Autor Subiect: Instigare la creatie...  (Citit de 6416 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Forbidden_Angel

• *
  • Mesaje postate: 27
  • Gen: Bărbat
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Instigare la creatie...
« : 22 Decembrie, 2006, 03:13:34 pm »
     :) :) :) Dragele si dragii mei,

de cate ori va citesc poeziile pline de dor, de iubire... prin care va exprimati trairile, sentimentele si frustrarile... inima se bucura si danseaza pe melodia lor... :). Simt ca mi-am gasit lumea in care sa ma refugiez si sa sa-mi trag sufletul cateodata obosit...
Imi plac si prozele pe care le scrieti din suflet, pline de intelepciune, trairi si intelesuri... care uneori ma plimba in lumi pline de basm, alteori in realitati crude...
De aceea va spun: tare mult mi-as dori sa vad toata aceasta familie a LoveTimeului adunandu-si sentimentele si trairile intr-o singura si superba creatie literara...fie ea o povestire, un roman, o descriere, o fabula... Fiecare sa fim si sa nastem cate un personaj si toti o singura poveste...fie ea cu zane, cu elfi, cu oameni, cu ingeri, cu animale, fie ea plina de tristete, de zambete largi, de frica, de iubire, de dor...

Sunt sigur ca va iesi ceva superb...  ;) :D ;), nu credeti?

Cu drag al vostru prieten, Ilie

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
Re: Instigare la creatie...
« Răspuns #1 : 22 Decembrie, 2006, 03:18:42 pm »
Hotarele taramului iubirii se intindeau de la marile rauri ale amintirii, pana la prapastiile uitarii. Era o tara frumoasa, cu munti inalti, cu pajisti verzi, cu paduri, cu lacuri si rauri, si cu multe, foarte multe animalute, care mai de care mai frumoase... Era un loc fara oameni, o tara in care talharia, invidia, prostia nu-si facuse loc... Dar.. cum nici un paradis nu dureaza o vesnicie, si-a facut aparitia si primul om...
Iubesc, deci exist.

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Răspuns: Instigare la creatie...
« Răspuns #2 : 22 Decembrie, 2006, 03:56:26 pm »
...Stateam pe marginea prapastiei...si priveam zambind in jos, in urma..., iar amintirile imi trimiteau saruturi pe palma...fluturi de iubire...! In jurul meu plutesc niste frunze usoare...si incep sa rad ca un copil...Ma bucur si alerg desculta prin iarba dupa o frunza..., frunza ta... !

Frunza care imi asternea in priviri soarele de dimineata...si imi scalda pe buze roua...., frunza pe care adormeam ca o Degetica a viselor despre iubire..., frunza din copacul nostru......Ma intreb...cum ar fi fost sa nu ne intalnim?...eu...si cu tine.... Lacrimi! Culori sterse..., cenusiu..., melodii sparte...valuri oprite in zbaterea lor..., mal fara nisip..., pasi fara urme... Ma intreb cum era daca privirile nu ni se atingeau..., daca sufletele nosatre nu se imbratisau...ma intreb cum era daca...si totusi erau atat de aproape...

Ma impiedic de un fir de iarba...cad si plang...lacrima imi naste un fluturas...si...zboara!!! Un om...intinde mana zambind frumos si cald si...fluturasul meu se aseaza fericit pe degetul lui... Privesc in sus, iar el imi intinde cealalta mana unde tinea strans...increderea si speranta...

Offline sufletel

• **
  • Mesaje postate: 36
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
    • www.catarami.cabanova.ro
« Răspuns #3 : 22 Decembrie, 2006, 07:23:39 pm »
- Ai sa imi prinzi mana elfa frumoasa si gingasa? Iar daca ai sa mi-o atingi...oare am sa pot sa mai respir?

