Autor Subiect: In lumea de vis..un vis real  (Citit de 2105 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lyheartly

• Mesaje postate: 95
  • Gen: Femeie
  • My only wish is about you and I
    • Vezi Profilul
In lumea de vis..un vis real
« : 01 Decembrie, 2009, 10:43:55 pm »
In lumea de vis..un vis real

Un alt inceput de saptamana ....in curand ne vom desparti de ruginiul frunzelor..de ploi si banci scorojite ..in curand sarbatorile sosesc ..se aude in apropiata departare clinchetul de zurgalai : "iată vin colindători, florile-s dalbe, noaptea pe la cântători...colinde, colinde".. Ma plimb, frigul de afara e tot ce ma -ncalzeste ..privesc vitrinele magazinelor pline cu citrice,cu branzeturi fine prajiturile cu aroma de scortisoara te imbie.. iar aroma de cafea proaspata e singura care ma poate trezi la realitatea in lumea de vis de care sunt inconjurata .Pe strazi..,pe ascunse alei..pe bulevarde ..se aud din ce in ce mai apasat ..pasi ingemanati ..zambete la brat ce chicotesc..se aude zumzetul masinilor si clinchetul bradutului impodobit in decorul mirific din centrul orasului..Ninsoarea se lasa asteptata,dar cine ma impiedica sa nu imi imaginez ca sunt inconjurata de o mare alba,ca fulgii albi danseaza in jurul meu ..pufosii astia mici sunt atat de jucausi..mi se lipesc de buze..eu ii sarut ..ei se topesc de bucurie..e primul lor sarut...mi se lipesc de nas..cata prospetime..ii inspir..mi se lipesc de pleoape,alunecand incet ,lin precum saniutele pe derdelus..eu lacrimez.!! Ma plimb ..au trecut orele ,nici nu stiu cand,am uitat notiunea timpului..ma confund cu noaptea cu intunericul cu tristetea ce ma strange atat de tare de mana.Degetele-mi sunt inghetate..dar in ele clocoteste sangele fierbinte aprins de sufletul meu pereche,de Iubirea mea....au trecut cateva zile de cand ne-am vazut .Zile,ce mi se par ani .! Imi indes mainile in buzunarele gecii de stofa ,groasa ..in carouri in nuante de toamna trecuta si merg ,insotita de gandurile mele colorate ..nu le-as da nu le-as vinde nici pentru un milion de euro..ele imi apartin ,sunt singurul sprijin..imi sunt amintiri si vise..mai ales vise! Eu si ele dansam pe marginea clipelor de iubire pe care le-am trait..tipam in surde sunete ,vibram sublim in ritmul pasilor,in umbra lor..vibram ca in prima noapte de dragoste traita in cei doi ochi caprui ...recitam poezii inaltandu-ne iubirea dincolo de cer ..lacrimam in versuri de iubire ..ne risipim vom scrie si maine si poimane strofe inchinate unicei iubiri ! Ma indrept ..spre casa..casa visurilor..ma simt usoara ,plutesc..sufletul -mi viseaza ,dar nu mi-e frica..am curaj ..ma lupt cu mine insa-mi cu gandurile ce ar vrea uneori sa renunte la vise..Dar lupt ,nu vreau sa renunt la viata mea cu ochi caprui..ii apartin ..el este tot..tot ce conteaza Imi este gand, speranta , vis si inceput de drum ..iubirea mea imi e curaj si adevar..blandete ,puterea lui e singura ce ma mentine in viata! Pasesc incet si apasat prin intuneric ,imbratisand doar luna ce ma urmareste..deodata in fata mea ..apare o poteca luminata de mii de fluturi ,licurici albastri.Ma iau de mana si-mi zambesc ..Privirea lor ma imbie..si din priviri ne facem semn.. o zbughim ..alergam uitandu-ne mereu in urma noastra..ei m-au purtat fara sa stiu pana in fata unei case..si atunci cand m-am oprit ..ei disparusera! In casuta ..ce semana cu cea din visul meu..totul mirosea a curat,camarutele erau aerisite ,asternuturile albe,ca de nea, aveau miros de levantica..in aer plutea aroma de cetina invaluita in soapte povesti . Simteam spiritul sarbatorilor atat de aproape!! In casuta simteam frigul din ce in ce persistent..asa ca m-am indreptat catre camin si am pus o mana de vreascuri uscate si parfumate..focul se ridica incet,incet..limbile