Autor Subiect: Mos Craciun: Spiritul mort al Craciunului  (Citit de 2609 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Anca-Mikky

• *
  • Mesaje postate: 20
  • Gen: Femeie
  • NU va fie teama de moarte, ci de viata netraita
    • Vezi Profilul
Mos Craciun: Spiritul mort al Craciunului
« : 16 Decembrie, 2005, 01:03:20 pm »
                MOS CRACIUN: SPIRITUL MORT AL CRCIUNULUI

E seara. Seara Ajunului de Craciun. Spiritul Craciunului e raspandit in tot orasul. E veselie peste tot. Asta inseamna Craciunul, multa veselie, timp petrecut cu familia si mai ales zapada.
   Nu putem sa concepem Craciunul fara zapada. Sa vezi tot orasul acoperit cu nea, pomii imbogatiti cu particule mici sclipitoare de zapada, parca ti-ai dorii ca toata lumea sa fie asa! Zapada inseamna puritate, iar puritatea exista in fiecare dintre noi numai trebuie scoasa la iveala. Dar ce sa mai zic de centrul orasului, unde beculetele sunt raspandite peste tot! Orasul e plin de lumini, da zapada si de oameni bucurosi de sarbatorile care vin. Sunt oameni simplii dae care au bucuria in suflet.
   Asa este si familia Enache care se bucura de pregatirile de Craciun, posibilitatile sunt limitate dar sunt unite de dragostea care exista in aceasta familie. Dargos si mama lui, doamna Magda, impodobesc bradul. Amandoi sunt prinsi de spiritul Craciunului dar parca o tristete fina, dulceaga le umbreste fetele.
Dragos : Are sa vina, sunt sigur ca are sa vina, mama! Trebuie sa vina!
Magda : Entuziast ca de obicei! Cand ai sa te maturizezi?
Dragos : Dar e Craciunul, mama! Trebuie sa fim copii. Daca ai putea sa devi si mata…In fiecare dintre noi exista un copil, acolo ascuns bine, care moare de narabdare sa iasa afara. Da-i drumul, dezlantuieste-te, nu-ti fie frica. E o parte a launtrului tau! Ce perioada mai buna decat Craciunul pentru asa ceva?
Magda (zambind) : Da, sigur…Acum il vad tasnind din mine, Uite! Il vad in fata (aratand spre el) cum impodobeste bradul!
Dragos : Hai, mama! Zau, asa! Nu glumeam! Chiar si la 40 de ani mai poti deveni copil.
Magda : Sigur, prin gandire si comportament!
Dragos : Pai, vezi! N-a fost greu,nu?
Magda : Da! Dar, nu pot sa te imit pe tine intru`totul!
Dragos (simtindu-i aluzia) : Sigur, ca la varsta mea nu erai asa!
Magda (zambind) : Eram mai tacanita atunci! Vai, ce am! Atunci de Craciun l-am intalnit pe tatal tau!
Dragos : La 18 ani?
Magda (cu nostalgie) : Da, la 18 ani! Cea mai frumoasa perioada a vietii mele! Dar, ce pacat! Atunci l-am cunoscut si tot de Craciun l-am pierdut!
Dragos : Dar nu l-ai pierdut! El este aici, casa asta e plina de spiritul lui. Eu il simt acum in mine, este insusi Craciunul, de asta stiu ca are sa vina. El va fi Mos Craciunul meu!
Magda (surprinsa) : Dragos, eu credeam ca te-ai referit la Mos Craciun cand ai zis ca are sa vina!
Dragos : Nu, mama! El e Mos Craciunul meu! Noaptea asta ii voi simti prezenta mai mult ca oricand, deoarece e primul Craciun fara el. Dar spiritul lui va fi aici cu noi!
Magda : Da, ai dreptate! E aici cu noi! Si ziua asta trebuie sa o iubim mai mult ca oricand, deoarece asa ar fi vrut. Era ziua lui preferata!
Dragos : Da, mama! In ziua asta Dumnezeu a daruit un suflet lumii care sa ne mantuiasca, pe fiul Sau Iisus, si tot in ziua asta Dumnezeu a luat un suflet, pa tatal meu! Cum ar trebui sa ma simt? Mandru! Deoarece a fost o zii sfanta pentru tata. Ziua intalnirii sala cu Creatorul! Si cand s-a inatamplat asta? Tocmai in ziua care si-o dorea, adica de Craciun. A fost una din dorintele lui!
Magda (cu lacrimi in ochi) : Da, fiule! Azi sarbatorim nasterea domnului noastru Iisus Hristos si un an de la moartea tatalui tau!
Dragos : Mama! Stii care a fost ultima lui dorinta?
Magda : Care a fost aceea?
Dragos : Sa nu plangem ziua aceasta! Sa o sarbatorim asa cum se cuvine si ii vom simti prezenta! Crede-l, mama, ca e adevarat!
Magda : E bine ca nu te-a marcat moartea lui! Si totusi, a trecut decat un an. As vrea sa pot sa fiu la fel de tare ca tine!