Imi sta inima pe varful buzelor si ar vrea sa te atinga, dar...ahh!! Firul acela de iarba...ti-a atins glezna...si simt... Simt? Da! Simt!..Eu cel care eram atat de amortit in propria mea traire..., sau poate existenta fara traire...ar trebui sa spun...mda,...oricum...simt...!!! Simt ca vreau sa te ating, sa tremur ca te ating si sa zambesc... Fluturele imi statea in continuare pe deget, iar eu parca intepenisem sa nu il sperii...
Ha...! Zambesc...
Cate sentimente poate sa aiba un om..., iar eu uitasem aproape de toate...
Am privit din nou catre ea...si am simtit ca traiesc cu adevarat...eu omul care inainte eram plin de vicii acum aveam o calitate...iubirea pentru ea...elful meu...si...ahhh, m-a atins si cata stralucire si pofta de viata pot sa iti dea un elf...

Offline Lady Allia

• Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 22 Decembrie, 2006, 09:49:54 pm »

...Am deschis ochii zambind...!
Soarele era demult sus pe cer, iar pasarile cantau atat de frumos! Nu departe se auzea susurand cascada unde se adapau unicornii si dansau zanele..., dar...oare de ce ma simt atat de trista?...Da..., visul... :'(, unde era el..., iar eu niciodata parca nu puteam sa-l ating.. Lacrimi...
Dar oare ce se aude?
Un ras? Un planset? Un tipat?

Offline andrada

• Mesaje postate: 194
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 23 Decembrie, 2006, 08:38:17 am »
Un tipat..ca un ecou...era sufletul lui care striga neincetat ...unde esti ,iubito ?...arata-mi calea...
Eu plangeam...lacrimile calde imi incalzeau obrazul...
- De ce plangi ? m-a intrebat o raza de soare,
- Nu stiu sa-i arat drumul, ingerului meu ...toate cararile duc spre un alt Univers...un alt timp...doar in vis stiu sa gasesc drumul , acolo il tin de mana si il ghidez dupa sunetul stelelor...sau dupa muzica lunii..iar cand apare soarele , luna imi daruieste lacrimile ei..sa le plang eu...
.....in zadar fugim de ceea ce ne este drag, imaginea  sa, mai  iute decat marea  si vanturile, ne urmareste pana la capatul  lumii....

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 31 Decembrie, 2006, 10:28:12 am »
 Mi-am indreptat privirea catre cer si primii fulgi jucausi mi-au alintat obrazul.Un zambet timid mi-a luminat intregul suflet.Zapada.Cata bucurie in jurul meu! ma indrept ganditoare catre coltul meu de refugiu ,intr-o lume a viselor ,visele noastre.De cate ori am admirat in tacere frumusetiile din jurul meu.Acum nu tac ,intregul suflet imi rade ,ochii sclipesc si doua maini se ating in mangaieri suave.E venit decembrie.La malul aceleiasi cascade am zarit o casuta mica in jurul careia lumini dansau ,fumul iesea pe horn si trecand pe acolo inca mai auzim sunetul frumoaselor cantece de Craciun.In spate cativa reni numara stele.Casa lui Mos Craciun .Il zaresc prin geamurile aburite .Se pregateste de drum...
  In campul alb de zapada cineva dansa.Inca va jucati ?
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Lady Allia

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 10 Ianuarie, 2007, 12:43:38 pm »

Ma joc..., ma joc prinzandu-mi pletele in povestile de la gura sobei...unde timpul niciodata nu trece, iar clepsidra isi ingheata firisoarele de nisip...curioase si ele de ce stau clipele!
 Ma joc prin zapada facand omuleti si ingeri...visand la omat alb ca in povesti si la urme de sanie!
 Ma joc sperand mereu ca Mos Craciun vine si anul viitor...pentru ca in sufletul meu in fiecare clipa ii aud clinchetul zurgalailor si glasul aburit de batranete...
 Ma joc aruncand bulgari mari catre cer in speranta ca cineva acolo ii va prinde si ii va saruta inapoi...apasandu-si dorul pe ei cum mi-e mie dor de Cer si Ingerii mei.... Ma joc si culeg fulgi pe privire umeda, pe palmi calde de drag, pe chip si pe par...sunt batrana de iarna si sunt printesa ei...poleita in cristale mici si stralucitoare...
 Dar ce pasi se aud pe omat...si ce voce duioasa?

