Autor Subiect: Viata Mea, Dovada Iubirii Neconditionate  (Citit de 4270 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Viata Mea, Dovada Iubirii Neconditionate
« : 02 Octombrie, 2010, 05:09:50 pm »
Am trait o viata singuratatea in doi. O viata care m-a macinat pe dinauntru 19 ani, atat de mult incat uram sa traiesc ce anunsesem. Insa D-zeu ma binecuvantase cu 2 fii care mi-au dat oxigenul necesar sa ma tarasc inainte ...incercam sa inaintez prin mlastina in care ma afundam cu fiecare pas. Am oferit sansa dupa sansa, doar sa nu ma simt vinovata de suferinta pe care as fi provocat-o  divortand de tatal copiilor mei. Ii ofeream lui sansele pe care trebuia sa le ofer copiilor mei.Uitasem ca ei aveau nevoie sa simta dragostea tatalui lor nu sa inceapa sa-l urasca. Am gresit atat de mult tinandu-i in acea suferinta incat nu cred ca voi reusi vreodata sa mi-o iert.
 Intr-o seara mi-am privit copiii dormind , suspinand dupa alta cearta a parintilor lor. M-am simtit ingrozitor stiind ca ii tin incatusati intr-o nefericire care nu trebuia sa fie si a lor ci doar a mea . Dimineata am facut pasul care mi-a schimbat viata, destinul, dar care mi-a adus ,in acelasi timp, mult prea multa ura in suflet ,pe langa multele dezamagiri ( in primul rand din partea tatalui fiilor mei , apoi din partea "prietenilor" si a celor care imi erau  familie).Groaza, usurare, neincredere, incertitudine, liniste, teama de ce va urma, dezamagire,scarba, ura, iertare, acceptare ...le-am trait pe toate, uneori separat, de multe ori simultan.
 D-zeu nu m-a uitat, a fost langa mine in fiecare clipa desi , uneori eram atat de istovita incat uitam sa ma mai rog(sau poate nu mai aveam putere s-o fac). Insa EL stia ca nu L-am uitat si m-a vegheat neconditionat. Intr-o zi, ca o dovada a iubirii Sale, mi-a zambit si a creat un suflet special pentru mine. Mi l-a trimis pe Catalin...La inceput am avut atat de multe indoieli si refuzam sa-l accept in viata mea. Simteam ca niciun barbat nu merita dragostea mea, nu mai vroiam sa iubesc sau sa fiu iubita pentru ca nu mai credeam in iubire. Catalin nu s-a speriat , a ramas langa mine si copiii mei si ne-a demonstrat ca are nevoie de noi. Ciudat ,nu-i asa? El avea nevoie de noi. Un barbat singur , fara copii, incepuse sa-mi iubeasca fiii, sa le fie alaturi si sa-i sustina ,fara sa ezite, in orice situatie. Nefiresc , m-am gandit eu...cum un strain sa tina la copiii mei in timp ce tatal lor nu doreste decat sa uite de ei si sa-i faca sa cada in genunchi in fata lui, sa-i cerseasca putin timp impreuna , cand ar fi trebuit ca el sa se asigure ca nu le lipseste nimic si sa le ofere  tot sprijinul sau  de tata, moral si nu numai, atunci cand vor avea nevoie? Dar el, tatal biologic, are alta familie(dupa cum le-a spus copiilor) si nu are timp pt ei.