Dragos : Crede, mama! Crede in spiritul Craciunului, crede in tata! Ziua asta il vei simti mai mult ca oricand!
   Doamna Magda se duce in bucatarie sa se uite la prajitura din cuptor. Ramane uluita de cuvintele baiatului : “Cata nevinovatie in el si-n acelasi timp cata maturitate in taria vorbelor lui. Fara indoiala ca seamana cu tatal lui”, gandea femeia.
Magda : Dragos, sunt in dormitor. Te rog, sa scoti si tu prajitura din cuptor, peste 5 minute. Te anunt eu cand!
Dragos : Bine, mama!
   Dragos ramane singur in sufragerie impodobind bradul. Fruntea lui e plina de ganduri, anumite indoieli incep sa incolteasca in sufletul sau.
Dragos : Si totusi..De ce a trebuit sa fie asa? De ce este asa imprevizibila si nemiloasa? Tocmai de Craciun! Mi-a luat o parte din mine! Cum pot sa-l pretuiesc pentru asa ceva! Si-a dat viata pentru noi! S-a nascut ca sa ia pe altcineva! Sa fie cu putinta? Oare au facut schimb de locuri? Tata, esti in ceruri?
Mos Craciun : Poti alfa intr-un singur mod! Du-te la el!
Dragos (surprins) : Mos Craciun!
Mos Craciun : Intr-adevar! Esti gata?!
Dragos : Exista un moment in care sa fii gata?
Mos Craciun : Totul e imprevizibil, de multe ori!
Dragos : Dar de ce stai acolo? Vino mai la lumina sa-ti vad fata! Sa-ti vad bucuria de pe chip atunci cand ma vezi.
Mos Craciun : Te pregatesti, atunci!
   Mos Cracium face un pas inainte spre lumina si-l priveste patrunzator pe copil. Dragos inspaimantat se da un pas in spate.
Dragos : Dar  ce esti tu, de vii cu chipul acesta alb ca varul? Esti foarte palid si parca n-ai avea vlaga in tine, esti lipsit de sange in vine. Parca ai fi un mort in viata in costum de Mos Craciun!
Mos Craciun : Nu apartin acestei lumi!
Dragos (incremenit) : Spirit al mortii!
Mos Craciun : Poti sa-mi spui si asa! Poti sa-mi spui cum vrei. Am atatea nume si infatisari! Eu am venit aici sa indeplinesc un scop!
Dragos : Mi-e frica sa intreb care…!
Mos Craciun : Il vei afla singur!
Dragos : De ce tocmai acum? Anult trecut tata, acum eu. Devine o traditie de familie!
Mos Craciun : Poate sa fie asa, sau poate nu! Depinde numai de tine!
Dragos : Esti ciudat! Nu pot sa-mi dau seama de partea cui esti! Daca esti inger sau….
Mos Craciun : ….demon? Ti-am spus ca am multe infatisari! Tu trebuie sa stii in ce sau in cine sa ai incredere! Spune-mi, ce ai simtit cand ti-a murit tatal?
Dragos : Vroiam sa ma duc cu el!
Mos Craciun : Ce te-a oprit?
Dragos : Mama! Stiam ca trebuie sa raman ca sa am grija de ea.
Mos Craciun : Foarte grijuliu din partea ta! Dar mama ta? Ce a simtit in acel tragit moment?
Dragos : Cred ca la fel ca mine!
Mos Craciun : Deci! Cum ar veni, ati ramas unul pentru altul!
Dragos : Trebuie sa continuam sa traim, de asta ne-a dat Dumnezeu viata,nu?
Mos Craciun : Dumnezeule?! Ha, ha….! Mai crezi in El dupa ce ti-a facut?
Dragos : Nu mi-a facut mie! Si-a facut vointa sa!
Mos Craciun : Cat de tare e credinta ta in Dumnezeu?
Dragos : S-a intarit dupa moartea tatalui meu.
Mos Craciun : Si a mamei tale?
Dragos : Nu sunt sigur! Dar cred ca eu sunt problema aici, nu mama, altfel n-ai sta de vorba cu mine!
Mos Craciun : Esti perspicace! Spune-mi, cum te simti acum cand stii ca moartea e langa tine?
Dragos : Dupa cate vezi, nu tremur! Sunt impacat cu mine. Moartea e un fenomen natural ca insasi viata asta pe care o traiesc, cine stie cat timp!
Mos Craciun : Dar cu Dumnezeu esti impacat?
Dragos : Asta probabil o voi afla curand,nu? Depinde unde ma duci!
Mos Craciun : Depinde de tine! Unde meriti tu sa te duci! Crezi in Rai sau in Iad?
Dragos : Din moment ce cred in Dumnezeu….
 Mos Craciun : Si de unde stii tu unde te vei duce?
Dragos : Nu stiu, dar cred c-ar trebui sa simt!
Diavolita : Poate nu mai e nevoie, poate sunt aici dupa tine!
Dragos : Cine esti tu?
Diavolita : Cineva pe care ti l-ai imaginat!
Dragos : De unde….
Diavolita : ….stiu? N-ar trebui sa fi surprins! Ti-am spus, am multe infatisari. Mai ales ca aceasta imagine e creata de tine! Dezamagitor, pana si moartea vrei s-o faci frumoasa! Presupun ca stii cine sunt,nu?
