Autor Subiect: pentru cel ce m-a dezamgit...  (Citit de 5025 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ela

• Mesaje postate: 80
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
pentru cel ce m-a dezamgit...
« : 06 Martie, 2005, 10:25:45 pm »
...M-ai ti minte cand imi spune-ai ca esti indragostit de mine?iar in ziua urmatoare ti-am trimis un mesaj si ti-am zis ca vreau sa ne despartim?...te-ai simtit spui tu..."ca o carpa,folosit".Apoi te-am sunat,am vrut sa vorbim...dar nu mi-ai raspuns.Era normal,te-ai suparat pe mine,nu esti de condamnat.
    Dupa o saptamana aflu ca ai stat pentru inca o seara cu fosta ta prietena...la un interval de cateva zile mi-ai dat niste bipuri(ar fi trebuit sa te sun,sau nu stiu ce ai fi vrut sa fac)dar nu am dat nici un semn de viata.Apoi ai intrebat pe toata lumea de mine.Intr-un final cand ne-am intalnit,mi-ai spus ca vrei sa stergi totul cu buretele(desi nu ai recunoscut de intamplarea cu ex-girlfriend)...te-ai apropiat de mine si ai incercat de repetate ori sa ma saruti,desi ti-am zis foarte hotarat ca nu mai vreau sa fiu cu tine niciodata.Nu m-ai crezut,si prinsa in mrejele tale as fi putut ceda tentatiei,dar am fost tare si am reusit.Apoi te vad suparat,cu vocea tremurata imi spui ca tii la mine...ca nu crezi ca o sa ma uiti vreodata.Tu cel pe care il vad totdeauna dansand si razand,atunci te-am vazut pentru prima data stand jos la masa...si nu oricum...trist...am vazut,am simt ca nu iti sunt indiferenta.Asta mi-a zis mai multa lume...
     ...Si totusi...recent aflu ca ai fost la un chef unde zici tu in gura mare ca te-ai distrat cu nu stiu ce fata...si ca ce chef reusit a fost...ca si cum ca te poti distra si fara mine...hai sa fim seriosi?ma poti uita asa peste noapte?eu una nu cred,si chiar mi-am dat seama ca nu iti sunt indiferenta!
        Nu m-ai inteles cu nimic...ti-am zis la inceputul relatiei noastre ca mi-e frica sa ma implic intr-o relatie.Iar mesajul ti l-am trimis pentru ca trebuia sa ne despartim,simteam ca ma implic,iar in fata nu as fi putut sa-ti zic toate astea...nici cu asta nu m-ai inteles...
         M-ai dezamagit pentru ca te credeam altfel...vroiam sa ma intelegi,sa-mi oferi ceva nou zi de zi,asa cum faceam si eu.M-ai facut sa cred ca pentru tine nu e important cine e ea...ci sa fie si sa se ofere...
        ...nu mai am incredere in baieti...si simt ca nimic nu imi iese asa cum vreau!as vrea sa dorm,un somn lung si daca e cu putinta...sa nu ma mai trezesc!
oamenii care isi tot amana fericirea sunt ca si niste copii care alearga dupa balonase de sapun pentru a le prinde

Robert.

• Vizitator
Re: pentru cel ce m-a dezamgit...
« Răspuns #1 : 06 Martie, 2005, 10:52:49 pm »
Mai, Ela, mai... Povestea ta e un pic imbarligata si nu usor de descifrat insa nu-ti cer sa ma lamuresti foarte bine. Altceva m-a facut sa scriu aici. M-am pus in situatia unei fete care nu vrea sa se mai implice in nici o relatie fiindca a fost de fiecare data dezamagita. Si atunci mi-am zis "ce e de facut?".

Nu vreau sa dezvolt subiectul si voi spune doar atat: fetelor, daca vreti sa intalniti baiatul dupa care tanjiti si care sa nu va dezamageasca parasindu-va mai apoi, va sfatuiesc sa nu va daruiti din punct de vedere sexual niciunuia pana cand relatia nu ajunge sa devina intr-atat de serioasa incat sa va doriti sa va casatoriti. Ideal ar fi sa va casatoriti mai intai. Astfel, daca el ramane langa tine, inseamna ca te iubeste si ca e cel pe care il cauti, iar tu poti sa spui ca nu te-ai implicat foarte mult si eviti sa mai fi dezamagita in cazul in care te paraseste.

E un test la care sa va supuneti de fapt amandoi. Cred ca astfel sansele de a va intalni iubirea cresc foarte mult. E insa numai un sfat, mai mult nu ma duce acum mintea sa gasesc! :) Insa eu asa as face!