 Nu stiu daca timpul le-a fost prieten  sau dusman . Fiul cel mare a reusit sa treaca peste gelozia initiala, ura a inceput sa fie inlocuita de indiferenta , ca intr-un final sa fie acoperita in totalitate de ambitie. Fiul cel mic , probabil mai introvertit, si-l sterge din memorie cat poate de repede, ca rezultat al refuzului tatalui sau de a-si petrece cateva clipe cu el.Vrea sa renunte la nume si la tot ce il leaga da tatal sau. Din fericire(sau din pacate, nici eu nu mai stiu) D-zeu mi-a dat ,in ultimii 3 ani ,putina intelepciune incat sa nu mai fac ceva ce voi regreta mai tarziu si il voi lasa pe el sa aleaga, cand va fi adult.Nu acum. Poate timpul va darui un strop de intelepciune si tatalui lor.
 Catalin, barbatul creat special pentru a ma iubi neconditionat ...nu este un simplu om, este binecuvantarea cu care am fost rasplatita pentru oceanul de lacrimi care mi-a inecat viata 19 ani.Este fericirea care imi saruta fiecare clipa a vietii , alaturi de copiii mei. Este implinirea mea ca femeie si sotie. Este mai mult decat am visat sau am sperat vreodata. De cerut nu am cerut niciodata asta lui D-zeu. Am implorat din toti rarunchii putina liniste sufleteasca pentru mine si copiii mei .Cu siguranta D-zeu s-a speriat de ecoul tipatului meu si mi l-a trimis pe el, barbatul care iubeste neconditionat, cel care ofera totul fara sa astepte nimic in schimb.Este plin de defecte dar calitatea sa cea mai mareata este SUFLETUL. Pe el il iubesc eu si pentru el traiesc. Suntem un singur suflet si asa vom ramane vesnic, dincolo de parerile si rautatile celor din jur.
 Deseori imi asez capul pe pieptul lui si ii ascult inima. Dupa putin timp mi-am dat seama ca inimile noastre bat la fel. Astazi strig din toti rarunchii: "Multumesc, Doamne, pentru binecuvantarile tale, Alex, Teo si Catalin! Te implor, Doamne, nu-mi lua nicio picatura din ce am, altceva nu-mi doresc".
 Nu avem averi dar suntem cei mai bogati oameni din lume. Eu am cea mai valoroasa comoara care poate exista: 2 copii care isi traiesc viata iubindu-ma , rasplatindu-ma pt ca i-am purtat in pantece si un sot care respira prin mine si care mi-a redat viata. Un sot care m-a invatat ce este fericirea, ma face s-o simt in fiecare zi , oricat de mohorata ar fi ea .Pentru aceste 3 binecuvantari eu ma rog in fiecare clipa a vietii, fara unul din ei as muri. Nu se va inventa niciodata cuvantul care sa exprima dragostea mea pentru ei si nu voi reusi nicicand sa le arat ce inseamna ei pentru mine. Sa spun ca ei sunt viata mea, e mult prea putin, sufletul meu deja le apartine ...
 Multumesc, Doamne pentru mangaierea Ta, multumesc pentru ca ma iubesti atat de mult !Iarta-ma Doamne ca am urat atat de mult, ajuta-ma sa uit acest sentiment...
 Astazi viata mea este iubire.O traiesc, o respir, o simt.Ma simt mai frumoasa si mai plina de incredere ca niciodata. Este adevarat, ura iti urateste sufletul si chipul deopotriva,iubirea este inaltatoare. Sa iubesti este divin...sa fii iubit este ingeresc.

