrea copil de la bun inceput si tu nu, in locul tau m-as fi ocupat mai serios de capitolul protectie, fiind absolut clar ca ea nu se va proteja... Acum ca fapta e comisa, nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. Daca ea il vrea, il va avea. Nu te poti astepta la altceva. Poate va fi un plod pe cinste, cine stie? :)
My imaginary friend says you are crazy!

Offline Ben

• **
    • Vezi Profilul
Buna Just, Cruella,

multumesc pentru raspuns

1. a insistat sa nu folosesc prezervativ si mi-a spus ca e ok si fara, nu trebuie sa-mi fac griji.....intelegeti voi
2. am facut dragoste de 2 ori
3. am niste probleme cu privire la posibilitatea de a avea copii....ca o completare la ce am spus mai devreme.....deci sansele erau si mai mici
4. intrebarea mea era vis-a-vis de comportamentul ei....stiti voi cum e sa iti pui un prezervativ si sa inceapa un mare scandal......mai exact, reproduc partial  "de ce ai nevoie de asta " ????

multumesc pentru raspunsuri si intelegere.

ps: daca vom avea un copil voi avea grija de el

Offline Just

• Vezi Profilul
1. a insistat sa nu folosesc prezervativ si mi-a spus ca e ok si fara, nu trebuie sa-mi fac griji.....intelegeti voi
Eu nu înțeleg. Dacă, Doamne- Ferește, are Sida? sau mai știu eu, că după 1 lună, două nu aveai cum să o cunoști sau să-i știi antecedentele. Și tot nu înțeleg, cum adică e ok și fără? tu la ce te-ai gândit? că ia anticoncepționale?
Scuză-mă că te sâcâi. Dar ea zice că e ok și fără, iar tu bucuros dă-i înainte și mai și ejaculezi inside!?

4. intrebarea mea era vis-a-vis de comportamentul ei....stiti voi cum e sa iti pui un prezervativ si sa inceapa un mare scandal......mai exact, reproduc partial  "de ce ai nevoie de asta "Păi bun-bun, dar de la scandalul prezervativului până la terminarea actului cu toate cele e cale lungă.

Eu te văd și pe tine puțin repezit, adică nu ai fost responsabil, ce să mai. Ți-ai asumat un risc inutil și acum asta este. E bebele tău cu siguranță? Câte săptămâni are, coincide cu actul vostru neprotejat?

Mie îmi pare rău de bebe. Aveți grijă!
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Ben

• **
    • Vezi Profilul
Re: Mi-ar placea sa aud si parerea altcuiva, nu prea stiu cum sa procedez
« Răspuns #10 : 18 Mai, 2011, 09:30:08 pm »
Just - multumesc pentru raspuns.
1. avand probleme de fertilitate am ejaculat inauntru, dar - spre deosebire de alti oameni  - sunt de buna-credinta; nu sunt bolnav si nici ea nu este - se pare - dar nici nu ma asteptam ca ea sa fie in perioada de ovulatie si sa "stea la panda'' - repet - eu nu gandesc asa, si am placut-o sincer
2. sunt repezit, mi-am asumat un risc, ok - dar cum ti se pare reactia ei ?????? doar pentru ca ea ma iubeste trebuie sa ne casatorim, sa avem copilul si sa o iubesc ???

daca se va naste acest copil va fi ok, voi avea grija

Offline Just

• Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 18 Mai, 2011, 09:38:48 pm »
Cu drag, îmi pare rău că treci prin asta, e o situație-capcană și urâtă.
Felul ei de a se comporta este inacceptabil și inexplicabil. Nu știu ce să spun, dacă este cu premeditate e grav de tot. Adică să știi că poți rămâne însărcinată(dar să știi că nu multe femei știu să-și calculeze perioada fertilă sau știu, dar nu o fac ori o fac abia după ce s-a petrecut actul cu risc) și să continui, având în vedere că îl cunoști pe acel bărbat de abia 2 luni este grav. Iresponsabil și probabil că nu s-a gândit la consecințe. Adică tu poți să te ocupi de copil, dar nimic nu te obligă să te ocupi de mamă. Nu mai suntem în epoca de piatră când ai făcut-o, o iei, o ai oricum ar fi și fără ezitări. Ea a avut o încercare de a te prinde în capcană(dacă e cu premeditate), o încercare de ”dragoste cu sila”, ceea ce nu funcționează orice ai face...