Offline Just

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 10 Ianuarie, 2007, 01:09:51 pm »
 Ratacesc tinandu-mi iubirea de mana,purtandu-mi sperantele si visele pe cararile imbracate-n albul pur si stralucitor al iernii.In zorii zilei am spus o poveste cu voce duioasa unui suflet.I-am vorbit despre frumusetea ce sta ascunsa in fiecare clipa petrecuta impreuna cu iubirea,i-am povestit despre bataile inimii ce le ascult inainte de a adormi care pentru mine inseamna zambetul din noptea tarzie ce ma adoarme frumos ,zambetul din diminetile senine ce mi-alinta buzele si sufletul intreg.E povestea vietii mele sau povestea unui vis ce m-a invatat ca fericirea poate fi prezenta in mine toata asa cum nu as fi crezut ca o voi simti vreodata.

Mi-am continuat plimbarea si fiecare pas ce-l fac e o lectie despre viata pentru mine,o ciocnire cu sentimente si trairi noi si frumoase,tresariri ale inimii mele ce au scos-o din bataile devenite timpuriu prea monotone.

Si cum privirea mi-am indreptat-o catre Gradina visurilor noastre si-ale voastre am zarit lumina si veselia ce inca nu se sfarsise sau nu se va sfarsi vreodata atata timp cat existam noi.V-ati adunat la o ceasca de cafea?despre ce ati mai vorbit?la ce ati mai visat?
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Lady Allia

• Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 10 Ianuarie, 2007, 01:52:42 pm »

La...vis?! La Grădini scăldate în iubire şi rouă de aşteptare..., la paşi uşori pe iarba verde unde îmi adorm iubirea în braţele mele alintându-i fiecare fir de păr ce-i cade pe fruntea senină..., sărutându-i ochii adormiţi şi buziţele strânse precum a unui copil... Visez..la clipe de bucurie când vă adunaţi în curtea braţelor mele...fiecare şi vă pot privi...fără să vă mai visez...! Visez...la pridvorul casei...unde un balansoar bătrân îmi scârţie o melodie adâncă...încât până şi sufletul îmi tresare... Visez la o ceaşcă de cafea...şi la aburii cenuşii..., la căldura din vatră şi la zile pe care să le ating cu privirea... Visez la viitor... O lumină pare să strălucească... Unde oare?

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 10 Ianuarie, 2007, 11:43:55 pm »
poate spre răsăritul care îmi cheamă apropierea...am un dor de ducă...mare cât pământul.
dar cine cântă oare?
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline Just

• Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 06 Noiembrie, 2007, 12:42:21 am »
 Cantau pasarile in gradina.A trecut mult de atunci.Acum este pustiu si copacii sunt tristi.Frunzele si pasarile ,viata i-a parasit ,dar in asta nu gasesc tristete pentru ca ei mor pentru a renaste.Frunzele de-un verde fraged vor reveni ,iar pasarile se vor intoarce in primaveri senine .Au sa cante din nou.Poate ca mai vioi si mai frumos.

S-a lasat noaptea si luna sta ascunsa sub un strat gros de nori ,poate ca mai tarziu se va arata sa ne lumineze noapte.E pustiu in seara asta in cer ,pe cer.Am sa ma indrept incet catre fereastra si voi sta sa privesc pana ma va lua somnul.Cei mai multi dintre voi dorm .Va banuiesc ascunsi in asternuturi albe .E totusi cineva care a ramas treaz.Cine este ca nu pot dibui in intuneric...?

Offline amelie

• Mesaje postate: 628
  • omul stie mai mult decat intelege
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 26 Ianuarie, 2008, 01:04:20 pm »
sunt eu....doar eu ma plimb acum prin gradina visurilor....sunt langa copacul visurilor mele...e inalt...inalt cat doua etaje si are frunze mari si verzi...crengile ii sunt nemiscate acum...uite, in crapaturile scoartei sale sunt ascunsi greieri...care-mi canta iubirea si-mi amintesc dorul...la picioarele copacului se intinde un covor de cetina inrosita de soare...de soarele care acum doua zile ne-a incalzit dragostea si privirile incarcate de dor...dor de tine...dor de noi... :-[
doar pentru ca toate pasarile au aripi, nu inseamna ca zboara toate la aceeasi inaltime...