Autor Subiect: Iubirea noastra (intre trecut si prezent)  (Citit de 2402 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

anushca

• Vizitator
Iubirea noastra (intre trecut si prezent)
« : 29 Iulie, 2006, 07:33:18 pm »
1MM a ales sa traiasca in trecut, a stabilit o zi care sa se repete pana-i va cunoaste toate secretele. A mizat totul pe iubirea dragei 3VM si... nu s-a inselat: a acceptat sa-l urmeze si nici macar nu s-a gandit a-i contesta decizia in fata Marei F

Ce nu stia, era incantarea fetei cand el i-a aratat simularea. Nu mai vazuse in ochii lui o stralucire atat de intens albastra si calda ca atunci cand numara atent fiecare secunda, chiar fractiune si recompunea cele doua batai de inima pentru alt timp si spatiu.

- Unde poposim iubito?
- Unde ploaia nu sterge vise, vantul poate urla dar nu ne va acoperii soaptele si soarele, cat ar fi el de insistent, nu o sa ne raneasca

- Iti place, 1M?
Sa nu-i placa? Orasul era inconjurat de ziduri groase si strajuit de turnuri de aparare. Ulitele inguste, pavate cu piatra, se uneau intr-o piata mica prin care se astepta sa se invarta menestrei ambulanti, sau comedianti...
- Suntem in timpul simulat! Chiar langa orasul propriu-zis e „resedinta” noastra

Casuta din piatra era modesta dar prietenoasa si curtea un vis: brebenei, viorele albe, pupazele, gusa porumbelului, trifoi alb si rosu, busuioc salbatic... Randurile de vita de vie coborau pana in dreptul unei fantani. In dreapta lacul era mai mult o balta, din care tasneau palcuri de verdeata. Insecte elegant colorate si vietati mici care sareau in apa la cea mai mica miscare intregeau privelistea.

S-au asezat pe un trunchi de copac taiat si au admirat forfota pana la ora „stingerii”

Aceeasi zi, acelasi soare si totusi repetarea era departe de a avea ceva monoton. Erau doua entitati jucandu-se fericite de-a infinitul si iubirea. Cunosteau azi un mester, sau un mestesug, invatau ceva nou, se trezeau cu intentia de a colinda, sau priveau imbratisati pasarile, fluturii...
Uneori, pe partea opusa a orasului-cetate, pe podul dintre intre cele doua stanci se intalneau cu cei pe care-i indragisera in mod deosebit. Cei doi veneau la un sfert de ceas dupa ce in turnul bisericii batea clopotul cel mare.

Barbatul avea bust de statuie, sprijinit in doua coloane aurii suple si ochii... tot soarele se aduna in verde-auriul lor. Fata era frumoasa pana la fior. Trup de caprioara, par de aur subtire, curgand lin si cuibarindu-se in scobitura gatului inalt. Era plina de o lumina blanda si doar nasucul ii era arcuit sfidator in sus.

Cand soarele se ascundea dupa un nor subtire, se opreau din joaca, el inceapea sa-i construiasca castele minuscule cu arhitectura complicata, inconjurate de santuri cu apa. Langa aceste castele ramaneau imbratisati, pana la schimbarea zilei, 1M si 3M.

Intr-o zi, inexplicabil temporar, apa lacului a inghetat la mal si o fasie gri-verzuie, tivea pamantul devenit cenusiu. Cerul se unea cu pamantul, dar intr-o pacla nedefinita, difuza, fara jos-sus, fara stanga-dreapta. In mintea lui 1M parca se rotea o uriasa roza a vanturilor si totusi era vesel ca in ziua in care o descoperise pe 3VM

- Vrei detalii, iubitule?
- Fii sigura, teoretic e imposibil. Simt bucurie si frica.
- Mintea imi spunea ca suntem in „secunda buclei” dar iti simteam corpul fierbinte, iti auzeam respiratia calm-regulata, fruntea sprijinita pe umarul meu. In acelasi timp aveam senzatia fragilitatii trupului meu. In memoria calculatorului datele se modificau la o viteza ametitoare. Nu intelegeam anomalia. Am reintrodus de cateva ori amprentele noastre. Totul absolut totul era calculat la fractiuni de batai de inima si totusi... se modifica timpul. Mi-a venit un chef irezistibil sa colind cetatea. Intre ziduri plutea o lumina de un vioriu bland... Admiram vrajita cand am simtit lovitura in stomac. M-am sprijinit de contrafortul casei despre care-ti spuneam ca-i arcuita in ea insasi ca inaintea unui asediu. Mortarul se desprindea in farame aspre si-mi zgaria pielea dintre degete. Nu stiu cat a durat pana a deschis oblonul fata de la cascada. A coborat in fuga, mi-a zambit prieteneste si mi-a spus ca nu trebuie sa ma tem de durere, o sa uit de ea gandind ca devin mama. Atunci am banuit ceva... ne-am adaptat timpului incat puteam avea urmasi. Am venit acasa incercand sa refac simularea. Imposibil, calculatorul nu intelegea. A treia inima insemna corp strain... Eu nu mai sunt 3VM, parametri mei sunt altfel, sunt alt corp. Nu ai nici tu aceeasi variabila in program pentru ca ai recompus cele doua batai de inima intr-una. Nu existam in evidenta lui F cu identitatile de acum. Suntem blocati sau, mai repede, eliberati in acest timp.