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 06 Martie, 2005, 11:00:14 pm »
Da,intr-adevar un sfat bun.Aici nu asta vroiam sa spun.Eu una nu inteleg cum poate o persoana care zice ca e indragostita sa stea cu alte fete?cum?
oamenii care isi tot amana fericirea sunt ca si niste copii care alearga dupa balonase de sapun pentru a le prinde

Bke

• Vizitator
« Răspuns #3 : 06 Martie, 2005, 11:36:04 pm »
aici poate apar nevoile... din punct de vedere sexual, relatia mergea bine?Se plangea de ceva?

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #4 : 07 Martie, 2005, 09:55:25 am »
Consider ca atata timp cat nu ii este de ajuns o fata (indiferent daca esti tu sau alta) este clar ca nu iubeste. Poti sa ajungi sa crezi la un moment dat ca iubesti doua fete in acelasi timp, dar de fapt nu iubesti pe nici una suficent de mult ca sa poti spune ca iubesti cu adevarat. Renuntarea la sex este o cale, dar de multe ori sexul poate fi totusi un liant in relatie, trebuie avut grija insa sa nu ajunga singurul. Unii zic ca se iubesc mai mult de cand au facut-o, altii se plang ca sexul a incheiat relatia.
Trebuie sa ai puterea sa renunti sau sa mergi mai departe. A iubi nu inseamna numai fericire.
In povestea voastra, din cate am citit, se amesteca gelozia, orgoliul si frica. Acesta este un trio ucigas! Scapti de el! Fericirea cu acest trio in suflet este doar temporara.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 07 Martie, 2005, 10:35:52 am »
nu intotdeauna o relatie merge asa cum ne-am dorit, nu intotdeauna dorinta separarii vine pentru amandoi in acelasi timp.
de cele mai multe ori unul sufera si la fel, isi da seama ca nu a facut ce trebuie. refuzul trage dupa sine dorinta. sentimentele se schimba in functie de momentul in care creierul refuza sa accepte o schimbare a unei situatii, care buna sau rea, reprezinta o obisnuinta. timpul ne da experiente. noi oare stim sa invatam din ele?
sexul este important intr-o relatie. nu cel mai important dar este. nu te mai poti pastra casta pana supa casatorie...poate exista o nepotrivire. insa in acelasi timp...zic eu, sexul nici nu leaga o relatie. bunica mea crede lucrul asta, maica-mea e mai deschisa insa eu vad lucrurile cum s-au schimbat.
viata merge inainte...cu sau fara cel/cea langa ne-am trait viata o perioada. trebuie sa pastram o coloana vertebrala dreapta.
ela draga, nu va fi ultima oara cand nu iti va fi bine insa, draga mea, capul sus si vezi-ti de viata ta si incearca sa o faci mai buna si mai linistita!
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

DIANA

• Vizitator
« Răspuns #6 : 07 Martie, 2005, 06:48:40 pm »
Eu zic sa iti vzi in continuare de scoala si de bac. Mi-ai promis ca il "iei"! Dupa asta, poate  te mai dezmeticesti si stabilesti clar ce vrei in viata si in iubire. Din cate am inteles din povestea de mai sus, iar l-ai ametit pe bietul baiat de nu mai stia incotro sa o apuce! Ba il suni sa ii spui ca va despartiti, ba il suni sa vorbiti, ba nu mai vrei sa il vezi niciodata, ba astepti sa te inteleaga si sa iti ofere...ce sa iti ofere?!Te astepti sa fii venerata si sa iti fie ca un catel credincios? Eu ma mir ca baiatul asta nu ti-a dat un picior in fundulet!
Eu zic sa iti mai tai un pic din nas acum, cat inca nu stii ce e suferinta din iubire. Nimeni nu merita sa fie victima jocului copilaresc inventat de altul si in care sunt implicate sentimentele!

