Autor Subiect: Gradinarii  (Citit de 4059 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline phoenix

• *
  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Bărbat
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Gradinarii
« : 16 Ianuarie, 2006, 04:27:48 pm »
Gradinarul cel Tanar se trezi. Era ora 5.00 AM fix, dormise exact 6 ore si 45 de minute, adica exact cat ii recomandase Doctorul cel Tanar. Aprinse becul si isi lua papucii de miercuri. Erau tocmai de dimensiunea potrivita, mecanic facu un dus si se spala pe dinti. Incerca sa-si pastreze o liniste mentala desavarsita, nu se mai gandea la nimic. Manca doua oua fara galbenus si isi lua uniforma. Era fix 5.30, totul decurse foarte bine seful va fi azi multumit de punctualitatea lui. Dintr-o data I se facu rau. Grabit duse mana la buzunar si isi lua pastila antigreata. Simptomele ii aparuse brusc de cateva luni de cand fusese promovat in personalul administrativ. Toti colegii lui traiau o stare de disconfort inainte de a iesi din casa. Nimeni nu putuse sa dea o explicatie plauzibila, oamenii de stiinta dadeau din umeri. Astepta sa-i treaca senzatia de vomit, ragai timp de 10 s usor dar retinut si zambi usurat cand simti ca pastila isi facu efectul.
    Ajuns in biroul lui se uita la Gradina. Era perfecta, radacinile plantelor primeau toate vitaminele necesare pt ca fructele sa straluceasca. Totul era drept, curat, nu exista nici o bacterie care sa nu fie la locul ei. Desigur munca asta de birou nu-l incanta dar vroia sa stranga suficienti bani ca mai tarziu sa poata trai mai linistit. Si de ce sa nu recuinoasca ii placea in deosebi faptul ca avea subalterni. Munca ii ocupa tot timpul, trebuia sa fie permanent atent in jur, sa fie pus la curent cu ultimele noutati. Abia avea timp sa doarma. Se aseza pe scaun si cu privirea-n gol astepta noi ordine.Mai lua o pastila.

Gradinarul cel Batran se trezi. Nu stia cat e ceasul, era candva dimineata devreme. Se-ntinse-n pat si zimbi satisfacut. Ea cald si bine. Simtea cum se trezesc o plantele din gradina lui si intotdeauna se trezea odata cu ele. Se gandi cu placere ca in curand o sa se lumineze un pic si ele o sa-si ia stropitoarea cea veche din lemn si-o sa-si ude toate plantele. Mai intai frunzele apoi radacina. . Si intotdeauna verifica daca treaba se face bine, umbla toata ziua sa vada cu ochii lui daca Gradina e fericita.

Gradinarul cel Batran si cel Tanar se imbratisara si se felicitara reciproc. Curios, erau nascuti in aceasi zi si isi sarbatoreau ziua impreuna. Fiecare primi din partea primarului orasului, ca semn de recunostinta, o cutie. Ajuns acasa Gradinarul cel Batran desfacu curios cadoul primit. Era o pastila. Mirat o mirosi incerca sa vada ce gust are, dar dezgustat o arunca. La randul sau Gradinarul cel Tanar desfacu cadoul . Era tot o pastila, dintre cele noi, si incantat o inghiti gandidu-se fericit ca efectul ei o sa tina aproape o luna. Simtea intr-adevar ca era iubit.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
Re: Gradinarii
« Răspuns #1 : 16 Ianuarie, 2006, 04:45:36 pm »
   :)Inedita povestea ta, misterioasa ca si tine.Bine ai venit, stiu eu ca dai tarcoale de ceva vreme acestui site.Asa simt, daca gresesc, iarta-ma.Imi plac misterele, totdeauna am  fost putin enigmatica, cei care ma cunosc, stiu despre ce vb.Astept , curioasa, continuarea sau sau, de ce nu, ineditul.
« Ultima Modificare: 12 Octombrie, 2007, 08:03:03 pm de newhope »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline phoenix

• *
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 16 Ianuarie, 2006, 04:58:59 pm »
Da. Ma gandeam de mai demult sa scriu. Ai ghicit. Si zambesc pentru ca ai ghicit. dadeam tarcoale. Ai tai erau ochii care ma urmareau? ;)

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 16 Ianuarie, 2006, 05:04:22 pm »
 ;DAHA! :D Vezi ca ma pricep la mistere?Dar nu-ti spun de unde stiu, poate vei ghici singur. ::)
« Ultima Modificare: 04 Aprilie, 2006, 08:25:15 pm de sunrise »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline phoenix

• *
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 16 Ianuarie, 2006, 08:52:31 pm »
   Nu stiu sunshine cum ai ghicit. 8) Te pomeni ca apari si tu in poveste?

