Autor Subiect: Am invatat  (Citit de 4764 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
Am invatat
« : 26 Iulie, 2007, 05:34:15 pm »

Omul cat traieste invata!

In primul rand invata din propria experienta din cele traite ,din cele facute gresit sau din cele facute bine,din lacrimile pe care le varsa in urma faptelor sale fie ca ele ii aduc fericire ,fie ca ii aduc suferinta.
Omul invata din experienta celor din jur-priveste si trage concluzii despre ceea ce ii poate fi folositor in viata sau despre ceea ce din contra ii poate aduce numai nenorocire.

Am invatat ca desi uneori invinovatim viata ca nu este suficient de darnica ne putem insela.Asteptam cuminti in coltul nostru sa ne ofere ,fara a cuteza sa ne luam .Este bine sa indraznim sa ne servim din ceea ce dorim cu adevarat pentru ca vorba aia :„Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n sac”

Am invatat ca iubirea si prietenia daca sunt adevarate nu cunosc granite sau departari.Exista o apropiere intre sufletele persoanelor care se iubesc,intre sufletele persoanelor pe care o relatie ii leaga strans.

Am invatat sa apreciez frumoasul dupa ce cunoscusem uratul pentru ca am cutreierat strazi pline de mirosul patrunzator al gunoaielor arse printre blocurile gri si apoi am alergat in mirosul salcamilor infloriti ,in verdele proaspat al dragilor mele dealuri.Pentru ca am cunoscut suflete ce-mi radeau in fata atunci cand ochii-mi erau inlacrimati si apoi am primit mangaierea calda a unui suflet frumos ce plangea de plansul meu.

Am invatat ca trebuie sa te bucuri de fiecare moment din plin caci poate astazi este ultima zi din viata ta.Au fost persoane pe care le-am privit in ochii deschisi larg si plini de viata ,iar peste cateva ore (nici macar zile) acesti ochi erau inchisi ca sa nu se mai deschida vreodata.Moartea e imprevizibila!

Am invatat ca este bine sa nu judeci felul in care actioneaza o anumita persoana atata timp cat nu ai trecut prin ceea ce trece ea ,atata timp cat nu stii ce se ascunde in sufletul ei.Poate ca peste ceva timp viata te va pune in aceeasi situatie ,iar tu ai sa te comporti la fel.De la a spune sau gandi ceva pana la a face,a pune in practica este cale lunga si grea,uneori imposibila de parcurs.

Am invatat si inca invat.
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Re: Am invatat
« Răspuns #1 : 26 Iulie, 2007, 06:31:27 pm »

:) :-* :) inveti frumos! se pare ca intotdeauna felul in care ne este "format", "educat" sufletul conteaza cel mai mult atunci cand invatam ceva...orice!
 fericiti cei care te cunosc si carora le esti aproape!  :)

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 26 Iulie, 2007, 07:15:48 pm »
 Iti multumesc ,Lady pentru apreciere. :)
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Miss M.

• Mesaje postate: 485
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 01 Octombrie, 2007, 04:10:07 pm »
La prima citire a titlului din topic mi-a trecut un gand prin cap ... " si eu am invatat " ... in clipa imediat urmatoare , intr-o transparenta totala cu mine insami , m-am intrebat " oare cat am invatat cu adevarat ? ... " , incerc inca sa-mi dau un raspuns .

Pe cand faceam primii mei pasi in viata adevarata am intalnit un om care mi-a spus ca orice greseala , orice intamplare cat de nefericita are aproape intotdeauna si o parte buna ... aceea ca fiecare experienta ne invata cate ceva . Vorbele sale mi-au sunat in urechi ori de cate ori ma izbea cate un zid si m-au ajutat de fiecare data sa ma adun si imi pastrez optimismul ... inca ma ajuta .

Daca ma intreb ce am invat din lucrurile bune sau rele care mi-au fost date sa le traiesc pana acum ma gandesc inevitabil la cuvintele lui Octavian Paler din " Avem timp " , poezie care ma pune serios pe ganduri ori de cate ori o citesc ...
" am invatat ca poti continua inca mult dupa ce ai spus ca nu mai poti "

... omul are capacitati nemarginite de a se remonta si a o lua de la capat de care nu este insa pe deplin constient . Fac apel in continuare in cuvintele lui Paler , de curand am trait o experienta din care
" am invatat ca , uneori , trebuie sa pui persoana pe primul loc si nu faptele sale "

... deasemenea
" am invatat ca , daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu , nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul

Nu ma consider o persoana desavarsita , nici pe departe perfecta sau fara de greseli dar mai am timp :) ... si sper ca viata mai are multe sa ma invete in asa fel incat la un moment dat sa ajung sa fiu multumita cu ceea ce reprezint , ca om . Important este , dupa parerea mea , sa fii dispus sa vezi partea buna a lucrurilor si sa tragi invataminte din tot ceea ce ti se intampla , tie sau altora  ...

... as vrea sa invat
" ca indiferent de consecinte , cei care sunt cinstiti cu ei insasi ajung mai departe in viata "

... as vrea sa invat
" unde se trage linie intre a fi amabil , a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile "

dar cel mai mult as vrea sa invat " sa iubesc , ca sa pot sa fiu iubit "(a)   

« Ultima Modificare: 01 Octombrie, 2007, 04:14:23 pm de LoveGirl »
" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #4 : 23 Aprilie, 2008, 08:55:57 am »
 Mereu am senzatia ca trebuie sa mai invat ceva de la viata. Niciodata nu sunt multumita de ceea ce stiu .
  Pana la maturitate am invatat de la parinti respectul cinstea, dragostea fata de oameni, iertarea, sa plec mereu capul cand sunt lovita de viata si sa-l ridic la cer ca sa pot merge mai departe.
  Cand am devenit mama am invatat ca sufletele de langa mine merita tot ce e mai bun de la viata, merita tot ce pot eu sa le ofer mai frumos. Le-am oferit , la randul meu, ce am primit si eu . Toti acesti ani am invatat de la copiii mei ca a mangaia si a spune un "te iubesc" este cea mai de pret comoara din lume. Am invatat ca, atunci ca te simti daramat si dezamagit , nu trebuie decat sa plangi mult si sa ierti. Am invatat ca noroiul nu murdareste atat de mult cand  nu-l arunci inapoi.Am invatat ca "te iubesc , mama" sunt cele mai calde si mai frumoase cuvinte ce pot exista .Am invatat ca "iarta-ma" este mai de pret decat orice cadou .
  Am invatat de la copiii mei sa fiu OM, sa fiu cea mai buna mama din lume.
  Si vreau sa invat ca viata este cel mai frumos dar oferit de D-zeu , ca avem un rost pe aceasta lume. Vreau sa invat sa nu ma mai doara rautatea oamenilor, vreau sa invat sa cunosc oamenii, vreau sa invat sa accept si sa ignor minciunile oamenilor.
  Mi-am dorit candva sa invat sa ma prefac si ....mi-a fost rusine.Apoi am invatat sa ma iert si m-am simtit usurata.Zambesc din nou , iubesc din nou, sunt fericita.
  Am invatat din nou sa fiu EU.
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\