Autor Subiect: Oraşul pustiu 2  (Citit de 1642 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Oraşul pustiu 2
« : 29 Mai, 2007, 06:11:35 pm »
Vise ascunse. Între pereţii scorojiţi de lacrimi şi amintiri, chipuri vor să iasă asemeni unor fantome. Urlă în spatele vopselelor zgârâind cu durerea. Urme de unghii pline de clipe. Lanţuri de timp le ţin în loc. Timpul trece în ierni. În urma lui se nasc flori de primăvară. Plouă alb-roz, liliachiu. Ne înfloresc paşii. paşi tineri. Sub tălpi goale, timpul plângea înflorind mut. O florăreasă împrăştia amintiri sub balconul privirilor din care se prelingeau pe pereţii bătrâni flori agăţătoare. Flori galbene, roşii, albe împrăştiau miresme. Din când în când se auzea glasul ei dulce: "Flori frumoase! Flori tinere! Flori pentru îndrăgostiţi!". Lumea treca pe lângă ea de parcă nici nu exista. Murise iubirea!? Existau doar paşii, graba şi golul. Îmi privesc palmele. mai am încă ploi în căuşul lor. Le întind porumbeilor palma stângă. Palma dreaptă o las să plouă peste trecători. Vise. Din cer cad îngeri fără aripi, înveliţi în lacrimi. Ne lasă în căderea lor câte o aripă să învăţăm să zburăm. Oamenii zâmbesc. Sub paşi se aud trosnind aripi goale şi sparte. Nici îngerii nu ne mai dor. Plâng! Poate dacă nu vor să zboare măcar vor învăţa să umble. Nu ştiu! Privesc la pana pe care îngerii mi-au lăsat-o şi zbor într-o aripă. Cât de frumoşi sunt oamenii de aici! Sus nu se mai aud decât visele şi speranţele. În gândurile lor oamenii visează frumos. Visului şi zborului îi lipseşte ceva - cealaltă aripă. Oricât de sus sunt vreau lângă tine chiar dacă asta înseamnă doar să păşesc. Fâlfâit cald de suflet! Îngerul meu îmi zâmbeşte rupându-şi aripile. "Nuu!". Ţip! "Fără aripi ai să te prăbuşeşti!". Zâmbeşte. "E doar un vis, dar şi aşa...eu zbor prin tine! Tu eşti aripile mele! Întinde-mi aripile iubita mea! Ţi-a mai înflori o iasomie în păr!". Din dragoste mi-au crescut două aripi. Deschid ochii. Pereţii mei sunt plini de flori. Amintirile sunt libere de mine. Le chem doar uneori. Florăreasa mă strigă de la fereastră: "Vino! Pentru tine mai ninge cu liliac şi iasomie." În mâna ei buchetul radia a culoare şi muzică. Alerg afară. Iubirea nu murise!!! Îmi zâmbeşte larg deschizând braţele. Iarăşi sunt acasă!!!

« Ultima Modificare: 30 Mai, 2007, 08:41:45 am de Lady Allia »