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 07 Martie, 2005, 07:33:47 pm »
                  Tocmai ma gandeam la tine...o particica din mine ar fi vrut sa mai stea langa tine...atat...si ar fi suficient pentru a ma simti bine;dar cealalta parte imi spune ca nu se mai poate,ca nu esti suficient de bun pentru mine,ca provenim din doua medii total diferite si nu te poti ridica standardelor mele…si din pacate sau din fericire,nici nu mai stiu,ascult de cel de-al doilea glas.Nu de alta,dar nu ma pot lasa dusa de val…mi-e frica,mi-e ingrozitor de frica.In primul rand mi-e frica sa nu sufar,apoi mi-e frica sa nu o fac pe persoana draga mie sa sufere…si totusi am reusit “performanta” si le-am realizat pe ambele…
Totul pun sub semnul gandirii,si nu ma multumesc cu putinul…o fi rau sau bine?Oricum nu-mi pare rau am fost impreuna,mi-ai aratat ce frumos este sa iubesti,cate poate face dragostea din om.Era deajuns o vorba din partea ta,un mic gest tandru…si uitam de toate.Nu stiai la ce sa te astepti din partea mea…azi puteam fi impreuna…maine cine stie?si totusi cand iti spuneam ca vreau sa ne vedem,nu conta programul tau initial,ai renuntat la tot pentru mine,chiar si la prieteni…Mi-ai cumparat chiar si flori si te-ai plimbat cu ele pe strada,considerand ca e cam rusinos sa faci asemenea gest…si totusi l-ai facut pentru mine…dar eu nu l-am apreciat(sau cel putin nu asa cum vroiai tu).As mai putea continua…dar vreau sa stii ca si eu am “depus unele eforturi”.Cand ieseam in oras,incercam sa nu atrag priviriile baietiilor,si evitam pe cat posibil sa intru in discutie cu ei,stiind ca esti gelos…
                       Amandoi tinem unul la altul…esti gata oricand sa recunosti…desi mie mi-e cam greu trebuie sa recunosc…
                       Marele tau defect a fost ca nu te-ai putut adapta mediului meu de viata…restul…faptul ca amandoi tinem unul la altul…nu mai conteaza.O fi asta din orgoliul meu,sau dinntr-o copilarie,nu pot sa-mi dau seama.Tot ce-mi dau seama e ca mi-e greu sa continui…tot ce pot sa fac e sa incerc sa te uit…desi imi e enorm de greu…

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 07 Martie, 2005, 10:32:16 pm »
Da,sa stii ca ai dreptate Diana .Cum prioritate au examenele ce ma asteapta peste vreo 3 luni...o sa incerc sa imi innec amarul in munca.Sper sa reusesc.Apoi oi vedea eu ce fac.

Offline Lady Delerium

• **
  • Mesaje postate: 35
  • Live and let live.
    • Vezi Profilul
Răspuns: Re: pentru cel ce m-a dezamgit...
« Răspuns #9 : 03 Februarie, 2011, 04:04:35 pm »
                  Tocmai ma gandeam la tine...o particica din mine ar fi vrut sa mai stea langa tine...atat...si ar fi suficient pentru a ma simti bine;dar cealalta parte imi spune ca nu se mai poate,ca nu esti suficient de bun pentru mine,ca provenim din doua medii total diferite si nu te poti ridica standardelor mele…si din pacate sau din fericire,nici nu mai stiu,ascult de cel de-al doilea glas.Nu de alta,dar nu ma pot lasa dusa de val…mi-e frica,mi-e ingrozitor de frica.In primul rand mi-e frica sa nu sufar,apoi mi-e frica sa nu o fac pe persoana draga mie sa sufere…si totusi am reusit “performanta” si le-am realizat pe ambele…
Totul pun sub semnul gandirii,si nu ma multumesc cu putinul…o fi rau sau bine?Oricum nu-mi pare rau am fost impreuna,mi-ai aratat ce frumos este sa iubesti,cate poate face dragostea din om.Era deajuns o vorba din partea ta,un mic gest tandru…si uitam de toate.Nu stiai la ce sa te astepti din partea mea…azi puteam fi impreuna…maine cine stie?si totusi cand iti spuneam ca vreau sa ne vedem,nu conta programul tau initial,ai renuntat la tot pentru mine,chiar si la prieteni…Mi-ai cumparat chiar si flori si te-ai plimbat cu ele pe strada,considerand ca e cam rusinos sa faci asemenea gest…si totusi l-ai facut pentru mine…dar eu nu l-am apreciat(sau cel putin nu asa cum vroiai tu).As mai putea continua…dar vreau sa stii ca si eu am “depus unele eforturi”.Cand ieseam in oras,incercam sa nu atrag priviriile baietiilor,si evitam pe cat posibil sa intru in discutie cu ei,stiind ca esti gelos…
                       Amandoi tinem unul la altul…esti gata oricand sa recunosti…desi mie mi-e cam greu trebuie sa recunosc…
                       Marele tau defect a fost ca nu te-ai putut adapta mediului meu de viata…restul…faptul ca amandoi tinem unul la altul…nu mai conteaza.O fi asta din orgoliul meu,sau dinntr-o copilarie,nu pot sa-mi dau seama.Tot ce-mi dau seama e ca mi-e greu sa continui…tot ce pot sa fac e sa incerc sa te uit…desi imi e enorm de greu…

Daca poate cineva sa explice cauza acestor ganduri ce denota atata nehotare ati mai lamuri un suflet la fel de confuz.....sau poate ca doar mintea ne e confuza caci sufletul stie  intodeauna ce isi doreste.

Putem avea oare control asupra imaturitatii sau doar experienta este singurul leac?

Poate mi-e scris sa iubesc visand....