Dragos (mirat) : Sa fie cu putinta?
Diavolita : Chipul sau trupul acesta,da! Dar privirea si interioul sunt ale mele. Tot ce creezi tu pur, la un moment dat poate fi distrus.
Dragos : Aparentele pot insela!
Diavolita : Sau te poti juca cu focul! Este inofensiv, te asigur! Flacarile sunt inspaimantatoare dar totodata reci. Nu te vor arde, curaj!
Dragos : Te dai drept cine nu esti!
Diavolita : Depinde cum interpretezi!
Dragos : Aceasta este o replica vaga! In ciuda aspectului tau nu esti de incredere. Pe cat de bine te-am creat in imaginatia mea pe atat de malefic este sufletul tau.
Diavolita : Ha, ha, ha……sufletul meu!
Dragos : Gresesc! Tu nu ai suflet! Tu esti insusi diavolul!
Diavolita : Mai bine zis, diavolita!
Dragos : Cum o imagine asa pura poate sa fie asa rea pe interior!
Diavolita : Eu te-am avertizat!
Dragos : Dar, nu! Tu te-ai folosit de acea imagine! Ea exista, este inlauntrul meu si e la fel de pura cum a fost. Tu te-ai folosit de ea ca sa ma atragi, sa-mi furi sufletul. Vroiai sa ma atragi in cursa. Piei!!!
Diavolita : Prea bine!
Mos Craciun: Ei, ce zici de asta!
Dragos : Ai fost viclean la faza asta!
Mos Craciun : Nu, ti-am aratat doar ca nu trebuie sa ai incredere in mine!
Dragos : Daca e asa, nu-mi spuneai ci incercai sa ma pacalesti.
Mos Craciun : Pai, asta am si vrut sa fac!
Dragos : Nu, tu doar m-ai prevenit!
Mos Craciun : Am vrut sa vad cat de tare poti fi in sine!
Dragos : Nu poti sa stii pana nu afli,nu?
Ingerul : Si cat te-ai descoperit pana acum?
Dragos : Tata!
Ingerul : Fiule!
Dragos : Stiam ca vei veni! E bine ca-ti vad chipul, dar…..
Ingerul : Ce e cu neincrederea asta?
Dragos : In ziua de azi, trebuie sa stii foarte bine in cine sa ai incredere, mai ales printre spirite!
Ingerul : Dar inima stie ce-ti va spune!
Dragos : Inima emana sentimente, nu ratiune!
Ingerul : Poti sa iubesti rational!
Dragos : Nu ma refeream la asta.
Ingerul : Dar…!
Dragos : Daca ma las acum condus de sentimente sunt pierdut!
Ingerul : Nu-ti fie teama!
Dragos : Asta spunea mereu tata!
Ingerul : Cu bine, fiule!
Dragos : Tata!!!!
Ingerul : Astazi, am fost ingerul tau pazitor!
Dragos : Stiam eu ca a mea credinta nu ma va dezamagi!
Mos Craciun : Intr-adevar! Cum vezi Craciunul acum?
Dragos : Asa cum a vrut tata. Cu multa veselie. Nu vor mai exista lacrimi in casa asta. Va fii mereu sarbatoare, pentru ca tata e alaturi de noi!
Mos Craciun : Deghizarile mele si-au atins scopul!
Dragos : Adica..?
Mos Craciun : Credinta ta, e puternica! Puritatea sentimentelor tale ti-au facut o credinta de neclintit. Nu te-ai lasat condus de sentimente. Ai stiut sa separi aparenta de esenta si sa-ti capeti increderea in sine. Pe deasupra dupa toate cate s-au intamplat familiei tale, nu vezi moartea tatalui tau ca o nenorocire care ti-a intuneacat mintea si viata. E veselie de craciun in casa asta, n-are ce cauta Moartea!
Magda : Dragos, inchide cuptorul, s-au scurs cele 5 minute!

Aceata piesa..sau scriere...cum vreti voi sa o numiti numai proza nu cred ca este...am scris-o acum 3 ani...in 2 ore jumate noaptea, finalul am vrut sa il scriu dimineata pt ca nu am vrut sa il fac tragic..gandurile seara sunt mai negre de obicei...Acum este ziua si as vrea sa schimb finalul..in ceva tragic..poate la fel ca simtirea mea...Daca aveti anumite compentarii la aceasta scriere sunt aici...cat mai sunt..

Viata este o lunga si chinuitoare boala, boala pe care numai moarte o poate vindeca. Sa o ajutam sa se vindece sau sa incercam un alt antidot?

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Mos Craciun: Spiritul mort al Craciunului
« Răspuns #1 : 16 Decembrie, 2005, 10:16:19 pm »
As indrazni sa zic spiritul viu al Craciunului.  :) Impresionant. Eu nu as schimba finalul, ci l-as lasa exact asa cum este. Craciunul este in noi, minunile sunt in noi. Astepata numai cuminti sa le descatusam din umbra. Sa fii fericita!
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.