« Ultima Modificare: 02 Octombrie, 2010, 05:20:34 pm de sunshine »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Răspuns: Viata Mea, Dovada Iubirii Neconditionate
« Răspuns #1 : 04 Octombrie, 2010, 09:24:55 am »
Frumoase randuri, frumoasa poveste.
Ma bucur mult pentru tine  :)
"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline sunshine

• Vezi Profilul
Răspuns: Viata Mea, Dovada Iubirii Neconditionate
« Răspuns #2 : 04 Octombrie, 2010, 11:19:28 am »
Multumesc, om frumos :)Nici nu stii cat ma bucura revenirea ta! Sper din tot sufletul sa primesc mai multe vesti despre tine, pe privat. :-*
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline iwill

• Mesaje postate: 4
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Viata Mea, Dovada Iubirii Neconditionate
« Răspuns #3 : 30 Septembrie, 2012, 02:38:44 pm »
Multumesc celor care traiesc povesti de dragoste atat de frumoase si mai ales, multumesc celor care aleg sa vorbeasca despre ele. Uneori am nevoie sa aflu despre fericirea altora, ca sa caut in mine puterea de a merge mai departe.

Am nevoie sa cred ca exista iubire pura si ca, la un moment dat mi se va intampla si mie ceva atat de minunat. Eu imi cresc singura copilul, de cand acesta avea cateva luni (am sprijinul parintilor, e adevarat; dar creste fara tata).

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 17 Octombrie, 2012, 07:32:30 am »
Noi iti multumim pt aprecieri .Eu nu am facut decat sa arat ca D-zeu are de oferit mult mai mult decat ne putem imagina.Eu nu am visat niciodata ca voi primi atat de mult dar sunt atat de recunoscatoare pt ceea ce am! Acum cer doar atat: nu mai vreau nimic, Doamne, lasa-mi doar fericirea pe care mi-ai oferit-o !
 Iwill...niciodata sa nu te indoiesti ca meriti sa fii fericita si implinita.Cu siguranta vei gasi un tata pt copilul tau ,un tata care il merita. Tatal fiilor mei a uitat si cum arata acestia dar nu are nicio mustrare de constiinta .Are grija,insa ,sa le aminteasca regulat cati bani are el si tot ce le ofera actualei sotii si fiului acesteia( acesta  neavand nicio vina pt sloiul de gheata care tine loc de inima a tatalui copiilor mei).
  Imi spune mereu sotul meu sa nu ma mai gandesc la asta caci "omul" ala nu merita nici macar mila copiilor mei. Dar sunt mama ,nu pot si nu vreau sa uit lucrurile astea !De ce? Pt ca asa nu voi uita niciodata sa apreciez ceea ce ne ofera Catalin(actualul sot) ,care le este TATA si PRIETEN fiilor mei.Nu m-am gandit vreodata ca suferinta mea va fi rasplatita cu atata dragoste si ca imi voi vedea fiii atat de veseli si linistiti dupa ce tatal lor le-a distrus sufletele. Catalin a reusit sa le carpeasca si sa le mangaie sufletele atat de bine incat au renascut .Dar nimeni nu va reusi sa le stearga amintirile si dezamagirea pe care le-o ofera continuu tatal lor biologic.
 Sper din toata inima ca vor deveni suficient de intelepti incat sa-l ierte dar sa nu uite pt ca doar asa vor reusi sa ramana demni si sa stie sa-si  intemeieze familii din dragoste ,sa-si iubeasca si sa-si respecte sotiile si copiii,sa fie recunoscatori cerului ca au avut sansa sa aleaga un drum drept si cinstit in viata ca atunci cand vor privi in urma sa nu le fie rusine cu viata si amintirile lor.
  Dar nimic nu ar fi fost posibil fara iubirea Rodicai,mama lui Catalin, care ne-a invatat ca in viata nu ai decat de castigat daca ai incredere in tine si in cei pe care ii iubesti,sa oferi neconditionat.Mami ne-a oferit sufletul ei ,mie si fiilor mei,ne-a iubit atat de mult incat s-a asigurat ca nimic din raul oamenilor nu ne va putea atinge si a plecat ,impacata ,sa inveseleasca ingerii .Ne-a lasat insa cate un colt din sufletul ei, sa nu fie despartirea definitiva ,sa il reintregim cand ne vom revedea.
  Pentru toata dragostea si pentru linistea sufleteasca pe care ne-o ofera Catalin si mami(de la o aruncatura de bat ,acolo unde ingerii sunt mai frumosi acum cu ea alaturi)le vom fi vesnic recunoscatoare

« Ultima Modificare: 17 Octombrie, 2012, 08:01:48 am de sunshine »

Offline iwill

• Mesaje postate: 4
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 17 Octombrie, 2012, 09:20:34 am »
Ce bine ca mai exista astfel de persoane, care stiu sa iubeasca neconditionat! Sunt norocosi cei care au privilegiul sa isi intersecteze vietile cu asa oameni. Ma bucur pentru bucuria voastra si va imbratisez cu drag.

Sunteti tare frumosi!  :-*