Raza de  Soare se juca pe un rau nu departe de Orasul Uitarii. Se gandi sa-l trezesca pe batranul ei prieten din Gradina. Incepu sa se joace pe ridurile fetei lui dar se opri cand vazu cata lume era-n Gradina.

Nu stiu cum reuseste sa faca asta, se gandi Batranul. Aproape ca-l admir, ma incanta modul in care se ridica fara a da impresia ca face asta Ce tacut e totul  cand incepe sa vorbeasca.E minunat. Imi pun barbia in inima palmei si-mi las ochii sa se piarda in cel mai misterios loc de pe pamant. Gandurile au tacut si-l ascult in liniste, Sufletul meu si-a inceput povestea.
  Nici macar nu stiu cum se scrie Quasimodo, murmura incet ca pentru el Sufletul, si totusi poate asa ar trebui sa fiu numit, e cel mai aproape cuvant de o definitie. Am sa va spun o poveste. Nu va cer nici s-o cititi, nici s-o ascultati, n-are nici o importanta daca credeti in ea. Sunt doar niste cuvinte nascocite, tot ceea ce veti citi s-ar putea sa nu va ajute , eu n-am sa va invat nimic. Nu sunt deloc perfect si nu tind spre asa ceva, zimbi Sufletul. Sunt doar viu si nu voi fi niciodata slefuit si neted, iar sunetele si cuvintele mele au nevoie de aer si dans.
   Voi fi mereu si mereu neterminat, veniti, aceasta nu e doar o poveste, urmariti-mi pasii pentru ca noi o sa scriem ceva ce nu se termina.
   Un murmur acopera cuvintele. Din locul ei Raza de Soare incerca sa vada ce se-ntampla.
   -Nu am Destin, repeta el. L-am parasit intr-o zi cand fara sa stiu am aruncat toate hartile stelelor si le-am cantat, am spart toate galaxiile. Uitati-va, danseaza atat de frumos. Mi-am parasit Destinul, dragii mei, nu pentru ca stelele, vantul, gandurile si inimile nu pot fi citite.Nu asta am vrut sa zic, priviti cu atentie si
veti sti sa cititi. Dar nu cititi pana la sfarsit, nu exista asa ceva. Mi-am parasit Destinul  pentru ca vreau sa traiesc, iar stelele vor doar sa-mi citeasca muzica pasilor.
   Sufletul il lua de mana pe Batran  si-l  indeamna sa citeasca. N-are importanta cine te asculta.Vorbeste...

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 20 Ianuarie, 2006, 06:08:48 pm »
   Si.....?Pastila si-a facut efectul ???
  Se pare ca ai evadat din personalitatea de porc, parasindu-ti Destinul ai gasit drumul in Galaxie. Altfel nu se explica disparitia ta. ;D

Offline phoenix

• *
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 23 Ianuarie, 2006, 09:09:43 am »
Am disparut putin pe drumul meu, atat cat sa-mi obisnuiesc pasii cu noile taramuri. Dar poveste o sa continue. Buna dimineata soare  ;).

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 23 Ianuarie, 2006, 11:14:31 am »
  Buna dimineata ;).Abia astept sa vad continuarea.Sper sa nu unti ca sunt si eu in povestea ta.  ;D
 Iaca am ajuns personaj de poveste 8)Super tare , frate!

