Autor Subiect: Repetabila greseala  (Citit de 1979 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Aisa

• *
  • Mesaje postate: 20
  • Sunt suma tuturor greselilor mele
    • Vezi Profilul
Repetabila greseala
« : 04 Septembrie, 2009, 09:48:51 pm »
El – un necunoscut ca oricare altul
Ea – cea mai buna prietena
Eu – inca nu stiu
Povestea- variatiuni pe aceeasi greseala

S-a intamplat ca era o toamna ca oricare alta, o toamna in care vietuitoarele cauta culcus pentru iarna ce va veni. N-am intrat intamplator in povestea aceea, cred ca a fost pe undeva mana nemiloasa si ironica a destinului, a fost nevoia de intreg a ei, a lui, a mea, doar ca asa ca in mai toate povestile fara happy end am uitat ce-am invatat la scoala si am crezut ca orice figura a carei laturi se inchid poate fi un intreg, prin urmare si triunghiul tot intreg se cheama.
Despre iubirile mari toata lumea tace, despre cele pasagere vorbim, aratam , intrebam, sa ramana macar in mintea celorlalti ceva daca dintr-a noastra se va sterge.
 Ea se impartea mai mult sau mai putin intre felurite iubiri si pentru ca nu erau depline trebuia sa le arate, poate ca sa-si confirme sau eu sa-i confirm ca sunt adevarate. Celalat se intamplase sa fie iubirea ei cea mare doar ca iubirea ei era atat de mare incat putini sunt atat de puternici sau complecsi ca sa o poata sustine si alimenta. Ar fi putut sa fie idealul doar ca-i lipseau cateva particele pe care Eale-a gasit si completat  din alta parte, le-a gasit la El. Pe fiecare l-a iubit altfel pentru ca ei erau atat de diferiti dar pentru ca nu-i putea iubi in mod egal l-a ales pe primul. Din momentul in care mi i-a aratat n-am putut intelege de ce a facut alegerea aceea dar a fost alegerea ei si eu am respectat-o. Era bine daca se marginea la atat dar cum drumul catre iad e pavat cu bune intentii, m-a pus sa vad durerea Lui, sa incerc sa o alin, pentru ca, asa cum am spus, intr-un anume fel il iubea cu toate ca-i marturisise ca-l iubeste pe Celalalt. El continua sa o iubeasca, sa-i faca o poveste in care sa-i arate asta si cu acordul ei tacit eu urma sa-l ajut sa faca povestea asta. Pare ciudat, fiecare stia ce face fiecare si toti ne ascundeam capul in nisip. Prima mea misiune a fost aceea de a-l convinge pe El ca exista mai multe feluri de a iubi si mi-am indeplinit misiunea atat de bine incat El care credea ca se poate iubi doar intr-un singur fel a ajuns sa iubeasca in mai multe feluri iar eu care eram convinsa ca se poate iubi in mai multe feluri am sfarsit prin a crede ca se poate iubi intr-un singur mod.