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 19 Mai, 2011, 07:21:05 am »
Ma iertati pentru episodul de "neincredere" de mai devreme, eu am incercat sa iau apararea lui Ben presupunand ca tipa a fost cea cu 'agenda' care a premeditat totul.
Cred ca am fost influentat de acest articol Vasectomy: $400. Speechless look on her face: priceless. (engleza).

Fara protectie man ? E tarziu acum, orice s-ar mai zice ...

Offline Ben

• **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 19 Mai, 2011, 10:14:02 am »
Salut Viulian
-multumesc  pentru raspuns
-stiu, prostia se plateste, am stiut dintotdeauna, dar asta se intampla cand ai incredere in oameni si-i tratezi cu respect....trebuia sa stau cu prezervativul si aia era !!! ........am incercat sa o inteleg si sa nu o jignesc -dupa cum s-a exprimatea-  si acum totul e impotriva mea......ca sa nu mai spun ce reactii are de cateva zile, a innebunit total.....
-mi-ar fi placut sa aud si parerea mai multor femei, noi barbatii poate nu putem inlelege unele lucruri, dar cum spunea cineva - bunul simt nu tine de femei sau de barbati ci de oameni

multumesc
salutari
Ben

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : 19 Mai, 2011, 07:14:45 pm »
Uite si parerea unei fete:

In primul rand - cum s-a ajuns la situatia asta... pana la urma ce importanta mai are? Da, ok, capul face, capul trage, aveai si nu aveai circumstante atentuante etc etc. Mai conteaza? Faptul e consumat acum. Mai conteaza ca invatatura de minte si atat.

Hai insa sa analizam prezentul. Si o sa incerc sa iau lucrurile sistematic:
1. Sunteti impreuna de mai putin de 2 luni. Ceea ce inseamna ca ai motive sa nu ai incredere in ea. Si atunci eu zic ca a. e cazul sa spui din capul locului ca vrei un test de paternitate (daca s-ar putea acum - ar fi grozav, daca nu, habar n-am cum e, imediat ce se naste copilul). si b. In cazul in care intr-adevar esti tatal copilului sa decizi punctele urmatoare.

2. Indiferent daca ea "a pandit" sau nu a pandit povestea asta, daca a vrut sa-i cazi in plasa sau nu, intrebarea de acum e alta: tu te vezi intr-o relatie cu ea pe termen lung? Daca da, in sensul ca dai o sansa unei asemenea relatii si nu mai mult, tot nu cred ca e cazul sa va casatoriti, ci doar sa incercati sa fiti impreuna si sa vedeti daca merge sau nu. Daca nu, atunci ii spui clar de la inceput ca o vei sustine in tot ce priveste copilul, dar nu vrei o relatie cu ea, te simti inselat, tradat etc. Adica transezi clar lucrurile de acum. Mai tarziu va fi infernal de greu.

3. Din ce spui inteleg ca nici nu se pune problema unui avort. Daca n-ati discutat asta - poate ar fi bine sa discutati, nu neaparat ca solutie, dar ca varianta care poate inclina intr-o decizie sau nu. Daca ati discutat si s-a exclus varianta asta, oricat de neverosimil iti suna acum, in timp vei iubi copilul asta ca pe o minune, iti va insenina viata, ti-o va schimba iremediabil. Priveste-l ca pe o minune, indiferent de circumstantele tampite. E parte din tine pana la urma. Timpul iti va arata ca oricate lucruri urate vor fi prin preajma ta si oricate minciuni si oricate suisuri si coborasuri, copilul va ramane o lumina. Il vei iubi, iti va parea imposibil orice fara el, de la un moment dat incolo.

4. Incearca mai ales sa te detasezi de toate rationalizarile de pana acum si sa vezi ce simti la modul autentic, lasand de o parte aspectele care tin de social, imagine, gura lumii, absolut orice. Tu cu tine, singur, ce simti? Fata de toata situatia, fata de ideea unui copil, fata de ea, fata de tine in ultima instanta? Si apoi raspunsurile vor veni incet incet de la sine.

Sa ai intelepciune si rabdare, asta iti doresc!
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.