Autor Subiect: SPOVEDANIE  (Citit de 2024 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nightwish

• Mesaje postate: 63
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
SPOVEDANIE
« : 11 Iunie, 2005, 02:41:39 am »
Un vant aspru s-a starnit de nicaieri raspnadind cenusa din cotloanele sufletului meu. Ti-am vazut numele crestat in piatra cu litere ce aminteau durerile proaspat vindecate. Cu trista disperare m-am  intrebat atunci daca mi-e sortit sa mor cu tine-n gand...Si nu am agsit raspuns desi am cautat, plina de neputinta.  Atunci si numai atunci ti-am vazut urmele  in tarana uscata a viselor mele moarte.  Si am stiut ca nu voi scapa nicoodfata de spectrul amintirilor care m-au marcat pe vecie. De cate ori nu am incercats  ate ucid cu mintea si cu inima?? Si-ai renascut precum pasarea Phoenix, din propria-ti cenusa, pentru a ma tulbura din nou.ma rog unei divinitati sa te alunge  din sufletu-mi, mult impovarat, odata pentru totdeauna... si nimenin nu vrea sa ma ajute, caci sutn mai singura ca oricand.  Poate ca intr-o buna zi vei raspunde la intrebarea ce ma chinuie inca: de ce te iubesc??Abea atunci voi muri impacata, nu inainte de a-ti multumi.Am fost inrobita de dreagoste, precume ste omul inrobit de apa , aer si credinta. Si inca sunt sclava acestui sentiment feroce ce-mi tortureaza existenta. Te-am renegat cu furie neputincioasa cu blesteme infricosatoare, cu toata ardoarea si... n-a fost de-ajuns. Te-am ascuns cu grija  si rabdare sub false amintiri sperand ca vei fugi din inima mea. Si n-a fost de-ajuns.  Te-am cufundat in veninul  urii pe care eu insami am creat-o pentru ate uita si.. n-a fost de-ajuns! Te-am ridicat pe culmile maleficului, transformandu-te intr-o faptura diavoleasca si-a fost zadarnic. Te-am idealizat, te-am santificat si te-am cautat printre Sfinti si te-am iubit mai mult. Ma las in voia destinului atotputernic ce ma apara permanent. Si stiu ca voi muri cu tine-n gand....

Acest text nu-mi apartine. Rasfoind o revista ce era in voga in anii adolescentei mele mi-a ramas privirea asupra acestui fragment care m-a impresionat; punandu-ma un pic in locul autoarei mi-a smuls  aprecierea asupra scrierii usor stangace dar plina de sentimente pure. Sper sa va placa si voua citiorilor...:)