Offline phoenix

• *
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 24 Ianuarie, 2006, 12:59:43 pm »
 Camionul cu capetele de miel trecea lin pe Soseaua Gradinii.Gradinarul cel Tanar tocmai se-ndrepta spre Sediu. La cativa pasi in fata doua atat de frumoase femei discutau si erau fermecate de aparitie.
 - Inca un transport.Ce zici? zambi Carmen.
 - Da, draga mea. Am dat 30 de arginti pe ultima blana. Si a meritat.Imi place cand aud rotile lui. Ma tot gandesc c-au venit, in sfarsit au venit. Ii asteapta carligele si ma voi duce sa-l aleg. Stii doar ca barbatu-meu mi-a aranjat sa fiu cat mai in fata pe lista.
 - Ce norocoasa esti tu Alesia. Cand am vazut noua reclama a Fabricii de Carne mai ca-mi venea sa sar imediat si sa fug ca nebuna, sa daram toate zidurile si sa-mi aleg un miel. Chicoti de placere.
 - Da ce reclama au mai scos astia?
 -Vai tu, dar n-ai vazut? Incepe asa frumos, apare sobru si silentios Camionul si o voce profunda, pe un ton soptit spune:
   " A sosit Camionul cu miei. Costa doar 30 de arginti, doar atat, ochii lor blanzi ne hranesc sufletele. I-am adus la voi. Pe ziduri scrie Fabrica de Carne, pe buzele tuturor se naste numele nostru. Fabrica de Carne,Fabrica de Carne. E ca o incantatie,aici ii vom sacrifica si toata linistea ochilor se va imprastia pe blana lor de pret. Intindeti doar mana sa simtiti sangele  cald si blajin si sa mangaiati blana de aur fin, doar 30 de arginti."
 -Oh, dar e bestial.
 Camionul trecu huruind mai departe.Sub prelata, perfect aliniati se leganau 30 de capete de miel. Toti le-au laudat ochii frumosi, au ras de bucuria lor de a trai, de fapt traiau pentru a se juca.Acum 30 de perechi de ochi fixau un acelasi punct-undeva, erau goi si nu pentru ca erau morti.Nu.Se prefaceau doar ca au murit, tocmai ce-si dadusera seama ca traiesc. Doar ca nu-si mai purtau sufletul in iris. Invatasera sa-l ascunda, undeva adanc, unde sa nu mai ajunga nimeni.   Tanarul se uita indelung dupa Camion si o soapta purtata de nicaieri ii spuse:
  - Traieste-ti sufletul.Ce mai astepti?
  Se cutremura.Ce-o mai fi si asta? Cauta sa scape de sentimentul ca ceva neplacut i se va-ntampla. Grabi pasul.
« Ultima Modificare: 24 Ianuarie, 2006, 03:47:07 pm de phoenix »