- Esti trista in trecut, iubito?
- Trecut? Acesta e prezentul! Poti sa-mi spui Uta?
« Ultima Modificare: 02 August, 2006, 08:51:34 pm de anuta »

cv

• Vizitator
1, 2,3,4... La multi ani!
« Răspuns #1 : 16 Aprilie, 2007, 09:14:57 pm »
- am desenat fara tine
- dar imi place cum l-ai desenat!!
- am luat caramida rosie pentru numere
- le desenam impreuna
- eu am desenat
- atunci le desenez eu. uite... 1 are sepcuta
- nu o sa topai pe el... e prea frumos
- 2 e o lebada
- esti sigur seamana cu soricelul... multi credeau ca-i lebada neagra
- 3... e o pasare in zbor. sa-l desenam pe 4. uite... e un bradut batut de vant
- hai sa-l stergem. nu-l vreau singur acolo.
- atunci... ce ii facem? il facem clasicul scaunel intors?
- il trimitem acasa si desenam un scaunel pe o campie intinsa
- asaa... 5... 5 e un serpisor
- daca-l desenam eu ca in clasa 1 era si mai frumos. sac! ia creta in stanga si...deseneaza-l cum iti pare usor
- sunt ambidextru
- uite am desenat cu stanga si 5...
- ti-au iesit in oglinda
- daca uit...
- cum il desenam pe 6? un pisicel incolacit?
- are burtica prea mare
- tocmai a papat o conserva intreaga de whiskas si mie nu mi-a opriiit! data viitoare iau una in plus
- trebuie sa terminam de desenat
-7 e var cu 1 numai ca are sombrero, nu sepcuta
- stai sa-ti dau si alb
- daaaa... si 7 e un cavaler mexican. care ii intinde bratul Senoritei
- domnisoara care zambeste printre lacrimi?
- de ce printre lacrimi?
- nu o intrebam. ne ocupam de cifre. nu cred ca vrea sa stim
- 8... e o inlantuire de inele de logodna
- nu... altceva... se uita domnisoara spre noi
- mmmm... atunci... e un covrig cald, impletit ca la Brasov. cu mult mac
- cred ca imi lasa gura apa
- pe aici nu avem asa covrigi. iti dau un croissant cald cu unt pentru un covrig cu mac, tot cald?
- ...hai ia doi...esti mare ce sa faci cu unul
- da-mi tu... eu sunt murdar de creta
- si eu...uiti ca am desenat inainte?
- hmmmm
- rontaie de pe ata
- puuuui, ma faci sa sar
- au...aia e manuta mea... e murdara
- n-are nimic. mmmm, e bunaaaaa
- ba nu...uite ai creta pe nas
- stai sa o stergem cu nasucul tau
- cred ca-i mai bine... ne-am murdarit amandoi dar nu se vede asa tare. terminam desenul? e o tasnitoare. ne spalam pe rand
- daaaaa. uite, 9... de data asta s-a incolacit Bijou si doarme facuta ghemulet. am desenat-o cu alb
- si maslina de nasuc sa o faci rosie
- daaaaa. maslinuta rosie
- 10
- 10... e un copil subtirel jucandu-se cu cercul
- e cumintel... o sa-l chemam pana ajungem la el sa joace cu noi
- acum... ce facem? ne jucam sotron?
- e asa frumos ca nu vreau sa sterg ceva din greseala
- sa iti spal manutele
- hai! sa nu ma stropesti!
- nu. apa in pumn apoi incet, iti ia manuta si o mangaie umed
- am udat si eu mana cealalta si sterg usor nasucul. nu mai te invartii te ud tot
- hai in brate. vii?
- esti frumos si dulce
- tu ma faci asa
- n-ai sa te superi pe minte... te rog
- sa ma supar... pe cine?
- pe mine
- de ce sa ma supar?
- e bine in brate
- imi pare bine ca nu am stricat desenul. parca e mai frumos sa desenez impreuna cu tine decat sa topaim
- ...cred ca orice ar fi fost mai frumos cu tine
- inimioara
- te pup dulce. nu stiu daca am dreptul dar...pupic
- cum sa nu ai dreptul? inimioara!

"şi fluturi parcă mor în mine zboruri
somn alb din amintirea altcuiva
în gând când te întreb din vis Poete
ce zi şi ce culori mai sunt în viaţa ta
căci din poveri de dor pe la răspântii
noi ne-am pierdut de-atât amar de vreme
ce stare diluezi diamantin din stare
şi de mai scrii cuiva poeme"  (simionescu adriana-marilena)

« Ultima Modificare: 17 Aprilie, 2007, 09:08:55 pm de cv »

cv

• Vizitator
tot... Sotron
« Răspuns #2 : 18 Aprilie, 2007, 05:18:43 pm »
pentru ca sotronul asta l-am jucat... candva ca intr-un vis, trebuia putin... prezent.
astazi ploua si pentru ca astazi e... altfel, continuarea vine de la un prieten drag ale carui cuvinte spun mult mai bine decat mine despre ce visez azi:

ieri am desenat toată ziua pe asfalt
printre copii şi câini
ieri am umblat în genunchi
printre culori şi îngeri
mai erau acolo trei copaci mari
de bucurie înfloreau pe toate părţile
şi aruncau peste noi umbre colorate
i-am îmbrăţişat de cateva ori că mă dureau oasele
ce faci mă întrebau copiii
vorbesc cu copacii şi ei râdeau şi mai tare
azi plouă mă uit pe fereastră piaţa e goală
asfaltul curat culorile s-au scurs în canal
tu vii încet şi mă cuprinzi în braţe
te uiţi peste umărul meu şi ne inundă lumina
trupurile noastre se tot subţiază până dispar
în piaţă un copil cu o cutie de cretă colorată în braţe
sandalele pantalonii scurţi şi cămăşuta albastră
sunt toate ale mele doar genunchii lui
sunt putin mai zdreliţi desigur tu nu poţi să-l vezi
el vine întotdeauna când plouă

(când plouă -  mircea lacatus 2007-04-18)