stralucitoare scrasneau..iar focul trosnea incetisor,in sunetul de seara. Acum ,in casa era cald..in aer plutea miros de cozonaci…si bunataturi …luminate in palpaitul lumanarilor rosii ce ardeau pe semineu. M-am asezat pe cerga alba din fata caminului ,in linistea noptii ,in dansul umbrelor rosiatice ce se jucau pe corpul meu ,in parfumul lemnului de cedru ,de portocal de scortisoara si lamai..Intre atatea miresme mi-am lasat trupul sa alunece in moliciunea cergii ce imbia la dragoste ,la vise nerostite ,la tandrete ..brate ingemanate, la ganduri ascunse asternute in lacrimi de iubire. Mi-am asternut obrazul ,am inclestat in suferinta pumnii,am lacrimat cerand indurare ingerilor sa se-nalte la cer ,sa ma poarte ,sa ma ridice la cer in ninsoarea viselor ,sa ma inghete in gerul durerii de dor .Dorul meu rataceste ,dorul de Iubirea mea aude Pastreaza inca ritmul batailor inimii lui,ii simte inca albastrul zarilor ,ii simte inca iubirea dezlantuita…dorul meu ar vrea sa fie pasare in zbor ..plutind lin si asezandu-se din zbor pe catargul inimii lui .Ahh..atatea ganduri ..atatea intrebari..vise ..m-au obosit ,ma poarta spre un viitor la care doar sa visez imi pot permite..Am obosit…mi-e somn ! Adorm cu lacrimi pe obraji..adorm cu dorul meu de Iubirea ,in gand. Intunericul il simteam incet ,risipindu-se..am deschis ochii si l-am vazut pe El..iubirea mea! Se apropie cu pasi inceti…obosit poate si el de-atata asteptare si ma privi cu ochii mari caprui in ochii mei ..mari ,uimiti ..nu stiam ca e real sau vis,..dar oare mai conta?!! Era aici cu mine..Simteam ca nu mai pot respira,ca peretii ma strang ,ii simteam rasuflarea apropiindu-se incet , caldura sa ma saruta pe gat .Am inchis ochii..tremuram ,mainile lui au inceput sa se plimbe pe tot corpul ,ametisem ..respiram din ce mai sacadat ..el respira din ce in ce mai fierbinte ,ma saruta pe gat ,pe buze ,pe umerii goi …pe spatele ce mi se arcuise ,cuprinsa de placere..Imi mangaia parul , suvite umede de transpiratie .Imi venea sa plang , de atata dragoste ce i-o purtam..il dorisem ..il doream atat de mult ,atat de mult ,ca ma treceau fiori . Eram atat de fericita ,ca ma simtise !! .Ma strangea in brate..de parca as fi vrut sa fug ..da, as fugi si m-as ascunde in dragostea lui..,pentru totdeauna! Am deschis ochii si l-am privit..era real ..era in fata mea..asa cum il stiam..privindu-ma cu seninatatea ochilor sai mari..caprui..am oftat si l-am atins usor cu degetele..Am inceput sa-l mangai ,incet ,sa-mi plimb palmele pe piept pe abdomen..in jos ,tot mai jos..lipindu-ma de trupul lui fierbinte si totusi calm. Ne-am atins in saruturi ..l-am sarutat..pe acelasi traseu desenat de palmele fierbinti ..L-am sarutat desenandu-i de sus in jos toate simturile..si dorintele stranse in sideful asteptarii Il sarutam ,cat imi placea sa il sarut ..as fi putut sa dispar si sa ma pierd in timp..as fi putut sa mor..si as fi simtit ca am trait destul .Il priveam ,dorind sa-l intiparesc in mine cat mai bine . Il priveam cu capul aplecat pe spate,cu trupul incordat.,ii admiram goliciunea ce o simteam prin insasi nuditatea mea ..ne simteam dorinta ,ne priveam si respiram fierbinte ..unindu-ne in picaturi....noi !! El m-a posedat , eu arzand , eu tremurand l-am dominat ..si ne-am avut si eu am plans intre cearseafuri albastre invaluite in gemete de pasiune. Sfarsiti de atata dor, de-atata dragoste impartasita ,am alunecat pe perna ..nu mai stiam nici cine sunt..m-a invelit ..si ne-am luat in brate..eu langa pieptul lui.El ravasinu-mi parul ud ,jucandu-se cu el..si-am adormit..si am visat sau nu ?! Nici nu mai stiu…Dar acum ,Iubire imi e teama ..sa ma trezesc din vis.. Tu ce zici ,Iubirea mea ,sa visez..sau imi vei fi candva un vis aievea ??? Te iubesc!
Mi-e dor!