Offline phoenix

• *
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 30 Ianuarie, 2006, 08:55:50 pm »
  Intra in birou complet indispus de faptul ca trebuia sa munceasca. O porcarie. De fapt il enerva si ordinea perfecta din Sediu si cea de afara, din Gradina. Ii venea sa-njure. Pana si cu el incepuse sa vorbeasca elevat,ce naiba??? Avea conversatii cu el insusi si toate erau atat de corecte gramatical, stia sa puna virgula unde trebuie. Te pomeni ca intr-o zi o sa-mi spun dvs.?
    - Ma cac pe sediu! zbiera asa cu juma de gura si nu prea convins c-ar trebui sa dea glas gandurilor. Oricum ii mai veni putin inima la loc, parea mai dornic de munca. Se duse hotarat spre scaun, citi ceva documente, suna in dreapta si-n stanga, se arse cu tigara, fredona o melodie, apoi afla ca e ziua unei colege. La multi ani si bla bla bla. Manca vreo 3 prajituri cu frisca , destul de gretoase si ia uite ca era 6 seara si era momentul s-o stearga. Cand sa-si ia servieta un pitic gras si chel intra in birou. Era sefu.
    - Drac, asta mai lipsea! Gradinarul cel Tanar abia reusi sa stranga intre dinti injuratura.
   Robbie Williams, de cativa ani era seful sau, avea chef de vorba. De fapt ii cunostea discursul pe de rost. N-avea nevasta, prieteni, viata lui era Sediul. Munca. Munca. Munca.
   - Deja pleci tinere? intreba Robbie cu o mutra uluita.
   - Mda normal. E deja tarziu, replica fara chef Gradinarul.
   - Draga GCT, dar nu te-nerva. Te pomeni ca-i fi indragostit?
   GCT, na ca iar l-a apucat prescurtarile. GCT aka Gradinarul cel Tanar. Hai bre ma leshi??? mai ca-i venea sa-i zica.
   - Da sefu, m-am indragostit. Facu o mutra disperata. Nu mai stiu ce-i cu mine. O iubesc, dar simt ca e o iubire imposibila.
  - I-auzi, ochii lui Robbie erau rotunzi si mari. Hai spune-mi! La fel ca orice workaholic era ahtiat dupa povesti cu femei, porcoase, siropoase - oricum  .
  - Lasa sefu, nu vreau sa te -mpovarez cu problemele mele. Nu prea sunt multe de spus. Stia ca asta o sa-l atate rau de tot. Piticu mai ca nu fierbea. He,he acu o sa ia atitudinea aia de batran sfatos, psiholog, si-o sa-si puna chilotii de intelept, sa priveasca direct in inima mea. He,he distractiv.
  - Te rog sa nu ma privesti ca pe un superior. Sunt aici ca sa te ajut in orice problema. Ii puse mana pe umar si-l privi in ochi. Aduse si putina inteligenta printre ploape, poate chiar prea multa, era o fiara pregatita sa primeasca cele mai siropoase detalii.
   Gradinarul cel Tanar ofta. Isi roti ochii si-i umezi ajutat de eforturile ce le facea ca sa nu izbucneasca in ras. Incepu  si sa transpire, era un burete, mustea a telenovela si Robbie  exact asta cerea.
  - Totul a-nceput acum 3 luni. Era...
  - Asaaaa, asaaaa! Hmmm... parca am simtit eu ceva. Sefu lua o mina preocupata.
  - A.. a... ih ... nu stiu cum sa-ncep , cred insa ca m-ar ajuta sa ma descarc.
  - Normal dragul meu, toti simtim din cand in cand nevoia sa ne deschidem sufletul.
  - Cata dreptate aveti, cata dreptate! Ei bine, acum 3 luni de zile m-a izbit. Era o zi obisnuita, sambata singur acasa, nimic nu anunta ce urma sa se-ntample, seara cobora incet. Incepusem sa motai, ma gandeam la faptul ca sunt singur. Am mers in bucatarie, m-am intors si m-am aruncat pe canapea, imi adusesem un borcan cu castraveti. Nu stiu de ce, dar l-am desfacut si-am inceput sa mananc, erau stiti din soiul acela nou de la noi din Gradina. Excelenti, murati, savurosi, mai ca se topeau in gura. OOOOfffffff, mancam castraveti si ragaiam, ma gandeam la viata mea, la singuratate, tristete si ... ragaiam. Gradinarul cel Tanar simti ca e pe punctul sa-l cuprinda o criza de ras, duse mana la ochi, il stranse pe sef in brate si incepu sa hohoteasca.
   Lui Robbie nu i se mai intamplase asa ceva, inima ii batea gata sa-i sparga pieptul. Trebuia sa scoata tot din Tanar, sa auda toate detaliile, doar era Sef. O facea ca sa acumuleze experienta, sa devina un fin cunoscator al  psihologiei umane.
   - Hai gata, gata nu fii copil. Dar daca te ajuta sa versi cateva lacrimi nu e nici o problema. Un barbat adevarat stie si sa planga.

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 30 Ianuarie, 2006, 09:06:07 pm »
  printre lacrimi se vazu si-un zambet. continua , te rog.

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 09 Februarie, 2006, 09:22:12 pm »
  SI....???Mi-e dor de Gradinarul cel Tanar. Unde esti? Hai cu povestea , eu cand intru in peisaj? Ai promis...... ::)

Offline sunshine

• Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 04 Aprilie, 2006, 08:30:17 pm »
Eu mi-am indeplinit promisiunea si am rasarit  :) Astept....razele mele se pot stinge. Dar voi straluci mult TIMP  ;)asa ca ai si tu TIMP  sa continui. Eu sunt rabdatoare si ador surprizele :P ::)